Atlas ryb - písmeno P

Vyhledávání  Nejoblíbenější  Čeledi  Úvod  A  B  C  D  F  G  H  J  K  L  M  N  O  P  R  S  T  U  V  Z  
Řazeno dle českých názvů, změnit řazení na: latinsky

Parmička čtyřpruhá
- Puntius tetrazona

Seznam    |<   <<   >>   >|  
Parmička čtyřpruhá
Foto: © Roman Minařík
Základní údaje: (id 1)
Jižní a východní Asie
Oblast
Indonésie - Borneo, Sumatra
Místo rozšíření
6 cm
Maximální dosahovaná velikost
od 20 do 26 °C
Teplota vhodná pro chov
všežravá
Potrava
od 6.5 do 7.5
Doporučený rozsah PH
do 12 °N (dH)
Doporučený rozsah celkové tvrdosti vody
do 5 °N (dH)
Doporučený rozsah celkové tvrdosti vody při tření
klidná, hejnová
Temperament
14.83 Kč
Průměrná cena
37
Počet návštěvníků u nichž je rybička oblíbena
Bližší popis:

Často se pořizují pro společenské akvárium, ale pokud jich není alespoň 8 kusů (i v kombinaci s parmičkou mechovou), mohou působit paniku mezi ostatními obyvateli akvária, protože jim mohou oškubávat ploutve a jinak na ně dorážet. V hejnu osmi a více ryb si vytvoří mezi sebou "klovací pořádek" a ostatní ryby víceméně nechají na pokoji. Podmínkou je ale chov v dostatečně velké nádrži o objemu alespoň 100 litrů. Samci jsou štíhlejší a menší než samice, ale jsou o něco barevnější. Navíc mají výrazněji červenou tlamku. Podle některých ichtyologů došlo u této parmičky k záměně, tudíž pod názvem Puntius tetrazona chováme vlastně parmičku bulunganskou - Puntius anchisporus.

Pokud chceme parmičky čtyřpruhé odchovávat, je nutné k tomu použít vytírací nádrž. Stačí i menší objem 10 až 15 litrů, lepší je ale použít nádrž o něco větší, jelikož samec bývá při tření velmi aktivní. Do třecí nádrže pak nasadíme chovný pár. V nádrži musí být trs jemnolistých rostlin, do kterých se samička vytře a nutný je i vytírací rošt, přes který jikry propadnou a rodiče je tudíž nemohou ihned sežrat, což by jinak s chutí učinili. Voda ve vytírací nádrži musí být měkká, celková tvrdost by měla být menší než 5°N a uhličitanová dokonce menší než 1°N. Teplotu vody je lepší udržovat na nižší hodnotě zhruba 23°C a je vhodné do ní přidat trochu rašelinového výluhu nebo nějakého obdobného přípravku. Plůdek se z jiker líhne asi za 1,5 dne a po pěti dnech se rozplave. Jako krmení používejte čerstvě vylíhlé nauplie žábronožky solné.
Další obrázky:
Parmička čtyřpruhá
foto: © Pavel
Parmička čtyřpruhá
foto: © Pavel
Parmička čtyřpruhá
foto: © gruzman
Parmička čtyřpruhá
foto: © Smula
Komentáře, postřehy a fotografie návštěvníků:
barat  (id: 263 ) 9.6.2005 18:18
Jsou to hejnové rybičky a žerou granulky (po těch jdou jak prdlí) a někdy si zobnou i do vločkového krmiva. Nejsou tak závažně plaché a ani moc choulostivé na nemoci. Mám jich deset, ale chtělo by to i více (minimálně 20 nebo 25) a budou velmi aktivní a budou mít obrovskou rozmnožovací schopnost, protože se cítí ve svém živlu, když mají vedle sebe více než 1 rybičku...
Hubert  (id: 597 ) 15.10.2005 20:16
Měl jsem jich v akvárku 10 a asi po 3 měsících, kdy svůj objem minimálně 1x zvětšily, začaly být agresívní a napadaly ostatní ryby (skaláry, čichavce, paví očka). Musely do světa! Chce to asi větší hejno a dostatečně velké akvárium.
