Diskuse  (1. strana z 1)

Historie hledání   Pokec   Zobrazit vše   |<   <<   >>   >|  
Chronologicky řazené příspěvky: (záznamy jsou na řazeny od nejnovějšího po nejstarší)
Záznamy pro téma (id 6628):
záhadná nemoc
Hledat text:
Hledá se přesně zadaný text, bez rozlišení malých a velkých znaků.
Hledá se pouze v textu  příspěvků,  nehledá se podle jména či data.
Nové téma diskuse    Pokec    Otočit řazení
Záhadná nemoc  (Odpověď pro: Sidonius  Zobrazit původní příspěvek )
30.7.2012 22:08
Vicky   (neregistrovaný návštěvník)
[Odpovědět]
Děkuji za odpověd budu se i touto možnotí zabívat.Telefonoval jsem v podvečer ze zoufalství i chovateli, od kterého mám tuto přešlechtěnou odrůdu oranžového pavího očka. Myslí si, že jelikož se něco s nějakou rybkou přihodilo prakticky vždy po nakrmení, že se jí roztrhlo střevo, jelikož podle jeho slov jsou tyto rybky jím velmi šlechtěné a nejsou zvyklé ani anatomicky schopné pozřít najednou větší množství potravy, které jím navíc v tenkých vyhladovělých střevech ještě trochu nabobtná. Doporučil mi potravu dvakrát denně namísto jednou a tuto potravu velmi jemně nadrobit.(vyhnout se padajícím vločkám, které rybka může vláčet a nasouká toto sousto do tlamky). Prostě snažit se o to aby střeva těchto ryb byly stále stejného průměru. Jestli je toto pravda tak ať tato příhoda slouží jako varování a informace pro každého akvaristu který si pořídí ty nejkrásnější a velmi útlé paví očka s domněním že je naučí jíst po svém tak jako ostatní své rybky.
Léčba: V 11 hodin jsem opět zhasl a přidal 2 tablety Entizolu. Změřil PH vody-7,5. Večer jsem malinko opatrně nakrmil a rozsvítil (krmení jsem velmi ale velmi jemně nadrobil).
Podělím se o jakékoliv nové poznatky i jestly tato rada pomohla.
Záhadná nemoc  (Odpověď pro: Vicky  Zobrazit původní příspěvek )
30.7.2012 20:50
Sidonius   (id: 1736 )
[Odpovědět]
...Dobrý den,potřebuji poradit se záhadnou nemocí která začala devastovat moje akvarium... Mám 50 litrové akva kde mám asi 40 pavích oček a dva malé ancistruse. 25 pavích oček z tohoto počtu se tu teprve zabydluje, mám je v akva asi 14 dní a těchto se ta nemoc právě týká....

Mohu se, samozřejmě, mýlit, ale podle vašeho popisu se mi jako možná příčina vaší záhadné nemoci jeví následující:
Předpokládám, že jste nekupoval potěr, ale pohlavně dospělé rybky. Z toho mi vychází, že systém velmi pravděpodobně nezvládl zátěž, kterou představovalo vložení tak velkého "objemu" ryb. Jako první na zvýšenou koncentraci zareagoval nejvnímavější jedinec, a to vcelku logicky ze skupiny nových přírůstků.
Zkušený chovatel, od kterého jste rybky koupil, bude bezpochyby natolik zkušený, aby věděl, že jednou ze základních podmínek úspěšného chovu pavích ok je maximální hygiena, takže se dá předpokládat, že u něj ryby nebyly vystaveny působení dusitanů. Narozdíl od podmínek ve vašem akva, kde - pokud jste preventivně neměnil v pravidelných krátkých intervalech významnou část vody - se s dusitany "potkaly"...
Příznaky, které popisujete u dotčené samice, (a nejen u ní), by tomuto nasvědčovaly.
Myslím si, že obrovskou chybou bylo zahájení experimentů s léčivy bez toho, abyste změřil základní parametry vody, koncentraci NO2 na prvním místě.
