Diskuse  (6. strana z 7)

Historie hledání   Pokec   Zobrazit vše   |<   <<   >>   >|  
Chronologicky řazené příspěvky: (záznamy jsou na řazeny od nejnovějšího po nejstarší)
Příspěvky diskutujícího:
Raviolka
Hledat text:
Hledá se přesně zadaný text, bez rozlišení malých a velkých znaků.
Hledá se pouze v textu  příspěvků,  nehledá se podle jména či data.
Nové téma diskuse    Pokec    Otočit řazení
Číslo stránky:
Co je to?  (Odpověď pro: eimy  Zobrazit původní příspěvek )
4.12.2006 22:29
Raviolka  (id: 2487 )
[Odpovědět]
Jaké tam máš pH? Otestuj vodu na NO2 a NO3, vyměň preventivně hned jednu třetinu až polovinu vody a zvyš teplotu o pár stupňů. Klidně pár dní nekrm, hlady neumřou, ale nesežrané krmivo by mohlo vodu ještě zhoršit.
Jak dlouho je to akvárium založené a s takovouhle rybí osádkou? Nic jsi neměnila?
akva 27L a co do nej  (Odpověď pro: Bajn  Zobrazit původní příspěvek )
3.12.2006 22:32
Raviolka  (id: 2487 )
[Odpovědět]
No já si dovolím se Saďošem nesouhlasit - myslím pokud jde o ty Iraitheriny, to jsou dost velké ryby a potřebují místo na plavání, takže do miniakvária neeee Existuje dost skutečných pidiryb, tak proč tam trápit ty větší
Endlerky jsou tak na hraně, jsou i menší a vhodnější živorodky (Micropoecila, Heterandria, Neoheterandria...). Ale budiž, endlerky by šly a jsou krásné. Razbory?? Hádám jen ty pidi, tj. rody Boraras a Microrasbora, ty jsou do tak malého akvária vynikající. Maximálně ještě Trigonostigma hengeli. Otocinclus ok. Minirybek je ještě víc, je z čeho vybírat, jen se pak blbě shání - ale importují se pořád nějací zajímaví trpaslíci, kdybych je tu měla vyjmenovat, tak asi nejdu dneska spát
S těmi krevetkami - 10 kousků neocaridin to akvárium za pár týdnů přeplní potomstvem. Takže bych dala jen krevetky a možná nějaké 4 rybky k nim (i když jen samotné krevetky by bylo taky fajn miniakva), ale určitě ne 10 ryb a 10 krevet. Já bych se držela jen jednoho druhu ryb + možná tři otíky k tomu, nebo Corydoras pygmaeus/hastatus...? Radši počty nepřehánět

