Atlas ryb - písmeno P

Vyhledávání  Nejoblíbenější  Čeledi  Úvod  A  B  C  D  F  G  H  J  K  L  M  N  O  P  R  S  T  U  V  Z  
Řazeno dle českých názvů, změnit řazení na: latinsky

Peřovec tečkovaný
- Synodontis nigrita

Seznam    |<   <<   >>   >|  
Peřovec tečkovaný
Foto: © Roman Minařík
Základní údaje: (id 194)
Afrika
Oblast
Od povodí Senegalu po povodí Nilu
Místo rozšíření
21 cm
Maximální dosahovaná velikost
od 21 do 26 °C
Teplota vhodná pro chov
všežravá
Potrava
od 6 do 7.5
Doporučený rozsah PH
od 4 do 15 °N (dH)
Doporučený rozsah celkové tvrdosti vody
klidná
Temperament
Nezadána
Průměrná cena
1
Počet návštěvníků u nichž je rybička oblíbena
Bližší popis:

Vzhledem k velikosti jaké dorůstá, je potřeba ji chovat v nádrži velké alespoň 200 litrů, ve společnosti jiných klidných a větších ryb. Akvárium by mělo být osázeno tuholistými rostlinami jako je např. měchýřka jávská (Vesicularia dubyana) a bez písečného dna pro lepší údržbu. Je nutno dobře filtrovat, protože tyto ryby vyžadují velké množství potravy (patentky, nitěnky a jiné krmivo, které klesne na dno) ale u umělých krmiv se často stane, že je ryby rozmetají po celém akváriu a následně dochází k rozkladu a zakalení vody. Pohlaví můžeme určit podle urogenitální papily, která je u samců vystouplá a protažená do špičky narozdíl od samic, které ji mají zanořenou do kůže a tak je jen patrná půlměsíčková prohlubeň. Aby došlo k rozmnožení, tak musí být provedena hormonální stimulace. Pro úspěšný chov je potřeba velké množství kvalitního krmení a dodržení teplotního režimu, kterému jsou ryby vystaveny již několik měsíců před třením. Postup je následující - několik měsíců chováme ryby ve vodě o teplotě 30°C a 10 až 20 dnů před třením je dáme (pohlaví odděleně) do vody o teplotě asi 19 až 23°C. Po hormonální stimulaci je vypustíme do vody o teplotě 28°C, kde se většinou podaří dosáhnout úspěšného výtěru po podání dvou dávek hypofyzární suspenze s intervalem 24 hodin. Od jedné samice může být až několik tisíc jiker, ale oplozených je většinou pouze 50%. Rodiče jikry požírají, proto je musíme po ukončení tření ihned odlovit do jiné nádrže. Plůdek se líhne do dvou dnů a za další čtyři dny se rozplave. Tento peřovec existuje ještě ve zlaté formě (foto v pravo dole).
Autor textu: Marcela Minaříková (alias Marcela)
Další obrázky:
Peřovec tečkovaný
foto: © Roman Minařík
Komentáře, postřehy a fotografie návštěvníků:
sash  (id: 5766 ) 3.11.2007 11:39
Tak toto sú veľmi vďačné rybky. Mám dvoch perovcov približne 5 rokov a veľmi sa im darí. Sú nenároční, prežili už všetky možné akcie vrátane kompletnej výmeny zariadenia. Vtedy dočasne úplne zbelali, až som myslela že je po nich, ale v pohode. Vystriedali vše možných spolubývajúcich a nikdy neboli problémy. Mám dotaz: Je možné, aby dorástli až na 20 centimetrov v 70 cm akvariu? Krmivo je hlavne vločkové. Zaujímalo by ma tiež, koľko sa môžu dožiť, keďže majú minimálne 6 rokov a darí sa im ako za mlada . Má s perovcami niekto skúsenosti?
Martas132  (id: 5835 ) 15.11.2007 9:57
Věřte, nevěřte, já jsem si dva kusy Peřovce tečkovaného koupil v 17 letech, kdy jsem měl tehdy akvárko 100 l. Tito výtečníci se mnou přežili nemožné. Vydrželi mou základní vojenskou službu v délce 18 měsíců, kdy se doma o ně prakticky nikdo nestaral (jednou za čas). Rovněž přežili stěhování do dalších akvárií, které jsem kompletně zařizoval. Dnes je mám v akváriu 300 litrů, mi je 35 let a peřovci nevypadají na to, že by se chystali k odchodu do věčných lovišť, ačkoliv jim je 18 let! Větší má délku 20 cm a menší 15 cm. Krmím je převážně živou potravou (nitěnky), ale s chutí sežerou i mražené patentky a jak je zle, tak nepohrdnou ani vločkami. Chovám je ve společném akváriu, kde jsou přítomné i hejna malých rybek, tetra královská a tetra krvavá. Jsou mírumilovní, ostatních ryb si nevšímají, rovněž ostatní ryby si nevšímají jich. Nahánějí se pouze mezi sebou při krmení. Zařízení akvária mám od hustě zarostlých zákoutí po skalnatou část, řídce zarostlou s kamennými úkryty. Peřovci se zdržují hlavně ve skalnaté části. Jsou aktivní i přes den, kdy plavou kolem svých úkrytů. Dno neryjí, nepoškozujou rostliny a přestože jsou již staří, občas si s chutí zaplavou břichem vzhůru.
Zkouším přidat foto toho většího, snad to vyjde.
Martas132  (id: 5835 ) 15.11.2007 10:31
Přikládám foto Peřovce tečkovaného 20 cm stáří 18 let!
sash  (id: 5766 ) 22.11.2007 12:26
Tak to mám radost ze majú tie moje obludy také krásne dlhé životné vyhliadky . Možno ma aj prežijú, keďže ja asi zachvilku dostanem infarkt v škole . Len sa čudujem, že sú takí aktívny aj cez deň, všade sa predsa píše, že sú night active. Ale kašlať na konvencie, břiško nahoru a hola hej! Mimochodom, ten tvoj dedo na deda vôbec nevypadá, všetka česť
majo466  (id: 15865 ) 14.4.2017 14:58
to ja sem ho jeste nevydel ani zrat,mam albina a taky je k videni jenom v noci
pethla  (id: 16042 ) 10.7.2018 21:18
Mám ho již 25 let.Klidná ,mírumilovná ryba.Občas projede akvárium, v noci možná slupne paví očko,možná.Jinak žere vše a zatím také nevypadá,že by se mu chtělo umřít.
Nové komentáře mohou do atlasu ryb přidávat jen přihlášení uživatelé
Seznam    |<   <<   >>   >|  
Vyhledávání  Nejoblíbenější  Čeledi  Úvod  A  B  C  D  F  G  H  J  K  L  M  N  O  P  R  S  T  U  V  Z