Akvária velká (nad 300 litrů)

Nápověda   Mapa   Statistika   Foto   Archiv   Seznam   |<   <<   >>   >|  
Záznamy jsou řazeny od nejnovějšího po nejstarší.
8.5.2020(vloženo 8.5.2020)
Nádrž prosperuje a dělá mi radost.Na zkoušku jsem dočasně vyřadil závěsný filtr.
Rostliny přímo bují a budu to zas muset pořádě protrhat.Potvrzuje se mi,že momentální
boom s přetechnizováním akvaristiky je k ničemu.Nejlepší co může člověk udělat je co nejvíce se přiblížit přírodě.Hnojení a CO2? Pouze přirozené od ryb.Stačí DOBŘE svítit,kvalitní filtr,nějaké to topení a PRAVIDELNOST.Zbytečne do toho nezasahovat. Všechno ostatní je nadbytečné.Výsledkem je jak u mne plná skříň nepotřebných krámů.A ještě jedna zkušenost.Než se nádrž takhle "usadí" může to trvat i roky.
27.3.2020(vloženo 27.3.2020)
Akvárko si žije svým živitem,roste to všechno velmi dobře.Až moc.Obejvila se nová várka maličkých ancistrusů,vytírají se skláry i pestřenci.Skaláry nic ale jikry pesřenců se vylíhnou a mladí odchovají i ve společenském akváriu a té vodě jak mám.Tak tomu nechávám volný průběh.A po letech jsem zjisti že v nádrži není jedna kreveta molucká ale dvě.Včera poprvé jsem viděl obě zároveň.
29.2.2020(vloženo 29.2.2020)
Už to chtělo trošku změnu.Protrhal jsem amazonu,kryptokoryny a trávníky.Doplnil
2 druhy limnopohila plus proserpinaca palustris Cuba,jednu malou kryptokorynu plus novou kobercovku pogostemon helferi.Dál výměna části keramiky v kanisru ,vyčištění a přidání keramiky i do závěsného fltru.Dále žádný Co2 ani hnojení ani jiná technika a chemie když pominu UV lampu která nejela ani nepamatuju.Co tam zasadím - roste jak z vody:&qt;). Dneska jsem zvýšil teplotu na 25 stC.Neonky nejsou ve formě.
9.2.2020(vloženo 10.2.2020)
Po roce přikládám další video a obrázky .Akvárium prosperuje, občas přidám nějakou rostlinu.Roste to až moc ,rostliny prvidelně vyměňuju za krmivo.Žádná řasa ani jiné problémy.Jenom radost.Po dlouhé době se mi podařilo odlovit jednu kreverku moluckou která už vyrostla do délky cca 8 cm.Její stáří bude tak 3,4 roky,přesně něvím.Dále žádné hnojení ani CO2 ani žádné další chemické a tehnické zásahy do nádrže.Pravidelnost v údržbě.Jediná technika - filtry a světla.To je alfa omega aby prosperovaly rostliny.Rovnováhu si akvárium po čase najde samo.CO2 produkují ryby.
9.2.2020(vloženo 9.2.2020)
Po roce přikládám další video.Akvárium prosperuje, občas přidám nějakou rotlinu.Roste to až moc ,rostliny vyměňuju za krmivo.Žádná řasa ani jiné problémy.Jenom radost.
9.2.2020(vloženo 9.2.2020)
Po roce přikládám další video.Akvárium prosperuje, občas přidám nějakou rotlinu.Roste to až moc ,rostliny vyměňuju za krmivo.Žádná řasa ani jiné problémy.Jenom radost.
9.2.2020(vloženo 9.2.2020)
Po roce přikládám další video.Akvárium prosperuje, občas přidám nějakou rotlinu.Roste to až moc ,rostliny vyměňuju za krmivo.Žádná řasa ani jiné problémy.Jenom radost.
2.2.2019(vloženo 2.2.2019)
Vyčištění filtru.Dvě nové odrostlé parmičky černopruhé plus 2 tetry konžské.Výměna za rostliny
3.1.2019(vloženo 3.1.2019)
Dnes přidány 2 parmičky černopruhé jako požírači řas. Uvidíme zda přežily okamžitý "zájem" skalár a ostatních velkých ryb.Utéct stačily.V akváriu se objevilo několik vykulených malých pancéřníků.Každý je psanec.Přežijí jen ti nejšikovnější pokud vůbec...nemůžu s tím nic dělat,v téhle nádrži odlovit nejdou.Tady si musí příroda poradit sama.Ale akvárium je dost velké se spoustou úkrytů.Uvidíme.Přidal jsem ještě jedno topítko Jager 250 w a obě zapojil tak aby topily jen pokud je zásuvka připojena na levný tarif.Jedno z nich navíc vypíná se světly.
20.12.2018(vloženo 20.12.2018)
Včera jsem nazazi v Akvabazaru v Malenovicíc na rybku kterou jsem kdysi míval a dlouho neviděl - na pestřence červené (https://rybicky.net/atlasryb/pestrenec_cerveny). Krásné a svým způsobem i inteligentní rybky.Tak jsem 8 ks umístil do nádrže.Školácky a bez karantény.Tak se budu týden modlit.Ale vypadají v poho.Mají úžasné chování.Samečci se už jen když se přiblíží samička nakrucují a vystrkují barvná bříška aby zaujaji.Toš jsem si udělal předvánoční radost.Vytírají se i ve společnské nádrží.Jikry maji šedohnědou barvu.Mám asi více samečků ale nádrž je velká a plná úkrytů takže se snad nepozabíjejí.
3.12.2018(vloženo 3.12.2018)
Poslední parmička černopruhá se poroučela do akvaristického nebe skokem z nádrže.
Zřejmě nezvládla tu samotu. Nová rostlina z burzy v Kroměříži - jakýsi druh červeného leknínu (Nymphaea Lotus Red?) se chytil a vyráží nové listy.
19.11.2018(vloženo 19.11.2018)
Protože nekteré rostliny byly už silně přerostlé rozhodl jsem se je zredukovat.Hlavně Amazonu zcela vlevo nádrže.Vypadalo to na jednu velkou rostlinu ale ve skutečnosti jich bylo 6.Dvě jsem vrátil na původní místo, ostatní prodal a poskytl přátelům.Do nádrže jsem doplníl 5 ks gavůnků -2 samice a 3 samečky.Koupil jsem je v Brně ve Sklorexu.Výmena vložek ve filtru - pouze molitan a textilní vložku pro hrubu filtaci.
29.9.2018(vloženo 6.10.2018)
Září 2018
Akvárium prosperuje.Nechávám tomu volný průběh.Zásahy minimální,občas to protrhám. Téměř bez řas.Žádné CO2,hnojení std.Kromě filtrů a světel žádná jiná technika.Včera jsem objevil po dvou letech jednu větši krevetku moluckou o které jsem se domníval že už si je všechny vzal akvaristcký Bůh k sobé.Původně byly myslím 3 koupené ve Zlíně na burze.Překrásná tak 6..8 cm velká ,žlutá s červeným pruhem úplně nepodobná jak vypadala malá. Nestačil jsem ji vyfotit.Vylezla asi jen proto že jsem pár dnů vynechal krmení. Svoji práci ale v nádrži asi dělá.Oba čverzubci se poroučeli(asi věkem) a tak se v nádrži začínají objevovat malí šneci ale v rozumné míře.Tak to prostě je.Každé akvárium si žije svůj život,každý den jiné a pořád krásné.Tak jako příroda sama..