Rozhodně radím založit, ale necpat tam násilím ryby velikosti větší než mini. Filtr já v takových akváriích nepoužívám vůbec, nacpu je rostlinama a ještě dodávám N + P extra. Ale jestli chceš kobercové rostliny, tak asi s džunglí nepočítáš
Osvětlení 25l aq  (Odpověď pro: Dussy  Zobrazit původní příspěvek )
3.12.2006 11:21
Raviolka  (id: 2487 )
[Odpovědět]
Obyčejnou žárovku nepoužívej, strašně se od ní přehřívá voda. Leda by byla někde vysoko nad miniakváriem... ale není lepší dát místo ní další kopmaktní?
Já na 20 l akvárium svítím jen jednou 8 W úsporkou a stačí to všem rostlinám. Další možností je 11 W PL-S trubice = některé stojní lampy, dají se skoupit od 200-300 korun. Nebo svítidlo do kuchyně s T5 trubicí, nejkratší měří asi 30 cm (8 W)... vyjde to taky na cca 300 kč a svítí to ještě víc.
S tím světlem není třeba nic přehánět, v nizoučkých akváriích s výškou vodního sloupce 15-20 cm je to úplně jiné kafe, než při běžných rozměrech
Partner rubriky
Partner rubriky
Akvaristické sny  (Odpověď pro: pytel  Zobrazit původní příspěvek )
3.12.2006 11:12
Raviolka  (id: 2487 )
[Odpovědět]
Tak to jsem si to akvárko představovala větší Když si tam představím všechny ty cichlidy, co plánuješ, nevím nevím...
Ale závidím, já bych i přes tu výšku šla do rostlin a vyrobila nějaké terasy + pěkné pozadí... úplně to vidím před očima
jak zvýšit pH  (Odpověď pro: Vai  Zobrazit původní příspěvek )
26.11.2006 17:17
Raviolka  (id: 2487 )  Autor editoval příspěvek 26.11.2006 17:19
[Odpovědět]
UT se snižuje zároveň s množstvím dusíkatých látek, které se v akváriu objevují - vždyť to tady omílám pořád dokola V tom akváriu je dost ryb, aby zahýbaly s chemismem slabě pufrované vody.
Z té rovnice co jsem psala minule vyplývá, že každý amonný iont má na svědomí dva kationty H+... což by se samozřejmě v akváriu muselo projevit na poklesu pH, ale neprojeví se, protože jsou tu uhličitany se svojí pufrační kapacitou (alias UT). Každé NH4+ tedy "reaguje" s dvěma anionty HCO3- a alkalita klesá - myslím, že tady je to vysvětlené dostatečně (hned v úvodu): http://www.sweb.cz/maniakva/chemie4.htm
(Další nedokončený díl je o dusíkatých látkách a budou tam i přesná čísla; teď se mi to nechce hledat v poznámkách, ale hádám to takhle stačí.)

P.S. Omlouvám se, vím že tohle není chemická diskuse, snad to ostatní moc nepobuřuje
jak zvýšit pH  (Odpověď pro: Horác  Zobrazit původní příspěvek )
26.11.2006 10:38
Raviolka  (id: 2487 )  Autor editoval příspěvek 26.11.2006 10:40
[Odpovědět]
No to je dobrý postřeh - dusičnany pH nesnižují. Ale nitrifikace ano, to je myslím všeobecně známý fakt. O dusičnanech se v téhle souvislosti mluví jednak proto, že jsou výsledným produktem dějů, při kterých pH klesá (tj. tam kde narůstají dusičnany, dochází také k uvolňování H+, i když dostatečná pufr. schopnost to v běžném akváriu vybalancuje), a pak taky proto, že dusičnany měří daleko víc lidí, než dusitany (a hlavně je naměří trvale - dusitany mohou být na nule, ale nitrifikace přesto probíhá) - ale to už dost odbočuju

Co provádí Nitrosomonas:
2NH4+ + 3O2 -> 2NO2- + 2H20 + 4H+

Vai: dusičnany nenarůstají pomalu, ono je to nezanedbatelné číslo. 25% výměna vody nezpůsobí skoro žádný nárůst aklality a těch odpadních látek se tam za 2 týdny vytvoří dost; nejsou tam rychlerostoucí rostliny atd.... To, co se v akváriu dělo v prvních měsících samozřejmě už nezjistíme, ale nemyslím, že došlo k biogennímu odvápnění.
Atyopsis molucensis  (Odpověď pro: RAk  Zobrazit původní příspěvek )
25.11.2006 22:16
Raviolka  (id: 2487 )
[Odpovědět]
2 litry na jednu krevetku? No to hádám ne
Jak už jsem psala, tenhle druh je teritoriální, nebude se cítit dobře, když tam bude hlava na hlavě (platí pro dospělce, ale o ty jde - když mají žít a ne jen přežívat). Atyopsis moluccensis dorůstá klidně 10 cm (samec), takže ty 2 litry opravdu nedoporučuju.
---------------
Akvárium pro 3 krevetky, kde by byly jen ony, bez ryb? Pokud tam budou úkryty, stačí řekněme 50 l akvárium. Ty úkryty jsou důležité (jeskyňky, nějaké trubky apod.). Kromě úkrytů budou potřebovat filtr nebo čerpadlo a nějaké vhodné vyvýšené místo, kde budou filtrovat. Samozřejmě dobré zakrytí akvária. Teplejší vodu už jsem zmiňovala (narozdíl od menších krevetek, těmhle vyhovuje voda mezi 25 a 30 °C). Vodu nijak zvláštní nepotřebuje, ale pozor, platí všechny nároky, jako u jiných krevet - citlivost na jakákoliv léčiva + větší nároky na čistotu vody... množství dusičnanů, které teče na spoustě míst z kohoutku, už může být příliš vysoké. Na dusitany a amoniak je velmi citlivá.

