ARCHIV - akvária vetší (161 až 300 litrů)

Nápověda   Mapa   Statistika   Foto   Archiv   Seznam   |<   <<   >>   >|  
Záznamy jsou řazeny od nejnovějšího po nejstarší.
15.8.2014(vloženo 15.8.2014)
Akvárium bylo zrušeno. Důvodů bylo hned několik. Hlavním ale byl jednoduchý layout, který se rychle okoukal. Dále v porovnáním s předlohou kterou jsem zkoušel napodobit, jsem nebyl spokojen s výsledkem. Dalším důvodem bylo na tento otevřený layout až příliš mnoho ryb.... tetry císařské se opět bez povolení vytřeli, předchozí dorostenci dorostli a akvárium působilo přerybněným dojmem. A posledním hřebíčkem do "rakve" byli i neúspěchy v pěstování některých, hlavně těch červenajících, rostlin.
Akvárko bude generálně předěláno. Vzhled už je vymyšlen, tak jen vyhrnout rukávy a s elánem do toho.
12.3.2014(vloženo 12.3.2014)
Pár vět co se v akvárku odehrálo.
První dobrá zpráva je, že jsem vyhrál boj s GDA. Druhá dobrá zpráva je, že se v akvárku zase množí tetry císařské (sice byl potěr sežrán, ale je to známka dobrého prostředí). LED světla jsem o cca 3 cm zvedl na hladinou, více to už kvůli krytu nejde. Dále jsme do LED systému zapojit stmívač a upravil trochu intenzitu osvětlení. Do filtru jsem přidal Seachem Purigen. V mezidobí došlo CO2, ale to jsem druhý den nechal naplňit.
Weeping moss už porostl celý kořen. Eleocharis též úspěšně porostla všechny mezery mezi kameny. Micranthemum umbrosum roste jak má....
Mezi špatné zprávy patří rozbujelá ruducha na Eleocharisu a Ludwigii. Nejedná se o tu 5 mm štětku ale o přisedlou černou potvoru.
Zatím boj není příliš úspěšný. Snížil jsem osvětlení, aby se snížila potřeba rostlin po CO2. To teď běží cca 2-3b/1s a zapíná se cca 2,5 hodiny před světly. Dropchecker je zelený (fakt zelený, ale žádná žluto zelená), rozpouštění je přes Atomizer na výstupu filtru. Ve filtru je navíc Purigen. Japoniky a Neritriny určitě něco požerou, ale příčinu růstu neřeší. Tak snad uvidíme......
15.2.2014(vloženo 17.3.2014)
Provedena úprava CO2 zapojení. Odstraněno počítadlo bublin od JBL. Bylo plastové a nevydrželo tlak, objevila se na něm malá prasklina. A taky začalo ucházet přes těsnění té horní plastové části. A dále mě nevyhovovali i ty plastové závity a matky. Našel jsem, kde jinde než v Číně, počítadlo s kovovými konci na hadičku a též i matky z kovu a ještě na poloviční cenu než to od JBL.
7.12.2013(vloženo 15.12.2013)
Provedl jsem úpravu LED osvětlení. Jeden Samsung LED pásek byl odstraněn a nahrazen noname RGB páskem. Účelem by mělo být doladění barevného podání světla. A taky mě přišlo, že diody na Samsungách začínají odcházet do věčných lovišť. Asi to byly šmejdy, který buď potřebovali ještě lepší chlazení, nebo nejsou určeny na svícení 10 hodin denně. Zbývající CREE pásky fungují bez potíží.
Dále jsem na burze na Pankráci přikoupil 10 kusů Japonic. Stávající počet je 15. A to vše navzdory tomu, že bych měl spíš omezovat živočichy v akvárku. Krevety ale fungují jako popeláři....
Eleo se úspěšně dál rozrůstá.... Mech na kořenu se také chytil a začíná narůstat. A nová Ludwigia též poporostla (zatím moc nečervená), zřejmě málo světla, nebo špatné složení, nebo moc NO3 anebo to chce čas.
Boj s řasou pokračuje. Pravidelným dávkováním PO4, jsem dostal hodnoty na 1 mg/l. Nicméně mám pořád velký nepoměr vůči NO3. (NO3 něco mezi 25-50mg/l). Mám objednán Seachem Purigen, tak snad po upravím na požadované úrovně a poměr cca 1:16. Vzhledem k hodnotám vstupní vody cca 25 mg/l NO3 toho pravidelné výměny moc neovlivní.
Akvárku je něco přes tři a půl měsíce, takže se laděním musí ještě vychytat určité mouchy.
