ARCHIV - akvária střední (81 až 160 litrů)

Nápověda   Mapa   Statistika   Foto   Archiv   Seznam   |<   <<   >>   >|  
10/972

Zahrádka ve skále

Fotografie
 
Na této stránce naleznete přehled všech fotografií umístěných nejen v rámci základních údajů, ale také v deníku.
Fotografie jsou řazeny tak jako v prezentaci, tedy podle toho, jak je autor prezentace seřadil.

 První fotografie  Předchozí fotografie   Zpět na přehled fotografií   Další fotografie  Poslední fotografie 



Popis fotografie:V tomto akváriu žily pokojně 7 let 2 piraně. A protože hned vedle stojí stejně velká společenská nádrž, neměl jsem potřebu nic měnit. Zlom přišel v září roku 2006. Společenská nádrž chtěla menší reorganizaci a tak jsem začal hledat inspiraci na internetu. Do té doby jsem rostliny nepřihnojoval a nepřidával CO2. Nebylo proč. Osvědčené druhy rostly uspokojivě a rybám se taky dařilo. Jenže znáte to. Když něco začnete moc studovat, tak vás to vtáhne. A tak jsem začal experimentovat. Na internetu jsem si našel akvária podle mého vkusu a studoval jejich podmínky. CO2 z kvasnic nakonec skoro nic nestojí a PMDD od Rosíka je taky za babku. Vodu změkčit přidáním dešťovky a už to jelo. Jestli jsem si do té doby myslel, že mi rostou rostliny, tak jsem se mýlil. Echinodorus Rubin a Echinodorus bleherae po třech týdnech narostly do gigantických rozměrů, zaplnily celé akvárko a začaly kvést. A tak jsem je daroval. Ostatní rostliny se chovaly podobně, ale daly se udržet v určité formě. V listopadu vzrostlo mé nadšení natolik, že padlo rozhodnutí nádrž s piraňami přebudovat taky na společenskou nádrž.
Rodina souhlasila, zvláště když jsem zdůraznil, že to v podstatě nebude nic stát. A tak šly piraně do zverimexu (je zvláštní, že nám po nich hned začalo být smutno. Zvláště manželce.) a já začal vyrábět pozadí.
Návod jsem našel na této stránce:
http://www.moje-akvarium.net/clanky-vyroba-p...
Jako povrchovou úpravu jsem zvolil v první vrstvě písek a ve druhé drcené hnědé uhlí. Pro neutralizaci povrchu po dokončení jsem namíchal roztok tří procentního octa. Pozadí je tvarováno tak, aby za něj do pravého rohu mohla být schována filtrační pěna, přes kterou je voda filtrována před vstupem do nasávací trubka vnějšího filtru. Voda se z filtru vrací do prostoru akvária před pozadím a tím je zajištěna její cirkulace. K filtrační pěně se voda dostává jeskyní v pozadí.
1.12. 2006 jsem pozadí instaloval. Část původního písku jsem v akváriu nechal a na něj přišla vrstva nového 2 – 4 mm zrnitosti.
Do dna jsem zasadil pár rostlin z vedlejšího akvária, ale protože jsem chtěl vytvořit akvárko odlišné, zbytek rostlin jsem si objednal od AQUA DAHO. Přišly 6.12. Všechny bez výjimky do dneška nádherně rostou. Moc se mi líbily na internetu koberečky z trhutky a protože jsem s nimi měl dobré zkušenosti i z vedlejšího akvária, dal jsem je i sem. Musím přiznat, že obdivuji dokonalý trávníček u Sagiho. Všechna čest!
Protože v Brněnské vodě není takřka žádné železo, od prvního dne přihnojuji PMDD. Dávám 8 ml denně. Mnozí se jistě chytí za hlavu, že na 160 l je to moc, ale měl jsem to vyzkoušené z vedlejšího akvária a hlavně – funguje mi to. Řasa se objevila pouze v nepatrném množství tečkovaná ( byla zavlečena na rostlině).
Příšerně tvrdou brněnskou vodu jsem se rozhodnul změkčit starým osvědčeným způsobem chudých akvaristů- přidáváním dešťovky. Uhličitanová tvrdost se mi tak daří snížit z 16 na současných 7.
pH se pohybuje kolem 7.
První týden, ze strachu před vznikem řas v nezaběhnuté nádrži, svítila jedna zářivka 12 hodin a druhá jen 8. Po týdnu řasy nikde a tak druhou zářivku zapínám na 10 hodin. Po dalším týdnu řasy opět nikde a tak obě zářivky jedou 12 hodin. Po dalším týdnu přidávám 40 W žárovku a mírně se objevuje se tečkovaná řasa. Měním žárovku za 25 w a růst řasy se zastavuje. A to je současný stav osvětlení.
Samostatnou kapitolou byl výběr ryb. Měl jsem jediné kritérium. Nesmí okusovat rostliny. Jednoznačně jsem chtěl mé oblíbence Parmičky siamské. Můj syn navrhnul Skalárky a protože proti nim v podstatě nic nemám, proč ne. Po týdnu po založení sem putovaly z vedlejšího akvária 2 pokusné neonky. A protože přežily, už tu zůstaly. K nim hned přibylo 6 skalár a 7 parmiček. Všechny ryby byly zakoupeny ve Sklorexu. Doma jsem zjistil že místo dvou parmiček jsem dostal jiné ryby. Vím, že se to stává, protože ryby jsou z odchytu a do hejna se připlete kde, co. Jednu z nich jsem později identifikoval snad jako Garra taeniata.
Dnes je 4.1.2007 a mohu říci, že akvárium nám dělá radost. Rostlinky rostou jako o závod a ryby je napodobují.
Vytvořit tuto presentaci jsem chtěl právě pro to, abychom se o tu radost podělili.
Není možné se trefit do vkusu všem, ale to vůbec není cílem. Pro ty, kteří jsou na podobné vlně, a potěší je to, bych zde chtěl občas napsat a vyfotit, co je nového.
Autor fotografie:Pet
Datum fotografie:Z deníku 4.1.2007
Rozměry fotografie:800 x 533 bodů

 První fotografie  Předchozí fotografie   Zpět na přehled fotografií   Další fotografie  Poslední fotografie 
Nápověda   Mapa   Statistika   Foto   Archiv   Seznam   |<   <<   >>   >|