Články - obsah článku

Článek   Komentáře   Seznam článků   |<   <<   >>   >|  
Bublinkoměr - jak na měření průtoku CO2
Roman Minařík
(na AKVARKO.cz vyšlo 13.11.2008)
Schéma bublinkoměru

Schéma zapojení měření CO2
Každý, kdo se začal zabývat hnojením pomocí CO2, musel poshánět potřebné vybavení pro jeho aplikaci. Pokud se akvarista rozhodl využít jako zásobník CO2 tlakovou láhev, potřeboval kromě redukčního a jehlového ventilu též bublinkoměr, pomocí kterého by si alespoň přibližně mohl zjistit jaký má průtok CO2. Vše je samozřejmě možné zakoupit od profesionálních výrobců, ale ta cena (např. Dupla CO2 Blasenzähler stojí přes 700 Kč). Navíc, pokud je bublinkoměr umístěn někde u zadní stěny akvária, tak často zaroste rostlinami, popřípadě řasou.

Onehdá se nám dostala do ruky odsavačka hlenů pro kojence. Nejdříve nás nic netrklo, ale po čase nás napadlo, že by se tato odsavačka dala využít k měření průtoku CO2. Nejdříve je vhodné prodloužit vnitřní trubičku až ke dnu nádobky. I když víčko na nádobce sedí poměrně těsně, je nutné ho k nádobce dobře přilepit, protože díky vnítřnímu přetlaku má CO2 tendenci unikat. My jsme k přilepení použili sekundové lepidlo. Určitě, jako každý bublinkoměr, by se dal i tento umístit v akváriu, ale my ho umístili na vhodné místo mimo něj. Měření je tak pořád bezproblémově přístupné a navíc nám jen tak nezaroste řasou. Takže po zaschnutí lepidla jsme do nádobky nalili asi dvě třetiny vody a pak připojili na výstup jehlového ventilu. Samozřejmě je nutné připojit výstup z jehlového ventilu na ten vstup, který jsme prodloužili až ke dnu. Při obráceném zapojení by nic nebublalo. Materiál i výsledek pak vidíte na obrázcích vpravo, schéma zapojení pak na obrázku vlevo. Pokud jste přilepení víčka a montáž zvládli, můžete si nyní bez problému počítat bublinky.

Někde na internetu jsme při brouzdání našli doporučení:

počet bublinek za minutu = °dKH x objem akvária v litrech / 50

Hodnotu, která vám vyjde, musíte brát jen jako orientační. Co je ale na celém bublinkoměru nejlepší, je jeho cena. Vlastní odsávačku totiž můžete zakoupit v lékárně již za 21,50 Kč.

No a protože jsme zvědaví na to jak to řeší jiní, tak jsme si pro vás připravili tři následující ankety:

Odsavačka v původním balení

Balení odsávačky


Vlastní odsavačka

Vlastní odsávačka


Bublinkoměr

Již nainstalovaný bublinkoměr


Z vlastních obrázků nejsou příliš patrné vlastní rozměry bublinkoměru. Takže pro lepší představu je výška nádobky zhruba 5 cm.
 
Seznam všech komentářů najdete na záložce:  Komentáře
Posledních 10 komentářů k článku:
matus777  (neregistrovaný návštěvník) 15.7.2008 (10:45)
ahojte potrebujem pomoc idem zalozit akvarko pre dve rybicky aky objem ma mat nadrz ???
xOB  (neregistrovaný návštěvník) 9.10.2008 (14:34)
tak jsem to zkusil, ale iz kdyz jsem to zalepil vterinovym lepidlem, tak mi tlak tu odsavacku rozstrelil. Bohuzel tlacim pres extra jemnej kaminek, takze tlaky jsou tam dost velky.
Jeste dotaz, kolik mate nastaven tlak na redukcnim ventilu_
Roman  (id: 1 ) 9.10.2008 (16:30)
To xOB: Průtok na redukčním ventilu mám na minimu (měřák skoro nic neukazuje) a za ním mám ještě jehlový ventil ze zapalovače a jelikož bublám volně do reaktoru, tak v bublinkoměru žádný tlak nemám.
Dvoris  (neregistrovaný návštěvník) 30.11.2010 (14:43)
Chtěl bych se zeptat, bylo by možné napojit CO2 z petky pomocí rozdvojky i na kompresor se vzduchem aby do akva vedla jen jedna hadička?
Roman  (id: 1 ) 30.11.2010 (20:52)
No to by asi nemělo požadovaný efekt. Koncentrace CO2 by se vzduchem snížila a jeho rozpouštění ve vodě by nebylo dostatečné.
mirek XXX  (neregistrovaný návštěvník) 26.2.2011 (20:15)
jen mě tak napadlo nedalo by se třeba ráno nalít do akvárka trochu sifonu třeba deci nebo dvě. neskoušel to náhodou někdo?
Roman  (id: 1 ) 27.2.2011 (20:30)
Vše se zkoušelo. Problém je v rovnoměrnosti dávkování CO2.
Kovval  (id: 9454   Ráj Neonu  
 kategorie malá akvária, objem 42 litrů 
 Prezentace je ARCHIVOVÁNA  Tree on rock  
 kategorie střední akvária, objem 90 litrů 
 Prezentace je ARCHIVOVÁNA  ) 27.6.2011 (20:59)
Hodně dobrý nápad. Děkuji
amrtin  (id: 13885 ) 10.12.2013 (10:33)
Odsávačka stála 30 kč v lékárně,jedu z 2l petky od piva,na jednu dávku droždí cca 1kč(půlka kostky),cukr cca 10kč,hadička ze zbytků z šuplíku a jako difuzer cigaretový filtr.Tak si to spočítejte .Jo a lepit sem nic nemusel(to víčko).Teď jen čekám,jak dlouho to bude bublat(bublinky cca 1 x za dvě vteřiny).
slavoslavo  (id: 16027 ) 25.12.2021 (10:42)
... ponekud kontroverzny clanek ktery me vratil do socializmu kdy akvariste snili o zapadonemecke technice a konstruovali vlastne vynalezy jako jediny mozny zpusob techniky.

ano, je to alternativa za 20Kc, ale tak to i vypada. proboha, hnojit co2 zkvasnic je jako nahradit kvalitni alkohol samohonkou. co2 vyprcha za 3dny a pak, znovu zadelavat na kvasek? ne kazdy akvarista se muze ztotoznit s bpostupem jakoz Babicky od Bozeny Nemcove
Vložit nový příspěvek do diskuze
Článek   Komentáře   Seznam článků   |<   <<   >>   >|