2.12.2013(vloženo 3.12.2013)
V akvárku byla provedena úprava rostlin. Do pravé spodní části jsem přikoupil ještě trochu Eleocharisu. Původně jsem tam měl HC, to se nechytlo a eleo stávající by do této části dorostlo asi až za půl roku. Takže se to snad urychlí a současně vyřeší ujíždějící svah ADA substrátu u pravého skla (ještě jsem do vyztužil plastovou destičkou, která pak půjde ven). To samé přisázení jsem provedl ještě mezi kameny kde postup stávajícího eleocharisu byl pomalý. Konečně jsem také přivázal mech na kořeno-strom. U Adama jsem si vybral Weeping moss, je sice trochu náročnější, ale uvidíme. Jako alternativu mám doma v krevetáriu Fissidens fontanus. Navazování trvalo skoro dvě hodiny..... Ale musím přiznat, že kvalita rostlin, hlavně mechu, od Tropici je úplně někde jinde než to co si člověk přinese z burzy nebo snad z většiny akvaristik. A poslední provedená změna je nahrazení Rotaly Macrandry za Ludwigii Arcuatu. Rotala rostla obstojně, ale nebyla celá výrazně červená. Pouze horní třetina a ještě to působilo spíž jako vybledlá růžová.
Plánované změny
= dořešení problému s umbrosumem. Stále není tak "zakořeněný" jako před ancistrusí katastrofou. S částí z důvodu toho, že jsem to kompletně neodstranil a zase pořádně nezasadil, ale pouze upravují sem tam nějakou rostlinku a přisypávám substrát. A s částí působením 10cm SAE, která se ráda do trsů zavrtává. Zatím jsem do trsů vložil několik kamenů a celé to tak zatížil a přesypal zase trochu substrátu. Tak snad nebudu muset přejít ke kompletnímu přesázení.
= úprava osvětlení. Okukuji LED osvětlení renomovaných značek a zjišťuji barevné složení LEDek. UV-A, červené a zelené světlo...... Nemyslím že by to bylo hlavně ke zlepšení růstových podmínek pro rostliny, ale spíš proto aby rostliny a ryby lépe vynikly. Tak uvidíme....
Až to trochu povyroste udělám fotky. A tentokrát bez puštěného CO2, které na fotkách působí ve vodním sloupci hodně rušivě.
25.11.2013(vloženo 26.11.2013)
Po měsíci zase pár vět. Akvárko se vyvíjí správným směrem. Probíhají pravidelné údržby a sestřihy kytek. 21.11 došlo CO2, den poté bylo naplněno. Elo už, nebo teprve, porůstá přední část akvárka. Ubrusum je velmi vděčný, rychle roste, rychle houstne a dobře reaguje na střih. Co se zatím nedaří podle představ. Je toho také dost..... vyřešit nadbytek ryb (upřimně jsem proto ani nic neudělal) a neustále válčím s prachovou řasou na skle (zaplať pánbůh, že jen na skle). Snažím se přijít na přičinu, ale zatím to není v mých silách. Možná je to LED osvětlením, možná je to ada substrátem a nevhodným hnojením. Snad jen proud a doba osvětlení by mohli být v pořádku. Testy vody odhalily překvapivě malou úroveň PO4 (0,1mg), vzhledem k počtu ryb bych čekal mnohem vyšší hodnoty. Ostatní prvky byly celkem v limitech na které jsem byl v předchozí nádrži zvyklí. Třebaže 25-50 mg NO3 se může někomu zdát vysoké. Spíš bude problém v poměru NO3 a PO4. Vstupní voda ukazuje 1mg PO4, což je taky dost. Takže ho něco v akvárku žere a ryby to nebudou, možná ada. Takže krom přidaváním vodou jsem začal přidavat cca 5mg týdně skrze KH2PO4. CO2 dropchecker momentálně nepoužívám, stejně ten od sery měřil bludy.... a dle ph metru je ph 6,5 a při nízké tvrdosti vody už ph snižovat nechci a vodu nějak dopovat sodou taky ne. V plánu je výměna macrandry za né přiliš použivaný druh ludwigie arcuaty a navázání mechu na kořen. Toť prozatím vše.
24.10.2013(vloženo 24.10.2013)
V rámci boje s řasou GDA byla zapojena UV lampa. Očistil jsem všechny skla a dostal tak řasu do vodního sloupce, pak už úřadovalo úvéčko. Musím s překvapením přiznat že jsem takový rychlý výsledek ani nečekal. Stačilo pár hodin přes noc a už byly viditelné změny. Za další den bylo po řase. Neritriny obstarali zbytek a teď už vypadá akvárko o dost lépe. Eleo se už prokousalo přes celou nádrž. K spokojenosti zatím ještě dost chybí, ale s ohledem na to že akva běží teprve dva měsíce to ujde. Stále je co ladit....
20.10.2013(vloženo 20.1.2014)
technika
20.10.2013(vloženo 20.1.2014)
Napusteni a osazeni
20.10.2013(vloženo 20.1.2014)
Konecne rozmisteni dekoraci
20.10.2013(vloženo 26.12.2013)
Layout na sucho, uz ale 3D
20.10.2013(vloženo 26.12.2013)
ADA Power Sand
20.10.2013(vloženo 26.12.2013)
Layout na sucho
20.10.2013(vloženo 20.10.2013)
Akvarko je cca dva měsíce staré. Od té doby si prošlo několika fázemi vývoje - hnědé řasy první dva týdny, změny listů na submerzní, několik sestřihů rostlin, hlavně Micranthemum umbrosum a také Rotala macrandra. Takže v celku spokojenost se startem. Co se ale nedaří je Micranthemum callitrichoides 'Cuba', nejprve měnil listy, poté co se přelovili ryby se z něj stala něco jako potrava pro tetry.... Neustále ho okusují a vytrhávají ze substrátu. Opakované dosazovaní není příliš úspěšné (ačkoliv rostlinky vypadají zdravě, lístky mají hezky zelené a kořínky zdravě bílé). Vzhledem k dobrému a až invazivnímu růstu Eleocharis parvula bude koberec na dně pouze jednodruhový (stejně jsem nepoužil nějaké desky do dna na oddělení HC a Eleo).
