ARCHIV - terária

Nápověda   Mapa   Statistika   Foto   Archiv   Seznam   |<   <<   >>   >|  
K prezentaci jsou přidána videa
1/1196

Tropické vlhké terárium pro ....

Deník
 
Záznamy jsou řazeny od nejnovějšího po nejstarší.
20.4.2018(vloženo 20.4.2018)
Od posledního focení terária uběhlo pár měsíců a tak posílám aktuální fotografii. Rostlinám se v teráriu daří a tak nastal čas na nového obyvatele.

Dostal jsme tip na tropického hada Hortulána (Psohlavec orinocký), Pagekona řasnatého, Takydromuse, Anolise co by jste doporučili vy?
4.12.2017(vloženo 4.12.2017)
Terárium jsem trochu překopal.

1. Začal jsem tím, že jsem odstranil geotextilii, kterou jsem nahradil síťkou proti hmyzu. Příjde mi, že keramzit tím lépe plní svou roli, neboť geotextílie málo propouštěla vodu a vlhkost.
2. Dále jsem trochu zkrátil jednu korkovou rouru, kterou jsem přilepil k výše osazené korkové rouře tak by se do ní dalo v budoucnu vsadit rostlina (tím se i pěkně vyplnil vrchní prostor terária).
3. Osadil jsem rostliny.
4. Také jsem přidal oloupanou, obroušenou a následně nalakovanou (lak na dětské hračky) vrbovou větev, aby pagakoni měli do budoucna co nejvíce míst k lezení.
5. Teplota v teráriu se drží okolo 20°C i bez přídavné topné žárovky a tak jsem ji odstranil.

PS: Také mi po 2 týdnech začala kvést v teráriu orchidej, kterou jsme měli předtím rok v obýváku a nekvetla tak jsem ji do terária na zkoušku zkusil zasadit a vypadá to že se ji v teráriu daří.
22.11.2017(vloženo 22.11.2017)
Postup výroby
1. Do terária jsem umístil květináče, korkové roury, kořen a trubku pro přívod mlhovače. Vše po usazení na požadované místo jsem zafoukal nízkoexpanžní pěnou. Po vytvrdnutí pěny jsem vytvaroval pozadí.
2. Do květináčů jsem vyvrtal díry pro odvodňovací trubky
3. Pozadí jsem přetřel čtyřma vrstvama lepidla na kachličky, kdy do posledních dvou vrstev jsem použil hnědou tónovací barvu.
4. Po řádném vytvrdnutí lepidla na kachličky jsem pozadí přetřel větší vrstvou bezbarvého silikonu na lepení skel pro styk s pitnou vodou a hned zasypal zcela vysušeným lignocelem.
5. Na dno terária jsem silikonem přilepil trubku na odčerpání přebytečné vody
6. Po vyčpění silikonu cca 4-5 dní jsem na dno nasypal vrstvu keramzitu, kterou jsem překryl geotextílií. Na geotextilií jsem nasypal menší vrstvu dřevěného uhlí, kterou jsem zasypal řádně promíchanou směsí rašeliny, rašeliníku, písku a nasekaného listí.
7. Díky nízké teplotě v teráriu (18-19°C) jsem byl donucený do terária umístit výhřevnou žárovku, která terárium vytopí na 21-22°C. Letos teplotu již řešit nebudu neboť Pagekona do terária plánuji umístit, až bude terárium osázené kompletně rostlinama (někdy na jaře). Další zimu však plánuji na bok terária umístit topnou folii.

Odkaz fotografie z výroby terária:https://photos.app.goo.gl/J4iPqHvL7fT6e3Ap2
15.11.2017(vloženo 15.11.2017)
Momentálně je terárium v testovacím režimu, kdy jsem se snažil měřit hlavně teplotu.

Terárium je skleněné (v příloze foto) Na hoře mám 2x větrací mřížku a uprostřed sklo, na kterém je položeno osvětlení Osvětlení EXO TERRA Compact Top 45 1x zářivka 26W. V terárium mám teplotu 18°C-19°C a drží se stejná. Chtěl bych se zeptat zdali v zimních měsících tato teplota v pořádku. V letních počítám stoupne 2°C-6°C.

Zkusil jsem dát do terária provizorně květináč s žárovkou 20 W a v teráriu se teplota drží na 21°C-22°C. Systém uchycení sem udělal tak ať se to dá lehce demontovat.

Raději bych přídavné výhřevné osvětlení v teráriu neměl, jelikož osvětlení z vrchu by mělo stačit (světelně) a taky si musím dávat na světlo pozor při rosení. Taky si nejsem jistý jestli bude přídavné světlo prospívat rostlinám jelikož, některé mají rády polostín a tak ted na rostliny co jsou pod světlem světlo svítí i když jen 20W. Jestli je 18°C-19°C málo tak mi asi nic nezbude a přídavné osvětlení v teráriu nechat. (Snad někdo poradí)

Pagekona plánuji pořídit tak do půl roku provozu provozu až vyzkouším jestli se v terárku netvoří plísně a rostlinám se daří.

Děkuji za rady.
8.11.2017(vloženo 8.11.2017)
Rozhodl jsem se postavit nové terárium jen byla otázka jaký typ. Po pouštním teráriu, které jsem vyrobil v roce 2004 uběhl nějaký čas a Agamě se celkem v teráriu daří (Odkaz na terárium i jeho stavbu: https://www.akvarko.cz/terarium.php?nadrz=8948 ). Velice mně zaujali vivária a tak po prostudování a nasledovaní většinou zahraničních staveb jsem se pustil do práce. Časem doplním postup práce.

Terárium bude nejprve rostlinárium, kde si vyzkouším jestli se v teráriu květinám daří. Pak budu osazovat převážně Tillandsiemi (Bromélie) a Neoregéliemi (Bromélie) a taky bych chtěl pokrýt částečně korkové trubky a část pozadí mechem, ale s mechem a hlavně jaký druh se hodí pro takové osázení a jak ho nejlépe pěstovat sem moc rad nenašel.

Časem plánuji vivárium obydlet Pagekonem řasnatým.

Do terária jsem zatím umístil na zkoušku Vriseu (Bromélie), Ledviník (Nephrolepis) a také mech, který jsem zakoupil na burze, ale nedokážu určit druh (možná někdo poradí, zapomněl jsme se prodavače optat)
Záznamy jsou řazeny od nejnovějšího po nejstarší.
Nápověda   Mapa   Statistika   Foto   Archiv   Seznam   |<   <<   >>   >|