ARCHIV - akvária vetší (161 až 300 litrů)

Nápověda   Mapa   Statistika   Foto   Archiv   Seznam   |<   <<   >>   >|  
Záznamy jsou řazeny od nejnovějšího po nejstarší.
10.11.2007(vloženo 20.11.2007)
První co jsem začal tvořit do svého plánovaného akvária bylo pozadí. Nechtěl jsem v žádném případě dospět k nějakým tapetám a drahá pozadí z obchodů mi připadala zbytečný luxus. Po přečtení spousty článků jsem dospěl z mého pohledu k nejlepší variantě vyrobit pozadí z extrudovaného polystirénu. Předem chci říct, že kdo se hodlá do takové akce pustit, aby se smířil stím ze výroba bude trvat v řádech týdnů a ne dnů.

Postup:
Koupil jsem desku extrudovaného polystirénu tl. 8cm (světle zelený polystiren s rovnoměrnou texturou, není složen z kuliček) Výhodou pro mě bylo, že rozměr jedné desky je cca 124x60 cm tím mi odpadlo slepovat více desek najednou.
Na tuto desku jsem si načrtl reliéf. Původně jsem měl v plánu, že budu tvořit dle předlohy obrázku skály, což mě posléze přešlo a jel jsem podle vlastní představivosti.
Na uříznutí rozměru pozadí (dle vnitřního rozměru akvária) jsem použil ostrý odlamovací núž a na vyřezání reliéfu jsem použil klasickou pájku opatřenou větším očkem z měděného drátu (průměr cca 0,8-1,2mm). Chci podotknout, že samotné tvarování reliéfu je práce zdlouhavá a trvala mě tak tři večery po několika hodinách, nemluvě o tom, že to zrovna nevoní... Pokud se někdo rozhodne pro vyřezávání reliéfu nožem, tak u toho tak akorát porodí, protože to jde opravdu nic moc a myslím, že nedocílí ani moc obstojných tvarů.
V mnoha návodech doporučují nasledně po vytvoření reliéfu zahladit hrany horkovzdušnou pistolí, já jsem toto dle těchto rad udělal, ale myslím, že je to spíše ke škodě. Výsledek zahlazení mě moc neuspokojil pozadí bylo téměř stejné, jediné co jsem spolehlivě docílil bylo, že se deska prohnula a zkroutila! Příšte bych horkovzdušnou pistoli vynechal.
Následovaly procedůry s prskyřicí EPOXY 1200. Tyhle hrátky díky zasychání prodlužují celou výrobu. První vrstvu jsem použil barvenou a více naředěnou. K ředění pryskyřice je dobrý ACETON, který ředil opravdu spolehlivě. Jako barvivo jsem použil práškové černé barvivo z drogerie určené například do omítek. Důležité pro mě bylo abych zcela překryl původní barvu polystirénu. Příliš světlé pozadí není dobré a při nánášení finální vrstvy písku nebudou prosvítat zelená nebo světlá místa.
Tato vrstva byla dost naředěná a proto schla asi nejdéle, nechal jsem to schnout asi týden.
Poté jsem začal shánět písek na finální pokrytí reliéfu. Jako správný stavař vím, že pěkně kulatá zrníčka má písek betonářský. Takže jsem vzal síto, doporučuji co nejjemnější (použil jsem kuchyňké doufám, že to Denisa nečte ;o) A zdlouhavě jsem přesíval a přesíval. Je lepší mít přesáté "vátiny" víc než míň. Před nanášením písku na pozadí natřené pryskyřicí je nutné písek vypéct v troubě, aby byl 100% suchý a bylo zaručeno dobré přilnutí s pryskyřicí.
Konečná vrstva spočívala ve vrstvě pryskiřice EPOXY 1200 malinko naředěné ACETOINEM. Celé pozadí jsem díky velikosti pro jistotu dělal na dvě várky prskyřice. Ovšem nutné to asi nebylo, protože pryskyřice tak rychle netuhne. štetcem jsem poctivě natíral každý záhyb pozadí, aby nezůstalo nic nenatřeno. Poté jsem na vrstvu pryskyřice nasypal písek. Osobně doporučují zasypat skoro celý reliéf, aby se vátina udržela opravdu všude! Takto zasypané pozadí jsem nechal dva dny vytuhnout a teprve poté jsem písek sesypal pryč. Přesto že jsem vše natíral poctivě našla se místečka, která nebyla pískem polepena. Ty jsem opravil jednotlivě stejným postupem. Pozadí takto vyrobené nevypadá špatně a je myslím celkem realistické. Ovšem mám teď trochu rozpory zda na to celé nanášet finální vrstvu prsykyřice... Jako kladné se jeví lepší údržba při nutnosti odstraňovaní řas atd. Naopak mám pochybnosti, zda bude pozadí poté stále tak realistické, aby nedocházelo k odleskům od osvětlení. Nakonec jsem se rozhodl a ponechám pozadí bez vrchní vrstvy EPOXYDU.
Poslední a velice důležitou částí výroby, kterou nelze opomenout je neutralizace pryskiřice, aby byla zdravotně nezávadná. Celé pozadí jsem osprchoval teplou vodou a následně polil slabou kyselinou octovou (poměr asi 1/3 klasického octa). Nechal jsem to působit asi 40 minut a pak osprchoval teplou vodou toto jsem opakoval eště jednou. Jediné co me mírně zaskočilo, že kdyz jsem nechával pozadí vyschnout, části kde byla pryskyřice méně zakryta zrnky písku dostala takový bíly nádech. Nevím jestli to bylo způsobeno příliš dlouhým působením kys. octové nebo vodou. Naštěstí při namočení celé pozadí díky vrstvě křemičitého písku ztmavne a zbělání pryskyřice není viditelné. Myslím že v konečné fázi bude z pozadí viditelný jen zlomek jeho plochy, protože moje představa o akvariu je hlavně založena na pěkném zeleném porostu. Jak to dopadne ukáže až delší čas co bude pozadí umístěno v akváriu.

Přiložená fotografie hrozný kvality ukazuje výrobu pozadí ve fázy vyřezaného reliefu do desky extrudovaného polystirenu.
Záznamy jsou řazeny od nejnovějšího po nejstarší.
Nápověda   Mapa   Statistika   Foto   Archiv   Seznam   |<   <<   >>   >|