Odpojení filtru je IMO dalším rizikovým krokem, který jste ovšem (možná - naštěstí) do jisté míry eliminoval výměnami části vody a aplikací kuchyňské a mořské soli.
Jak jsem napsal - mohu se mýlit, přesto doporučuji před jakýmkoli dalším rozhodnutím postupovat tak, aby se vyloučila možnost otravy N-látkami. Nepodceňte skutečnost, že léčiva jsou chemie, která může mít katastrofální důsledky pro proces nitrifikace!
A v neposlední řadě se zamyslete nad tím, jestli je taková skupina pavích ok (+ další rybky) přiměřená akváriu této velikosti...
Záhadná nemoc  (Odpověď pro: Vicky  Zobrazit původní příspěvek )
30.7.2012 14:33
Vicky   (neregistrovaný návštěvník)
[Odpovědět]
24. 7. 2012 zpozorována nemoc u jedné dospělé, oranžové samice pavího očka. Příznaky: Apatické plavání hlavou dolů i nahoru a přepadávání na stranu. Ocasní ploutví skoro nepohybuje.(k plavání používá jen prsní ploutve) Žábra jsou silně prokrvená, obě skřele odstávají, na první pohled je i zřejmá pohublost. U této ryby nezmizel únikový reflex.
Diagnóza: Podezření na žábrohlísty popřípadě na bičíkovce zhoubné. Popřípadě otrava dusičnany.
Opatření: Odlov do karanténní 5 litrové nádrže.(ryba se nechala díky malátnosti bez odporu vylovit). V 50 litrovém akváriu bylo okamžitě odkaleno dno a vyměněna 1/3 vody. Bylo odpojeno a demontováno filtrační zařízení. Přidány 2 lžičky kuchyňské soli a 2 lžičky mořské soli.
Léčení: V karanténní nádrži byla provedena 2 hodinová koupel ryby v malachitové zeleni (1 kapka) a jedné lžičce kuchyňské soli za silného vzduchování. Po 2 hodinách byla vyměněna polovina vody a dále se jen vzduchovalo.

25. 7. 2012: Zdravotní stav je neměnný jen prokrvení žáber je menší. Apatie přetrvává. V 50 litrovém akváriu nové případy a podobné příznaky nejsou patrné. Rozhodl jsem se pro preventivní přeléčení v 50 litrovém akváriu tak pro plné léčení nakažené rybky některou z komerčně nabízených desinfekcí a léků. Sehnal jsem ale jen dezinfekci Dajana FMC za 40 Kč a balení Tetra Medica Lifeguard v 10 tabletách za 117 Kč. Objednal jsem tedy ještě v lékárně 1 KG dezinfekce CHLORAMIN-T pro případ že by následující léčba nebyla úspěšná.
Můj plán: Nadávkovat Dajanu FMC - vždy od nejnižší dávky a co nejpřesněji podle návodu.
Nesvítit po celou dobu zákroku.
Za 3 dny vyměnit 1/2 akvarijní vody za čerstvou a přidat plnou dávku FMC.
6. den léčby totéž zopakujeme.
9. den bez výměny vody přidat ještě 1/2 dávku FMC.
12. den - odezní-li nemoc, uvedu techniku do původního stavu.
Po dobu 4-5 dní každý den aplikovat dvě tablety Tetra Medica Lifeguard do 50 litrového akvária a čtvrt tablety do 5 litrové nádrže k nakažené rybce.
Diagnóza: Otrava dusičnany byla vyloučena, nadále přetrvává podezření na žábrohlísty nebo zhoubné bičíkovce.
Opatření: Všem rybám se neustále vzduchuje a od 18 hodiny se rybám navíc nesvítí a nekrmí se.
Léčba: Provedena opětovná lázeň nakažené ryby v malachitové zeleni a kuchyňské soli. (2 kapky do 5 litrů vody) po dobu 35 minut. V 5O litrovém akváriu zvýšena obsah soli na 6 lžiček a vyměněno 20 procent vody z drobným opětovným odkalení. Zvýšení teploty o dva stupně na 28 °C a zavedeno silnější vzduchování. Nakažená ryba nebyla nakrmena. V 18 hodin aplikováno čtvrt tablety Tetra Medica Lifeguard do 5 litrové nádrže a dvě tablety do 50 litrového akvária. Dále aplikace dezinfekce Dajana FMC v množství 0,5 ml do 5o litrového akvária a asi 7 kapek do 5 litrové nádrže.
