Diskuse  (64. strana z 64)

Historie hledání   Pokec   Zobrazit vše   |<   <<   >>   >|  
Chronologicky řazené příspěvky: (záznamy jsou na řazeny od nejnovějšího po nejstarší)
Hledaný text:
no3
Hledat text:
Hledá se přesně zadaný text, bez rozlišení malých a velkých znaků.
Hledá se pouze v textu  příspěvků,  nehledá se podle jména či data.
Nové téma diskuse    Pokec    Otočit řazení
Číslo stránky:
31.7.2021 12:47
dukie   (id: 16335 )
[Odpovědět]
Dobrý den,

hledala jsem zde a nepodařilo se mi najít uspokojivou odpověď, tedy zakládám s dovolením toto téma a budu vděčná za každou užitečnou radu.

Máme s dětmi akvárium 112 litrů, vody je v něm 96 litrů. Nádrž máme více jak rok, vodu měníme týdně cca 1/3 objemu. V nádrži máme 1 skaláří holku a aktuálně 7 parmiček mechových (ještě nedávno jich bylo 11). Plus 4 přísavky thajské.

Vše až dosud bylo bez větších potíží. Asi před 14 dny u 2 parmiček došlo k rozpadu ploutví, použila jsem eSHa 2000 v dávkování dle návodu. Bohužel, bez nějakého většího efektu. Další 3 parmičky postupně (každá jindy) začaly výrazně tmavnout, až černat, rozpad ploutví též (ovšem oproti těm prvním dvěma nic dramatického), a postupně pošly. Do posledního okamžiku byly všechny (dnes již mrtvé) rybičky aktivní a přijímaly potravu.

Aktuálně ze zbylých 7 parmiček jsou další 2 téměř černé a mám o ně obavy. Ostatní rybky vypadají úplně v pohodě, krásně vybarvené, ploutvičky o.k., v akváriu dovádí.

Vodu testuji (pH, kH, gH, Cl2, NO3, NO2), vše se zdá být v pořádku. Voda 26 stupňů. Rostlinám se daří, voda čirá, řasy občas - aktuálně téměř žádné. Nepořizovali jsme žádné nové rybky, rostlinky, krmivo stále stejné - používáme Hikari (různé druhy, střídáme), v podstatě ten víc jak rok, co akvárium máme, děláme stále vše stejně... a teď tohle. :(

Včera jsem "smo" akvária přidala vzduchování, po výměně opět 1/3 vody přidala i nitrifikační bakterie... jiný nápad už prostě nemám.

Máte někdo, prosím, nějaký nápad?

Do profilu jsem se pokusila přidat fotografie, snad se zadaří, jsem tu nová, úplně nevím, jak na to.

