Články - obsah článku

Článek   Komentáře   Seznam článků   |<   <<   >>   >|  
Vnější filtr po druhé
Aivosh
(na AKVARKO.cz vyšlo 11.10.2008, aktualizováno 13.10.2008)
část 2/2 - [1] [2] 
Propojovací hadice
mezi filtrem
a akváriem
Čerpadlo používám nejslabší Eheim compact 300 a ještě dále škrcený. Výhodou tohoto typu filtru také je, že čerpadlo nemusí překonávat téměř žádný odpor a tak stačí velmi slabé. Mám nastavený průtok odhadem 100 litrů za hodinu a pokles hladiny ve filtru oproti hlavní nádrži je téměř neznatelný. V případě vyřazení jedné hadice z provozu pokles hladiny oproti zapojení se dvěma dosáhne zanedbatelných cca 2 cm. Tyto hadice jsou vedeny za akváriem a jsou v průvěsu. Toto uspořádání má jistou výhodu, jenž popíšu později.
  
Použité kolínko z filtru Aquaclear a čerpadlo Ehiem Compact 300
Jelikož hadice není možné zcela bezproblémově zalomit do akvária, je vhodné použít např. kolínka. Já použil z filtru Aquaclear, které přesně sedly průměrem, je však možné použít jakákoliv jiná. Toto napojení pomocí kolen a hadic v sobě skýtá jednu výhodu oproti napojení např. obvyklou novodurovou trubkou. Ve chvíli, kdy čistíme akvárium, trubka vedená vrchem se celá zavzdušní. V mém případě se zavzdušní pouze kolínko (a díky malé přepážce ve filtru, jenž drží hladinu - byla popsána dříve – se zavzdušní pouze v hlavní nádrži). Jeho odvzdušnění je poté velice snadné (já tak činím pomocí vzduchovací hadičky, kterou do kolínka zasunu a stříkačkou 60 ml vytáhnu všechen vzduch). Na kolínko, jenž je ponořené v akváriu, je vhodné nasunout ještě kousek další trubky a na konci ji něčím částečně přepažit, aby tou širokou částí nejezdily menší rybky do filtru (a že to potvory dělají sakra rády a pak se z něj těžko dostávají ven) . Také je vhodné ji provrtat několika otvory (velikými tak akorát, aby tam nemohly ryby), které zajistí volný průchod vodě pro případné ucpání některého otvoru např. listem kytky (ostatní otvory jej nahradí). Jako vhodnou trubku opět považuji tu od Aquaclearu, která přesně sedí na koleno a je průhledná, tudíž estetická, anebo jakoukoliv jinou. Akvarijní hadice se ve vodě silně zbarví a není estetická.
  
Trubka s otvory a s přepážkou proti vplouvání menších ryb
Náplně
Jako náplně používám biomolitan nařezaný na zakázku na akvarista.cz. Obsazení první komory je složeno z několika hrubostí. Začíná se desítkou na nejhrubší nepořádek. Navazuje 20 a 30, v každé hrubosti se odchytí něco. Dříve jsem používal i 45, jenž je opravdu velice jemná, perfektně filtrovala, nicméně po pár měsících se začínala vždy zneprůchodňovat, tak putovala pryč. V komoře druhé už je jen samá desítka neplnící primárně funkci mechanickou, ale biologickou.
Za dva roky fungování jediné čištění proběhlo z důvodu mé děravé hlavy – zapomněl jsem zapnout čerpadlo do elektřiny a poté jsem měl obavy, aby obsah nebyl zkažený.
Výhodou náplní v tomto typu filtru je jejich snadná kontrola, co se znečištění týče, což např. v uzavřeném hrncovém typu filtru není možné bez rozdělání. Náplně je vhodné nesituovat až zcela ke dnu, či hladině – mělo by se pak lépe při ponechání malých mezer rozptylovat proudění vody. Navíc se předejde problému, kdy by voda musela téci velmi úzkým prostorem ve filtrační náplni a ten by se mohl lehce ucpat.
A co mám všechno ve svém filtru já?
Kromě dříve zmíněného obsahu používám filtr jako ubytování pro další pomůcky. Např. v létě oddělám skleněný kryt z části filtru a do vody namířím dva větráčky, které mi díky odparu vody pomáhají v nejteplejších dnech držet teplotu v přijatelnějších mezích. Nad filtrem mi také leží světlo s 8 W T5 zářivkou, která svítí na limnobium, rostoucí ve filtru za účelem snižování objemu odpadních látek vznikajících metabolickými pochody ryb. Taktéž v něm mám čidlo digitálního teploměru umístěné u vtokových hadic. Na vrcholu filtru je umístěno automatické hnojítko Eheim, díky čemuž nezabírá místo v horkém krytu akvária a je tak jistě pozitivně ovlivněna jeho životnost. I dříve, než jsem měl hnojítko, jsem hnojil do filtru – je to pohodlnější, než odklápět víko či krycí skla.