26. 7. 2012: V noci při kontrole rybí pacienta zjištěn pohledem asi 4 cm dlouhý bílý výkal visící z řitního otvoru. Ryba nadále pohublá a apatická. Ocasní ploutev nadále nepoužívá, otočení se brání tím, že používá prsní ploutve. V poledne jsem při prohlídce 50 litrového akvária zjistil u jednoho černého samečka visící dlouhý bílý výkal, jinak bez dalších příznaků i obtíží. Rozhodl jsem se, že kvůli mojí špatně stanovené prvotní diagnóze s podezřením na žábrohlísty nebo zhoubné bičíkovce od 28. 7. přeruším léčbu FMC i Tetrou Medica Lifeguard a doléčím Entizolem. V lékárně jsem vyzvedl objednanou dezinfekci Chloramin-T.
Opatření: Díky přítomnosti látek jako je Tetra Medica Lifeguard a Dajana FMC nadále nesvítím ani nefiltruji. Silně nepřetržitě vzduchuji a nekrmím.
Diagnóza: jasné příznaky na střevní onemocnění nejspíše parazitickými bičíkovci Spironucleus/Hexamita.
Léčba: Podána jedna ve vodě rozpuštěná tableta ENTIZOLU do 5 litrového a 2 tablety do 50 litrového akvária.
Příčiny: onemocnění parazity rodu Spironucleus/Hexamita pravděpodobně vzniklo tím, že ryby byly oslabeny intoxikací amoniakem a dusitanem unikající ze dna akvária, jelikož je od 24. 7. odkaleno tak tuto příčinu považuji za napravenou.
27. 7. 2012: Hubená samice v 5 litrové nádrži (pacient č. 1)dál nepoužívá ocasní ploutev, bělavý výtrus již ale nevisí u řitního otvoru. Skřele již neodstávají prokrvení je menší než na počátku. Vypadá velmi unaveně, bledé barvy, nicméně se vždy brání otočení. Zůstává v pozici hlavou nahoru asi ve 60 stupních. Sameček v 50 litrovým akváriu, už nemá u řitního otvoru bělavý výkal a chová se zcela normálně. Úbytek váhy není pozorován. Dnes jsem kromě pozorování nic nepodnikal.
Dodatek: Večer ve 23 hodin pacientka č. 1 nalezena ve smrtelné agonii, nereagovala na podměty. Neplavala, smrtelné záškuby v nepravidelných intervalech. Byla humánně utracena 
28. 7. 2012: Bylo vyměněno 40 procent vody v 5O litrovém akváriu. Nadále nesvítím, nekrmím. Ryby vypadají v pořádku, jen jsou trochu plašší, než bývá obvyklé. Pokračuji v pozorování.
Léčba: Přidal jsem 2 lžičky mořské soli a dvě tablety ENTIZOLU.
29: 7. 2012: Dnes jsem snížil teplotu v 50 litrovém akváriu teplotu o dva stupně zpátky na 26 °C, nadále nesvítím pozdě večer jsem malinko nakrmil. Ryby se chovají normálně.
30. 7. 2012: Ráno jsem poprvé rozsvítil. V 1O hodin nalezen jeden oranžový sameček v křeči. Byl okamžitě izolován v 5 litrové nádrži a byla provedena koupel v desinfekci Dajana FMC. Byl pozorován 2 hodiny pak chcípl.
Dodatek: Je to pro mě záhada byl bez předchozích příznaků. Žádné dlouhé, bílé výkaly. Žádná pohublost, bledost ani slepené ploutve ani předchozí otírání o předměty. Tento sameček se nestranil prostě nic. Nevím…..Únikový reflexi zůstaly skoro do poslední chvíle.
Léčba: Opět jsem zhasl a přidal 2 tablety Entizolu.
