ARCHIV - akvária malá (41 až 80 litrů)

Nápověda   Mapa   Statistika   Foto   Archiv   Seznam   |<   <<   >>   >|  
Záznamy jsou řazeny od nejnovějšího po nejstarší.
29.12.2010(vloženo 29.12.2010)
Foto je poměrně čerstvě po založení, rostlinky jsou moje původní, tzn. submerzní, pěkně rostou, již jsem musel stříhat, možná ale byla chyba, že jsem je po nemoci nezničil, dezinfekce v hypermanganu zřejmě není dostačující, po celkovém vyčištění, dezinfekci v Savu, převaření kamenů atd. stále v akváriu vidím sem tam nějakého malého bílého červíčka, jak si to kroutivým pohybem pádluje pod hladinou. Nevím, o co jde, hlavně nechápu, jak tu očistu mohli přežít! V akvárku mám neonky, zatím jsou v pohodě, tak snad to nejsou paraziti. V akváriu v pravém rohu jsem vybudoval z kamene terasu, vyadá to moc pěkně. Rotala rotundifolia rostla dlouho na hladině, proto je krásně červená. Levý roh čeká, až zaroste kapradinou ceratopteris a schová techniku. Hnojím střídmě, úplně jsem vyřadil CO2, na podzim před krupičkou mi zřejmě způsobil úhyn 2 ks parmiček, rostliny i beztak rostou jako o závod a pěkně do červena. Při vhodných podmínkách myslím CO2 není vůbec třeba.
Kořen po vyvaření má opět pěknou sytě hnědou barvu. Jávský mech dostal zabrat dezinfekcí v Savu, proto na kořenu vypadá jako uschlé seno, ale dnes již hezky obráží a je pěkný zelený, alespoň se zbavil řasy.
Skoro po měsíci není skoro vidět žádná řasa, jen malé flíčky na sklech nahnědlé přisedlé řasy. Snad to udržím a nebude třeba kupovat parmičky siamensis. Krevety raději přikrmuji tabletami.
29.12.2010(vloženo 29.12.2010)
Delší dobu jsem neaktualizoval, bohužel jsem po několika letech zažil velkou nepříjemnost, trochu jsem podcenil karanténu nových neonek a v akváriu se rozjela agresivně krupička, na léčbu reagovaly neonky velmi špatně, přestávka v léčbě ale nebyla šťastným řešením, nakonec jsem přišel kompletně o všechny ryby, což se mi za celou dobu této záliby ještě nestalo, vždy jsem krupičku velmi úspěšně léčil. Přežila jen dlouholetá caridina japonica. Zřejmě jsou již nějaké zmutované verze krupičky, je to ponaučení pro příště.
Nádrž je tedy znovu založená, kameny jsem převařil, rostlinky zdezinfikoval, taková kompletní údržba jednou za čas zřejmě neuškodí, rostlinky se poměrně rychle chytly a akvárium jen září.
Současný stav je 7 ks neonek červených a 5 ks krevetek cherry. Objednáno dalších 7 ks neonek, větší ryby již nechci do akvária pořizovat, měl jsem před krupičkou několikaleté parmičky siamensis, měly kolem 10 cm a nádrž byla pro ně celkem malá. Tyto ryby zvážím pouze v případě, že by se rozjela řasa, velmi účinně mi pomohly zbavit se štětičkové řasy. Bohužel později jim začaly chutnat jemnolisté rostliny, dost jim dávaly zabrat. Akvárium tedy nechám obydlené menšími rybami, plánuji ještě dokoupit několik kusů otocinclus affinis. Z větších ryb max. 1 ks ancistruse. Měl jsem pěkný kus, jako poslední podlehl krupičce.
Tak od teď už alespoň 2-3 týdny karantény. Nespoléhat i na dlouhodobě prověřeného dodavatele ryb. Foto dodám.
4.7.2010(vloženo 4.7.2010)
Akvárko mi pěkně zarostlo, nějak nebyl čas na průběžný sestřih, nabízím k odběru větší kapradinu Ceratopteris a pěkný kus kryptokoryny červené. Asi to vzdám s Limnophilou sessiliflora, začala chutnat parmičkám siamensis, asi jim už řasy nestačí a dávají jim pěkně zabrat. Dokrmování rostlinným krmivem moc nepomáhá a tak rostou k hladině oholené pahýlky, tam se teprve má šanci vytvořit nová koruna. Jak to vyčistím, dodám foto.
23.12.2009(vloženo 23.12.2009)
Nedávno jsem musel udělat trochu razantnější změny, některé rostliny šly z akva ven, sagittaria byla nekontrolovatelně zhoustlá, takže většinu jsem rozdal a znovu zasadil menší kusy, zkoušel jsem různý tvar layoutu, zatím jsem dospěl k tomu, co vidítě na fotce. Bohužel to není vyfocené hned po přestavbě, ale asi po 2 týdnech, takže už se tvar trochu pokazil a taky by chtělo vyčistit přední sklo. Lepší foto dodám později. Jinak ta krásná kryptokoryna se mi do akvárka dostala úplně náhodou v podobě kousku potrhaného lístku s kořínkem při nákupu jiných rostlin. Pěkně se chytla, teď tvoří dominantu nádrže a už hází šlahouny s novými rostlinkami, které musím regulovat, aby mi nezaplevelila celou nádrž. Podobným způsobem se mi dostal do akva i anubias, dnes nezdolný držák.
