Deník akvária

1   2   3   4   5   6   7   8   9   10   11   12   13   14   15  

Akvárium od 4.7.2007 do 18.1.2009

Informace o tom, co se děje v akváriu a kolem něj:(záznamy jsou řazeny od nejnovějšího po nejstarší)
18.1.2009 Ne vše jde dobře  
Zatímco se stošedesátkou jsme neměli po založení žádný problém u třicítky to tak bezproblémové není. I když jsme použili starou vodu máme problém a některé neonky to nezvládly. Kvůli zajištění rovnováhy jsme do akvária přidali pár rostlinek, některé zde budou dočasně (Anubias barteri var. nana) jiné bychom zde chtěli mít trvale (Pogostemon helferi a Lilaeopsis brasiliensis). Obě rostlinky, které by měly v akváriu zůstat, jsou drobnějšího vzrůstu a snad se nám je podaří zakomponovat do layoutu akvária, který není nijak plánovaný, spíše vzniká náhodně. Doufáme, že se zbývajícím neonkám bude dařit. Vypadají docela čile, ale nějak jsme je dosud neviděli žrát, jsou pořád docela bojácné, a když svítí světlo, jsou často schované pod listy echinodorusu.
12.1.2009 Uff, to byl ale fofr  
Dnes dopoledne nám zavolal zájemce o akvárium, se kterým jsme se domlouvali, že odvoz akvária proběhne začátkem týdne, zda by si mohl pro akva přijet ve čtyři odpoledne. Nevím proč, ale doufal jsem že začátek týdne není hned pondělí odpoledne. Takže rychle domů a nachstat vše na odvoz. Nejdůležitější je zrušit karantenní nádrž a založit nový domov pro neonky modré. Po cestě domů jsme koupili Nono Cube 30 l a doma se pustili do práce. Nakonec jsme vše stihli a skutečně po čtvrté hodině rohové akvárium opustilo náš domov. Začíná se pomalu psát nová historie naší akvaristiky.

Jak dopadlo zakládání akvária pro neonky je vidět na obrázku vpravo. Prozatím kromě pár kamenů jsme do něj zasadili pouze malé rostlinky echinodorusu 'Ozelot green'. Do budoucna přibude určitě i nějaký ten drobnější porost. Doufám, že něco získáme na akvasrazu, který se uskuteční ve čtvrtek 22.ledna, v 19 hod, v restauraci Thalie.
11.1.2009 Prodej akvária  
V pátek 9.ledna jsme podali inzerát, že prodáme komplet akvárium a to včetně osvětlení, stojanu a skříňky pod akvárium s karanténní nádrží za 7000,- Kč a ozvali se nám dva zájemci. První jen sondoval, druhý, který se ozval později se s námi okamžitě dohodl, že si akvárium během začátku týdne odveze. To nám ale přidalo starosti co s neonkami, které jsou prozatím v karanténní nádrži. To jsme dosud nechávali plavat. Do stošedesátky je totiž nechceme dát, jelikož by asi skončili díky své velikosti necelých dvou centimetrů jako potrava gavúnků. Nakonec jsme se rozhodli, že si pořídíme od Dennerleho 30-ti litrové Nano Cube, které by v budoucnu mohlo posloužit jako případná výstavní nádrž a do té doby, bude sloužit jako domov pro naše neonky modré. Zítra se do toho musíme pustit.
4.1.2009 Akce kulový blesk  
Tak jsme se pustili do likvidace rohového akvária a tím pádem do zakládání prozatímní 160-ti litrové nádrže. Nejdříve šly do kyblíků všechny rostlinky. Echinodorům jsme odstranili 70% listů a tím výrazně zredukovali objem zelené hmoty. Některé rostlinky jako růžkatec nebo Hemianthus micranthemoides jsme zlikvidovali. Z původního dna jsme vzali pouze malou část, kterou jsme přehodili do prozatímní nádrže. Jelikož v budoucí nádrži chceme mít dno zrealizováno z úplně jiného materiálu, zbytek musíme zlikvidovat. K filtraci využijeme stávající filtr Eheim a CO2 necháme dočasně odstaveno. Ze starého akvária také využijeme původní vodu, takže doufáme, že díky tomu, že vše je použito z původního akva (dno, voda, rostliny i filtr), tak se nám podaří prakticky ihned založit zaběhnuté akvárium.

