ARCHIV - akvária vetší (161 až 300 litrů)

Nápověda   Mapa   Statistika   Foto   Archiv   Seznam   |<   <<   >>   >|  
Záznamy jsou řazeny od nejnovějšího po nejstarší.
15.3.2013(vloženo 31.3.2013)
V informačním letáku firmy JBL, který jsem obdržel spolu s filtrem mne zaujal produkt s názvem JBL TopClean II. Jedná se o náhradu nasávací trubky filtru čtvrtkruhovou "krabicí", jejíž součástí je plovoucí hřebínek, kterým jsou odváděny nečistoty z hladiny. Špatně se to popisuje, pricip je jednoduchý. Zařízení jsem objednal a nainstaloval. Funguje tak, jak má, hladina je zrcadlově čistá.
9.3.2013(vloženo 9.3.2013)
Na akvárium jsem v posledních měsícíh neměl moc času, v podstatě probíhala jen nutná údržba. Stav je poněkud nefotogenický, herosy zlikvidovaly téměř celou vegetaci Valisnerií, čímž zcela vyprázdnily levou stranu nádrže. Navíc se na rostlinách objevuje černá štětičková řasa. Ale to jsou jen estetické záležitosti, chovancům se daří zjevně dobře, těm na nějaké té rostlině či řase nesejde. :o)

Koncem února jsem po cca 2 měsících čistil filtr. Skoro 2 hodiny jsem se ho pak snažil poskládat a hlavně rozjet. Nebudu to tu moc rozmazávat, ale s EX-1200 mi došla trpělivost. Rozhodl jsem se filtr po cca 3 letech vyměnit za jiný typ. Po pročtení dostupných diskusí, recenzí a shlédnutí videí na youtubu my zbyly v užším výběru Ehein professionel 3, a JBL CristalProfi. Našel jsem video, kde jednomu uživateli přestala u Eheimu fungovat nasávací pumpa hned u dvou ks těchto filtrů, takže vítězem se stal JBL - CristalProfi e1501 Greenline. Filtr včera přišel a dnes jsem jej nainstaloval. Nevypadá špatně, udávanou nízkou spotřebu časem ověřím. Na prvních pár týdnů do záběhu jsem jej zařadil do série s původní Tetrou, která je vypnutá a funguje vlastně jako přídavný pasivní filtr... Možná by šlo to takto nechat natrvalo? Ale oba filtry jsou ve skřínce pod akváriem dost natěsno, pročež je jakákoli manipulace poměrně obtížná,tak spíše ne.
5.6.2012(vloženo 5.6.2012)
Pomalu jsem se chystal na pořízení nových fotek, když se akvárku tak daří. V noci na dnešek však zdánlivě z ničehož nic lekly dvě siamky a ostatní ryby po ránu lapaly po dechu u hladiny. Žádného mimořádného zásahu si nejsem vědom, částečná výměna vody s propláchnutím filtru koncem minulého týdne proběhla standardně. Celodenní vzduchování pomohlo, trochu jsem protrhal zeleninu, prohrábl dno, vyměnil asi čtvrtinu vody a Heroskové už zase zkoumají kužel. Tak snad to bude O.K. Ale na focení nějak nemám náladu...
29.5.2012(vloženo 29.5.2012)
V akváriu je poslední dobou poněkud živo. V pravém předním rohu kopou Herosové a v levém Kančíci. Asi se jim u nás líbí...
3.5.2012(vloženo 3.5.2012)
Od kamaráda jsem dnes dostal 2samičky a jednoho samečka Rocio octofasciata - Electric Blue Jack Dempsey. Jsou to krasavci ve velikosti kolem 10cm. Obrázky nafotím, jen co se trochu aklimatizují i když nějak vyplašeně se zatím nechovají.
V akváriu je o něco méně ryb, než vyplývá z popisu. Minulý týden uhynula jedna parmička siamská a rájovců je zřejmě také méně než by mělo matematicky být. Inventura stavů se v té houštině provádí poněkud obtížně.