Předem moc děkuji všem za Váš čas.
Úhyn  (Odpověď pro: LEDMíra  Zobrazit původní příspěvek )
21.2.2021 11:48
RadekBell   (neregistrovaný návštěvník)
[Odpovědět]
Vzduchová pouze přes noc a změřit KH a NO3, No2. Nesnesou vysoké hodnoty. Koupit odkalovacku a jednou za 3 týdny odkalit. Dobrý filtr s médii, nejlépe venkovní.
Úhyn rybek  (Odpověď pro: standaa  Zobrazit původní příspěvek )
15.4.2020 22:15
Roman   (id: 1 )  Autor editoval příspěvek 15.4.2020 22:16
[Odpovědět]
NO2 1 mg/l není v normálu. Tedy pokud to 1 znamenalo 1 mg na litr. To je hrozně moc. Mělo by to být prakticky 0. Ani těch 50 mg/l u NO3 není úplně nízká hodnota. Neonky jsou na to citlivé.
Partner rubriky
Partner rubriky
Úhyn rybek  (Odpověď pro: Roman  Zobrazit původní příspěvek )
15.4.2020 20:08
standaa   (id: 6161   Standova 120  
 kategorie střední akvária, objem 120 litrů 
 Prezentace je ARCHIVOVÁNA 
 nebyla aktualizována déle jak půl roku!  )
[Odpovědět]
Díky za info, dělám testy soupravou Aqua-Quick-Test, jsou to jen orientační testy, ale vypadá to celkem v normálu: NO3 50, NO2 1, GH 7, KH 3, pH 6,8.
Ale jak píšeš, koupím testy a udělám kompletní rozbor NO.
Úhyn rybek  (Odpověď pro: standaa  Zobrazit původní příspěvek )
15.4.2020 8:17
Roman   (id: 1 )
[Odpovědět]
Rostliny jdou účasně, tak bych si tipoval, že v akváriu je dostatek dusíku. To neonkám nevyhovuje. Je to jen takový první nápad, v čem by mohl být problém. Koupil bych si testy na NO3 a preventivně i na NO2 a zkontroloval, kolik ho je v akváriu.
23.12.2019 0:29
Roman   (id: 1 )
[Odpovědět]
Pokud štěrk vypereš v Savu, řasy se z něj zbavíš. Řasa může zmizet i ze stonků, ale není to běh na krátkou trať. Zkontroloval bych NO3 a PH4 ve vodě. Nevím kolik ryb máš v akváriu a jak je akvárko velké, ale pokud máš dost místa, zkus dokoupit tak tři malé parmičky černopruhé (SAE).
Začátečník -pomoc  (Odpověď pro: Nikoll  Zobrazit původní příspěvek )
6.11.2019 21:51
Roman   (id: 1 )
[Odpovědět]
Ahoj, 6,5 litru na čichavce je hodně málo, nenapsala jsi to číslo špatně? Čichavci sice dokáží využít vzdušný kyslík, ale filtr je v akváriu kvůli odbourávání některých látek. Hlavní jeho úlohou je, že poskytuje životní prostor pro nitrifikační bakterie, které přeměňují pro ryby nebezpečné NO2 na NO3. Takže filtr ti vřele doporučuji. Co se týká toho zakalení, stává se to u nových akvárií poměrně často. Většinou se jedná o nálevníky, kteří se přemnožili. Nekrm a počkej pár dní, zákal by měl ustoupit sám.
Bojovnice pestrá  (Odpověď pro: Mončičák  Zobrazit původní příspěvek )
18.10.2019 14:35
Shedey   (neregistrovaný návštěvník)
[Odpovědět]
Rozhodně dokoupit topení, Betty začínají být při teplotách nižších než 24 °C neaktivní (jsou to chladnokrevná zvířata). Filtr není úplně potřeba, ale pro začátečníky, kteří neví jak si poradit s rovnváhou vody je to téměř nutnost. Další kytky. KYTKY rozhodně potřeba jsou nejen ve filtru ale i na nich žijí nitrifikační bakterie, které oxidují dále dusné látky. Neaktivita také může být způsobena vyšším množstvím NO2 nebo amoniaku ve vodě, jelikož nemáte filtr ani kytky, nemají se kde pořádně usadit nitrifikační bakterie, které tyto látky rozbíjí na méně toxické NO3, se kterým si už poradí rostliny. To akrávrium také není moc velké, ale pokud je ještě malý, tak Vám to odpustím :) Kytky, topení a filtr jsou potřeba, filtr vystačí malý bublifuk za 100 Kč, plovoucí kytky umí celkem hodně odebírat dusíkaté látky, třeba růžkatec mají téměř v každém zverimexu a dávají ho i zadarmo (roste to opravdu rychle). Betty také rády polehávají, díky velkým ploutvím se jim špatně plave (bacha nejsou to špatní plavci jak se o nich říká, jen za sebou tahaj fakt váhu), takže nějakou velkolistá rostlina pro něj je také dobrá věc. Tak a teď když si vemem vše co jsem tu napsal, by se mělo vejít do 10 l akvária? Uf. Moc místa už nezbyde.
Pokec  (Odpověď pro: Hope10  Zobrazit původní příspěvek )
18.6.2019 19:20
unicast_x   (id: 15952   Plackárium 450  
 kategorie velká akvária, objem 476 litrů 
 Prezentace je ARCHIVOVÁNA 
 nebyla aktualizována déle jak půl roku!  )
[Odpovědět]
Já to zase rozdělím na body.

1) testy 6 v 1 jsou asi nejmíň spolehlivé. Pravda, nejsou v tom samy, takových nepříliš spolehlivých testů je bohužel spousta.

2) Pokud je v akváriu do 50 mg/l NO3-, tak to pro zmíněné druhy ryb nepředstavuje zásadní problém, ale samozřejmě čím méně, tím lépe.

3) 28 st. C představuje pro některé druhy rostlin problém, ale měly by to přežít. Jiným to nevadí, je potřeba se podívat na konkétní druhy, co tam je. S hnojením bych si v této fázi nepřidělával starosti, to množství ryb to pohnojí dost a CO2 taky vyprodukují dost.

4) Tohle množství ryb je přibližně na stolitrovku, aby to bylo tak nějak stabilní (nebo stošedesátku a pak to bude s rezervou, čili bude možné prodloužit intervaly pro výměnu vody). Stolitrovku, kde nebude osm rostlin, ale tak dvacet nebo víc. Nebo to rozdělit do dvou takových padesátilitrovek. Pokud toho nelze dosáhnout, tak je potřeba častěji měnit vodu, měnit vodu, měnit vodu a tak pořád dokola. Větší filtr nebo ještě jeden může trochu pomoci. Trochu, protože biologická filtrace v malých vnitřních filtrech s relativně velkým průtokem prostě pořádně fungovat nikdy nebude. Vnější filtr s předfiltrem možná pomůže.