Píšu že nádrž prosperuje.Opravdu,z rostlin na věčer bublinky,voda jak křišťál ryby jak živé stříbro.Ještě jak jsem k tomu dospěl.Poměrně drasticky.Sice plánovaná výměna dna se nekonala ale všechny kameny,kořen ven a kartáčem vydrhnout od řas.Dezinfekce Savem.Do vody přímo do nádrže jsem aplikoval také dávku Sava.Pár kapek na 480 litrů.Kdesi jsem to vyčetl a zoufalství bylo velké :&qt;). Pak asi dvoutýdenní strachování jak to dopadne.Osazensvo přežilo a roste to všecho krásně co můžete vidět na nových fotkách. Řas minimum.Toš tak.Mám z toho radost kterou vám přeji také z vaší nádrže.
25.6.2016(vloženo 25.6.2016)
Ač to možná tak nevypadá cosi je špatně a akvárku se nedaří.Zvažuju výměnu dna za klasický starý dobrý tříděný sťěrk 4 mm. Vypadá to tak že jsem přepískl při zakládání dna množství živin čehož důsledkem je jejich stálý nadměrný přisun a řasy jaké jsem v životě neviděl.Rostliny vypouštějí velké množství bublin což taky není dobře.CO2 už jsem vypustil při sebemenším dávkování bylo to ještě horší,z vody sodovka a bubliny na listech pro řasů hotový ráj. Operace se světly už proběhly řasa(y) stále kvoká...

Dno bylo JBL,dvě složky.Další problém je udržení čistoty.Nedá se to ku...odkalit! Leze to do zvonu,lehké. Takže bude revoluce- asi někdy na podzim.Ono to dno je pravda určeno pro rostlinná akvária která se neodkalují,takový byl původní plán ale nádž bez ryb je mrtvá - aspon pro mne.