26.4.2012(vloženo 26.4.2012)
V akváriu začalo jaro. Heroskové pochopili, k čemu má sloužit ta podivná věc (třecí kužel zděděný po terčovcích) a již podruhé se letos vytřeli. Jikry pravděpodobně do rána zmizí, ale je na co koukat.
29.8.2011(vloženo 30.8.2011)
Tak bohužel i druhá akara byla objevena již uhynulá, což jsem tak trochu čekal vzhledem k její delší nepřítomnosti u krmení. Ostatní osazenstvo se zdá v pořádku.
3.8.2011(vloženo 4.8.2011)
Akary byly již delší dobu nějaké "upozaděné" a dnes byla jedna nalezena mrtvá. Foto raději ne... :o(
16.5.2011(vloženo 16.5.2011)
V akváriu vše při starém, jen do pozadí byly nasazeny Vallisneria rubra serpanta, které cichlidám odolávají. Herosové se čas od času pustí do tření na k tomu účelu připravený květináč, snůška však vždy do rána zmizí.
12.1.2011(vloženo 12.1.2011)
Dnes po příchodu z práce kouknu do akvárka a tam...jáma! Vedle skořápky kokosu vybagrovaný písek skoro ke dnu, okolo val. Pozorování odhalilo, že za tuto změnu může vybraný párek Herosů, na které "přišlo jaro". Během odpoledne ještě vybrané místo upravovali a k večeru začali nacvičovat tření. Žádné množství jiker se neobjevilo, snad jedna, či dvě, byl to spíš takový trénink. On taky kokos zřejmě nebude mít ten správný povrch a také je pár rušen ostatními obyvateli.
(chovatel, od kterého je mám mi poradil, dát jim k dispozici keramický květináč, ale my máme doma jen samý plast...koupím, nabídnu)
13.12.2010(vloženo 18.12.2010)
Velký předvánoční úklid. Z akvária byly odstraněny:
1. Limnophila sessiliflora - neustále po hladině i ve vodním sloupci plavaly spousty odpadlých jemných lístků této rostliny, což se mi již delší dobu nelíbilo.
2. 4ks Heros severum - dle původního plánu zůstal v nádrži jen jeden pár, který se začínal držet pohromadě. Při výlovu se ryby tedy moc pohromadě nedržely, ale snad jsou to ony. Ostatní byly přesunuty k jinému chovateli (zřejmě tři samice a jeden samec)
3. 6ks mladých Belontia signata ve velikosti cca 6cm a to k témuž chovateli jako Herosové.

Pro zdárný výlov bylo nutné vyndat z akvária kořen, což umožnilo "velký úklid" i v jinak nedosažitelných místech. A že bylo co uklízet... :o)

Do nádrže byla cca před 14ti dny přistěhována 1ks Gyrinocheilus aymonieri - albin (přísavka thajská - albín). Je to takový živý inventář mých akvárií. Bydlela kdysi i ve zde prezentované 200l nádrži, v mezičase byla ve 100l akváriu, které jsem na podzim rekonstruoval a jehož prezentace vznikne, pokud se původní záměr podaří.
26.7.2010(vloženo 28.7.2010)
Při víceméně pravidelné údržbě jsem zjistil, že se v nádrži vyskytuje jakási malá, cca 1cm dlouhá rybička. Při bedlivějším pozorování byly spatřeny až tři najednou. Zvláštní je, že nic nenasvědčovalo tomu, že by v akváriu došlo ke tření. Pravděpodobnými rodiči jsou (dle vzhledu miminek) opět rájovci. Jejich první potomek, dříve zde již zmiňovaná Amálka je už docela pěkná rybka.
11.6.2010(vloženo 11.6.2010)
Herosové dostali chuť na rostliny, tak jsem jim předhodil spařený list salátu a jejich počínání zvideodokumentoval...