23.12.2009(vloženo 23.12.2009)
Tak už jsem dlouho neaktualizoval prezentaci, přikládám tedy jedno foto z podzimu, tvar layoutu se průbežně mění s tím, jak se rostlinky předhánějí v růstu a já to mám nebo nemám čas regulovat.
28.10.2009(vloženo 29.10.2009)
Větší změny v nádrži nejsou, po 1-2 týdnech je vždy z akvárka prales a musím klestit. Už se mi začalo kalit PMDD, tak jsem ho raději vylil, za měsíc se nedá pro takto malou nádrž spotřebovat. Asi je to trochu znát, moc se teď nedaří Bacopě, vyholila ze spodu a pomalu roste. Ostatní rostliny jsou ok, Rotala roste jako zběsilá, celkem jí svědčí Brutus od Rataje a reaguje rychle na přidání CO2. Limnophila je pořád plevel, ta roste za každých okolností. Co je mi divné, tak změna v růstu Sagittaria subulata. Po přidání světla a hnojení kdysi hodně zesílila a zhosutla, teď se ale dost vytahuje do výšky. Za těch několik let, co ji pěstuju, takhle vysoko nikdy nerostla, brzy možná bude vypadat jako Valisnerie a budu ji muset přestěhovat někam dozadu. Tak vážně nevím, co se v ní probudilo. Pamatuju si, jak se mi takhle jednou asi po roce probudila Valisnerie, vždycky rostla jen k hladině a pak to začala švihat po celém obvodu hladiny. Rotala rotundifolia se taky z obou verzí změnila v jednu standardní, ta věčně zelená z Migy buď zchřadla nebo se časem změnila v typ, který jsem si donesl z Hornbachu. Když se zasadí stonky moc hustě, zakrňují lístky, je třeba jí nechat prostor, pak pěkně zesílí a nahoře červená. Z nově zakoupených krevet mi zřejmě žádná nevydržela, vidím zase jen jednu a vypadá to na tu nejstarší-původní. Nové Caridiny byly trochu do modra, kdoví co to nebylo za choulostivý druh... Tak to je na čas zase všechno :)
1.8.2009(vloženo 1.8.2009)
Tak jsem nádrž proklestil, fota dodám, mám nějaké přebytky rostlin k odběru, dám je zdarma, tak kdo si chce doplnit nádrž o pěkně rostoucí rostliny, napište vzkaz.
30.7.2009(vloženo 30.7.2009)
Je to džungle, budu zase muset akvárko pěkně protrhat, ach jo :) Chci se zbavit spodních kousků, které jsou ještě emerzní a celé to trochu zkulturnit. Nevím, zda se Hygrophily corymbosy nezbavit úplně, bez spodních listů nevypadá moc vzhledně. Ale lepší se a listy po PMDD už ani nedírkují. Na řasy v téhle džungli nezbývají živiny.
30.7.2009(vloženo 30.7.2009)
Celkový pohled.
30.7.2009(vloženo 30.7.2009)
Zagarážovaná parmička.
30.7.2009(vloženo 30.7.2009)
Pohled zespodu.
30.7.2009(vloženo 30.7.2009)
Zesílil jsem jednu teple bílou zářivku z 21 W na 24 W. Ludwigia repens se více zařervenela. Kapradina dost zesílila, asi i díky PMDD, nedávno jsem starý kus vyhodil a zasadil úplně mladinký kousek. Kdyby někdo měl zájem, můžu ho prvidelně zásobovat, nerad rostliny vyhazuji.
30.7.2009(vloženo 30.7.2009)
Chtěl jsem zabojovat s černou vousatou řasou a mohu říci, že se mi to podařilo. Jednak jsem podpořil růst rostlin, méně jsem krmil ryby kvůli možnému znečištění vody, téměř jsem zrušil proudění vody v akváriu tím, že jsem na vyústění filtru nasadil kus molitanového filtru z bývaléo vnitřního filtru AquaEl, který jsem připevnil přísavkou, aby proudění ustál. Do molitanu se zároveň zachytávají bublinky CO2 a mají čas se více rozpustit. No a konečně jsem zakoupil 2 kousky mladých parmiček Crossocheilus siamensis, minule moc nefungovaly, teď jsem měl štěstí a fakt do řasy jdou naplno. Na kořenu po trávníku řasy zbyla holá posekaná místa. Řasa výrazně ustupuje, jen nevím, čím to nakonec je především. Kdybych měl trpělivost, zkoušel bych změny aplikovat postupně a nakonec bych přesně věděl, co je hlavní faktor úspěchu. Ale hlavní je, že akvárko je již téměř bez řasy.