Součástí vybavení filtru je i hnojítko na tekuté hnojivo Eheim a větráčky z PC pro chlazení
Pokud je potřeba použít UV lampu, její výtoková a vtoková hadice je umístěna ve filtru. Pokud chci odebrat vodu – odeberu z filtru. Chci-li dolít - doliji do filtru. Obsluha je tím značně usnadněna.
Boky filtru mám obalené polystyrenem kvůli tepelné izolaci. Časem se chystám obalit i hadice.
Závěrem
Tento typ filtru mě finančně vyšel na cca 2 tis. Kč (samozřejmě bez topítek, reaktoru, atp. myšleno jen technika nutná k jeho chodu + náplně, cenu už si přesně nepamatuji) přičemž jsem si dopřával i relativně „luxusní“ materiál při tvorbě. Objem filtračních hmoty tvoří zhruba 22 litrů a lze jej ještě navýšit. Největší objem filtrační hmoty, jenž jsem našel u filtru prodávaného na našem trhu je 18 litrů u Eheim Classic 2260 (pozor, objem filtru je obvykle udáván větší, ale je nevyužit a objem filtrační hmoty u něj tvoří jen část) a tento filtr stojí přes 9 tisíc Kč (ke dni 24.9.2008).
Kromě mírného handicapu v podobě menšího objemu a značného handicapu v podobě ceny (90 korun za litr filtrační hmoty u skleněného filtru vs. více, jak 500 korun za litr hmoty u Eheimu) také v Eheimu není prostor pro dodatečnou techniku a je třeba ji umístit v akváriu. Já osobně jsem filtr zakryl dřevěnou deskou a tak ani z estetického hlediska není problém.
Boční pohled na kompletní filtr, který již delší dobu využívám
Tento filtr používám již téměř dva roky ke svojí plné spokojenosti bez jediného problému. Jsem rád, že jsem se rozhodl pro tento způsob filtrace a mě osobně přináší samá pozitiva. Časem jsem poněkud zredukoval objem filtrační náplně, mám pocit, že vzhledem k mému typu akvária není potřebná. Nicméně pro akvária s větším počtem ryb lze úspěšně použít zvýšený objem filtru.
Pokud se čtenář rozhodne pro výrobu skleněného (či jakéhokoliv jiného) filtru, držím palce a přeji, ať slouží k maximální spokojenosti tak, jako je tomu u mě.
Text a foto: Aivosh © 2008
Stránky autora: Květinářství
Kontakt na autora: aivosh@seznam.cz
Dodatek - Princip filtrace pomocí spojených nádob
Jelikož se nemálo lidí ptá, na stejnou otázku, jako Zeryk v diskuzi, jak to funguje, jaktože se to při výpadku proudu nezavzdušní, atp. píši tento dodatek ke článku, kde se pokusím podrobněji princip vysvětlit včetně grafické ilustrace.
Filtr je spojen s akváriem pomocí nasávací hadice a zároveň výpustní hadicí na čerpadle, která žene přefiltrovanou vodu zpátky do akvária. Jak je vidět na ilustraci, všechny otvory hadic jsou pod vodou. Ve chvíli, kdy zapneme čerpadlo ve filtru, dochází k poklesu hladiny ve filtru a zároveň k růstu hladiny v akváriu. Díky tomu, že vše je spojeno hadicemi, které jsou komplet pod vodou, dojde ihned k vyrovnávání hladin těchto spojených nádob. Tedy voda z akvária proudí nasávací hadicí z akvária do filtru. Zde je zároveň odpověď na dotaz, co se stane při vypnutí čerpadla. Nestane se vůbec nic, jelikož nemá kudy vniknout vzduch, celý systém je neustále zavodněný a při opětovném zapnutí čerpadla voda dále proudí celým systémem jako před jeho vypnutím.
Proto je také vhodné čerpadlo situovat blíže k hladině filtru pro případ poruchy přívodu vody z hlavní nádrže do filtru.. Jednak aby se nedostal filtr úplně na sucho a také jako prevence případného přetečení hlavní nádrže, kdyby do ní bylo napumpováno příliš mnoho vody z filtru.
Schématický náčrt principu spojených nádrží
část 2/2 - [1] [2] 
 
Seznam všech komentářů najdete na záložce:  Komentáře
Posledních 10 komentářů k článku:
Atti XXX  (neregistrovaný návštěvník) 19.1.2009 (10:09)
Pěknej článék, zařizuju nové akva a tohle mě hodně zaujalo, jen přemýšlím, že bych ten filtr zabudoval přímo do akva, máte s tím někdo zkušenosti?Nebylo by potřeba tolik hadic, stačil by jen přepad a nějaký vyústění čerpadla.Jediná nevýhoda asi jen zmenšení nádrže o filtr.