Celá akce trvala asi šest hodin a asi hodinu jsme ve zbytku vody honili rybičky. Některé opravdu původní akvárium nechtěli opustit. Obzvláště gavúnci dokázali neuvěřitelné kousky. Jeden mně dokonce přeskočil ruku nad hladinou ve výšce asi 20 cm. Do této chvíle jsem ani netušil, že jsou to takoví skokani. Nakonec se nám podařilo všechny ryby odlovit. Díky tomu jsme udělali i malou inventuru stavů. Výsledky této inventury a to nejen ryb, ale i rostlinek najdete v samostatných evidencích (ryby, rostliny). Na obrázku vpravo je vidět výsledek našeho snažení.

Dá se říci, že teď jsme v podstatě připraveni k prodeji původního akvária.
2.1.2009 Jak dočasně ubytovat naše rybičky  
Pokud chceme zrušit naše rohové akvárium, je nutno pořídit nějaké menší, které bude sloužit jako dočasný domov pro naše rybičky. Po dlouhém rozhodování kde vlastně bude umístěno a jak má být veliké, jsme dospěli k závěru, že jako podstavec pod akvárium použijeme konferenční stolek, který má bytelnou horní desku a který se vleze za dveře do dětského pokoje, kde v budoucnu bude skříň. Tím byly dány i rozměry prozatimní nádrže a to 80x40 cm a její výška pak 50 cm. Z toho vychází hrubý objem asi 160 litrů. Akvárko jsme koupili ve Sklorexu a k osvětlení pak dvě osvětlovací rampy od Resunu (v každé je 60 cm zářivka Philips). Do této nádrže tedy musíme vše přestěhovat.
1.1.2009 Zásadní rozhodnutí  
Začátkem léta 2008 jsme se s Marcelou rozhodli, že trochu poupravíme byt. Šlo vlastně o to propojit kuchyň s obývákem a vytvořit ucelený prostor, ve kterém, když jsme doma, se po většinu času pohybujeme. Tuto myšlenku jsme nakonec během podzimu zrealizovali a díky tomu jsme zásadně změnili dispozici bytu. Rohové akvárium nám do nově uspořádaného prostoru nezapadalo. Pomalu, ale jistě v nás uzrálo rozhodnutí jej prodat a nahradit jej novým (a vo něco větším ) akváriem klasického tvaru, které nám bude lépe zapadat do nového uspořádání obýváku. Jelikož je ale potřeba nově udělat podlahy, musí se nejdříve akvárium zrušit, ryby a rostlinky umístit do náhradní nádrže a poté co bude akvárium pryč, položit nové podlahy. Teprve pak se můžeme pustit do realizace nového akvária. Takže přiložený obrázek původního rohového akva je jedním z posledních.
31.12.2008 Jak šel čas aneb lehké shrnutí  
Je to dlouho, co jsme do deníku zapsali poslední zápis. Od té doby se nic zásadního v akváriu nedělo, některé rostlinky mizely, jiné jsme si domů donesli díky brněnským akvaristickým srazům, kam vždy nějaká dobrá duše donese své přebytky. Obdobně to bylo i s rybičkami. Některé v akva postupně mizely (například skaláry, ty jsme přenechali novým majitelům), jiné se nově objevovaly (gavůnci Parkinsonovi, pancéřníčci sp. Peru strip gold, neonky modré). Zásadními přírustky mající vliv na ostatní osádku akvária se ukázali býti právě gavůnci neboli duhovky. Ti byť vypadali naprosto neškodně dokázali postupně zredukovat počty neonek skoro na nulu, ale dánií si naprosto nevšímali. Po této zkušenosti jsme k nim již nové neonky nepřidali a naše neonky modré, které jsem si na doplnění stavu pořídili, nakonec zůstaly v samostatné nádrži.
6.11.2007 Zásadní změny po třech letech  
O tomto víkendu dozrál čas k provedení zásadních zkměn v našem akváriu. Již delší dobu se snažíme v něm nastolit lepší podmínky pro rostlinky, ale některé věci se nám nedařily. Jedná se hlavně o snížení Ph na úroveň pod hodnotu 7. Pokud jen na chvíli pozastavíme přidávání CO2, hodnota se poměrně rychle stabilizuje na 7,6 a dokonce i celková tvrdost se pohybuje na vyšší úrovni, než bychom očekávali při používání reverzní osmózy. Jeden z návštěvníků stránek nám doporučil zbavit se kamenů, které zřejmě budou obsahovat vápenec jenž je příčinou našeho marného snažení. Běžný test s kyselinou citrónovou ani s octem sice nic neprozradil, ale řekli jsme si, že za pokus to stojí. A tak tuto neděli kameny opustili naše akvárium a byly nahrazeny dvěma kořeny. Současně jsme vyměnili i část písku. Také jsme na pozadí přidali na základě doporučení Aivoshe černou tapetu. Musíme uznat, že akvárko docela prokouklo (hlavně se po dlouhé době změnilo). No třeba se bude líbit i Vám (viz. galerie).
7.10.2007 Výrazné změny v technice  
Uplynuly dlouhé tři měsíce od posledního záznamu do deníku. Rozhodně to není tím, že by se v akváriu nic nedělo, spíše nám nějak nevycházel čas na údržbu prezentace. Za tu dobu sice nedošlo k zásadní změně osazenstva nebo rostlinstva, ale pár změn se přece jen odehrálo. V akváriu již nemáme žádné gavůnky vidloocasé. I ti tři co nám v akváriu zbývali se postupně po jednom ztratili. Nezbylo po nich vůbec nic. Ani s krevetkami Caridina japonica jsme moc neuspěli. Naposledy jsme je viděli po vypuštění do akva a od té doby jsme neviděli žádnou, i když jsme se moc snažili. Možná za to mohou naše skaláry. Co se týká rostlinstva, jsou v akváriu pořád stejné druhy, jen je akvárium trochu víc zarostlejší.