Vojtas  (id: 529   Vojtovo akvarko 84l 
 kategorie střední akvária, objem 84 litrů 
 Prezentace je ARCHIVOVÁNA 
 nebyla aktualizována déle jak půl roku! Kolejní krevetky - "Kaluž" 
 kategorie malá akvária, objem 5 litrů 
 Prezentace je ARCHIVOVÁNA 
 nebyla aktualizována déle jak půl roku!  ) 23.10.2005 14:30
Já jich mám 5 a žadné větší problémy s nimy nemám. Honí se jen mezi sebou a ostatní rybky nechavaji na pokoji. Občas je umravní parmička červenoploutvá , která je mírně prožene po akvarku.
Vai  (id: 227   Aqua-Vai 
 kategorie velká akvária, objem 325 litrů 
 Prezentace je ARCHIVOVÁNA 
 nebyla aktualizována déle jak půl roku!  ) 28.10.2005 21:26
Opravdu nerozumím, proč jsou pořád parmičky čtyřpruhé takto často zavrhovány jako okusovači ploutví jiných ryb, dravé, ploutvožravé ryby atd. Sám jsem měl tyto parmičky ve společné nádrži se skalárami a opravdu bez problémů - viz i např. zkušenosti dalších akvaristů na jejich www stránkách - např. zrovna zde Roman a Marcela nebo Rosik na svých stránkách
http://www.r.wz.cz/aqua.php?s=c-050907
Pozor ale, parmičky musí žít spolu v hejnku alespoň o několika kusech (min 6-8), pak si všímají pouze sami sebe a v dostatečně velké nádrži, ne v 50ti-litrovém plivátku. Jinak ale takové občasné popotáhnutí např. dlouhých břišních ploutví u skalár (opravdu bez nějakého ukousnutí - vždyť tyto rybky nemají žádné zuby!), jakoby ze zvědavosti, než parmička zjistí, že to není k snědku, nepovažuji za problém a pozoroval jsem to i u dalších druhů příbuzných parmiček rodu Puntius (P.conchonius, P.nigrofasciatus, P.ticto).
kk  (id: 820 ) 3.12.2005 6:54
Když se dvě nebo tři utrhnou z hejna a povalý si to za nějakou rybkou, je to na ní jak to stihne bez újmy. Ale v henu to nezklamou. Nevím jesti jim něco vadí, ale nakloní se hlavou dolů a čumí na šutry :) Pořád je to baví...
Breeoom  (id: 943 ) 29.12.2005 20:58
nejsem žádný odborník, mam akvárko jen tak že mě baví tak sem si koupil 40l akva. Parmičky byly jasný ale pořád sem nevěděl jaký ryby k nim. nakonec sem si dokoupil další parmičky a teď sem na dvaceti což se mi zdá akorát. A tím i odpadá problém s okusováním dalších ryb. (Na ancistruse si nedeovolí) ale je to naprosto úžasný, jak jsou perfektně hejnový. Jedna rybka se hne a všichni plavou za ní. A to že občas znuděně pozorujou kameny? Nejspíš maj prostě lehkou prdel protože oni i spí hlavou dolu a občas je ráno najdu zapadlý v kytkách...sou naprosto bezva!!
ufinka  (id: 1308   JV Asie, 150 
 kategorie střední akvária, objem 150 litrů 
 Prezentace je ARCHIVOVÁNA 
 nebyla aktualizována déle jak půl roku! regál 
 kategorie střední akvária, objem 100 litrů 
 Prezentace je ARCHIVOVÁNA 
 nebyla aktualizována déle jak půl roku!  ) 2.3.2006 21:47
Tez nechapu co na tetrazonach nekteri maji spatneho. Koupila jsem je i s akvárkem.Ted mam 6 kusu dospelych ryb.Po odzkouseni, ze neublizi drobnym parmickam Puntius titteya jsem si dovolila dle reci jednoho prodavace v akvaristice porusit akvaristicke pravidlo (s podporou jineho prodavace, ze vse se musi zkusit, podminky se holt dost lisi u kazdeho zalozeneho akvarka..)...Dala jsem k nim 4 cichavce perletove. Jelikoz jejich hmatove ploutve mohou vypadat jak cervik, neprekvapilo mne, ze parmicky zkusily, co je to zac...udelala by to podle mne kazda rybka, ktera rada cervika,). Samozrejme nemam pirane, takze nikdo o ploutve pouhym ozuzlanim neprisel, pouze jsem mela starost, jak byli nasledne cichavci plasi. Parmicky zjistily a zapamatovaly, ze tedy "tamto" cervik neni, cichavci se po 2 dnech uklidnili a uz je vse naprosto ok.)