13.4.2010(vloženo 14.4.2010)
Dnes se do akvária přistěhovali noví obyvatelé. Něco tomu pořád chybělo a teď je to tady. Jedná se o malé hejnko (6ks) Heros severum 'Red Spotted'. Rybky jsou zhruba 5 měsíců staré a pocházejí z prvního úspěšného odchovu mého kamaráda. Po několika nezdařených pokusech/omylech a zkoušení možného i nemožného se mu podařilo odchovat prvních cca 30ks, v současné době mu v chovné nádrži plave další cca stovka mladých, do 2cm velkých mláďat. Takže tyto své chovance znám "od jikry" :o)
Ryby jsou to krásné již v této velikosti(cca 7-8cm délky), akvárium se jimi jakoby rozsvítilo, přestože se teprve začínají vybarvovat. V budoucnu by z nich měl v nádrži zůstat jen jeden dospělý pár, který se doufám vybere až poněkud povyrostou.

A zase máme na co koukat... :o)
27.3.2010(vloženo 31.1.2012)
stav k 26.3.2010
27.3.2010(vloženo 27.3.2010)
Konečně jsem se rozhoupal ke koupi stativu a bude se mi lépe akvária fotografovat. Přidávám nové hlavní foto prezentace, na kterém je vidět, že se rostliny teprve vzpamatovávají po těžkém ataku plžů Marisa Cornuarietis (viz. deník 31.10.2010). Levý zadní kout zatím vypadá prázdně, neb tam přítomná valisneria dosud nepřevyšuje kořen.
8.3.2010(vloženo 18.12.2010)
Hypostomus plecostomus - po10 měsíčním pobytu
6.3.2010(vloženo 8.3.2010)
Amálka úspěšně roste a je již tak odvážná, že při večerním krmení vyráží "na lov" mezi velké ryby. Ty si jí kupodivu v podstatě nevšímají. Aktuální velikost cca 2cm délky.
8.2.2010(vloženo 21.2.2010)
Do zadní části nádrže za kořen jsem doplnil několik obdržených rostlin Cryptocoryne pontederiifolia. Sice zřejmě nebudou moc vidět, ale mohly by poskytnout další úkryty pro obyvatele. Večer po odpoledním zahradničení se opět objevila Amálka! (viz. deník 10.1.2010) Přestěhovala se ke dnu pod kořen, kde má mnoho možností k ukrytí a je živa a zdráva... sláva! :o)
31.1.2010(vloženo 31.1.2010)
Všechno je jinak aneb člověk se pořád učí...
Celou zimu v akváriu viditelně trpí rostliny, které předtím jen bujely. Snažil jsem se dosazovat rostlinky z jiných nádrží, ale neustále nějaké plavaly na hladině. Přičítal jsem tento stav především horším světelným podmínkám, přeci jen je v létě v pokoji přes den víc světla. Dnes jsem však našel zcela jiné vysvětlení.
Někdy na podzim jsem při návštěvě akvaristické prodejny v HK zakoupil dva hezké "šneky" bez bližšího určení. Prostě se mi líbili...znáte to. :o) Dnes jsem zjistil, že tito hezcí tvorečkové jsou Marisa Cornuarietis. Velmi nápomocný mi byl článek Markéty Rejlkové v sedmém čísle internetového časopisu Akvárium, zveřejňovaném na portálu www.akva.sk . Jsou v něm přesně popsány i důsledky chovu těchto šneků pro rostliny v akváriu, naprosto odpovídající mým pozorováním. Prostě - pro rostliny pohroma. Oba šneky jsem tedy z akvária odlovil a doufám, že se rostlinstvo vzpamatuje. Dnes je také zcela zřejmé, že rosolovitý útvar plný vajíček, viz. deník 9.1.2010, neměli na svědomí rájovci, ale právě marisy. Dokonce jsem objevil i jednoho malého šnečka, snad jich v nádrži nebude víc.

Nicméně rájovci se skutečně třou a jikry kladou. Bohužel Amálka (deník 10.1.2010) je velice zajímala nikoliv jako vlastní potomstvo, ale jako potrava. Schovávat se stačila pouze asi týden. :o(
28.1.2010(vloženo 31.1.2010)
Do nádrže byly přidány čtyři ks Crossocheilus siamensis, které jsem několik měsíců vykrmoval v jiné nádrži, protože v nákupní velikosti by se staly snadnou kořistí. Drží se pohromadě a díky své rychlosti unikají zvědavým nájezdům dosavadních obyvatel. (a taky se nedají kloudně vyfotit :o)
10.1.2010(vloženo 10.1.2010)
Dnes byla celkem náhodou objevena v trsu microsoria nová rybička délky cca 1,5cm. Dostala jméno Amálka. Že by její výskyt nějak souvisel s těmi trsy jiker po celé nádrži? :o)
9.1.2010(vloženo 9.1.2010)
Při odkalování jsem pod listem anubiasu těsně pod původní hladinou objevil velký rosolovitý hrozen obsahující jikry. Ony jsou tedy rozesety po celém akváriu, ale tentokrát byl v místě pro focení ideálním.
