Články - obsah článku

Článek   Komentáře   Seznam článků   |<   <<   >>   >|  
Corydoras adolfoi - pancéřníček z Brazílie
S. Kucharkowski
(na AKVARKO.cz vyšlo 24.6.2008)
Magazín AKVÁRIUM živě
Tento článek jsme pro Vás připravili ve spolupráci s magazínem AKVÁRIUM živě.

část 1/4 - [1] [2] [3] [4] 
Corydoras adolfoi

Adolfův pancéřníček, Corydoras adolfoi
Adolfův pancéřníček, Corydoras adolfoi, žije v severní Brazílii v horních přítocích Rio Negro. Tento druh byl v roce 1982 poprvé dovezen do USA. Dovezl jej Adolfo SCHWARTZ a na jeho počest byl tento druh také pojmenován. Krátce na to byl C. adolfoi exportován i do Evropy a ve stejném roce jej BURGESS vědecky popsal. Od té doby si tento atraktivní a bohatě kontrastně značený pancéřníček našel mnoho obdivovatelů.
Corydoras adolfoi má oblý profil hlavy. Přes oči se táhne černý pruh, další probíhá od hřbetní ploutve ocasní. V oblasti čela má zářivě měděné zbarvení, ostatní tělo je velmi světlé.
Corydoras adolfoi je velký asi 6 cm. Samičky jsou poněkud větší než samečci a působí oblejším dojmem. Je ještě několik podobně vypadajících druhů pancéřníčků.
Pancéřníčkové akvárium
  mapa  mapa detail
Pancéřníčci žijí ve větších skupinách, a proto musejí být i v akváriu chováni ve společnosti s ostatními příslušníky druhu. Doporučuje se nejméně šest, lépe však deset pancéřníčků.
Mé Corydoras adolfoi
Corydoras adolfoi

Adolfův pancéřníček, Corydoras adolfoi



Corydoras adolfoi

Corydoras adolfoi s atypickou kresbou
Je samozřejmé, že nepoužijeme žádný ostrohranný substrát do dna, neboť by jinak došlo k poškození velmi jemných a citlivých vousků. Nejlepším řešením je volná vrstva písku, umožňující pancéřníčkům probírání dna. Ostatní části akvária mohou být hustě osázeny rostlinami. Ke ztlumení dopadajícího světla použijeme plovoucí rostliny. Také nesmíme zapomenout zhotovit několik skrýší, ať již z rozpůlených skořápek kokosových ořechů, nebo pomocí kořenů. Dobré filtrování je samozřejmostí. Pancéřníčci jsou všežravci. Sice celý den stále něco hledají a hrabou pilně ve dně, ale nesmíme je začlenit jako požírače zbytků. Z toho vyplývá, že je musíme řádně krmit. K tomuto účelu jsou vhodná všechna dostupná krmiva, která klesají ke dnu. Sem patří např. krmivové tablety, vločkové krmivo a také živé nebo zmrazené druhy potravy jako jsou komáří larvy nebo tubifex.
Moje C. adolfoi jsem si zakoupila u obchodníka v roce 2001. V té době byli již dospělí. Z důvodu vysoké ceny jsem koupila pro začátek jen deset exemplářů. To je podle mých zkušeností počet, ve kterém se celá skupina cítí dobře. Po několika týdnech jsem celou skupinu rozšířila na 13 pancéřníčků. Můj obchodník mě upozornil na skutečnost, že se akvaristovi, od kterého pancéřníčky koupil, jen náhodou podařil jejich odchov a od té doby se marně pokouší o zopakování. Toto upozornění ve mně vzbudilo chovatelskou ctižádostivost přesto, že jsem původně jejich množení neplánovala. Coridoras adolfoi jsem nejdřív umístila do společenského akvária společně s endlerovými gupkami, Poecilia reticulata var. a tetrami císařskými, Nematobrycon palmeri. Teprve v září jsem pancéřníčky přelovila do mého 325 l akvária. V něm se již nacházel jeden pár Pterophyllum scalare, Ancistrus cf. dolichopterus a Cleithracara maronii. A také ještě větší skupina Corydoras similis. Tyto pancéřníčky jsem již několikrát rozmnožila a jejich tření probíhá i nadále pravidelně. To mne vedlo k domněnce, že se C. adolfoi z jejich příkladu poučí.
část 1/4 - [1] [2] [3] [4] 
 
Komentáře k článku:
Mečovka64  (id: 306 ) 4.7.2007 (10:16)
Tak sem si konečně našel čas a přečetl si tenhle článek . Našel sem zde spoustu zajímavých věcí a postřehů . Bohužel nechovám tyto pancéřníčky , takže nic zkoušet nebudu
uzivate_l  (id: 4018 ) 1.8.2007 (9:00)
Je tam par chyb v textu,jako Coridoras a podobne ale jinak pekny clanek
Jeste by me zajimalo,jak vypada akvarium autorky.Nebylo by spatne kdyby zde byly fotky akvaria .
Gimi  (neregistrovaný návštěvník) 25.9.2010 (22:44)
Díky za vcelku pěkný článek. Adolfi mne zaujali.
hasic  (id: 13106 ) 10.1.2012 (21:36)
daji se nekde sehnat par bych si jich koupil,kamaradka je schani asi 2 roky a u nas v liberci ani nahodou.dik za radu.
Tiss  (neregistrovaný návštěvník) 10.1.2015 (13:15)
Náhodou jsme je sehnali tento týden v Ústí nad Labem v ZOO XXL vedle Globusu.
Vložit nový příspěvek do diskuze
Článek   Komentáře   Seznam článků   |<   <<   >>   >|