Zalezi proste na podminkach. Kdyz mate casti akvaria zarostle pro cichavce a pro parmicky stejne kamosky, neni problem. Kdyz ryby nestresujete, nemaji duvod zlobit. Tady je pak otazka, zda cichavce nestresujete jenom tim, ze v akvarku je zivo. To teprve poznam casem, zda jim to opravdu tak vadi...ale verim, ze v prostornem akvarku by nebyl ani s timto problem. Tam by se dostatecne klidna cast nasla..
bukaj  (id: 2583   Akvárium chudého studenta 
 kategorie střední akvária, objem 92 litrů 
 Prezentace je ARCHIVOVÁNA 
 nebyla aktualizována déle jak půl roku!  ) 30.8.2006 14:08
Kdysi jako dítě začátačník jsem si koupil jednu skaláru a jednu parmičku čtyřpruhou. Jak to asi dopadlo... ?
Duff  (id: 2099 ) 30.8.2006 16:20
mam 7 parmiček ikdyž těch světlích.. zajimavy je že ostatni rybky nechavaj bejt a honi se mezi sebou. ale to oni si určitě jen tak hrajou
Pave  (id: 3260 ) 24.11.2006 13:25
No koupil sem jich včera pár. No pár. 4 čtyřpruhý, 4 mechový a 4 asi nádherný nějakou zlatou formu nebo co. Když sem je vypustil tak se chvilku schovávaly ale po chvilce se pěkně rozdováděly. Když sem si poprvé všimnul že si prohlížej kameny tak sem se lekl, že jsou nemocný nebo něco. Ale sem rád že je to normální jak sem se tady dočetl. Je to docela srandovní. No uvidíme až se dneska vrátim domu jestli se tam nepovražděj. Ale barevně jsou nádherný a pěkně živý. Doufám že vydržej.
Lau  (id: 3979 ) 9.2.2007 21:40
Zatím máme v 80 l akvárku 5 parmiček. Máme je asi týden a je s nima strašná legrace. Nejdřív plavaly stále všechny v hejnu - kam jedna, tam ostatní. Po čase se jedna od nich začala oddělovat. Někdy plave s ostatními, někdy se zašije za rostliny. A pak to vypadá tak, že zatímco 4 rybičky hrají na honěnou (fakt to vypadá, jako by si předávaly babu), tahle jedna hraje na schovku.
Uvidíme, jak se budou snášet s dalšími rybičkami.
kadlosan  (id: 3798   KadloAqua 
 kategorie malá akvária, objem 48 litrů 
 Prezentace je ARCHIVOVÁNA 
 nebyla aktualizována déle jak půl roku!  ) 19.2.2007 14:02
Mám šest těchto parmiček a jsou moc prýma, většinou plavou v hejnu. Jeden sameček (ten nejmenší), začal neúnavně dorážet na dvě skaláry. Asi se v hejnu nechytá (samičky si ho moc nevšímaj), nejspíš malé akva (54l), nebo malé hejno. Skaláry jsem dal raději pryč, bude všem líp
bobik  (id: 4740   Břidliště 
 kategorie střední akvária, objem 100 litrů 
 Prezentace je ARCHIVOVÁNA 
 nebyla aktualizována déle jak půl roku! Seiryu vrch 
 kategorie malá akvária, objem 40 litrů 
 Prezentace je ARCHIVOVÁNA 
 nebyla aktualizována déle jak půl roku! Vysokáč 
 kategorie střední akvária, objem 130 litrů 
 Prezentace je ARCHIVOVÁNA 
 nebyla aktualizována déle jak půl roku!  ) 20.6.2007 20:47
Někde jsem četl, že tyto rybky budete buď milovat nebo nenávidět, já patřím k té první skupině, vlastním jich 8 a nemůžu si je vynachválit, u těchto ryb jde jen o to, dodržet některá pravidla a teprve potom se vám odmění krásným vzhledem a neproblémovým chováním.