K velké změně došlo ale v posledních dnech a týdnech v oblasti techniky. Již nějaký ten týden používáme pro úpravu vody na výměnu reverzní osmózu. Důvod, proč jsme ji začli používat byl ten, že jsme chtěli mít lepší kontrolu na živinami, které se dostávají do akvária a také proto, že se snažíme dostat na nižší hodnoty pH. Další technickou pomůckou, ktero využíváme od dnešního dne je elektronická řídíci jednotka CO2 Seramic. Tato jednotka má integrovaný elektromagnetický ventil a reguluje dodávání CO2 v závislosti na změnách hodnoty Ph vody v akváriu. Brněnská voda dodle našeho měření se pohybuje někde na úrovni Ph 7,6. Naším cílem je dostat se na hranici Ph 6,9 až 7,0. Uvidíme jak nám to půjde.

A jaké máme postřehy z využívání nové techniky? Co se týká reverzní osmózy, projevily se v akváváriu již první důsledky používání demineralizované vody. Výrazně se omezil růst řas, takže i po skoro měsíci akvárium vypadá jako po provedení údržby (viz. galerie). Je ale zvláštní, že Ph se nám příliš nedaří ovlivnit, přestože demineralizovaná voda má Ph asi 5,5. Druhý postřeh se týká používání CO2. Přestože řídící jednotka uzavře přívod CO2 a do akvária viditelně nic neproudí, tak přes bublinkověr, který je umístěn kousek za redukčním a jehlovým ventilem, protéká CO2 i nadále, i když výrazně pomaleji. Pravděpodobně je problém v příliš dlouhé hadičce od láhve k řídící jednotce. Zřejmě je mírně porézní a proto CO2 částečně uchází. Buď musíme změnit umístění láhve nebo zkusit jiný typ hadiček. Asi nejdříve otestujeme ty hadičky.
4.7.2007 Noví obyvatelé akvária  
Dnes jsme odnesli do Sklorexu pět ancistrusů, kteří prozatím pobývali v samostatném akváriu a místo nich jsme si donesli krevetky Caridina japonica. Je jich 8 kusů. Když jsme je donesli domů, nemohli jsme se rozhodnout co s nimi. Pokud bychom je dali do karanténní nádrže, asi by nám tam pomřely hlady. Nakonec jsme se rozhodli, že to risknem a dáme na ujištění pracovníků ve Sklorexu, že jsou zdravé, a šupli jsme je rovnou do hlavní nádrže. Ještě asi deset minut po vpuštění do akvária jsme je občas zahlédli, ale když jsme přišli k akváriu asi po hodině, nebylo po nich ani památky. Zkoušeli jsme je najít celý večer, ale bylo to beznadějné. Mám takový dojem, že těch deset minut po vpuštění do akvária byl poslední okamžik, kdy jsme je viděli.

P.S. Před včerejškem jsme zase po dlouhé době vyfotili akvárium a na fotkách se nám to nejeví zas jako velká změna.
1   2   3   4   5   6   7   8   9   10   11   12   13   14   15