Je mne to poněkud udivuje, protože podle vzhledu a především výrazně protažených paprsků ocasní ploutve jsou všichni čtyři mí rájovci... SAMCI!!! :o)
13.12.2009(vloženo 18.12.2010)
Belontia signata - čerstvá snůška
13.12.2009(vloženo 13.12.2009)
Dnes jsme pozorovali několikeré tření rájovců. Samička jikry vypustila do vody a pak je oba rodiče sbírali. Na spodku listu microsoria je nový hrozen.
12.12.2009(vloženo 12.12.2009)
Původní rosolovité seskupení zmizelo a kousek pod hladinou, zespodu zavěšené na Limnophila sessiliflora, se nepozorovaně objevilo nové. Umístěné je cca veprostřed nádrže. Fotku kazí zelený povlak, který se v nádrži již pár týdnů tvoří na hladině a nevím, co je jeho příčinou. Životu v nádrži zjevně nevadí. Stejný povlak na hladině se ovšem ve stejnou dobu začal vytvářet i na akváriu ve vedlejším pokoji. Nejsem si vědom žádného společného zásahu či změn...
6.12.2009(vloženo 6.12.2009)
V akváriu se před několika týdny objevil shluk jiker přilepený ke trubce filtru těsně pod hladinou. Byl v místě, kam není pořádně vidět, tak jsem tuto událost zaznamenal jen shodou náhod. Aktuálně je cca 20ks cca 3mm velkých jiker přilepeno pod listem anubiasu kousek pod hladinou, tak jsem se jej pokusil zaznamenat. Rodiči jsou pravděpodobně rájovci, jejichž agresivita v poslední době silně stoupla. Opanovali celou nádrž, párek akar se dostane sotva k nějakému tomu soustu při krmení a je velmi rychle zahnán zpět do úkrytu.
Upřesnění: útvary, které jsem považoval za jikry byly zřejmě jen rosolovité bublinky sloužící ke stavbě hnízda. Ony se v nich totiž cca po týdnu objevily bílé kuličky velikosti cca 1mm, momentálně se domnívám, že se jedná o plesnivějící jikry. Ale mohu se mýlit, neb podobnou událost pozoruji poprvé.
1.10.2009(vloženo 18.12.2010)
stav k 1.10.2009 - U velkého kořenu
1.10.2009(vloženo 1.10.2009)
Konečně léto skončilo.... :o) a je čas se zase věnovat akvaristice. V akváriu se již usadil 90cm dlouhý mangrový kořen. Zabral sice spoustu místa, vystrnadil několik kamenů a zalehl několik rostlin (někde pod ním jsou Echinodory :o( ), ale rybkám se evidentně zalíbil. Proplouvají skrz, schovávají se v něm, hrají okolo něj "na babu". Hypostomusové jej pilně ochutnávají. Prostě idyla. Tak jsem tedy vyrobil pár aktuálních obrázků.
12.8.2009(vloženo 12.8.2009)
Zhruba už tři týdny se snažím v akváriu potopit a naaranžovat nový kořen. Nějak se mu ke dnu nechce, klesá opravdu pomalu. Manipulovat se s ním moc nedá, na délku měří 90cm, ale jistou představu o budoucím umístění mám. Rybám se zatím asi docela líbí, proplouvají skrz, akary na něm dokonce odpočívají.