Vojtas  (id: 529   Vojtovo akvarko 84l 
 kategorie střední akvária, objem 84 litrů 
 Prezentace je ARCHIVOVÁNA 
 nebyla aktualizována déle jak půl roku! Kolejní krevetky - "Kaluž" 
 kategorie malá akvária, objem 5 litrů 
 Prezentace je ARCHIVOVÁNA 
 nebyla aktualizována déle jak půl roku!  ) 14.7.2007 20:11
kdyz maji dostatek ukrytu, kam se muzou schovat, tak je mozne je chovat v mensim poctu nez je uvedeno, mam to vyzkouseny (mel sem jich 6)
Petřín  (id: 5281 ) 21.8.2007 19:32
jednou kdy sem je mel, pridal sem tam par neonek a oni mi ji zlikvidovali, kousali je až sem je musel odlovit
111petr  (id: 4699   Obyč akva 
 kategorie střední akvária, objem 63 litrů 
 Prezentace je ARCHIVOVÁNA 
 nebyla aktualizována déle jak půl roku! Obyč akva II. 
 kategorie střední akvária, objem 63 litrů 
 Prezentace je ARCHIVOVÁNA 
 nebyla aktualizována déle jak půl roku! Pracovní akva 
 kategorie malá akvária, objem 36 litrů 
 Prezentace je ARCHIVOVÁNA 
 nebyla aktualizována déle jak půl roku!  ) 2.11.2007 15:00
Před lety jsem si na kolej do akvárka koupil dva barbusi a nenáviděl jsem je, orvali mi všechny ryby a ty postupně pošly. Holt nezkušenost.
Nyní jsou to moje nejoblíbenější rybky. Mám jich 8, ostatních ryb si nevšímají, jen mezi sebou se soustavně pošťuchují. Tyhle rybky jsou až neskutečně aktivní, pořád něco zkoumají, vymýšlí, zkouší a u toho se pořád vzájmeně prohánějí a provokují. Skoro bych řekl, že jsou mezi sebou strašně škodolibé, jakmile se jedna něčemu věnuje, okamžitě přilítnou tři další a proženou ji po akvárku a tak je to pořád dokola. :o)
Prostě ten, kdo chce aby ho akvárko bavilo, podobně jako třeba televize, by měl přemýšlet o těchto malých pruhovaných ďáblících.
Má partnerka je nazývá trestanci, vězni či kriminálníci, nejen pro jejich černé pruhy, ale hlavně pro jejich neustálé škodolibé akce. :o)
suzan  (id: 6076 ) 28.12.2007 11:57
hrozny ryby jsou jak pirane,nenechaji zadnou rybu na pokoji,mam jich trinact a pokoj si nedaji,musela sem dat od nich vsechny ryby pryc nebo by mne je uzraliTed je chovam radeji uz samotne,ale nejradsi bych se jich uz zbavila,no jo jen mit na to, to srdce.