Co se týka techniky, tak změna rozstřikovací a nasávací rampy za vylepšený set od Eheimu byla dobrý tah. LED osvětlení funguje podle představ, ještě musím vychytat mouchy v době a intenzitě svícení. V současné době se vyskytla zelená prachová řasa na skle GDA. Očistit jde krásně, ale do dvou dnů je na skle zas. Ostatní části akvarka neporůstá. Dle diskuzí a popisů odstranění je nejčastější způsob odstranění ji nechat cca tři týdny volně růst. Poté co skončí její cyklus ji odstranit. Momentálně je akvárko zelený kvádr pozorovatelný pouze ze shora Další věc která mě ještě trochu nedá spát je počet ryb. Tetry císařské se několikrát vytřely a pokaždé přežilo tak 5 mladých. Teď dorůstají a jejich počet je příliš velký na 200 litrů. Boj pokračuje.....
17.9.2013(vloženo 17.9.2013)
Dnešní večer patřil opravě layoutu. Od včerejší katastrofy se toho moc nestalo, zvířený kal si sedl a odhalil co všechno ten mizera provedl. První byl odlov obou anciku. To byla brnkačka. ADA je sice špička v oboru, ale i tak oprava layoutu bude oříšek, voda se dost kalí. Nejprve jsem vzduchovací hadičkou odsál powder z elea a tam kde původně bylo HC. Trochu větší odkalovací hadicí jsem odsál i amazonii z míst kde byly mega krátery a opět zasypané HC. Tím jsem odsál i cca 50 litrů vody. Pak jsem experimentálně zkoušel nasypat do vody substrát zpět. Promíchání powderu a amazonie nešlo zabránit (stejně by to měli kobercovky zakrýt). Pak jsem vším možným urovnával ADU do původního layoutu. Pár kousků HC bylo nutný přesázet, pár jsem jich ani nenašel. Dopustil jsem zbytek vody a teď jen uvidíme až si to sedne, jak to bude vypadat. Anciky jsem přelovil do sedmilitrové vytíračky, kde mám anubiasy, kořen s jávským mechem a pár kousků růžkatce. Nejradši bych je ale spláchl do hajzlu. Zřejmě poputují k bratrovi k cichlidám.
Oprava trvala 3,5 hodiny.
16.9.2013(vloženo 17.9.2013)
Katastrofa!!! Ancistrus zřejmě nebyl spokojen z naším layoutem a přes noc ho doslova obrátil vzhůru nohama. Prakticky všechny kameny podhrabal, některé kytky přesadil, jiné pohřbil. Kopce srovnal do roviny a na rovinách udělal pár krtičinců. To všechno zvládl za 10 hodin.
15.9.2013(vloženo 17.9.2013)
Dnes nastal den zrušení "Sudu" a přelovení chovanců zpět. Odlov ze sudu proběhl v klidu a za 10 minut byli všichni v kýbli. Cca dvě hodiny přimíchávaní nové vody z akvárka a pak šup tam s nimi. Vzhledem k tomu, že sud byl dost temný, tak jsem už nechal ryby pouze s denním světlem. Tak uvidíme jak se jim v novém bytě líbit. V sudu přežili úplně všichni.
5.9.2013(vloženo 9.9.2013)
Prováděny pravidelné výměny 50% vody (první týden každý den, poté po dvou dnech). Provedeno kontrolní měření vody - NO2 a NH4 opět na nule. Začíná se objevovat hnědá řasa. Koupeno 7ks Neritrin zebra.
1.9.2013(vloženo 1.9.2013)
Před napuštěním proběhla instalace kabeláže k osvětlení - přivrtání dvou 60W traf pro LED pásky. Úprava délky hadic u filtru a převrtání poliček ve skříňce.

- napuštění nádrže v neděli 25.8.2013
- použit zaběhlý filtr z předchozího akvária
- každý den výměna 50l vody
- hnojení přidáváním 3mg draslíku denně
- od 6-tého dne přidávání 0,25mg Fe týdně, 1ml EasyLife Profito denně

6-tý den provedeno kontrolní měření vody: NH4 0; NO2 0; NO3 25; PO4 2; gH 6; kH 1; Fe 0; pH 6,76

7. den vypuštění několika Japonic
Záznamy jsou řazeny od nejnovějšího po nejstarší.
Nápověda   Mapa   Statistika   Foto   Archiv   Seznam   |<   <<   >>   >|