ARCHIV - akvária střední (81 až 160 litrů)

Nápověda   Mapa   Statistika   Foto   Archiv   Seznam   |<   <<   >>   >|  
10/972

Zahrádka ve skále

Fotografie
 
Na této stránce naleznete přehled všech fotografií umístěných nejen v rámci základních údajů, ale také v deníku.
Fotografie jsou řazeny tak jako v prezentaci, tedy podle toho, jak je autor prezentace seřadil.

 První fotografie  Předchozí fotografie   Zpět na přehled fotografií   Další fotografie  Poslední fotografie 



Popis fotografie:Koberečky z Riccie
Riccia se mi množí opravdu rychle a někteří z Vás reagovali na mou nabídku a přijeli si pro tuto rostlinku. Opravdu ji raději rozdávám, než házím do záchodu. Vzápětí jsem dostal několik emailů, že vám rostlinka nechce držet u dna tak, jak drží mně, že stále vyplavává a že je nějaká rozdrcená a rozpadá se.
Rozhodnul jsem se tedy napsat několik postřehů a ušetřit další zájemce zklamání a mě samotného stálého vysvětlování. Jsem si vědom, že na netu je k této problematice několik článků a tak napíšu jen to základní a výsledky vlastního pozorování.
Riccia fluitans je rostlina plovoucí. To znamená. Že je lehčí než voda a u dna ji donutíte růst jen násilím. Zde se nám skýtá otázka, zda to tedy není znásilňování přírody. Ano je! Stejně jako nutit žít ryby ve skleněných konzervách s hroznou vodou a krmit je sušeným svinstvem. Pokud to ale děláme z láskou, jistě se to dá odpustit.
Jak tedy riccii dostat na dno. Nejjednodušší způsob je přivázat ji rybářským vlascem (není ve vodě vidět) k nějakému předmětu. Mohou to být kameny kořeny i cokoliv jiného. Já sám z oblibou používám zbytky obkladaček, které si do patřičného tvaru a velikosti upravuji štípacími kleštěmi. Na kachličku v umyvadle naskládám riccii a omotám vlascem. (Pánové nezapomeňte po sobě umyvadlo umýt. Zbytky Riccie jsou všude a manželce to nedělá dobře. Nevím proč.)
Na připevnění rostlinky se dá použít i síťka, ve které se prodávají citróny. Toto řešení používám tam , kde je předpoklad, če by se vlasec špatně omotával. Např. na kokosové skořápce.
Riccia síťku i vlasec brzy zaroste. Stejně tak schová i ostré okraje obkladaček.
Životnost takového koberečku je 5 až 7 týdnů, přičemž je stále mohutnější, hustší a krásnější.
A právě jeho mohutnění je předzvěstí jeho konce. Nakonec se utrhne a vyplave na hladinu. V té chvíli je nutné vytvořit kobereček nový, a nebo tomu předejít tím, že včas celý koberec vytáhneme a znovu omotáme vlascem. Opětovné omotání vlascem bych doporučil provést maximálně 2x, z toho důvodu, aby se nám pod rostlinkou nehromadily její odumřelé části.
Někteří akvaristé také koberečky ve chvíli, kdy začínají přerůstat stříhají, ale to se mi neosvědčilo. Nejsem asi dostatečně zručný, protože mé koberce vypadaly jak vzteklej hrouzek.Pro lepší manipulaci vytvářím menší koberečky a ty pak v akváriu skládám do větších ploch.
Riccia se tlačí k hladině, aby se v konkurenčním boji dostala co nejblíže světlu. Proto je nutné, pokud chceme aby se jí dařilo i pod vodou, zajistit dostatek světla i u dna.
Někde jsem četl polemiku a obavy z toho, že neporoste ve vodě nad 26 stupňů. V mém akvárku se pohybuje teplota mezi 26-28 stupni a roste nádherně. Synovi roste v malém akváriu při 22 stupních. Na teplotu tedy vybíravá není.
Často se mě návštěvy ptají: „A jak to odkaluješ?“ Sám nevím proč, ale v těchto koberečcích se mi kal neusazuje. A to pokrývají polovinu dna v mých nádržích. Hadicí odkalím mezi rostlinami, a i když se snažím prstem zvířit vodu nad koberečkem, žádný kal se nezvedá. Nutno podotknout, že filtry fungují velmi dobře a kal není žádným problémem ani mezi rostlinami.
Riccia na dně je rostlinka jen pro trpělivé a pro ty, kterým nevadí občas věnovat akvárku více času a umáčet si ruce.
Tolik tedy na vysvětlenou.
Autor fotografie:Pet
Datum fotografie:Z deníku 27.1.2007
Rozměry fotografie:800 x 533 bodů

 První fotografie  Předchozí fotografie   Zpět na přehled fotografií   Další fotografie  Poslední fotografie 
Nápověda   Mapa   Statistika   Foto   Archiv   Seznam   |<   <<   >>   >|