Partner rubriky
Partner rubriky
Záhadná nemoc - nové téma
30.7.2012 14:32
Vicky   (neregistrovaný návštěvník)
[Odpovědět]
Dobrý den,potřebuji poradit se záhadnou nemocí která začala devastovat moje akvarium.vložím jsem můj deník o této nemoci:Mám 5O litrové akva kde mám asi 40 pavích oček a dva malé ancistruse.25 pavích oček z tohoto počtu se tu teprve zabydluje mám je v akva asi 14 dní a těchto se ta nemoc právě týká.Zakoupil jsem je od zkušeného chovatele který má celoživotní zkušennosti s chovem všeho možného i přeba s odchovem neonek zelených.
záhadná nemoc  (Odpověď pro: Vladi  Zobrazit původní příspěvek )
11.5.2009 12:48
Johny 13   (id: 5343 )
[Odpovědět]
Keď už sme pri tých záhadných chorobách, tak v sobotu som musel utratiť jednu molly.
Z ničoho nič začala čudne plávať. Plávala takým spôsobom, že sa otáčala v horizontálnej osy a robila pravotočivé výkruty, jeden za druhým.
Čo to môže byť? Okrem zrýchleného dýchania nemala žiadny iný problém a ostatné ryby sú v pohode. Mal som ju od jej narodenia, mala zhruba 6mesiacov a bola akurát po prvom pôrode.
záhadná nemoc  (Odpověď pro: Vladi  Zobrazit původní příspěvek )
9.5.2009 18:57
mastinka   (neregistrovaný návštěvník)
[Odpovědět]
Teplotu měříme a je mezi 23 a 24 stupni pH už jsme dlouho neměřili. Jinak jsem koukala na nějaké obrázky jak ta nemoc vypadá a mohlo by to být ono.
záhadná nemoc  (Odpověď pro: mastinka  Zobrazit původní příspěvek )
9.5.2009 18:42
Vladi   (id: 2752   Atman AR-980  
 kategorie velká akvária, objem 200 litrů 
 Prezentace je ARCHIVOVÁNA 
 nebyla aktualizována déle jak půl roku!  )
[Odpovědět]
Měříte nějak hodnoty vody?
Zatím to vypadá na děrovou nemoc.
záhadná nemoc  (Odpověď pro: Vladi  Zobrazit původní příspěvek )
9.5.2009 18:16
mastinka   (neregistrovaný návštěvník)
[Odpovědět]
Vodu měníme pravidelně každých 14 dnů až 3 týdny a krmíme granulovaným krmením speciálně pro cichlidy (máme tam i jiné druhy, ale tohle mají jenom ty kančíci). Máme podezření na nějakého parazita nebo plíseň, ale to vypouklé oko bylo záhadou.
záhadná nemoc  (Odpověď pro: mastinka  Zobrazit původní příspěvek )
9.5.2009 18:06
Vladi   (id: 2752   Atman AR-980  
 kategorie velká akvária, objem 200 litrů 
 Prezentace je ARCHIVOVÁNA 
 nebyla aktualizována déle jak půl roku!  )
[Odpovědět]
Čím krmíte a jak měníte vodu?
záhadná nemoc - nové téma
9.5.2009 17:52
mastinka   (neregistrovaný návštěvník)
[Odpovědět]
Mám problém s neznámým onemocněním kančíků červenookých v našem akváriu. Před nedávnem se u jednoho z nich objevily na hlavě poblíž očí asi 1mm hluboké dírky a v ních byla vidět bílá hmota. Po několika dnech se mu začalo zakalovat oko a jako by ho něco vytlačovalo ven, takže za několik dní už ho měl neskutečně vystouplý. Ryba byla apatická a nežrala. Mysleli jsme,že to byl nějaký zánět a že se to bude týkat jen té jedné rybičky, ale asi za týden se stejné příznaky začaly objevovat u dalšího kančíka. Nikdy jsme se s ničím podobným nesetkali. Předem dík za radu
Historie hledání   Pokec   Zobrazit vše   |<   <<   >>   >|