Články - obsah článku

Článek   Komentáře   Seznam článků   |<   <<   >>   >|  
Vysavač kalu
Ola a Jirka
(na AKVARKO.cz vyšlo 9.5.2005)
Tak jako některé z vás, tak i nás zaujal v prezentaci Skoro mořského akvária vysavač na kal. Proto jsme poprosili Olu, která je majitelkou tohoto zařízení, zda by blíže nepopsala postup jeho výroby. Výsledkem je následující jednoduchý návod jak na to.
Hotový vysavač kalu

Hotový vysavač kalu
Proč jsme vlastně tuto odkalovačku vyrobili? Jednou v sobotu jsme udělali v akváriu velký úklid, hrůza - zbytky z rostlin, odpad z krmení a navíc rybičky na záchod nechodí. Ty to prostě také odloží v akvárku. V neděli jsme se chtěli pokochat pohledem na dobře vykonanou práci, no a byl to šok. Zase nepořádek. Uvažovala jsem, co dělat, zda znovu odkalovat? To by asi nebylo ideální. Pak jsem si vzpomněla, že v jednom katalogu byl vysavač kalu. Zašla jsem za synem, je to modelář a tak má technické nadání. Chvilku se díval na obrázek a pak konstatoval, že to nebude problém. A začal výrobní proces. Byla neděle a tak výrobek bude z CDD, tedy z toho Co Dům Dal.
Použitý materiál:
  • Plastová trubka z odkalovacího zvonu 16,- Kč.
  • Silikonová akvarijní hadička (máme ji pořád doma) 1 m 6,- Kč.
  • Plastová nádržka, která byla koupena v BAUMAXu jako aranžovací koule o průměru 8 cm a to za 25,- Kč. Koule se skládá ze dvou částí, které se do sebe vzájemně zacvaknou. Je možno použít i jinou průhlednou nádobu například ve tvaru kostky, která se bude dát uzavřít víčkem.
  • Jako plastové spojky na hadičku jsme použili vypsané gelové náplně do propisky, ale dají se použít i spojky zakoupené v akvaristice.
  • Filtr jsme vyrobily z houbičky na nádobí, u které jsme odřízli drsnější část, cena asi 1,- Kč, ale je možno pro filtraci použít i jiný materiál.
Schéma vysavače kalu

Schéma vysavače kalu
Postup výroby:
Z odkalovacího zvonu jsme nechali jen trubku. V dolní části této trubky jsme vyvrtali díru, do které jsme zalepili plastovou spojku, na niž se připojí přívod vzduchu. Tato spojka je asi 5 cm od spodního okraje trubky, ale tak úplně na tom nezáleží, mohla by být i níž. Výš bychom ji ale nedávali, aby odkalovačka měla dobrý tah. Plastovou spojku je navíc dobré šikmo seříznout, vzduch pak lépe uniká vzhůru a tím se tah ještě zlepší. Spojku jsme do trubky zalepili patexem (tavné lepidlo) a k ní později připojili hadičku od vzduchovacího motorku.

Dále je trubka vsazená do plastové koule a k ní je také přilepená. Trubka přesahuje do koule asi 3 cm. Trubka totiž musí přesahovat i filtrační materiál. Na dně koule je pak umístěn filtr z houbičky na nádobí, do kterého se při vysávání zachycuje kal. A teď to důležité ke kouli, do koule je potřeba udělat díry (nejlíp se dělají pájkou). Ty díry musí být minimálně 2. Jedna musí odvádět vzduch, co pumpuje vodu. Druhá díra slouží k odvodu přefiltrované vody. My těch děr udělali raději 6, tři pro odvod vzduchu a tři pro odtok vody. Tady je ale malý problém v podobě odtékající vody z koule. Nejen, že člověku ta voda teče po ruce, když drží odsávačku za trubku, ale navíc je potřeba si dávat pozor při vysávání na kraji akvária, protože voda vytékající z koule se ráda rozlévá okolo. Možná by šlo na výtokové otvory napojit nějakou hadičku, ale toto řešení jsme prozatím nezkoušeli.

No a to je v kostce vše.
Ola a Jirka
 
Seznam všech komentářů najdete na záložce:  Komentáře
Posledních 10 komentářů k článku:
cracen3  (id: 5261   domácí kino 5,1  
 kategorie velká akvária, objem 210 litrů 
 Prezentace je ARCHIVOVÁNA 
 nebyla aktualizována déle jak půl roku!  ) 18.2.2008 (16:04)
já mám odkalovač vyroben z nerezu,k odkalování nepoužívám bublinky,ale přímí odtok vody do odpadu!bržděné čerpadlem!takže já když odkalím celou nádrž,tak vypustím i nádrž(tudíš necelou 1/3 a tu zas dopustím,a proč přes čerpadlo?)-když není zapojeno tak je průtok vody zbržděný a to když ho zapnu(asi tak jednou za 1 a půl)je prázdné coby dup!
matus777  (neregistrovaný návštěvník) 1.3.2008 (18:52)
a da sa to pouzit ako vzdusne cerpadlo ???
cracen3  (id: 5261   domácí kino 5,1  
 kategorie velká akvária, objem 210 litrů 
 Prezentace je ARCHIVOVÁNA 
 nebyla aktualizována déle jak půl roku!  ) 1.3.2008 (19:28)
jak vzdušné?
matus777  (neregistrovaný návštěvník) 11.3.2008 (15:44)
no tak ze by sa tam napoila hadica na vodu priviedol vzduch a vyduch by virazal vodu ako vydusne cerpadlo
cracen3  (id: 5261   domácí kino 5,1  
 kategorie velká akvária, objem 210 litrů 
 Prezentace je ARCHIVOVÁNA 
 nebyla aktualizována déle jak půl roku!  ) 14.3.2008 (18:34)
proč bys komplikoval odkalování vzduchem(bublinkama i když to taky existuje,bublinky ti ženou vodu i s kalem přes pitlík z plátna,ale ta voda ti opět vtéká do akva!a tím se ti dostanou ať chceš nebo ne drobné částice kalu zpět do akva.)jenže to bys dělal dva úkony,nejdříve odkalíš a pak budeš vypouštět vodu-ale to co dělám já jsou dva úkony v jednom-odkaluji a hned to i vypouštím(kdyš odkalím celé akva tak mám i vypuštěnou vodu,baj oko čtvrt nádrže a tu potom opět doplním!tudíš ti to netrvá tak dlouho!a mám jistotu že se mi tam nic zpět nevrací!
matus777  (neregistrovaný návštěvník) 9.6.2008 (19:56)
ja neviem skusil som to a ide to bez problemu skus !!!
zajo44  (neregistrovaný návštěvník) 19.9.2008 (14:10)
Nedostava sa tymto sposobom do vody amoniak a dusik ktory je usadzovany v dne?
sob95aero  (id: 9521 ) 11.6.2009 (12:29)
Tak to vypada suprovne urcite dobry napad. Ta hadicka na odvod vody neni spatny napad.
raptor  (neregistrovaný návštěvník) 12.5.2010 (9:03)
je to super napad vypada to trchu jak vodni dymka
Zdendul  (neregistrovaný návštěvník) 13.8.2010 (13:06)
Tak to je dost dobrej návod.....jdu na tooo
Vložit nový příspěvek do diskuze
Článek   Komentáře   Seznam článků   |<   <<   >>   >|