ARCHIV - akvária střední (81 až 160 litrů)

Nápověda   Mapa   Statistika   Foto   Archiv   Seznam   |<   <<   >>   >|  
Záznamy jsou řazeny od nejnovějšího po nejstarší.
14.5.2007(vloženo 14.5.2007)
Tak tohle akvárium se stěhovalo do dětského pokoje. Celý proces šel velmi rychle a akvárko se zabíhá. Druhé akvárium, Mechové království, povolilo ve spoji (je staré více než 20 let). Strop o patro níž je na obrázku. Akvárko jsem slepil a přesunul do sklepa. Už je v něm opět voda a drží.
Tato malá katastrofa urychlila rozhodnutí pořídit akvárium nové a velké. Tak ve středu nám přivezou ze Sklorexu nádržku 720 litrů. O tomto akvárku budu zatím informovat pouze na webovkách našich akvárií. http://www.akvarium.websnadno.cz/ Tam taky budou fotky z postupného zařizování a zabíhání.Držte palce. Petr
25.3.2007(vloženo 25.3.2007)
Tak jsem pokračoval v pokusech o rozdvojení CO2. Nejdříve vzduchovací kamínky, potom zpětné ventilky na konec hadiček. Výsledek byl stejný. Po spuštění vytlačí CO2 z jednoho ventilku a už si neporadí z druhým. Takže to bublá stále jen do jednoho akvárka. Musel bych to každý den znovu seřizovat a to by byl pravý opak toho, čeho jsem chtěl tlakovou lahví dosáhnout, tedy ušetřit si práci. Řešením by byly dva jehlové ventily, ale vzhledem k tomu, že plánuji po létě nahradit svoje 2 akvária jedním velkým, byla by to zbytečná investice. A tak jsem se u Zahrádky ve skále vrátil k burčáku.
16.3.2007(vloženo 16.3.2007)
Tak jsem přešel z burčáku na CO2 z lahve. Měl jsem představu, že pomocí rozdvojky a škrtítka udělám rozvod do obou akvárek. Povedlo se mi to celkem snadno seřídit. Ovšem po vypnutí elektromagnetického ventilu nateče do hadičky voda ( vývody jdou do filtru) a druhý den CO2 vytlačí vodu jen z jedné, takže mohu seřizovat znovu. Pokusím se ještě připojit na konec hadiček rozprašovací kamínky a ty vložit k nasávání filtrů. Snad to zamezí nasátí vody po vypnutí CO2.
24.2.2007(vloženo 24.2.2007)
Dnes jsem si trochu hrál, a kromě druhého akvárka jsem přidal ještě mapu rostlin Zahrádky ve skále. Najdete ji mezi fotkami.
10.2.2007(vloženo 10.2.2007)
Týden po sestřihu je Rotala opět u hladiny. Střih jí evidentně prospěl.
9.2.2007(vloženo 9.2.2007)
Dnes jsme spustili takový malý webík o našich akvárkách. Neděláme si žádné ambice a tak jsme zvolili tu nejjednodušší formu. Chtěl bych na něm nabídnout postupně více fotek akvárek, rostlinek i rybiček. Můžete se kouknout: http://www.akvarium.websnadno.cz/
4.2.2007(vloženo 4.2.2007)
Vášnivým akvaristou je i náš věrný Ben.
3.2.2007(vloženo 3.2.2007)
Rostlinky byly už tak husté, že bylo nutno nejen prostříhat, ale i přesadit. Echinodory pro jejich velikost jsem musel oddělat uplně.
3.2.2007(vloženo 3.2.2007)
Taky jsem přidal rostlinky Alternanthera roseafolia. Dostal jsem je od Jiříka z jeho Televize (díky). Snad půjdou. Umístil jsem je hned vedle Ludvigie, tak aby se pěkně doplňovaly ještě s růžovou Rotalou. Záměr je tón v tónu. Tak snad to vyjde.
1.2.2007(vloženo 1.2.2007)
Před týdnem jsem vyměnil žárovku za 11W zářivku + jsem ještě o další 11W zářivku posílil osvětlení. Po týdnu provozu se zdá, že řasa nikde a rostlinky, hlavně barevné, se mi odměňují. Včera jsem musel sestřihnout Rotalu, byla už příliš dlouhá. A tak přidávám fotku těsně před střihem.
27.1.2007(vloženo 27.1.2007)
Riccia na kořenu
27.1.2007(vloženo 27.1.2007)
Koberečky z Riccie
Riccia se mi množí opravdu rychle a někteří z Vás reagovali na mou nabídku a přijeli si pro tuto rostlinku. Opravdu ji raději rozdávám, než házím do záchodu. Vzápětí jsem dostal několik emailů, že vám rostlinka nechce držet u dna tak, jak drží mně, že stále vyplavává a že je nějaká rozdrcená a rozpadá se.