A teď takové maximalistické doporučení: zajet do Hornbachu, tam koupit za cca 1350 Kč stošedesátku (100x40x40), založit dno, postupně tam dávat vodu po výměně, která by se jinak vylila (tak půlku, druhou půlku dolít čerstvou vodou), na burze za rozumné peníze sehnat nějaké rostliny podle vašeho vkusu, tak po pěti až deseti kusech od jednoho druhu, přihodit tam pár malých šneků, po měsíci tam polovinu vody vyměnit, přestěhovat ryby a zbylé rostliny a ze starého akvária udělat komorový filtr s přepážkami a s obrovským objemem filtrační hmoty. Něco takového: http://www.tlamovci.cz/diskusni-forum-tema.p...
Pokec  (Odpověď pro: unicast_x  Zobrazit původní příspěvek )
18.6.2019 15:33
Hope10   (id: 16069 )
[Odpovědět]
Dobrý deň, merala som to papierovým testom 6 v 1. Tam sú 3 hodnoty na NO3, prvá je 0, druhá asi do 10 a potom je ešte jedna hodnota.Ja sa nachádzam v tej druhej. Všetky tie 3 hodnoty sú síce prijateľné, ale znepokojilo ma to. Ostatné hodnoty sú v poriadku, nezmenené. Jedine ešte by mohol byť problém v teplote vody. Teraz sa mi šplhala teplota od 28 C a vyššie, keďže bolo teplo, ale už som sa dostala na 24-26 C. Začala som pridávať hnojivo Sera železo. Prerybnené môže byť tými 4 pancierníčkami, ale dcéra ich nechce predať. Je nutné kvôli tomu meniť filter? Mám klasický od setu Diversa Claro. Okrem teploty vody a to, že som vypustila malých pancierníčkov do akvária, sa nič nezmenilo. Aspoň ja som nič zatiaľ nezistila. Ďakujem za akékoľvek rady a nápady
Pokec  (Odpověď pro: Hope10  Zobrazit původní příspěvek )
18.6.2019 8:48
unicast_x   (id: 15952   Plackárium 450  
 kategorie velká akvária, objem 476 litrů 
 Prezentace je ARCHIVOVÁNA 
 nebyla aktualizována déle jak půl roku!  )
[Odpovědět]
1. Není zřejmé, co je "rně zvýšená hladina NO3"ení zřejmé, jaká hladina NO3 je ve vodovodní vodě (nebo v té, za kterou se měnilo, pokud to nebyla vodovodní).

2. Natolik zvýšené NO3, aby to začalo škodit rostlinám, by znamenalo už dávno mrtvé ryby. Problém bude nejspíš někde jinde.

3. To akvárium je přerybněné. To je jediné, co se na základě těchto informací dá říct s jistotou.
17.6.2019 10:26
Hope10   (id: 16069 )
[Odpovědět]
Dobrý deň, potrebujem radu. Mám mierne zvýšenú hladinu NO3, je to na prijateľnej hranici, ale neviem ako ju mám znížiť. Vidím, že aj rastliny sú iné, začínajú im žltnúť listy. Včera som vymenila časť vody, ale hladina NO3 je rovnaká, dala som aj prípravok na zníženie NO3. Mám 55 l akvárium 8 razbor, 5 pancierníčkov škvrnitých a 4 malých pancierníčkov, ktorí majú iba 2 mesiace. Práve kvôli zvýšenej hladine som zrušila pôrodničku a vypustila ich do akvária. Ešte mám Slimáka Neretinu. Ďakujem za odpoveď
proudění a osvětlení - nové téma
25.5.2019 13:57
Foligno   (id: 10883   Nové Folignovo  
 kategorie střední akvária, objem 160 litrů 
 Prezentace je ARCHIVOVÁNA 
 nebyla aktualizována déle jak půl roku!  )
[Odpovědět]
Dobrý den ahoj.
Opět tady hledám radu zkušenějších.
do svého poměrně hustého akvárka 100x40x40 jsem asi před rokem dostal osvětlení 35W 6000 K se stmívačem a časovačem. po několika měsících jsem začal řešit hnědavý povlak na dně a listech rostlin, aplikoval jsem tekuté CO, přidal šneky, omezil krmení přidal rychle rostoucí rostlinky poněvadž NO3 bylo okolo 150, bohužel egeria densa mi neprospívala buďto ji okousali skaláři, nebo jiný faktor. vodu asi 30 litrů se snažím měnit 1x za 10 dní.Svítím, dokud mně poslouchal časovač tak od třeba 8 rána do 8 večer s tím, že nikdy nebylo osvětlení naplno naopak když jsem byl doma snažil jsem se večer omezit intenzitu a simuloval soumrak.na chvíli se hnědý povlak ztratil, ale nevím, který faktor to způsobil. Teďkom jsem odebral hejno teter černých a dal místo nich dvě akary hnědé a pár thorakatů a ancitruse.Potřeboval bych poradit něco k osvětlení, jestli