kajer  (id: 6864   Šamilovo akvárko 
 kategorie velká akvária, objem 337 litrů 
 Prezentace je ARCHIVOVÁNA 
 nebyla aktualizována déle jak půl roku!  ) 6.3.2008 17:55
jsou naprosto super, chovam je s cichavci, neonkami, ancitrusy, blackmolly a platy a nikoho neterorizuji, je jich 10 a "hraji" si jen mezi sebou a ani na kameny mi nekoukaji, jak pisete
Terezka0102  (id: 7242 ) 19.4.2008 17:50
jsem naprostý začátečník.. na narozeniny jsem teď dostala 60ti litové akvárko s 1rybičkou (kardinálka č.) a asi 150 šneky (okružáci ploscí + 2 měchýřnatky), které jsem prakticky hned zlikvidovala - všechny, k tomu jsem si dokoupila neonky (5) a parmičky čtyřpruhé (5) podle radypraovnice zverimexu.. jenže nemám topení.. takže mi chudinky neonky chcíply zjevně zimou. Před týdnem jsem si koupila preventin, nakapala jsem ho do nádrže. Další den mi kamarádka řekla, že jí na to rybičky pochcípaly tak jsem ho už nepoužila. Jenže za týden jedna parmička dostala krupičku, chudince otekly ploutvičky nebo co, tak jsem jí vylovila a pohřbila na wc. Už mám jenom ty čtyři čtyřpruhé a jednu kardinálku, která je naprosto separovaná, ale stále čilá atd. Zato parmičky se začaly "kousat" hlavně jedna má na bocích nápadné červené fleky. Máte někdo nějakou radu? Pokud možno dřív, než se poďubou k smrti.. Všem moc děkuju
wayn  (id: 2477   Akvárium na kolečkách 
 kategorie střední akvária, objem 75 litrů 
 Prezentace je ARCHIVOVÁNA Akvárium 31 litrů 
 kategorie malá akvária, objem 31 litrů 
 Prezentace je ARCHIVOVÁNA Rio Negro 
 kategorie malá akvária, objem 37 litrů 
 Prezentace je ARCHIVOVÁNA Perleťová Sumatra 
 kategorie malá akvária, objem 32 litrů 
 Prezentace je ARCHIVOVÁNA Razborárium 
 kategorie střední akvária, objem 72 litrů 
 Prezentace je ARCHIVOVÁNA Tetrorárium 
 kategorie malá akvária, objem 32 litrů 
 Prezentace je ARCHIVOVÁNA Parmičkorárium 
 kategorie střední akvária, objem 160 litrů 
 Prezentace je ARCHIVOVÁNA Oděsky 
 kategorie velká akvária, objem 260 litrů 
 Prezentace je ARCHIVOVÁNA 
 nebyla aktualizována déle jak půl roku!  ) 19.4.2008 19:43
to Terezka0102: nejdřív vynedej ten bílej šutr, nejspíš obsahuje vápník. Pak si přečti toto a zařiď se podle toho: http://www.akvarijni.cz/zacatky.htm
Verča.D  (id: 6790   Akvárium Mladé Amatérky =o) 
 kategorie malá akvária, objem 45 litrů 
 Prezentace je ARCHIVOVÁNA 
 nebyla aktualizována déle jak půl roku!  ) 27.4.2008 19:43
No,taky jsme je měli.Do 45ky jsme jich měli 8.Ale to bylo kdysi. Docela hezký rybičky
Pitrees  (id: 7617   AquaPoku$ - ve výstavbě 
 kategorie malá akvária, objem 54 litrů 
 Prezentace je ARCHIVOVÁNA 
 nebyla aktualizována déle jak půl roku!  ) 10.7.2008 10:51
Mám jich 5 v jednom 80 l akva, plavou hezky spolu, je to krásné je pozorovat, hlavně když odpočívají hlavou dolů
Poprvé jsem si koupila 2, ale jednu pěkně zmrzačil kančík příčnopruhý, tak šel, parmička má od něj nakousanou ocasní ploutev a podřené obě strany těla, když se před ním schovávala pod kameny. Plave odděleně od hejna ostatních, občas plave s nimi,nechám ji v akva, aby se vzpamatovala, nebo by bylo dobré ji přemístit samostatně do třecí nádrže?
Joey  (id: 8512   Moje nové společenství 
 kategorie malá akvária, objem 60 litrů 
 Prezentace je ARCHIVOVÁNA 
 nebyla aktualizována déle jak půl roku!  ) 28.12.2008 14:09
Krásná hejnová ryba. Akorát byla (aspon v mém akvarku) hodne agresivní na ostatní menší rybky než je ona sama.
Timoshenko  (id: 4608   Timoshenko370 
 kategorie velká akvária, objem 370 litrů 
 Prezentace je ARCHIVOVÁNA 
 nebyla aktualizována déle jak půl roku!  ) 20.2.2009 16:09
Kdysi sem udělal začátečnickou chybu, že sem je kombinoval s neonkama. Dopadlo to velice špatně. Okusovaly jim ploutve a to tak, že natvrdo. Neonky pak z toho chytily krupičku a než sem se nadál, odešly mi málem všechny ryby. Takže podle mé zkušenosti rozhodně ne v 80 litrech 8 parmiček s 15 neonkama. Možná ve velkém akváriu by to nebyl problém, já už to ale radši zkoušet nebudu. Jinak je to ale krásná, super živá, věčně hladová rybka.