Jinak na různých zahraničních diskusích se dají vystopovat informace od lidí, kteří tuhle krevetu chovají třeba ve společenském akváriu s rybami už mnoho (> 10) let. Takže nic tak těžkého to zdánlivě není - ale už jsem zmiňovala ta záhadná úmrtí, a je jich opravdu hodně, aby to byla nešikovnost jednoho chovatele.

Občas jsou k vidění i samičky nosící vajíčka. Rozmnožování je stejné jako u Caridina japonica, tj. vývoj larev probíhá v mořské vodě. Ale to už zase jen opakuju to, co je v té diskusi na odkaze, který jsem dávala
Atyopsis molucensis  (Odpověď pro: 007  Zobrazit původní příspěvek )
25.11.2006 18:10
Raviolka  (id: 2487 )
[Odpovědět]
A co by tě o téhle krevetce zajímalo? Znám několik lidí, co jí více nebo méně úspěšně chovají (resp. chovali) - sama patřím do té druhé skupiny Bohužel se stává, že krevetka po několika měsících bez názaků sebemenších problémů prostě jednoho dne umře.

Je naprosto mírumilovná - k rybám. Mezi sebou jsou dospělci lehce teritoriální, rádi se přes den schovávají někde v úkrytu a v noci hledají potravu. Vyhovuje jim proud vody, který roznáší drobné částečky (nauplie artémie, mražený cyklop, drcené vločky apod.). Pokud to nestačí, tak prohledává dno - ale je nutné ji cíleně krmit, se zbytky po rybách sotva vystačí.
Má ráda vyšší teplotu (cca 26 °C, pokud mě pamět neklame) a pozor, utíká z akvária. V zajetí se nemnoží.

Víc o ní najdeš třeba tady - jsou tam někde i fotky, jak poznat pohlaví atd.
http://www.akva.sk/phpBB2/viewtopic.php?t=2658
Dávkování CO2 ???  (Odpověď pro: Endli  Zobrazit původní příspěvek )
25.11.2006 14:19
Raviolka  (id: 2487 )
[Odpovědět]
Souhlasím s langoshem, změna barvy listu i to zkadeřavění může být jen následkem toho, že je v akváriu víc světla. Jinak kryptokorynám většinou trvá pár týdnů nebo měsíců, než se po přesazení zabydlí, a potom začnou vesele pouštět odnože... pokud pouští nové listy, tak bych jim dopřála čas. Změna parametrů (třeba to přidávání CO2) může způsobit úplný rozpad, takže opatrně.
jak zvýšit pH  (Odpověď pro: C@rlos  Zobrazit původní příspěvek )
25.11.2006 14:12
Raviolka  (id: 2487 )
[Odpovědět]
Carlosi, té jedlé sody se neboj, funguje spolehlivě. A nějaký kus vápence jako pojistka je taky dobrý nápad. Ale konkrétní dávkování a hlavně jak dlouho vydrží musíš zjistit pro tvoje akvárium ty sám. Zkus nejdřív zjistit, proč ti pH tak strašně moc klesá - když necháš vodovodní vodu odstát den nebo dva (mimo akvárium), jaké pH naměříš?
Měříš dusičnany? Ty jsou při tak nízké alkalitě dost významné a jsou podezřelým číslo jedna. Měnila bych častěji vodu, jako první opatření.