Ještě mě zajmá,šel by tenhle systém použít i pro jiné náplně filtru?Rašelina a keramický korálky by propadli mezerami u dna...
Stačí jen ten biomolitan?
Aivosh  (id: 522   květinářství  
 kategorie velká akvária, objem 325 litrů 
 Prezentace je ARCHIVOVÁNA  ) 19.1.2009 (22:14)
diky
takovy filtr by sel, dokonce jsem jej kamardovi doporucil a on si ho do akvaria udelal a myslim, ze je i spokojen. prezentuje zde, pod nickem bubla v kategorii nejvetsich akvarii.
naplne jdou pouzit i jine, pokud je treba,aby nekam nepropadly, staci oddelit nejakou mrizkou nebo biomolitanem
Skladník  (id: 3341   Rohová pětistovka-ZRUŠENO  
 kategorie velká akvária, objem 550 litrů 
 Prezentace je ARCHIVOVÁNA  ) 22.1.2009 (16:43)
Chci se zeptat:
1)na co je dobrý ten průvěs hadic mezi filtrem a nádrží?
2)když bude odvod vody z nádrže do filtru hlouběji tak,že při pravidelné výměně vody (př.30% vody)v akváriu tato zůstane pod vodou,dojde k zavzdušnění této hadice či ne?
3)bylo by možné na této odvodní hadici(trubce) v akváriu udělat něco jako účko a konec vytáhnout na hladinu?Že by fungovala jako přepad?Vedla by napřed dolů ke dnu a pak nahoru na hladinu.
Aivosh  (id: 522   květinářství  
 kategorie velká akvária, objem 325 litrů 
 Prezentace je ARCHIVOVÁNA  ) 22.1.2009 (21:55)
1) nic extra duleziteho, ale je to popsano v clanku, kopirovat to same sem asi neni treba..
2) pokud zustanou veskere otvory v spojovacich hadicich pod vodou, nemohou se nijak zavzdusnit, kdyz se tam nema vzduch jak dostat
3)pokud je myslena hadice, ktera vede vodu z akvaria do filtru, tak ne. filtr pracuje na principu spojenych nadob a pokud se hadice da nad hladinu,dojde k rozpojeni...
oki  (id: 7991   prostě akvárium  
 kategorie malá akvária, objem 30 litrů 
 Prezentace je ARCHIVOVÁNA 
 nebyla aktualizována déle jak půl roku!  ) 21.2.2009 (20:48)
Tak snad naposled. Jakou trubku máte nasazeno na tom čerpadýlku? (Nějakou obyč,...) Já se v tom nevyznam, tak abych věděl co použít.
Aivosh  (id: 522   květinářství  
 kategorie velká akvária, objem 325 litrů 
 Prezentace je ARCHIVOVÁNA  ) 25.2.2009 (19:41)
hadici
rudik  (id: 3065   Prodigy  
 kategorie velká akvária, objem 480 litrů 
 Prezentace je ARCHIVOVÁNA 
 nebyla aktualizována déle jak půl roku!  ) 10.4.2009 (8:53)
zdravim Ivo,
trošku jsem zauvažoval(což dělám opravdu výjimečně) a dodal bych...
ty máš(nebo jsi měl?) přepažky ve filtru z důvodů usměrnění toku vody.hlavní důvod ,pokud jsem pochopil ,byla pouze poslední komora.tedy přítok do ní ze spodu.
můj názor na to je,že samozřejmě dobré,ale jako největší přednost bych považoval to,aby vždy voda tekla na BM z vrchu.a to v každé komoře kde se filtrační hmota nachází.důvod je jasný.horní vrstvy filtračních hmot se špiní více,častěji.potom při čištění nedochází k vyjmutí nejdříve čisteho BM a následně toho zaneřáděného.nezbude tak ve filtru usazený humus,který při manipulaci vyždímu.
pokud by voda tekla opačným směrem,zanese se nejprve spodní čast.u některych filtru tohoto typu není dovnitř vidět,pouze z vrchu(díky postavení mezi akva a zdí).tak lépe vidět právě ze zhora míru znečištění f.hmot.
no,tak jsem se vykecal a můžu jít prudit jinam
Aivosh  (id: 522   květinářství  
 kategorie velká akvária, objem 325 litrů 
 Prezentace je ARCHIVOVÁNA  ) 10.4.2009 (16:36)
hmm, rudo, to je velmi dobra pripominka
Sandra029  (neregistrovaný návštěvník) 29.9.2016 (15:08)
Tak to byla slušná patálie.. my jsme s přítelem investovali a koupili jsme na doporučení kamaráda toto https://www.akvamex.cz/filtr-externi-exus-1200/
mmiillaa  (neregistrovaný návštěvník) 2.11.2016 (12:07)
Já bych tu vodu poslal obráceně, myslím že by to bylo výkonější.
Vložit nový příspěvek do diskuze
Článek   Komentáře   Seznam článků   |<   <<   >>   >|