12.6.2009(vloženo 14.6.2009)
Jikry byly v odpoledních hodinách opět zlikvidovány. :o(
9.6.2009(vloženo 9.6.2009)
Včera celé odpoledne samička akary (opět tmavá) pilně sháněla po celém akváriu listy a tahala je do oblíbeného rohu. V podvečer se mladý pár opět vytřel na dubový list. Ten, celý pokrytý jikrami, dnes celý den pečlivě střeží. Občas své hnízdečko o kousek popotáhnou...
2.6.2009(vloženo 2.6.2009)
Zřejmě po úpravách serveru se mi objevila možnost evidovat náklady, kterou jsem v čase zakládání prezentace nenašel. Doplnil jsem alespoň z hlavy +/- částky za hlavní položky.
1.6.2009(vloženo 1.6.2009)
A je po všem. Kolem čtvrté odpolední byl list stále pečlivě střežen a plný jiker, před šestou bylo hlídání stejně intenzivní, ale list byl prázdný. Co se stalo mezitím bohužel nevím. :o(
Bylo to první tření mladého páru, tak by byl div, kdyby se vydařilo. A možná v tomto akváriu není ani potřebný klid. Nicméně, byla to velmi zajímavá podívaná.
31.5.2009(vloženo 13.12.2009)
Belontia signata - samec po měsíci pobytu
31.5.2009(vloženo 31.5.2009)
Oba rodiče se víceméně pravidelně střídají při hlídání jiker. Tyto jsou stále čiré, jejich počet odhaduji na více než 200ks. Samičku se mi podařilo zvěčnit v jejím "bojovém" vzezření, když neodolala a vydala se za krmením. Vypadá jako čert... :o)
30.5.2009(vloženo 30.5.2009)
Samička Aequidens diadema byla již několik dní výrazně tmavší a přesto, že se jinak projevovala zdravě, jsem ji s mírnými obavami pozoroval. Občas akary stěhovaly po akváriu dubové listy. Příčina dnes vyšla najevo. Párek akar si na dubovém listě v pravém zadním rohu akvária zařídil domov a tře se jako o život. List je pokryt poměrně velkými, zcela čirými jikrami. Pozorování a případná fotodokumentace jsou výrazně ztíženy umístěním v nejméně zraku pozorovatele přístupném místě nádrže. Tak to jsem zvědav, co bude dál.
K večeru jsem se pokusil o fotku. Extra kvalitní není, ale list s jikrami na ní vidět je. Po několika záběrech se však sameček nějak naštval či co, bafl list do tlamky a zatáhl ho za vzrostlé microsorium do místa, kde na něj už vůbec vidět není. :o)
14.5.2009(vloženo 14.5.2009)
Všichni obyvatelé se jeví býti v dobré kondici. Přidám tedy ještě foto rozrůstajícího se Echinodorus argentiensis, foto celé nádrže v aktuálním stavu, uvedu prezentaci do aktivního stavu... a odjedu na víkend mimo dosah internetu :o)
10.5.2009(vloženo 12.5.2009)
Po návratu z víkendu mě čekalo příjemné překvapení. Všechna tři labea jsou v pořádku a už si zase hrají na honěnou po celém akváriu. Tak vážmě nevím, co se to dělo.
Echinodory (na obr. Ocelot green) produkují spoustu nových, i když zatím malých listů.
7.5.2009(vloženo 7.5.2009)
Labea jsou naživu, vypadají lépe, dvě dokonce odpoledne pospolu rejdila po nádrži jako dřív. Nakonec ale zase obě zalezla mezi kameny.
Změřil jsem vše, na co jsem našel doma testy:
NO3 < 10mg/l
NO2 < 0,1mg/l (pokud jsem vůbec něco naměřil)
ph cca 6,7
UT 2st dKH
Zdá se, že nic mimořádného se s vodou neděje... Tak nevím. Ostatní ryby jsou zjevně zcela v pořádku.
6.5.2009(vloženo 1.10.2009)
Detail kamenného bludiště
6.5.2009(vloženo 6.5.2009)
Přestalo se dařit. Dnes po návratu domů jsem našel mezi kameny jedno mrtvé labeo. Ani ostatní nejsou extra čilá, schovávají se mezi kameny u dna. Při bližším zkoumání jsem zjistil, že se rybám podařilo rozbít špičku teploměru umístěného v zadním rohu akvária (že by tu probíhaly přes den nějaké bitky?). Je tedy možné, že si pochutnaly na skle nebo snad i zátěži, která se jeví jako olověné kuličky zalité v jakémsi vosku. Ach jo... :o( Snad budou ostatní rybky v pořádku, zatím se jeví zdravě.