P.S. Nápad, který tu zazněl, že v akváriu probíhá biogenní odvápnění a proto klesá UT i pH není správný. Při něm dochází k vzestupu pH, ne k poklesu. S CO2 za těchto podmínek určitě neexperimentuj.
jak zvýšit pH  (Odpověď pro: vaclav  Zobrazit původní příspěvek )
25.11.2006 14:04
Raviolka  (id: 2487 )
[Odpovědět]
Václave, já přece nejsem proti přidávání CO2 do akvária - to by ten článek vyzněl úplně jinak a už vůbec bych se nezatěžovala psaním návodu na "burčák", nemyslíš? Proti čemu ale jsem docela určitě je nesmyslná víra, že CO2 spasí každého - podívej se na akvaristy, kteří si ani nic nenastudují a už zkoušejí CO2, protože jim rostliny nerostou tak jak by měly... a přitom je to často velmi riskantní a nepomůže to ani trochu.
Jo, a taky jsem proti doporučovanému ideálu 35 mg/l a tohle se zrovna tobě nemohlo líbit - myslela jsem na tebe, když jsem to psala... celý svět proti Ratajovi a Václavovi

Napiš svůj pohled na celou věc, může vyjít hned v příštím čísle. Ale pokud tam zazní, že někomu teče z vodovodu voda s CO2 18 mg/l, nebo doporučení přidávat CO2 do akvária s UT 0,5 °dKH... uf, tak to asi sotva
rostlinky  (Odpověď pro: Miqa  Zobrazit původní příspěvek )
25.11.2006 13:20
Raviolka  (id: 2487 )
[Odpovědět]
Zkus si aktualizovat prezentaci tvého akvária, nebo aspoň napiš, co se změnilo (světlo, rostliny). Jak dlouho ty rostliny máš a co je to za druhy, které hnědnou? Předpokládám, že už to dávno nejsou ty, co jsou v prezentaci
Jinak platí co psal Jiřík, CO2 proti hnědnutí nepomůže...
Dávkování CO2 ???  (Odpověď pro: Endli  Zobrazit původní příspěvek )
25.11.2006 13:15
Raviolka  (id: 2487 )
[Odpovědět]
Endli, na přidávání CO2 nebo hnojení tam máš dost málo rostlin. Nasaď tam víc rostlin, hlavně nějaké rychlerostoucí (Ceratophyllum demersum, Hygrophila polysperma, Limnophila sessiliflora, Rotala rorundifolia...), vůbec nehnoj a sleduj, jak porostou nebo neporostou.

Proflor, pokud skutečně obsahuje dusík a fosfor, jak uvádí výrobce, rozhodně nedoporučuju! Máš tam dost ryb a málo rostlin, takže stačí jen dodávat mikroprvky - pokud to vůbec bude zapotřebí. Tj. část PMDD, Bioflor, nebo dražší značková hnojiva, kde je výslovně uvedené, že neobsahují dusík a fosfor. Ale ujisti se předem, že je to potřeba (nějaké deformace listů, barevné změny - pokud něco takového objevíš, zjisti si, co by to mohlo znamenat).

Zkus napsat, jaké tam máš rostliny (vidím nějaké kryptokoryny) a jaká je tvrdost vody. Měříš Fe nebo NO3 a PO4, když hnojíš?

Jinak UT 2,5 ° zní o dost lépe než 1 °, jak jsi psal předtím. Ale i tak mi připadá zbytečné přidávat CO2, pokud tam nebudeš mít rychlerostoucí rostliny.
Dávkování CO2 ???  (Odpověď pro: Sidonius  Zobrazit původní příspěvek )
25.11.2006 13:07
Raviolka  (id: 2487 )
[Odpovědět]
Zajímavá zkušenost, kdo ví, co v tom Profloru vlastně je Mimochodem mně hnědovka hnědne, jakmile nemá dusík... jelikož nehonojím nijak systematicky a neustále na to zapomínám, tak je skoro pořád šeredná. Jakmile dám KNO3, celé akvárium se raduje

P.S. Azolu závidím
Dávkování CO2 ???  (Odpověď pro: Endli  Zobrazit původní příspěvek )
24.11.2006 17:46
Raviolka  (id: 2487 )
[Odpovědět]
Uf, tak tohle je dost hazard, jak už tu zaznělo :-/ Pokud mají rostliny pokroucené listy, tak to skutečně není nedostatkem CO2 a rozhodně bych radila najít příčinu potíží a nepouštět se do experimentů bez předchozího studia problematiky CO2. Vím, je to otrava, číst všechny ty chemicky zaměřené texty... ale kdo si s ohněm zahrává...