Každá rada drahá i po 40 letech co to dělám.Se mi zdá že té techniky je čím dál víc a výsledky pořád horší.Voda,voda,voda...kdo má přísun dobré měkké vody má vyhráno.Bohužel Zlín je Zlín.Když zdejší voda překročila určitý hygienický limit tak místo aby to řešili vyřídili si výjimku a posunuli jej,dobré ne?

Do nádrže jsem doplnil vnitřní filtr 1100 l-h - filtrační hlavu ze starých časů s molitanem.Je to skryto vlevo za echinodorem.Rozvod vody z filtru je po lelé délce akvária trubkou s asi 10 otvory tak, aby proud nebyl příliš silný což někdy také pomáhá řase.Vzhlednější to bude až to zaroste ,zatím tam ta bílá vodovodní trubka ponekud svítí.Ale teď to neřeším.Jeden Eheim to nestíhá, to v každém případě.

Vůbec, si myslím že té techniky je přespříliš a zdá se mi že bychom dnes dosáhli stejných výsledků i po staru.Z akvaristiky se stal velký obchod a všechny ty krámy za tisíce nakonec možná neudělají ani tu skužbu jako starý dobrý kompresorek a
pořádný filtr dvojče s molitanem.Už mám nepotřebných krámů plný šuplík.

Teď se vrátím se ke staré praxi týdeního praní molitanu a výměně vody jednou za 14 dnů max.jak jsem to dělal léta než jsem dal na "moderní" rady a o řase téměř nevěděl.Taky nechápu ty rady čistit externí filtr po měsísích.Zkusil jsem to ,hrůza.Ať mi nikdo netvrdí ze ten hnus co se měsíce hromadí ve filtru je pro nádrž přínosem a ony umělohmotné kroužky? Začímám opravdu pochybovat.

Ni nic vrátím se ke starým osvedčeným postupům a uvidím.
Do podzimu pauza dám tomu ještě čas.Přidávám video po roce provozu.V každm případě vytrvám a vy taky vyrtvejte pokud máte podobné problémy.
Je to nádherný koníček,přes to všechno.
30.12.2015(vloženo 30.12.2015)
Včera jsem kvůli narůstajícímu počtu slimáků přidal 2 čtverzubce zelené.Akvárko jindy poseté malými slímáky do rána jak vymetené :&qt;) Ty větší aspoň shazují z rostlin.Ale myslím že slimácí mají domnoženo.

Zatím se nějak agresivně vůči ostatním rybám neprojevují,uvidíme dál.
22.12.2015(vloženo 22.12.2015)
Abych navázal..tak Cabomby úspěšně zlikvidovaly parmy čermopruhé...:&qt;) Takže posupně zkouším další rostliny které odolají.Jak se zdá už se nádrž snad celkem po 5 měsících zajela.

Takže co dál? Přidal jsem 5 ks kerevetek moluckých,ty vylezou tak za 2 měsíce až porostou.Jako malé se ve společné nádrží skrývají.Už s nimi mám zkušenost jsou velmi zajímavé.Přední klepeta mají přeměněna v jakési lapače,podobně jako korál a těmi chytají potravu přímo z vody.Kromě toho požírají zbytky rostlin a potravy pro ryby a řasy. http://rybicky.net/atlasostatnich/krevetka_m...

Co se rostlin týče plánuju postupně teď po zajetí nádrže nahrazovat "obyčejné" rostliny vzácnějšími z importů.První vlaštovka už je v nádrži a roste.Import z Indonésie bohužel jsem ztratil papír s názvem.Třeba to někdo poznáte má to listy jako krypokoryna na videu z dneška je v pravé části nádrže, čas na videu 0.30 min.Když tak pisněte.

Co se techniky týče jedna rampa ze 3 , 2x53 w byla nahrazena vlastnoručně zhotoveným led tělěsem.Tři pásky d. 145 cm vysoce svítivých diod. Toto svítí v polední pause a večer samostaně.

Všem kteří tohle čtete před svátky krásné Vánoce a v novém roce hodně zdraví a nejen akvaristických úspěchů.
19.9.2015(vloženo 19.9.2015)
Všechny 3 druhy Cabomba kupodivu rostou i ve tvrdší vodě - cca 15 st.Parmičky černopruhé jinak velmi užitečné poněkud vyrostly a začínají být problémem -právě Cabomby jim chutnají skvěle.Dnes jsem zkusil přikrmení špenátem.Zdá se ,že to funguje.Jiné řešení stejně není tyto rybky jsou v rostlinném akváriu nepolapitené bez toho že bych totálně zničil rostliny.Cryptokoryny které ve staré nádrži sotva přežívaly se probudily k životu.
6.9.2015(vloženo 6.9.2015)
Dnes jsem vložil video natočené mob.telefonem.Kvalita není dobrá ale barevně to odpovídá více skutečnosti než předchozí která jsou jak jak přes šedý filtr.