Rozhodnul jsem se tedy napsat několik postřehů a ušetřit další zájemce zklamání a mě samotného stálého vysvětlování. Jsem si vědom, že na netu je k této problematice několik článků a tak napíšu jen to základní a výsledky vlastního pozorování.
Riccia fluitans je rostlina plovoucí. To znamená. Že je lehčí než voda a u dna ji donutíte růst jen násilím. Zde se nám skýtá otázka, zda to tedy není znásilňování přírody. Ano je! Stejně jako nutit žít ryby ve skleněných konzervách s hroznou vodou a krmit je sušeným svinstvem. Pokud to ale děláme z láskou, jistě se to dá odpustit.
Jak tedy riccii dostat na dno. Nejjednodušší způsob je přivázat ji rybářským vlascem (není ve vodě vidět) k nějakému předmětu. Mohou to být kameny kořeny i cokoliv jiného. Já sám z oblibou používám zbytky obkladaček, které si do patřičného tvaru a velikosti upravuji štípacími kleštěmi. Na kachličku v umyvadle naskládám riccii a omotám vlascem. (Pánové nezapomeňte po sobě umyvadlo umýt. Zbytky Riccie jsou všude a manželce to nedělá dobře. Nevím proč.)
Na připevnění rostlinky se dá použít i síťka, ve které se prodávají citróny. Toto řešení používám tam , kde je předpoklad, če by se vlasec špatně omotával. Např. na kokosové skořápce.
Riccia síťku i vlasec brzy zaroste. Stejně tak schová i ostré okraje obkladaček.
Životnost takového koberečku je 5 až 7 týdnů, přičemž je stále mohutnější, hustší a krásnější.
A právě jeho mohutnění je předzvěstí jeho konce. Nakonec se utrhne a vyplave na hladinu. V té chvíli je nutné vytvořit kobereček nový, a nebo tomu předejít tím, že včas celý koberec vytáhneme a znovu omotáme vlascem. Opětovné omotání vlascem bych doporučil provést maximálně 2x, z toho důvodu, aby se nám pod rostlinkou nehromadily její odumřelé části.
Někteří akvaristé také koberečky ve chvíli, kdy začínají přerůstat stříhají, ale to se mi neosvědčilo. Nejsem asi dostatečně zručný, protože mé koberce vypadaly jak vzteklej hrouzek.Pro lepší manipulaci vytvářím menší koberečky a ty pak v akváriu skládám do větších ploch.
Riccia se tlačí k hladině, aby se v konkurenčním boji dostala co nejblíže světlu. Proto je nutné, pokud chceme aby se jí dařilo i pod vodou, zajistit dostatek světla i u dna.
Někde jsem četl polemiku a obavy z toho, že neporoste ve vodě nad 26 stupňů. V mém akvárku se pohybuje teplota mezi 26-28 stupni a roste nádherně. Synovi roste v malém akváriu při 22 stupních. Na teplotu tedy vybíravá není.
Často se mě návštěvy ptají: „A jak to odkaluješ?“ Sám nevím proč, ale v těchto koberečcích se mi kal neusazuje. A to pokrývají polovinu dna v mých nádržích. Hadicí odkalím mezi rostlinami, a i když se snažím prstem zvířit vodu nad koberečkem, žádný kal se nezvedá. Nutno podotknout, že filtry fungují velmi dobře a kal není žádným problémem ani mezi rostlinami.
Riccia na dně je rostlinka jen pro trpělivé a pro ty, kterým nevadí občas věnovat akvárku více času a umáčet si ruce.
Tolik tedy na vysvětlenou.
22.1.2007(vloženo 22.1.2007)
Tak jsem přikoupil 10 Neonek červených.Hned jsou v akváriu vidět. Tím jsem se dostal s počtem ryb myslím na optimum.
20.1.2007(vloženo 14.6.2007)
prosinec 2006
15.1.2007(vloženo 15.1.2007)
Riccia vytvořila na dně nádherný hustý a souvislý koberec. Škoda, že na fotkách neni vidět jeho krásná zelená barva. Ostatní rostlinky rostou taky jako o závod.
Přikládám fotku ze včerejška.
11.1.2007(vloženo 11.1.2007)
Akvárium funguje víc jak měsíc a zdá se že se celkem dobře zaběhlo.
Rád bych provedl malé vyhodnocení dosavadních zkušeností. Někomu můžou být užitečné a stejně tak i mně v budoucnu.
Ověřil jsem si teorii poskládanou ze zkušeností akvaristů na internetu (za to všem dík) a svých dosavadních zkušeností.