Ohledně CO2 mi to nedá neodkázat na článek v 2. čísle časopisu Akvárium, http://klub.akva.sk

Mimochodem, pokroucené listy může způsobovat třeba nedostatek Ca nebo Mg... jak máš tvrdou vodu? A co je zač to hnojivo Proflor, co obsahuje?
Caridina Japonica  (Odpověď pro: pa3kk  Zobrazit původní příspěvek )
24.11.2006 17:16
Raviolka  (id: 2487 )
[Odpovědět]
Drtit vločky je zbytečné - japonika celou vločku popadne a odplave nebo odběhne s ní někam do ústraní, kde ji v klidu sežere.
snížení pH vody  (Odpověď pro: Sidonius  Zobrazit původní příspěvek )
8.10.2006 20:53
Raviolka  (id: 2487 )
[Odpovědět]
Tak jsem si dala vygooglit "ščuřím" a zase jsem o něco moudřejší... co se člověk od akvaristů všechno nenaučí
řasa  (Odpověď pro: Merin  Zobrazit původní příspěvek )
8.10.2006 19:58
Raviolka  (id: 2487 )  Autor editoval příspěvek 8.10.2006 20:00
[Odpovědět]
Pořád si myslím, že je to "hnědá řasa". Nehnojit, svítit a čekat...
http://www.akvarko.cz/kniha.php?styl=2&t...
snížení pH vody  (Odpověď pro: Sidonius  Zobrazit původní příspěvek )
8.10.2006 16:33
Raviolka  (id: 2487 )
[Odpovědět]
Jen pro úplnost bych otestovala vodu i nějakých 5 dní po úpravě, čert nikdy nespí Ne že bych si myslela, že ten Acid obsahuje fosforečnany, ale když už bych se zabývala testováním, tak pořádně. No a vlastně bych testovala zároveň i pH a alkalitu...

Selbymu jsem fandila a jsem ráda, že se mu teď tak daří - je to veliká změna. Já sama mám několik absolutně bezřasových akvárií, kam musím kvůli rostlinám dávat KNO3 a K2HPO4, nebo se nutit do výměny vody - a je to úplně jiná akvaristika než boj s řasou, toho si užívám v akváriích, která nemám tak úplně ve své moci. Tam kde nejsou řasy zase buď nejsou ryby, nebo je tam ryb dost, ale nemají moc místa pro plavání a hladina je skoro neprostupná pro světlo (rostlinám u dna to ale nevadí)... funguje to, ale každý by si asi takové akvárium nepřál
snížení pH vody  (Odpověď pro: Sidonius  Zobrazit původní příspěvek )
8.10.2006 12:13
Raviolka  (id: 2487 )
[Odpovědět]
To by znamenalo, že se fosfor po použití Acidu někam "vypaří"? Asi ne ?
Potom jsou dvě možnosti - buď se ortofosfáty vysráží, takže nejsou přístupné pro test (ale ani pro řasy) - k rozpouštění vázaných fosfátů se ale používají kyseliny, protože při nízkém pH je skoro všechen fosfor ve formě přístupné - takže tohle není moc pravděpodobná verze.
Spíš si myslím, že pH kleslo do oblasti, kdy už test na fosfor nepracuje tak jak má. Co takhle otestovat reálnou koncentraci, tj. místo 10 ml připravit třeba litr vody s požadovaným pH, a pak to teprve otestovat?
Historie hledání   Pokec   Zobrazit vše   |<   <<   >>   >|