Postupně zjišťuju kolik peněz jsem zbytečbě vyhodil.Např.difuzor za 500 kč bohatě nahradilo a předčilo lipové dřívko jak jemností tak počtem bublinek ,taky tlak může být mnohem menší.Bubliny jsou z poloviny přisávané filtrem kde se to pořádně smísí s vodou.Počitadlo bublin za cca 220 kč na nic,zbytečnost.Nádobka na sledování ůrovně CO2 se jeví taky zbytečná - mnohem lepším iddikátorem je množství bulinek vycházejících z rostlin a chování rybek.Hlavně tetry reagují na možství Co2 velice citlivě.Pinzeta na sázení rostlin 150 kč,opět vyhozené peníze.Obávam se že to bude pokračovat.

Upravil jsem dobu svícení svítidel.Rozsvědcují se postupně po jednom od 7 hod do 8 hod,od 12 do 13 svítí pouze zadní svítidlo ,zhasíná se opět po jednom od 20 do 21 hod.
5.9.2015(vloženo 5.9.2015)
Zkouška na Cabomby.Ty patří mezi nejnáročnější druhy vůbec.Mám v nádrži 3 druhy vč. brazilské. Myslím že mám pro ně podmínky kromě jediné ,ale podstatné - a tou je měkká voda.Takže uvidíme.Nádrž se jakž takž stabilizovala a konečně mi dělá radost.Viz dnešní foto.
2.9.2015(vloženo 2.9.2015)
Tak jsem tam pustil ryby.Přece jenom bez ryb to byla jaksi mrtvá voda.Nový kořen.
Nechápu co to mám za fotoaparát že dělá tak mizené video.Možná je to těmi zářivkami 11000 k.Ve skutečnosti je to nádhera barevná na videu šedé jak přes filtr.
10.8.2015(vloženo 10.8.2015)
Dnes nasazenaa řasobijná četa 10 ks parmiček černopruhých.Chutná jim!
8.8.2015(vloženo 8.8.2015)
Včera návrat z týdenní dovolené.Ačkoli jsem svítil asi polovinu toho co před dovolenou
narostly některé nově vysazené rostliny za týden o neuvěřitelných 20 cm - a to bez jakéhokoli hnojení.Řasa je ale ,zdá se , na ústupu, spíš stagnuje.Co se dalo namotal jsem na špejli co se nedalo děj se vůle Boží. Výměna třetiny vody,hnojivo.

Tak světla pojedou ode dneška naplno - 12 hod,0.7 w/l. Uvidíme zase za týden.Myslím ,že je čas koupit nějaké řasožravce a nasadit to do akva.Konečně ,ze žumpy se stává akvárium.Večer dám foto a video.
28.7.2015(vloženo 28.7.2015)
Předevčírem kořen ven,vapka - celý očistit,spařeno horkoou vodou,přivázat mech a znovu do vody.Jedna kreveta kráčela po dvoře asi chtěla emigrovat do Ruska ale byla zadržena.

Včera silné jednorázové přihnojení. Dnes jsem přidal jednu rampu - 4x 54 w.Takže svícení celkem cca 330 kč/měs. K hnědé řase se přidává zelená.Hledám strom vhodný k oběšení.

Ve čtvrtek se chci stavit při cestě k rodině do Vikýřovic (Aqua Daho) na prohlídku - přikoupím nějaké rostliny.

Rostliny vypoštějí tolik kyslíkových bublin že je to až hnusné,je to jak v sodovkárně a rostliny jsou obalené bublinkami.Zastavil jsem Co2 - to samé.Kdo ví jestli to CO2 není náhodou na nic- zatím.Polde tabulky je Co2 zatím dost.Nekoupí někdo CO set :&qt;)
25.7.2015(vloženo 25.7.2015)
15.den
Totálka,očekávaná pohroma v podobě hnědé řasy.Umístěn vnitřní filtr nechám ho tam pracovat až se chytne.Zkusil jsem na řasu něco co se tady zatím bojím napsat ale pokud to zabere napíšu.Zdá se že už druhý den je to lepší.216 w svěrtla je málo.Objednal jsem další svitidlo. Přiloženo video.
18.7.2015(vloženo 18.7.2015)
9.DEN
Řasa útočí..
13.7.2015(vloženo 13.7.2015)
Eustralis stellata se probrala k životu - jak je vidět na druhém videu včera napřímila listy a začala vypouštět bublíny kyslíku.Já snad přestanu chodit d hospody a bude jenom čučet do nádrže...:&qt;)
11.7.2015(vloženo 11.7.2015)
Provedení bočnic pro rampy
Záznamy jsou řazeny od nejnovějšího po nejstarší.
Nápověda   Mapa   Statistika   Foto   Archiv   Seznam   |<   <<   >>   >|