30.7.2009(vloženo 30.7.2009)
Také jsem zkusil pořídit hnojivo PMDD, lze ho v Praze zakoupit přímo v obchodě bez platby za dobírku, bohužel se mi nepodařilo odvážit 1/4 dávku, kterou bych potřeboval a namíchaných 500 ml by mi vystačilo na půl roku. Po prázdninách budu asi muset hnojivo vylít, aby se nezkazilo. Myslím, že mnoho rostlin již po týdnu dobře zareagovalo, Limnophila měla nové stonky o dost tenčí než po zakoupení a nyní některé rostliny výrazně zesílily.
30.7.2009(vloženo 30.7.2009)
Po zakoupení Rotaly z Migy. Přední rostliny jsou výrazně zelenější a nečervenají ani nové vrcholky u hladiny.
30.7.2009(vloženo 30.7.2009)
V akvárku došlo k několika změnám, tak trochu aktualizuji současný stav. Neritiny mě bohužel opustily, nevím, jaké s nimi máte zkušenosti, ale mnoho lidí píše, že jim brzy také uhynou. V akvárku se mi poměrně rozrůstala černá vousatá řasa, nikoli štětičková, někdy měla až 3 cm délku. Trochu jsem to při očistě Savem přehnal a Hygrophila corymbosa se do 2 dnů rozložila. Zbyly mi asi 3 kousky. Roh jsem tedy vyměnil a zakoupil rostliny Rotala rotundifolia a Limnophila sessiliflora. Zakoupil jsem tuze draze v Hornbachu, na Miga.cz jsou za polovinu. Avšak musím potvrdit, že z Migy jsem obdržel tak poloviční objem a délku rostlin, navíc Rotala rotundifolia z Migy je sytě zelená a nečervená ani u vrcholků, z Hornbachu se submerzní listy poměrně červenají. Existují tedy asi opravdu 2 varianty. Rostliny z Hornbachu se chytly dobře, Limnophila by potřebovala zkracovat dvakrát týdně, nemám teď moc času a z akvárka je pěkná džungle. Na této fotce je akvárko po zasazení rostlin z Hornbachu.
21.6.2009(vloženo 29.12.2010)
Mladý list Sagittaria subulata
21.6.2009(vloženo 21.6.2009)
No a dnes poslední záznam...povedený detail parmičky krásnoploutvé. Je to takový král akvária, jediná ryba, před kterou má respekt, je ancistrus. Ten si svoji tabletu dokáže obhájit, pokud mu ji ovšem nevyfoukne krevetka...:)
21.6.2009(vloženo 21.6.2009)
Parmička purpurová - stále předvádí nádherné barvy.
21.6.2009(vloženo 21.6.2009)
Akvárium červen 2009
21.6.2009(vloženo 21.6.2009)
Tohle je malý zázrak, při znovuzakládání akvária jsem pečlivě dezinfikoval rostliny hypermanganem a přeci...nějaký ten šneček přežil a pár kousíčků mi jich po akváriu řádí. Nevím, o co jde, ale vypadá to na malé ampulárie. Jsou z nich po dezinfekci spíše albíni, nějak je to vybělilo, ale jsem nakonec rád, že tu lázeň mladí přežili, hezky rostou. Uvidíme, co z toho nakonec bude...
21.6.2009(vloženo 21.6.2009)
Akvárium se pěkně zaběhlo, nejvíce roste Bacopa, musím skoro týdně zkracovat, pěkně vybujela kapradina, liliovníček byl poměrně zarostlý vláknitou řasou, to jsem vyřešil lázní v Savu, kterou obstojně přežil a zase září pěknou, světle zelenou barvou. Jinak jsem oživil osádku o 5 krevet Caridina japonica, omylem mi přihodili i jednu oranžovou Neocaridinu a k tomu jsem zkusil dva šneky Neritina. Fota přiložím.
21.6.2009(vloženo 21.6.2009)
A záběr na nově zakoupenou neritinu...je to vážně krasavice. Druhý kousek už není tak povedený, navíc teď se nějak schovává a nelze tedy vyfotit. Neritiny občas brzy uhynou, na internetu se o tom dost píše, doporučuji kupovat kousky, které lezou po skle, na dně se většinou válejí již uhynulé kusy. Snad se jim u mě bude dařit. Hlavně nesmím koupit cichlidy :)
21.6.2009(vloženo 21.6.2009)
Jedna z krevetek na pastvě...snad jim budou chutnat i tyto "fousaté" řasy...
29.5.2009(vloženo 29.5.2009)
Květen 2009
Rostlinám se stále daří dobře, bacopu jsem zkracoval na polovinu a už zase táhne k hladině, trávník trochu chytá řasu, liliovníček asi časem nahradím nečím "rychlejším". Za kořenem začíná hezky bujet kapradina.
17.5.2009(vloženo 29.12.2010)
Staré akvárium - než prasklo :)
17.5.2009(vloženo 29.12.2010)
Nové akva po založení
Záznamy jsou řazeny od nejnovějšího po nejstarší.
Nápověda   Mapa   Statistika   Foto   Archiv   Seznam   |<   <<   >>   >|