je vhodné, a taky mě napadla další věc a to je proudění vody. v pravém zadním rohu jsem měl filtr Shark DV2.nastavený na automat a bez výtokové trysky. S ní je proud v akváriu velmi silný, bez ní ze štěrbiny mi zdá se na opačném konci vznikají místa bez pohybu- právě na té druhé straně sypu krmivo.Dneska mně napadlo dát filtr doprostřed na zadní sklo . pohyb se mi zdá být lepší. Myslím si, že kdybych i tento faktor pořešil mohlo by akvárko fungovat lépe. Mám jej v ložnici koupený vzduchovací strojek Marina 200 je příliš silný a v ložnici večer rušivý. zkoušel jsem vzduchovat ale bez škrtítek to byl velmi silný proud, navíc se mi v hadičkách i na nich začala tvořit černá řasa nebo něco.šlo to pryč.
O čem ale uvažuju je rozstřikovací lišta, a tady druhá otázka, má cenu do toho jít a lze ji dát na současný filtr Shark?
Echinodory - železo  (Odpověď pro: Roman  Zobrazit původní příspěvek )
30.4.2019 10:11
Veverčák   (id: 16044 )
[Odpovědět]
A ještě hodnoty vody :
pH = 7,2
KH = 6° d
GH &qt; 7° d
NO2 mg/l = 0,0 mg/l
NO3 mg/l = 25 mg/l
Děkuji.
Echinodory - železo  (Odpověď pro: Veverčák  Zobrazit původní příspěvek )
29.4.2019 17:23
Roman   (id: 1 )
[Odpovědět]
Zkusil jsi zkontrolovat obsah KNO3 ve vodě? Jen v železe to nebude. Čím hnojíš?
páchnoucí voda  (Odpověď pro: S.harm  Zobrazit původní příspěvek )
21.2.2019 23:43
Jiřička   (neregistrovaný návštěvník)
[Odpovědět]
Taky máme ten samý problém u 100l akvaria. Voda čistá, testy na NO2 a NO3 ok. Dva filtry,
vnitřní a venkovní. Každou sobotu odebereme 20l a dáme čistou a přesto voda smrdí silně rybinou. Když přijdeme z práce je to v bytě cítit. Taky už z nás opadlo nadšení z nádherného akvaria a přemýšlíme co dál.
20.2.2019 14:34
Jiřička   (neregistrovaný návštěvník)
[Odpovědět]
Chtěl bych se zeptat zda vám všem smrdí voda v akváriu rybinou.? Musíme častěji větrat, jinač to je ve vzduchu cítit jako kdybychom kuchali kapra.
Vodu mám průsvitnou bez zákalu u 100l akvaria. Akvárko máme od Vánoc 2018.
20Lvody každou sobotu odeberu a dodám čistou,máme vlastní studnu.
Test na NO2aNO3 je v pořádku. Krmíme 2krát denně po troškách.
Filtraci máme zdvojenou vnitřní i venkovní celkem asi na 400L vody. Filtruji přes vatu kterou za 14 dní vyměním, protože silně páchne právě tou rybinou a je celá hnědá. Občas doplním bakterie. Rostlin mám zatím málo,nesehnal jsem tu co chci.
Ryb tam mám tolik,že vychází 1cm ryby na 1.5l vody.
prosba o rady - nové téma
1.2.2019 11:56
Foligno   (id: 10883   Nové Folignovo  
 kategorie střední akvária, objem 160 litrů 
 Prezentace je ARCHIVOVÁNA 
 nebyla aktualizována déle jak půl roku!  )  Autor editoval příspěvek 1.2.2019 12:00
[Odpovědět]
Něco se mi v akvárku zlomilo.
Mám jej celkem zarostlé, dodávám co2 invital, před cca půl rokem jsem aplikoval ty tablety NPC
Rostlinky se teda drží.
Ale. I když jednou měsíčně měním ze 160l cca 30 uberu ji odkalovačem tzn detrit ze dna a propírka filtru začala se mi dělat mastná pěnová hladina.
Zákal není. Nepřekrmuju. rybek mám asi 18.
Začlo se ale něco kazit.Některé ryby se otíraly o listy- tzn paraziti- nasadil jsem jednak preventin a pak tu kombinaci dvou přípravků proti krupičce apod.voda zezelenala dlouho tak držela, ale účinek nebyl, jakmile bylo čiro některé ryby furt jakoby zblázněné někdy zase otírání o listy.
U kusů koupených v hornbachu- pancéřníčci kropenatí- ti mají jakoby na těle bílé místa ne povlak spíš ztráta pigmentu. včera jsem zjistil že se mi o listy otírá i pancéřníček zelený a dnes po návratu z práce jeden ko.
čichavci-dva jsem viděl exnout na vlastní oči- převrátili se břichem vzhůru a konec párkrát se ještě jakoby vzpamatovali ale konec.další měl pryč tlamku prostě jakoby užranou odpadlou, pryč, a poslední co jsem jej viděl živého měl děsně moc nafouklé břicho.
zatraceně nevím co se děje.