Tak tedy:
Při založení akvária byl na dno nasypán starý akvarijní písek (3 cm) a na něj čistě vypraný nový písek zrnitosti 2 - 4 mm.
Dno bylo osázeno maximálním počtem rychle rostoucích rostlin (asi 100 kusů).
Rostliny byly od prvního dne přihnojovány PMDD (8 ml/ den)
Osvětlení bylo přidáváno postupně.
Velikost filtrační náplně: 7 procent akvária

Po měsíci provozu se vyskytla pouze zelená tečkovaná řasa při velkém nadbytku světla.Po úpravě osvětlení řasa téměř zmizela a je stále na ústupu.

Hodnocení růstu rostlin:
Anubias barteri: Roste pomalu ale stále přirůstá.

Eustralis stellata: Roste středně rychle. Větví se. Rostlina ze které jsem měl největší strach. Zatím bezproblémová.

Echinodorus Indian red : Roste raketově. Začíná se množit.

Echinodorus ozelot red: Roste rychle.

Heteranthera zosterifolia : Jedna z nejrychleji rostoucích rostlinek. Tvoří kompaktní trs. Dělá mi velkou radost.

Hygrophila rubella: Roste rychle a hustě. Její listy mají červenohnědé zabarvení, takže proti pozadí je nenápadná.

Hygrophila corymbosa: Roste pomalu, ale velmi hustě a má nádhernou jasně zelenou barvu.

Limnophila sessiliflora: Nejrychleji rostoucí rostlinka.

Ludvigia repens: Středně rychlý růst. Má nádhernou červenou barvu.

Rotala rotundifolia: Roste středně rychle. Bohatě se větví. Má vrcholy krásně růžové ( to byl taky důvod, proč jsem ji chtěl). Rozhodně nezklamala.

Riccia fluitans: To je moje rostlinka na hraní. Na hladině roste velmi rychle a vytvářet z ní koberečky je mojí velkou zábavou. Trochu experimentuji s různými způsoby jejího upevnění a následnou údržbou. Časem o tom taky něco napíšu. V současné době vytvořila na dně nádherný hustý koberec, který budí velkou pozornost i u návštěv neakvaristů. Je to rostlina jen pro nás hračičky, co se rádi v akváriu hrabou.

Tiger lotus red: Roste rychle, ale jeho zbarvení zdaleka neodpovídá krásným rudým rostlinám na netu. Spíše odpovídá obrázkům Nymphaea Zenkeri Red. Tak si myslím, že se v AQUA DAHO sekli.

Sagittaria subulata: Ve vedlejším akváriu s tvrdší vodou rostla velmi dobře a rychle. Tady spíše neroste. Její listy jsou ale zdravé a krásně zelené.

Rybám se taktéž daří dobře. Krmím 2x denně. Jednou suchou a jednou mraženou potravou, přičemž střídám různé druhy suchého i mraženého. Rostou a jsou krásně vybarvené. Na začátku jsem si nebyl jistý, zda opravdu chci Skaláry. Dneska z nich mám radost.