Perikles  (id: 7782   Kodlův rybníček 
 kategorie velká akvária, objem 600 litrů 
 Prezentace je ARCHIVOVÁNA 
 nebyla aktualizována déle jak půl roku!  ) 16.9.2009 16:19
Mám jich vždy deset kusů, pořád je doplňuju. A nikdy se mi nestalo, aby proháněly jiné ryby. Ani neonky.
backie  (id: 10011 ) 6.10.2009 20:40
Poridila sem si šest těhle rybiček - byly skvělé. Ze začátku jsem udělala neúspěšný pokus chovat s nimi i jiný druh, ale ty nakonec museli k sousedům, protože je tyranizovaly. Pak mi začala jedna parmička po druhé chcípat - zešednou, mávají rychle ploutvičkama, vyvalí oči a nakonec plavou jen u hladiny a pak umřou. Nevím, čím to je, ale už mám jen 2. A jsou to pořádné mrchy - prohání i ,,přísavníčka,,.
Milek  (id: 1264   Moje 112 a 60 
 kategorie střední akvária, objem 112 litrů 
 Prezentace je ARCHIVOVÁNA 
 nebyla aktualizována déle jak půl roku! Nano 2019 
 kategorie malá akvária, objem 49 litrů 
 Prezentace je ARCHIVOVÁNA 
 nebyla aktualizována déle jak půl roku! Malé jezírko na vsi 
 kategorie jezírka 
 Prezentace je ARCHIVOVÁNA 
 nebyla aktualizována déle jak půl roku! Skalnaté jezírko 
 kategorie jezírka 
 Prezentace je ARCHIVOVÁNA 
 nebyla aktualizována déle jak půl roku!  ) 11.11.2009 13:15
Jo, holt teroristky, ale nádherné.
Milek  (id: 1264   Moje 112 a 60 
 kategorie střední akvária, objem 112 litrů 
 Prezentace je ARCHIVOVÁNA 
 nebyla aktualizována déle jak půl roku! Nano 2019 
 kategorie malá akvária, objem 49 litrů 
 Prezentace je ARCHIVOVÁNA 
 nebyla aktualizována déle jak půl roku! Malé jezírko na vsi 
 kategorie jezírka 
 Prezentace je ARCHIVOVÁNA 
 nebyla aktualizována déle jak půl roku! Skalnaté jezírko 
 kategorie jezírka 
 Prezentace je ARCHIVOVÁNA 
 nebyla aktualizována déle jak půl roku!  ) 11.11.2009 13:20
brgul  (id: 7015   prales 
 kategorie velká akvária, objem 504 litrů 
 Prezentace je ARCHIVOVÁNA palouček 
 kategorie velká akvária, objem 600 litrů 
 Prezentace je ARCHIVOVÁNA 
 nebyla aktualizována déle jak půl roku! Brčálník 
 kategorie malá akvária, objem 54 litrů 
 Prezentace je ARCHIVOVÁNA 
 nebyla aktualizována déle jak půl roku!  ) 14.11.2009 22:44
Pokud jsou v dostatečně velké nádrži a v hejnu,tak 10 kusů,tak si otatních ryb nevšímají.Mám s nimi letité zkušenosti i s množením a bez problémů! Rozhodně je třeba hledat chyby u chovatele,jestli jim poskytl dobré podmínky k chovu!
Gagi  (id: 10246 ) 21.11.2009 15:25
ja jich mam 6 a jsou v pohode.Vsimaj si jen samy sebe a ne ostatnich obyvatel akvaria:)
ruda  (id: 3065   Prodigy 
 kategorie velká akvária, objem 480 litrů  ) 18.12.2009 9:37
je to zajímavá a vděčná rybka.v mé dvoumetrové nádrží hejno 25ks opravdu vynikne.jen POZOR ,i mladé p.č. napadají krevetky,nehledě na jejich velikost.nechtějí je sežrat,jen ubít.1,5cm malá parmička utlůče dospělou red cherri.