K vodě:
CL2 0 nula
Ph 6,4
KH 7,4
GIH větší než 16
NO2 0
NO3 250
Filtr jede imrvere, vzduchování mám 2 kameny- uprostřed a na opačném konci než filtr nejprve jsem jej používal zároveň se světlem, ale když jsem zjistil že na hadičce mám černou řasu vytáhl jsem to a přestal. Teďkom jsem to opět rozjel.kvůli pohybu hladiny
Světlo na časovač asi od 8 do 8 dlouho vše ok, pak jsem zjistil jakoby rezavou řasu na rostlinkách. na skle nic.svítím 35W led světlem
Když jsem doma hraju si i se stmívačem, pokud můžu tak od 18 h jim svítím méně.

Fakt by mě zajímalo kde soudruzi udělali chybu protože půl roku to byla radost pak se to nějak zkazilo

Přiložený obrázek: celková nádrž s divnou hladinou
Pokec  (Odpověď pro: Roman  Zobrazit původní příspěvek )
17.12.2018 20:40
Hope10   (id: 16069 )
[Odpovědět]
Dnes som menila vodu, vymenila som 10 l, NO2 mám nula, NO3 sa pohybuje od 0-10, PH 7,6, CL2 je nulová, GH mám 8 akurát mám vysoké KH. Zo 6 albínov ostali 2.
hejnové rybky  (Odpověď pro: Foligno  Zobrazit původní příspěvek )
1.11.2018 22:45
Roman   (id: 1 )
[Odpovědět]
No pokud ti se ryby v akváriu chovají neklidně, může to být problém s nahromaděným, již zmiňovaným, NO2. Osobně bych jednou za 14 dní odkalil asi tak 1/5 objemu vody akvária, tím zajistíš i částečnou výměnu vody. Co se týká hnojení, používám PMDD, dávkuješ jej každý den dle objemu vody v akváriu. Určitě lepší než hnojení pomocí tablet. Máš lepší kontrolu nad tím, co do akva v daném okamžiku přidáváš. Pokud se rozhodneš PMDD používat, tak složku KNO3 doplňuj jen tehdy, pokud je obsah NO3 v akváriu nízký. Takže si kup test nejen na NO2, ale i na NO3, ať máš přehled. Jinak ano detrit je hnojivo, jen je zde otázka vyváženosti prvků v něm obsažených.
hejnové rybky  (Odpověď pro: Foligno  Zobrazit původní příspěvek )
27.10.2018 10:07
Roman   (id: 1 )
[Odpovědět]
No, měřil jsi někdy parametry vody? Ph, NO2, NO3 a tvhrdost? Jinak pro čichavce bych doporučil vločkové krmivo. Občas je vhodné doplnit třeba mraženým krmivem např. artemie.
nové akvárko..  (Odpověď pro: logrus  Zobrazit původní příspěvek )
10.10.2018 19:33
Roman   (id: 1 )
[Odpovědět]
Ty tři týdny jsou obecně doporučovány proto, aby se řádně rozběhly všechny procesy v akváriu. Zvláště pak, aby se namnožily bakterie odbourávající čpavek a nitrifikační bakterie, které přeměňují nebezpečné NO2 na NO3. Tu lhůtu není bezpodmínečné dodržet. Záleží na velikosti akvária a počtu ryb, které tam chceš dát. Předpokládám, že v akváriu máš nasázené nějaké rostlinky. O velikosti akvária nic nepíšeš, ale pokud má akvárium kolem 30 litrů a dáš tam jednu bojovnici, můžeš tu lhůtu zkrátit klidně i na týden. Kup si ale testy na NO2 a vodu pravidelně kontroluj. Nepřekrmuj, tedy krm pomalu a tak, aby to beťák stíhal sežrat a krmivo nepadalo na zem. Z počátku každé akvárium, než se zaběhne, vyžaduje větší péči.
Neměřitelné NO3  (Odpověď pro: chobot  Zobrazit původní příspěvek )
22.4.2018 14:45
Roman   (id: 1 )
[Odpovědět]
Nevím jaký filtr používáš, co je v něm (jaká náplň) a jak pravidelně ho čistíš. Osobně bych problém hledal v něm.
Neměřitelné NO3 - nové téma
18.4.2018 14:50
chobot   (id: 6400   Dědkovo akvárium  
 kategorie velká akvária, objem 300 litrů 
 Prezentace je ARCHIVOVÁNA 
 nebyla aktualizována déle jak půl roku!  Nová bedýnka prosinec 2017  
 kategorie velká akvária, objem 250 litrů 
 Prezentace je ARCHIVOVÁNA 
 nebyla aktualizována déle jak půl roku!  Nová bedna květen 2018  
 kategorie velká akvária, objem 240 litrů 
 Prezentace je ARCHIVOVÁNA 
 nebyla aktualizována déle jak půl roku!  )
[Odpovědět]
Na pohled velmi dobře fungující akva,3měs.založeno.Rostliny rostou velmi dobře,žádný úhyn,skaláři 2x vytření.Při náhodném měření NO3 (nikdy za 50 let jsem to nedělal) jsem zjistil,že NO3 je prakticky neměřitelné = 0. NO2 díky 4 denní výměně 1/10 vody udržováno na 0,1 mg při delším intervalu narůstá , ale bez následků.Před pěti dny použit Bactoesex.Dnešní měření zlepšení nepřineslo.Za jak dlouhou dobu bude tento přípravek fungovat?

Přiložený obrázek: Akva s NO3=0 a NO2 = 0,1mg/l při čtyřdením intervalu výměny 1/10vody
Externy filter  (Odpověď pro: ENGE  Zobrazit původní příspěvek )
11.1.2018 10:00
Roman   (id: 1 )
[Odpovědět]
Je pravda, že v jezeře Malawi je velmi nízká hodnota NO3, ale těch 50 není v akváriu tak hrozné. NO3 se člověk v akváriu bez rostlin zbavuje velmi těžko a je to nákladnější. Ale NO2 by tam nemělo být.

Na tu UV lampu jsem se ptal proto, že při trvalém provozu by mohla likvidovat i nitrifikační bakterie, což je nežádoucí. Co se týká náplně ve filtru, jde o to tam vytvořit co největší plochu pro nitrifikační bakterie a to ty keramické válečky či kuličky splňují. Koše s nimi by měly být co nejplnější. Jinak jde o objem filtrační hmoty, takže kostka molitanu je na tom častěji výrazně lépe než interiérový filtr. Ale je možné, že to bude stačit. Bohaté provzdušňování rybám určitě pomůže. Možná bys mohl zrealizovat přisávání vzduchu do výstupu filtru.
Externy filter  (Odpověď pro: ENGE  Zobrazit původní příspěvek )
11.1.2018 9:44
ENGE   (neregistrovaný návštěvník)
[Odpovědět]
Inak vcera vecer som vymenil tretinu vody a odkalil dno a dnes som meral NO2 a je na nule, len zasa NO3 je skoro 50.
Akvárium 20 l  (Odpověď pro: Schildie  Zobrazit původní příspěvek )
22.2.2017 19:31
Roman   (id: 1 )
[Odpovědět]
Omlouvám se, nedošlo mi, že jsi ona ne on. Jinak si myslím, že je to typický problém s nově založeným akváriem. Rybičky produkují odpadní látky ve vodě roste NO2, filtr není dostatečně zaběhlý, tedy nerozmnožily se kolonie nitrifikačních bakterií a tím pádem nemá kdo přeměňovat nebezpečné NO2 na NO3 a ryby se mohou otrávit. Neonky jsou na dusíkaté látky citlivější než paví oka. Navíc ve tvém akváriu nemá kdo spotřebovávat dusíkaté látky, nemáš žádné rostlinky. Je důležité, aby jsi pravidelně měnila část vody. Filtr ale nečisti moc často, aby se mohly rozmnožit potřebné bakterie. Pokud by jsi ho čistila, pak jen lehce propláchnout ve vodě, kterou odkalíš z akvária.