Po víc jak měsíčním provozu mě asi nejvíc těší nepřítomnost řas a nádherný růst rostlin.
Taky uvažuji, jestli nakonec nepřikoupím k těm dvěma pokusným neonkám kamarády.
Poraďte!
11.1.2007(vloženo 11.1.2007)
8.1.2007 jsem přidal dvě Přísavky thajské Gyrinocheilus aymonieri.
Jsou velmi aktivní a mají se k světu.
8.1.2007(vloženo 8.1.2007)
Rostliny začínají přerůstat. pravidelné zaštipování nestačí. Dnes to bude chtít radikálnější střih.
5.1.2007(vloženo 5.1.2007)
Echinodorus Indian red vyhnal květní výhon.
4.1.2007(vloženo 4.1.2007)
Ještě připojím vzpomínku na piraňky.
4.1.2007(vloženo 4.1.2007)
V tomto akváriu žily pokojně 7 let 2 piraně. A protože hned vedle stojí stejně velká společenská nádrž, neměl jsem potřebu nic měnit. Zlom přišel v září roku 2006. Společenská nádrž chtěla menší reorganizaci a tak jsem začal hledat inspiraci na internetu. Do té doby jsem rostliny nepřihnojoval a nepřidával CO2. Nebylo proč. Osvědčené druhy rostly uspokojivě a rybám se taky dařilo. Jenže znáte to. Když něco začnete moc studovat, tak vás to vtáhne. A tak jsem začal experimentovat. Na internetu jsem si našel akvária podle mého vkusu a studoval jejich podmínky. CO2 z kvasnic nakonec skoro nic nestojí a PMDD od Rosíka je taky za babku. Vodu změkčit přidáním dešťovky a už to jelo. Jestli jsem si do té doby myslel, že mi rostou rostliny, tak jsem se mýlil. Echinodorus Rubin a Echinodorus bleherae po třech týdnech narostly do gigantických rozměrů, zaplnily celé akvárko a začaly kvést. A tak jsem je daroval. Ostatní rostliny se chovaly podobně, ale daly se udržet v určité formě. V listopadu vzrostlo mé nadšení natolik, že padlo rozhodnutí nádrž s piraňami přebudovat taky na společenskou nádrž.
Rodina souhlasila, zvláště když jsem zdůraznil, že to v podstatě nebude nic stát. A tak šly piraně do zverimexu (je zvláštní, že nám po nich hned začalo být smutno. Zvláště manželce.) a já začal vyrábět pozadí.
Návod jsem našel na této stránce:
http://www.moje-akvarium.net/clanky-vyroba-p...
Jako povrchovou úpravu jsem zvolil v první vrstvě písek a ve druhé drcené hnědé uhlí. Pro neutralizaci povrchu po dokončení jsem namíchal roztok tří procentního octa. Pozadí je tvarováno tak, aby za něj do pravého rohu mohla být schována filtrační pěna, přes kterou je voda filtrována před vstupem do nasávací trubka vnějšího filtru. Voda se z filtru vrací do prostoru akvária před pozadím a tím je zajištěna její cirkulace. K filtrační pěně se voda dostává jeskyní v pozadí.
1.12. 2006 jsem pozadí instaloval. Část původního písku jsem v akváriu nechal a na něj přišla vrstva nového 2 – 4 mm zrnitosti.
Do dna jsem zasadil pár rostlin z vedlejšího akvária, ale protože jsem chtěl vytvořit akvárko odlišné, zbytek rostlin jsem si objednal od AQUA DAHO. Přišly 6.12. Všechny bez výjimky do dneška nádherně rostou. Moc se mi líbily na internetu koberečky z trhutky a protože jsem s nimi měl dobré zkušenosti i z vedlejšího akvária, dal jsem je i sem. Musím přiznat, že obdivuji dokonalý trávníček u Sagiho. Všechna čest!
Protože v Brněnské vodě není takřka žádné železo, od prvního dne přihnojuji PMDD. Dávám 8 ml denně. Mnozí se jistě chytí za hlavu, že na 160 l je to moc, ale měl jsem to vyzkoušené z vedlejšího akvária a hlavně – funguje mi to. Řasa se objevila pouze v nepatrném množství tečkovaná ( byla zavlečena na rostlině).
Příšerně tvrdou brněnskou vodu jsem se rozhodnul změkčit starým osvědčeným způsobem chudých akvaristů- přidáváním dešťovky. Uhličitanová tvrdost se mi tak daří snížit z 16 na současných 7.
pH se pohybuje kolem 7.
První týden, ze strachu před vznikem řas v nezaběhnuté nádrži, svítila jedna zářivka 12 hodin a druhá jen 8. Po týdnu řasy nikde a tak druhou zářivku zapínám na 10 hodin. Po dalším týdnu řasy opět nikde a tak obě zářivky jedou 12 hodin. Po dalším týdnu přidávám 40 W žárovku a mírně se objevuje se tečkovaná řasa. Měním žárovku za 25 w a růst řasy se zastavuje. A to je současný stav osvětlení.
Samostatnou kapitolou byl výběr ryb. Měl jsem jediné kritérium. Nesmí okusovat rostliny. Jednoznačně jsem chtěl mé oblíbence Parmičky siamské. Můj syn navrhnul Skalárky a protože proti nim v podstatě nic nemám, proč ne. Po týdnu po založení sem putovaly z vedlejšího akvária 2 pokusné neonky. A protože přežily, už tu zůstaly. K nim hned přibylo 6 skalár a 7 parmiček. Všechny ryby byly zakoupeny ve Sklorexu. Doma jsem zjistil že místo dvou parmiček jsem dostal jiné ryby. Vím, že se to stává, protože ryby jsou z odchytu a do hejna se připlete kde, co. Jednu z nich jsem později identifikoval snad jako Garra taeniata.
Dnes je 4.1.2007 a mohu říci, že akvárium nám dělá radost. Rostlinky rostou jako o závod a ryby je napodobují.
Vytvořit tuto presentaci jsem chtěl právě pro to, abychom se o tu radost podělili.
Není možné se trefit do vkusu všem, ale to vůbec není cílem. Pro ty, kteří jsou na podobné vlně, a potěší je to, bych zde chtěl občas napsat a vyfotit, co je nového.
3.1.2007(vloženo 14.6.2007)
tak to vypadalo na začátku
Záznamy jsou řazeny od nejnovějšího po nejstarší.
Nápověda   Mapa   Statistika   Foto   Archiv   Seznam   |<   <<   >>   >|