Večer - labea vypadají lépe, jedno už občas i vypluje do prostoru.
5.5.2009(vloženo 5.5.2009)
Dnes jsem doplnil nějaké ty obdržené rostlinky (pravděpodobně sagittaria subulata a nějaké stonkové do pozadí (musím zjistit název)). Abych dosáhl na dno k zadní stěně, musel jsem samozřejmě sundat osvětlovací rampu. Koho jen napadlo udělat tak vysokou nádrž?!? :o) Sázení jsem spojil s částečnou výměnou vody. Rybám moje ráchání se nijak nevadilo a ani čerstvá voda je nerozhodila. Vypadají spokojeně. Asi to nevydržím a pokusím se zítra o nějaké fotky celku.
4.5.2009(vloženo 18.12.2010)
Labeo frenatus
4.5.2009(vloženo 18.12.2010)
Aequidens diadema - pár
4.5.2009(vloženo 8.3.2010)
Hypostomus plecostomus
4.5.2009(vloženo 1.10.2009)
Belontia signata - samice
4.5.2009(vloženo 4.5.2009)
Kančík eliotův bohužel nepřežil v nádrži příliš dlouho. Dnes odpoledne jsem jej objevil ležícího na dně. Co se stalo, nevím. Na to, jak byl malý, často proháněl rájovce, možná se jim to přestalo líbit... Tak alespoň jedna mírně šmouhatá fotka na památku.
1.5.2009(vloženo 3.5.2009)
Na prvního máje jsem se ulil z průvodu a raději zajel pro předem vyhlídnuté osazenstvo do akvária. Od pana Kalaby jsem si přivezl následující :
Belontia signata "Red" - Rájovec cejlonský - 1*samec, 3*samice
Aequidens diadema - Akara "diadema" - 1*pár
Hypostomus plecostomus - Krunýřovec plochoústý - 3*
Thorichthys ellioti - Kančík eliotův - 1* (zamýšleno bylo hejnko o 6ti mladých kusech, ze kterého by se časem vybral jeden pár, ale bohužel byla k dispozici poslední ryba, kterou jsem tak obdržel jako "prémii" :o). Stav bude pravděpodobně brzy doplněn do zamýšleného počtu.
Ryby nebyly umístěny do karantény, protože pocházely všechny z jedné odchovny a byly vypuštěny do v podstatě prázdné nádrže. Nejprve se poschovávaly mezi kameny, ale postupně se začaly seznamovat s okolím a večer již dostaly i menší dávku krmení.
Na focení to ale zatím není.
27.4.2009(vloženo 3.5.2009)
Do akvária jsem z dočasného bydliště přemístil 4ks Labeo frenatus z původní dvoustovky. Bydlely dva měsíce ve 100l nádrži a v tomto novém a velkém příbytku se jim evidentně líbí.
27.4.2009(vloženo 27.4.2009)
Osvětlovací rampa je vylepena samolepící reflexní tapetou zlaté barvy, jinou u nás v papírnictví neměli. Světlo odráží docela dobře. Elektronické předřadníky a propojovací svorkovnice jsou ukryty v kusu elektroinstalační lišty. Na fotce není osazená druhá zářivka, nikde tu v obchodech nemají Osram.
26.4.2009(vloženo 26.4.2009)
Já vím, je to brzy, ale nedalo mi to a v nádrži již plave první pokusná rybka. Zatím vypadá O.K. :o)
25.4.2009(vloženo 26.4.2009)
Dnes jsem se snažil vytvořit "dostatek úkrytů", jak se často doporučuje v popisu potřeb ryb. Poměrně velké kameny potopené do vody se již nejeví tak velké jako na suchu, ale nahromaděné spolu s kořeny nějakou tu skrýš snad tvoří. Doufám, že se do procesu hry na schovávanou časem zapojí i rostlinstvo...