Jinak co se týká rybek, asi bych časem do akvária pořídil nějaké pancéřníčky, aby likvidovali případnou potravu, která spadne na dno. Jinak bych moc rybek nepořizoval, neb akvárko je malé a paví oka se rychle množí.
Skaláry - nemoc - nové téma
9.1.2017 18:42
Mitroz   (id: 15785   Akvarijní prvotina  
 kategorie velká akvária, objem 280 litrů 
 Prezentace je ARCHIVOVÁNA 
 nebyla aktualizována déle jak půl roku!  )
[Odpovědět]
Zdravím všechny. Prosím o radu.
Jsem začátečník v akvaristice, po několika měsících příprav čtení různých článků na internetu a procházení příspěvků na fórech jsem založil před dvěma měsíci akvárium.
Objem je 300 litrů, vydržel jsem to 14 dní bez rybek jen s rostlinami a čekal až se to zajede. Vím, že bych měl čekat déle, ale už se to nedalo vydržet Poté jsem pořídil 6 teter krvavých, 6 neonek, 4 pancéřníčky leopardí a 6 otíků. Vše OK, voda dle testů se držela v normě a po dalších 14 dnech klesly NO2 a NO3 na prakticky nulové hodnoty. Všem rybkám se dařilo, rostliny rostly a stále rostou jako divé, nestíhám prostříhávat. Aby to nebylo tak prázdné před 14 dny (měsíc a půl provozu) jsem přidal dalších 6 neonek, 4 tetry krvavé, 2 ancitrusy a 4 mladé skaláry. Týden bylo vše OK, pak ale Skaláry přestaly žrát, schovávají se u dna v rostlinách, jsou apatické, jen občas vyplavou, jedna něco sem tam sezobla, ale málo.
Dva dny jsem je pozoroval a žádná změna.
Hledal jsem opět všude možně co by to asi mohlo být. První volba padla na žábrohlísty s tím, že by asi mohlo být ono. Jedna se otírala o kytky a přišlo mi, že je má více prokrvené. Odlovil jsem je, dal do karanténí nádrže (25 litru, vnitřní filtr,topení, vzduchování, přebytky rostlin z hlavního akva) a aplikoval eSHA 2000 protože jsem nevěděl zda je to opravdu ono. Po léčbě jedna skalára OK začala žrát a byla čilá, začala napadat ty ostatní u kterých žádná změna. Čilou jsem vrátil zpět do velké nádrže a pro ostatní začal opět zoufale hledat. Podle dalších příznaků (šedý detrit, nepříjímání potravy, apatie) jsem se přiklonil k tomu, že by mohly mít trávící problémy a vyhrabal na internetu doporučení léčit pomocí Entizolu, zvýšil teplotu na 30 stupňů, měním každý den 1/3 vody. Dávám čtvrtý den, ale bez nějakého valného zlepšení, občas něco sezobnou, ale je to fakt málo. Snažím se potravu měnit a střídat (2 druhy vločkového, mražené patentky, živé koretry) ale bez úspěchu. Ostatní rybky jsou OK, čilé, žerou a daří se jim dobře.
Budu rád za každou radu co s nimi.
Díky!
15.6.2016 17:42
asound   (id: 15648   Recykled 190l  
 kategorie velká akvária, objem 190 litrů 
 Prezentace je ARCHIVOVÁNA 
 nebyla aktualizována déle jak půl roku!  )
[Odpovědět]
Ahoj všem, postupně mi hynou živorodky, NO2, NO3, NH4 NH3 je o.k. Vždycky než umřou tak jsou u filtru nebo polehávají u dna, nebo šikmo a trhaně stojí na jednom místě u hladiny. Ostatní viz. prezentace. Krmím 1x denně buď mražený krmivo nebo suchý vločkový, žerou i tablety pro pancéřníky. Občas jim dávám nasekanej salát nebo spařenou kopřivu. Myslím, že další dvě ryby taky brzo odejdou... Ryby narozené v tomto akváriu jsou zatím bez problémů... Poradíte někdo? Předem díky!
2.5.2016 23:00
Alois   (neregistrovaný návštěvník)
[Odpovědět]
Zdravím vás, před cca rokem a půl jsem si založil první rostlinné akvárium a poslední dobou se mi to vůbec nedaří a nevím kudy kam. Budu rád, za každou radu.

