ARCHIV - akvária střední (81 až 160 litrů)

Nápověda   Mapa   Statistika   Foto   Archiv   Seznam   |<   <<   >>   >|  
Záznamy jsou řazeny od nejnovějšího po nejstarší.
15.4.2014(vloženo 15.4.2014)
voda díky kořenu a filtraci přes rašelinu zčervenala a je to znát i na snímcích - světlo zezlátlo a ztemnělo. Nevadí mi to, naopak. Nádrž vypadá přirozeněji. Rostliny jsou spokojenější. Řasy jsou spokojené míň, což mi vyhovuje. Neonkám se zlepšily vleklé problémy s plísní. Zkrátka: pohoda.
13.3.2014(vloženo 13.3.2014)
dneska se u nás stavil "dubís" a akvárko je k nepoznání.
prostě kdo umí, umí.
18.2.2014(vloženo 18.2.2014)
stav setrvalý. Egerie stagnují, přestože měly - kdovíproč - období bujného růstu. štve mě řasa, obaluje rostliny a dusí je. už nevím, co s ní.
Řasobijci od Rataje se řasy smějí.
Tekutý karbon od Rataje dodávám, ale žádná sláva.
rostou valisnerie a kryptokoryny, zbytek pozvolna odchází.
světla není málo - na skle rostou zelené rozsivky.
hnojiva není málo - rybek je tam dost.
tak nevím.
28.11.2013(vloženo 28.11.2013)
světelná dieta se na kytkách přece jen podepsala - nějak to pořád nefunguje, jak bych si představovala. kdo ví, třeba to v tvrdé vodě bez CO2 fakt nejde - akvárko v místní akvaristice není ohledně rostlin taky žádná hitparáda. mít ta kastle trochu víc na hloubku, tak se vyprdnu na Amazonii a založím Malawi.
Už mě to docela deptá - s těma kytkama je to věčný boj. Drží se Valisnerie, ty až moc. narostly dlouhé a cloní hladinu. Kryptocoryny. Egerie. zbytek spíš chcípá a co mě mrzí, nejedou mi tam mechy (což by ale nemělo být tvrdou vodou, jiným akvaristům v pohodě šlapou).
měsíc bez odkalování o prázdninách navíc neudělal moc dobře neonkám - pořád bojuju s bakteriální infekcí a ať čistím jak čistím, už se to nelepší. asi budu muset dvě-tři utratit.
koupila jsem CO2 vital od Rataje, zkusím těm kytkám pomoct aspoň tak.
jedna věc, co potěšila: našla jsem v kořeni ancistrusí mimina.
17.9.2013(vloženo 17.9.2013)
zářivka vyměněna, stála mě pětikilo. jsou strašný mergle... nejdražší na akvárku je hardware.
13.9.2013(vloženo 13.9.2013)
vyhořelo mi jedno osvětlovací těleso. kytky, dobře rozjeté, drží, ale takhle to nechat nemůžu. Myslela jsem, že je špatná jen trubice, ale výměna nepomohla, musí vyměnit celou kastli.
Rybky po té prázdninové hladovce cpu patentkama, aby se mi vybarvily.
27.8.2013(vloženo 27.8.2013)
přiznávám, že jsem do školky šla trochu s obavami, co tam za měsíc a půl najdu. přece jen je to dlouho a mohlo se mezitím stát cokoliv.
K mému potěšení rybičky spokojeně plavaly, dokonce snad i všechny. Valisnerie zcela ovládly prostor a bez proškubání už by to nebylo ke koukání.
Jediný problém byl nakonec se světlem - jedna z trubic ztratila kontakt a nesvítila. Nevím, jak dlouho, ale kytky do přežily.
Vyměnila jsem si 1/5 vodu, odsála kal, proškubala... a jedeme dál.
15.7.2013(vloženo 15.7.2013)
akva začátkem července poprvé "propleto". Přebytky odevzdány do místní akvaristiky . Konečně tam budou mít k dispozici kytku, co se v místní vodě do dvou týdnů nerozpadne. Valisnerie, potvory, rostou tak, že začínají vytlačovat stonkovky, což mě trochu mrzí.
Na druhou stranu je vidět, jak větší objem zelené hmoty stabilizuje akva: přestala růst řasa, dokonce i ta trocha na skle. "Valí" jen kytky.
Čichavci se přestali napadat, takže jsem svému drsňákovi přestala vyhrožovat s přesunem zpátky do zverimexu a údržba se smrskla na nějakých 15 minutý týdně - bleskové odsátí kalu a kousků odumřelých rostlin ze dna a výměna cca 15-20 litrů vody. teď bude akva měsíc bez péče, jen s krmením, ale vidím to dobře - je dost zazeleněné, není přerybněné, mělo by to v pohodě zvládnout.
15.6.2013(vloženo 15.6.2013)
akva v pohodě zarůstá, je tam zeleno. Ruducha zmizela, jak přišla. rybky nechcípaj, rostliny "frčí" i bez přikrmování co2. Hlavně valisnerie a stonkovky, mechy jsou opatrnější, ale roste prakticky všechno.
jedinou údržbou je výměna kýble vody jednou týdně - už to mám vymakané tak, že to i s odsátím kalu a drobných úlomků rostlin ze dna zvládám za 10 minut. Pohoda.
Dokoupila jsem ještě pět neonek - jsou nenáročné, levné a nenadělají moc svinstva - a celkově vyhlídky akvárka na přežití prázdnin bez měsíce péče vidím velmi pozitivně.