Do boje s odumírajícími částmi rostli byla nasazena jednotka 3ks Ampullaria australis. Ostatně, někdo to v tom akváriu "zadejchat" musí :o)
24.4.2009(vloženo 24.4.2009)
Odtranění papírové bariéry ukázalo snadnou aplikovatelnost tohoto postupu při tvorbě rozhraní různých druhů materiálu dna. Ono to tak určitě nezůstane navěky, obyvatelé akvárií mívají zcela jiné estetické cítění než jejich chovatel, ale zkusil jsem si to a s výsledkem jsem spokojený. Odpoledne vlezu do potoka pro nějaký pořádný šutry...
23.4.2009(vloženo 23.4.2009)
Vybalen, zkompletován a zabudován Tetra Tec Ex1200...
Fotku filtru tu má skoro každý, tak proč ne já. :o) Mám z něj radost, jakož i z té spousty místa okolo. Jen by mohl někdo výrobci vysvětlit, že větší a výkonější filtr se často používá u větších nádrží, které bývají i hlubší a tudíž by bylo vhodné, aby i trubka k nasávacímu koši byla delší než u menších typů filtrů. Připadá mi stejně dlouhá jako u Ex700ky. Mám ji vytaženou co to dá a chybí asi 10cm k předpokládané úrovni dna. No, nějaký kousek vhodné trubičky snad někde časem seženu.
23.4.2009(vloženo 23.4.2009)
Na dno jsem umístil 3mm desku potpronu (měl jsem ho delší dobu doma, původní určení byla výroba lehkých letadélek (no, úplně původně to snad patří pod plovoucí podlahy či co... :o)). Měl by zabránit kontaktu kamení se sklem v případě podhrabání, kterého se někteří z budoucích plánovaných obyvatel mohou dopouštět.
Ve starším AŽ jsem okoukal, jak své nádrže buduje pan Takashi Amano a vyrobil jsem provizorní rozhraní mezi hrubším štěrkem na okrajích nádrže a jemnějším ve střední a přední části. Hrubší štěrk mám ze staré dvoustovky... a už vím, co jsem to vlastně dnes v té akvaristice zapomněl koupit. Do pravého zadního kouta je silikonem vlepena vzduchovací hadička, která dále vede spodem podél zadní stěny a pokračuje přes rozbočku do dvou vzduchovadel. Doufám, že přisilikonovaná hadička bude držet kde má a nepoleze pořád z písku ven, jak má ve zvyku. To pro všechny případy, kdyby bylo potřeba vzduchování.
PS: povšimněte si prosím pečlivého nákresu budoucího osázení rostlinami na dně nádrže. :o)
21.4.2009(vloženo 21.4.2009)
Dnes mi hodní sklenáři donesli akvárko až domů, nalepil jsem pozadí z černé matné tapety metodou "na olej" lícem ke sklu, ke dnu připevnil oboustranou lepící páskou 6mm karimatku a celek uložil na skřínku, která jž byla pár dní doma. Nahoru osvětlovací rampa (zatím bez světla), dovnitř nějaká ta zvěř a je zkompletováno. Teď už jen: osvětlení, dno, vodu, rostliny, filtr, topení... a nakonec snad i nějaká ta rybka by byla vhodná... :o)
20.3.2009(vloženo 14.4.2009)
Po zrušení 200l nádrže jsem dumal zda a jak případně dál. Nakonec jsem změřil prostor zbylý po přemístění nábytku a napasoval do tohoto místa nové, větší akvárium. Návrh celé sestavy jsem po internetové inspiraci namaloval v Google Sketchupu, a pár dní jsem jej ladil. O výrobu skřínky (z lamina) jsem nakonec požádal známého truhláře, nádrž zadal sklenářům, filtr objednal po internetu a nastalo čekání. Tak jsem alespoň založil prezentaci, kterou odtajním v daleké budoucnosti...
Záznamy jsou řazeny od nejnovějšího po nejstarší.
Nápověda   Mapa   Statistika   Foto   Archiv   Seznam   |<   <<   >>   >|