Akvárium – 63 l
Osvětlení – 4AQUA HDD 600B, 2x24 W
Filtrace – externí NCF 600, 600 l/h
Substrát – Aqua Soil Amazonia
CO2 systém
Rostlinky - Eleocharis mini, Eleocharis acicularis, Echinodorus tenellus a Blyxa japonica
Rybičky – 15 neonek a 1 x SAE

Ze začátku jsem zakládal akvárium dle návodu na internetu pro rostlinná akvária a neměl jsem s prvním startem velké problémy. CO2 jsem na noc vypínal a zapínal jsem ho hodinu a půl před rozsvícením světel. Nejdříve jsem do akvária dodával draslík a následně jsem pomalu začal dávkovat hnojivo PMDD s dusičnany a bez fosforečnanů. Po pár měsících přestaly růst rostlinky kromě Eleocharis mini, přešel jsem na hnojení Estimate index (dle návodu), následně se zastavil úplně růst rostlinek a nastoupily řasy. Nepomohla ani výměna vnitřního difuzoru na CO2 za vnější reaktor. Když už bylo akvárium úplně zelené a rostlinky nerostly, tak jsem vše s akvária vyndal. Vyčistil jsem od řas akvárium a dekorace. Rostlinky jsem probral a udělal si nové sazeničky. Substrát jsem propral čistou vodou a založil jsem akvárium znova. Nové založené akvárium jsem ze začátku hnojil jen mikroprvky, které mě zbyly z balíčku Estimate index, ale mezi tím jsem na internetu zjistil, že moje vstupní voda (Praha 2 - Nusle) skutečně obsahuje NO3 až ve výši 80 mg/l, ikdyž na rozborech vody na stránkách vodáren je hodnota podstatně nižší (nemám test na NO3). Tak jsem následně začal přidávat k mikroprvkům jen draslík a MgSO4. Po dvou a půl měsíci mám pokryté dekorace zelenými řasami a sklo bylo pokryté řasou prachovou, kterou jsem po více než 3 týdnech odstranil. Rostlinky však uhnívají a vůbec nerostou, voda začíná i smrdět. Po novém založení akva jsem přidával více CO2 a zapínal jsem ho i v noci ob hodinu aby se mi nezvyšovalo PH. Níže přidávám parametry akva po prvním založení a po novém založení.

Po prvním založení:
PH: 6,8 – 6,9 (den) ; 7,8 – 8,2 (noc)
Uhličitanová tvrdost: 7 – 9 dKH
Tvrdost vody: 17 -19 dGH
Teplota vody: 26˚C
Drop Checker: světle zelený
Výměna 1/3 vody každý týden

Po novém založení:
PH: 6,3 – 6,5 (den) ; 6,4 – 6,5 (noc)
Uhličitanová tvrdost: 3 – 7 dKH
Tvrdost vody: 14 -17 dGH
Teplota vody: 26˚C
Drop Checker: lehce nažloutlý
Výměna 1/3 vody každý týden

V akváriu mám celkem veliký proud, hýbe se mi hladina a mlžný opar bublinek je po celém akváriu, ale proud je možná až tak veliký, že lehce víří i substrát. Nyní jsem filtraci lehce přiškrtil. Jinak nevím co mám dělat, aby to fungovalo a nevím co dělám tak špatně, že mi to vůbec nefunguje. Jsem v této technologii začátečník, ale nerad bych to vzdal, ale popravdě dochází mi už síly. Díky za jakoukoliv pomoc!
Testy ph,no3 atd.  (Odpověď pro: dave13  Zobrazit původní příspěvek )
20.4.2016 19:10
vaclav   (id: 2038 )
[Odpovědět]
PH se dá snížit filtrováním přes rašelinu nebo pomocí CO2. Velké nádrže dávkují kyselinu. NO3 lze likvidovat větším množstvím rychle rostoucích rostlin, výměnou vody u extrému sirnými filtry. No2 musí být na nule pokud ne je slabá filtrace nebo přerybněná nádrž.
Testy ph,no3 atd.  (Odpověď pro: dave13  Zobrazit původní příspěvek )
19.4.2016 20:31
wayn   (id: 2477   Akvárium na kolečkách  
 kategorie střední akvária, objem 75 litrů 
 Prezentace je ARCHIVOVÁNA  Akvárium 31 litrů  
 kategorie malá akvária, objem 31 litrů 
 Prezentace je ARCHIVOVÁNA  Rio Negro  
 kategorie malá akvária, objem 37 litrů 
 Prezentace je ARCHIVOVÁNA  Perleťová Sumatra  
 kategorie malá akvária, objem 32 litrů 
 Prezentace je ARCHIVOVÁNA  Razborárium  
 kategorie střední akvária, objem 72 litrů 
 Prezentace je ARCHIVOVÁNA  Tetrorárium  
 kategorie malá akvária, objem 32 litrů 
 Prezentace je ARCHIVOVÁNA  Parmičkorárium  
 kategorie střední akvária, objem 160 litrů 
 Prezentace je ARCHIVOVÁNA  Oděsky  
 kategorie velká akvária, objem 260 litrů 
 Prezentace je ARCHIVOVÁNA 
 nebyla aktualizována déle jak půl roku!  )
[Odpovědět]
A jaké máš výsledky a jaké máš ryby? Na dotaz se nedá odpovědět jednoduše. Jednoduše se ale dá říci, že je vždy lepší volit ryby podle vody než ji stále upravovat.
Testy ph,no3 atd. - nové téma
19.4.2016 16:26
dave13   (id: 15629 )
[Odpovědět]
dobry den , kdyz testuji vodu v akvariu (ph,no3,no2 atd.) a testy neodpovidaji požadavkum ryb a rostlin tak jak mam zmenit ph , no3 atd. vody ? dekuji
Technicka data - nové téma
17.4.2016 21:09
Jaroslavice   (id: 15623 )
[Odpovědět]
Zdravim , jelikoz se budu stehovat do vlastniho zase uvazuju o akvarku asi po 20 letech jsem se nadchnul a chtel bych si nejake to akvarko poridit kdysi jsem mnel 200L,120L a 80L v takovym stojanu kterej me tehda svaril tatka . Tak jsem skocil na Net a precet si a prolistoval par stranek a byl jsem zdesen . Kdysi me stacilo akvarko, vzduchovaci moturek a molitanovej filtr, vrchol cele slozitosti byla rozdvojena hadicka na vzduch a pripojena na vzduchovaci kaminek.Bohuzel jsem zjistil ze tyto doby jsou pryc a akvarka jsou diky technice nekolikanasobne krasnejsi , proto jsu zde nez nejake koupim a zalozim .
Prisel jsem poprosit o radu a aby mi nekdo osvetlil (prosim podrobne a jak idiotovy) technycke parametry vody ktere zde uvadite popripade jaky pristroj to redukuje a upravuje.