spajk177  (id: 10390   U Amálky 
 kategorie terária 
 Prezentace je ARCHIVOVÁNA 
 nebyla aktualizována déle jak půl roku!  ) 17.1.2010 8:49
mam jich 40 kusu furt se honi
Ferrer  (id: 11246   Akvárium 220l 
 kategorie velká akvária, objem 220 litrů 
 Prezentace je ARCHIVOVÁNA 
 nebyla aktualizována déle jak půl roku!  ) 22.8.2010 11:06
Tyto krásné a odolné ryby mají bohužel jednu negativní vlastnost: mnohdy mají sklon znepříjemňovat život jiným, slabším rybám. Kromě toho okusují "vousky" labyrintek (čichavců) a někdy velmi obtěžují jiné ryby s mohutnými ploutvemi. Mají se chovat jenom s druhy bez příliš velkých ploutví nebo výrůstků.
Z knihy "Encyklopedie akvarijních ryb". Opravdu užitečná kniha!
DeRoyce84  (id: 10936   DeRoyces 
 kategorie střední akvária, objem 139 litrů 
 Prezentace je ARCHIVOVÁNA 
 nebyla aktualizována déle jak půl roku!  ) 31.1.2011 8:07
Mně se potvrdilo pravidlo, že v hejnu dají ostatním pokoj. Taky asi záleží na počátečním respektu, 7 parmiček jsem přidal do akvária jako poslední, časem dokoupil do 10ti kusů a můžu říct, že se všímají jen sami sebe... Buď plavou a klovou se mezi sebou v hejnu a když se rozdělí, vůči ostatním druhům jsou docela apatické. Parmičky chovám mj. s Tetrama Koňžskýma, jsou to dospělé kusy, tedy mají ohromné závojové ploutve a soužití je ok!
hedvik  (id: 11852 ) 8.3.2011 14:38
Já teda mam a akvariu 4 na rybky mi neútočí ale okousávají mi nové rostliny.
čichavec4pruhý  (id: 12185 ) 14.3.2011 0:21
Kvůli flóře jsem dal na dno akvária "staré dno", rašelinu. Rostlinkám velmi prospívá. Ale co chov parmiček čtyřpruhých? Vím, že jim vyhovuje lehce kyselá voda, zatímco rašelina mění vodu na zásaditou... Takže by se to správně nemělo, ale je to velká prasárna? Může kombinace rašeliny a parmiček způsobovat jejich úhyn? Buďte tak hodní a poraďte mi, prosím. Děkuji!
ihrdlick  (id: 11995   Ivanovo akvárium 
 kategorie střední akvária, objem 126 litrů 
 Prezentace je ARCHIVOVÁNA Ivanovo akvárium II 
 kategorie střední akvária, objem 126 litrů 
 Prezentace je ARCHIVOVÁNA Ivanovo akvárium III NEONKÁRIUM 
 kategorie střední akvária, objem 126 litrů 
 Prezentace je ARCHIVOVÁNA 
 nebyla aktualizována déle jak půl roku! Ivanovo miniakvárium I 
 kategorie malá akvária, objem 20 litrů 
 Prezentace je ARCHIVOVÁNA OFFICE BULL SKULL 
 kategorie malá akvária, objem 20 litrů 
 Prezentace je ARCHIVOVÁNA 
 nebyla aktualizována déle jak půl roku! NATURAL AQUARIUM 
 kategorie střední akvária, objem 126 litrů 
 Prezentace je ARCHIVOVÁNA 
 nebyla aktualizována déle jak půl roku!  ) 24.5.2011 10:18
Souhlasím s Vojtasem. Mám jich 11 a 3 parmičky krásnoploutné, které si hlídají svoje teritorium a sem tam je prožene :) Ancistrusů a pancéřníčků panda si nevšímají.
holous25  (id: 12338   Parmičky čtyrpruhé 
 kategorie malá akvária, objem 50 litrů 
 Prezentace je ARCHIVOVÁNA 
 nebyla aktualizována déle jak půl roku!  ) 27.11.2011 19:42
MAM JICH 10 sou velmi agresivní mají břiška dosti nacuclé...dosti proháni skaláry i čichavce... nevíte jak ty to ryby bez problémů rozmnožovat...?
Denis  (id: 13861 ) 6.11.2012 18:26
Parmičky čtyřpruhé a mechové jsem si pořídila do nově pořizovaného akvária 240 l v květnu 2011.