2.5.2013(vloženo 2.5.2013)
Valisnerie "jedou" jako divé. "Nakopla" se prakticky většina rostlinek. Musela jsem jen trochu poštelovat výtok z filtru, protože jak jsem proprala houbu, táhl jak blázen, v akva byl velký proud a ráno jsem našla ryby, co se tvářily (pokud se ryba může tvářit) docela vyčerpaně z toho tréningu v protiproudu.
Jinak se zatím žádná další katastrofa nestala. CO2 asi přestanu dodávat, zdá se mi to zbytečné - rostliny podle všeho rostou slušně i bez něj.
na skle mi začala růst zelená řasa (což dřív nebývalo), takže budu muset koupit škrabku, ale kupodivu mi udělala radost. mírný růst zelené řasy na skle vnímám jako známku stabilizace podmínek v akva - je to něco, co dobře znám z dřívějška, ze svého akvárka a bratránkova, když byly zaběhlé a fungovaly.
23.4.2013(vloženo 23.4.2013)
zlatý filtr, voda je křišťálová. pořád mě fascinuje, jak tohle může fungovat.
19.4.2013(vloženo 19.4.2013)
silnější výkon filtru pomohl, bakterie ve filtru si s částí živin poradily a zákal se zmírnila, ale dobrý to není - vyměnila jsem 10 l vody, odkalila a SCHOVALA PIXLU S KRMENÍM.
18.4.2013(vloženo 18.4.2013)
včera někdo do akva nasypal půl pixly krmení. část jsem sice odsála a vyměnila přitom obratem 20 l vody, ale něco zapadlo mezi kameny... a dneska je akvárko zakalené a smrdí. to by mě zajímalo, který dobroděj to udělal, protože na školkové děti je krmící otvor moc vysoko. moje dcerka tam nedosáhne. musel asistovat starší sourozenec nebo rodič.
tak jsem pustila naplno filtr a zítra mě asi čeká další výměna vody.
16.4.2013(vloženo 16.4.2013)
egeria roste jako divá, ostatní rostlinky jsou pořád takové opatrné.
"prostřední generace" vyhání nové listy, tam to vypadá dobře.
mrzí mě stagnující Valisnerie. Na těch se mi usadila ruducha - proti všemu předpokladu (nadbytek živin v akvárku snad nemůže být, při novém dnu)se usadila na horních částech nejstarších listů Valisnerie a vypadá jako hrubé černé chlupy.
Doufám jen,že využila momentálního oslabení rostliny a se stabilizací stavu vymizí, potvora.
9.4.2013(vloženo 9.4.2013)
stonkovky krásně rostou - po těch deseti dnech je to už krásně vidět.
další se přinejmenším drží - no dělají mi radost.
4.4.2013(vloženo 4.4.2013)
nalila jsem tam cca 25 litrů nové vody, takže asi čtvrtinu objemu - pořád se mi zdá, že je tam dost zbytkové soli z onoho léčebného nasolení kvůli kožovci. vyměnit všech sto litrů naráz není v mých silách, tak jsem to musela dělat postupně - vždy upustit 20-25 litrů, totéž napustit a postupně ředit.
přihnojila jsem to tekutým hnojivem. rostliny se zatím drží, nerozpadají se, to je hlavní, a dokonce - dokonce - na stélkách jávského mechu vidím malé zelené tečky, jak začíná růst. Tomu zřejmě stačilo jenom to přidání světla.
změřila jsem orientačně pH, ale furt stejný - CO2 s tím zatím nijak nepohnulo.
2.4.2013(vloženo 2.4.2013)
čichavci mi vyryli pár aponogetonů, taky valisnerie se mi nějak táhnou ven ze substrátu - jsou vidět kořínky. zítra to zkusím vylepšit a přisypat, dneska se mi to těžké víko sundávat nechtělo.
jinak kytkám se za tím daří dobře - vypadají v pohodě.
29.3.2013(vloženo 29.3.2013)
změřeno pH vody. Dělá to 7,7 :-/.
přemýšlím o rašelině, ale nevím. co vy na to?
zatím jsem zapojila do akvárka pidisoupravu s CO2 na podporu nově zasazených rostlin.
28.3.2013(vloženo 28.3.2013)
z akvárka se díky podpoře příznivců a přátel (zejména díky uživatel Kape)stala malá podvodní botanická zahrada.
teď čekám, co vychcípá a co přežije.
při předělávce mě čekalo překvapení v podobě rzi na velkém šutru, který dlel v akvárku několik let předtím.
Původně jsem ho tam chtěla nechat, dělal zajímavou vertikálu, ale asi by to nebyl dobrý nápad. tady člověk fakt nemůže dát do akvárka cokoliv, co najde venku...
25.3.2013(vloženo 25.3.2013)
kompletně jsem to překopala - byla to fuška, navíc všechno jen za pomoci takového malého umyvadélka jak dlaň... uf...
nasypala jsem tam tři pytlíky jemného štěrku od rataje, dle možnosti odkalila, vyměnila třetinu vody.
je ale vidět, že se rostlinkám v tom štěrku opravdu nedařilo: i ty nejstarší neměly skoro žádné kořeny. to z domu neznám - tam mi vždycky krásně zakořenily, i když štěrk jsem měla taky docela hrubý. snad se s tím nějak poperu.
přihodím sem foto "nové tváře". ale chce to rostliny, rostliny, rostliny.
už proto, že jeden ze zlatých čichavců je agresivní a napadá toho druhého - chudák, už má ožranou půlku ocasu. Měl by mít místo, kam se schovat.
Záznamy jsou řazeny od nejnovějšího po nejstarší.
Nápověda   Mapa   Statistika   Foto   Archiv   Seznam   |<   <<   >>   >|