Dovolil jsem si to vypujcit od jedne prezentace zde na strankach:

Parametry vody v akváriu:
pH 6,85 - 6,75
CO2 17 - 21 mg/l
kH 4°
gH 7° - 9°
Vodivost 400 - 500 µS/cm
NO2 0 mg/l
NO3 10 - 20 mg/l
NH3 0 mg/l
Fe 0,3 - 0,5 mg/l
PO4 1 - 5 mg/l


Prosim kazdy radek popsat a napsat co to vlastne je a jak by se to melo redukovat co se na to pouziva pro snizeni ci zvyseni .Delam to zkrz to ze bydlim v dedine kde je strasne tvrda voda.

Predem za kazde rady dekuji s pozdravem Petr
Úhyn krevetek  (Odpověď pro: Mišela  Zobrazit původní příspěvek )
8.4.2016 7:11
LukyCB   (neregistrovaný návštěvník)
[Odpovědět]
Ahoj Míšo, odpovídám tobě nebo spíš (časová prodleva) lidem, které to aktuálně trápí. Hodnota NO3 je příliš vysoká. Z mé zkušenosti uhynou slabší jedinci již při hodnotě 10 a hodnota 20 (či snad více) je kritická. Vyměňuj pravidelně (spíše méně vícekrát) vodu a nepřekrmuj.
1.3.2016 20:49
Povik   (id: 15572   Malawi eden 700 lt  
 kategorie velká akvária, objem 700 litrů 
 Prezentace je ARCHIVOVÁNA 
 nebyla aktualizována déle jak půl roku!  )
[Odpovědět]
Jsou to nalevnici.. Plazivenka obecna.. Sama zmizi, neskodi, zalotil jsem a mam to tam take- bile nitky 2-4 mm svijici se ve vode, ryby jeste nemam, zajizdi se..pises o novem filtru, jsou prave v nove zaloz akva.. Ryby hynou kvuli no2, no3.. Melas je tam dat az budou testy vody ok.. Hynou tedy kvuli tve neznalosti..
boj s řasami  (Odpověď pro: kubsik  Zobrazit původní příspěvek )
27.2.2016 13:27
vaclav   (id: 2038 )
[Odpovědět]
Při podobném akváriu svítíš stejnými waty v ledkách co já v T5 a asi bych trochu ubral to CO2 nonstop ti schvaluji do tak velké nádrže to jinak nemá cenu ani dávkovat. Rezervu máš u hnojení rozdělej si každou komponentu zvlášť do 1/2 litrového dávkovače. Pokud nemáš PO4 tak sehnat. Jen KNO3 dát místo 6g aspoň 30g. Pokud se chceš někam dostat musíš vědět co potřebuješ do vody dostat. Takže testy kH, KNO3, pH (nejlépe elektronický), Fe, PO4. Dno odkaluj a výměna 1/3 vody měsíčně. Uvidíš že to půjde a řasy budou postupně ubývat.
boj s řasami - nové téma
21.2.2016 19:23
kubsik   (id: 2980   rostlinka  
 kategorie velká akvária, objem 420 litrů 
 Prezentace je ARCHIVOVÁNA 
 nebyla aktualizována déle jak půl roku!  )
[Odpovědět]
žádám o radu. přešel jsem na hi-tech akvarium, snažim se dosáhnout akvaria bez řes s co nejvíce rostlin. objem cca 420L , CO2 už dávkuji kontinuálně noční vypínání jsem zrušil, PMDD 8 ml denně včetně KNO3, světlo 11 hodin -125W led, výška 50cm, dno liapor, tvrdost 9,5 °dGH, PH 6,9-7,1, nejvíc se daří černé štětičkové, na skle zelená prachová, zelená flekovitá minimum, na kořeni sinice BGA, UV lampa 7W - 1,5 hodin denně, týdně měnín cca 60L, akvarium v chodu cca 2 měsíce, možné příčiny co mě napadají - neodkalené dno, malé proudění vody v akváriu?

http://www.akvarko.cz/akvarium.php?nadrz=9165

předem děkuji za všechny rady. Kubsik
Historie hledání   Pokec   Zobrazit vše   |<   <<   >>   >|