Po přečtení příspěvků na této web.stránce jsem měla obavy, jak se budou chovat k sobě i ostatním druhům. Dle rady většiny jsem pořídila hejničko 10 ks mechových a 12 ks čtyřpruhých.V tomto akvariu s nimi žijí od začátku v naprosto harmonickém soužití 2 ks mečovky,4 ks pancéřníčků skvrnitých,6ks ancistrusů a 8 ks tetra nádherná.
Jsem překvapená,že tyto ryby se chovají k ostatním druhům naprosto mírumilovně,žádné okusování jsem nezaznamenala, jen si občas mezi sebou samci řeší své postavení. Ale ani to není nic drastického.Vždycky to jeden po chvilce vzdá,odplave a vládne opět klid.Takže pro mě skvělá rybka, kterou by jsem doporučila i začátečníkovi
Kity2000  (id: 13995   Moje první akvárium 
 kategorie malá akvária, objem 2 litrů 
 Prezentace je ARCHIVOVÁNA 
 nebyla aktualizována déle jak půl roku!  ) 1.1.2013 10:51
Nevíte kde sehnat ? ? ?
LadyEn  (id: 13998 ) 1.1.2013 19:49
skoro v každé akvaristice nebo zverimexu :)
chrisik  (id: 14082   Moje maličkost 
 kategorie střední akvária, objem 126 litrů 
 Prezentace je ARCHIVOVÁNA 
 nebyla aktualizována déle jak půl roku!  ) 27.1.2013 12:02
Jsou bezva bez nich si akvarko neimím představit . Všímají si jen sebe. a spí hlavou dolu v kytkách , takže mě dokážou po ránu pěkně rozesmát
Bobson  (id: 11671   Prostě akvárko 
 kategorie velká akvária, objem 240 litrů 
 Prezentace je ARCHIVOVÁNA 
 nebyla aktualizována déle jak půl roku! The Stump 
 kategorie malá akvária, objem 20 litrů 
 Prezentace je ARCHIVOVÁNA 
 nebyla aktualizována déle jak půl roku!  ) 10.12.2014 20:33
Cus, tak jsem taky poridil 25 kousku, chlel bych se venovat jenom teto rybce, je prekrasna, zatim je vse ok
Pokelon  (id: 15740 ) 6.11.2016 12:40
V malém akvárku jsem jich měl 4 a mimo jich ještě dalších 7 jiných ryb podobné velikosti. Jedna bohužel umřela, dodnes nevím proč nebo jak, ale jakmile byly jenom 3 tak jsou velmi plaché ostatních ryb si vůbec nevšímají jediné o co dělají, že žerou a schovávají se.
Tesseria  (id: 16116 ) 7.3.2019 13:03
Jsou to moje oblíbené rybičky už od dětských let. Jsou výrazné, čilé, veselé, pořád je s nimi na co koukat.

Spousta lidí tvrdí, jak jsou agresivní, ale mě se nikdy nestalo že by útočily na jiné rybky. Pravda, závojnatky nikdy nemám (nemám je ráda), ale běžně jsem je měla za přítomnosti gupek nebo bojovnic. Naopak se mi stalo, že sameček Betta splendens útočil na ně. Ne že by mu to bylo něco platné. Hejno udělalo klasický "rozprsk" a on jen zůstal zírat. :)

Ale je pravda, že vždy tvořím akvárium s živými rostlinami různých typů (menší tuholisté, mechy, dlouholisté) a s větším počtem úkrytů. Ráda používám menší placaté kameny na stavění jeskyněk, se širším vchodem na jedné straně a jen škvírou na druhé.

Mimochodem, občas jsem viděla narážky na parmičky visící hlavou dolů. To dělají zcela běžně, když odpočívají nebo spí. Nejde o žádný znak nemoci. Ovšem při zhoršení kvality vody mají sklony víc pospávat, takže dobrý signál.
Nové komentáře mohou do atlasu ryb přidávat jen přihlášení uživatelé
Seznam    |<   <<   >>   >|  
Vyhledávání  Nejoblíbenější  Čeledi  Úvod  A  B  C  D  F  G  H  J  K  L  M  N  O  P  R  S  T  U  V  Z