Přítomni: momentálně není nikdo přítomen
14:17 - salonka
 - tak dnes sa mi nakoniec podarilo úplnou náhodou nájsť miesto malým 20-tim Fenestrátom a zoberie si ich jeden majiteľ akvaristiky.Tie ,ktoré mi momentálne plávajú v nádrži neodchovám a nechám to na prírodu.Tak svoj dotaz k rybám teda ruším.Dik
21:35 - salonka
 - ahojte,viem,že táto ponuka je Vám dosť od ruky,ale možno viete o niekom na Slovensku,kto chová tieto ryby ,alebo viete o niekom kto by si ich možno vedel zobrať?Takže neviete o niekom kto by na Slovensku chcel cca 20 ks vyše mesiac rozplávaných Paratheraps fenestratus?Majú cca 1cm,odchovávané zatiaľ na cyklope a Baby krmive.Nemám pre ne miesto a ak by si ich niekto zobral,tak by bolo super.Mám aj týždeň rozplávané v akvárku,ale tie už neodchovávam.Ak by bol záujem,je ich ešte kopa.Odber v Bratislave.
16:30 - unicast_x pro Marek 13
 - Na tohle ti nikdo přesně neodpoví, protože těch možností je víc. Pravděpodobně otrava nevhodnou vodou, nemoc nebo kombinace obojího.
10:15 - Marek 13
 - Dobrý den, chci se zeptat jak je možné nebo co to mohlo způsobit, že mi během 3-4 dnů umřela neonka a druhý den black molla. Koupili jsme je v pátek odpoledne, a v pondělí umřela neonka a v úterý black mohlla.

Děkuji Hezký den
09:23 - unicast_x
 - "Doteraz som menila vodu každé dva týždne okolo 15-16 l."

To je s tímhle osazenstvem málo. 15 litrů každé tři dny mi přijde rozumné. S větším akváriem by to bylo mnohem méně náročné, i ty výměny vody by mohly být výrazně méně časté. Taky rostlin to chce mnohem víc a taky od každého druhu víc kusů a pořádně do nich svítit. Pistie je výborná rostlina a odvede spoustu práce, taky rychle roste a to je žádoucí. Klidně ať je přes polovinu hladiny.

Filtr Tetra 600 to určitě nezhorší. Ale určitě k ní předfiltr, třeba tenhle:
https://www.profiplants.cz/produkt/predfiltr... (dá se ale objednat na Aliexpresu za polovic), do něj bude rozumné dát přípravek CleanWater a stáhnout průtok na minimum, třeba jen na 150l/hod, za předpokladu, že tam zůstane i stávající vnitřní filtr. Ale i tak bude rozumné častěji měnit vodu.

(nevíme, kolik tam je dusitanů a amoniaku/amonia, tohle aspoň zajistí jejich spolehlivou přeměnu na dusičnany. Dusičnany už musejí odbourat rostliny a ten CleanWater)
08:25 - Hope10 pro unicast_x
 - Ďakujem za radu. Zvažovala som väčšie akvárium, ale pre mňa je akvaristika náročná veda. Náročné je to v tom, že sa snažím urobiť to správne, ale aj tak to vyjde inak. Doteraz som menila vodu každé dva týždne okolo 15-16 l. Z rastlín mám pistiu, mach, echinodorus a ešte jednu, ale práve tá mi začala zhadzovať listy. Teraz vyzerajú ako miniatúrne palmičky. Z vonkajších filtrov som pozerala na Tetra 600, ktorá má dobré recenzie.
19:20 - unicast_x pro Hope10
 - Já to zase rozdělím na body.

1) testy 6 v 1 jsou asi nejmíň spolehlivé. Pravda, nejsou v tom samy, takových nepříliš spolehlivých testů je bohužel spousta.

2) Pokud je v akváriu do 50 mg/l NO3-, tak to pro zmíněné druhy ryb nepředstavuje zásadní problém, ale samozřejmě čím méně, tím lépe.

3) 28 st. C představuje pro některé druhy rostlin problém, ale měly by to přežít. Jiným to nevadí, je potřeba se podívat na konkétní druhy, co tam je. S hnojením bych si v této fázi nepřidělával starosti, to množství ryb to pohnojí dost a CO2 taky vyprodukují dost.

4) Tohle množství ryb je přibližně na stolitrovku, aby to bylo tak nějak stabilní (nebo stošedesátku a pak to bude s rezervou, čili bude možné prodloužit intervaly pro výměnu vody). Stolitrovku, kde nebude osm rostlin, ale tak dvacet nebo víc. Nebo to rozdělit do dvou takových padesátilitrovek. Pokud toho nelze dosáhnout, tak je potřeba častěji měnit vodu, měnit vodu, měnit vodu a tak pořád dokola. Větší filtr nebo ještě jeden může trochu pomoci. Trochu, protože biologická filtrace v malých vnitřních filtrech s relativně velkým průtokem prostě pořádně fungovat nikdy nebude. Vnější filtr s předfiltrem možná pomůže.

A teď takové maximalistické doporučení: zajet do Hornbachu, tam koupit za cca 1350 Kč stošedesátku (100x40x40), založit dno, postupně tam dávat vodu po výměně, která by se jinak vylila (tak půlku, druhou půlku dolít čerstvou vodou), na burze za rozumné peníze sehnat nějaké rostliny podle vašeho vkusu, tak po pěti až deseti kusech od jednoho druhu, přihodit tam pár malých šneků, po měsíci tam polovinu vody vyměnit, přestěhovat ryby a zbylé rostliny a ze starého akvária udělat komorový filtr s přepážkami a s obrovským objemem filtrační hmoty. Něco takového: http://www.tlamovci.cz/diskusni-forum-tema.p...
15:33 - Hope10 pro unicast_x
 - Dobrý deň, merala som to papierovým testom 6 v 1. Tam sú 3 hodnoty na NO3, prvá je 0, druhá asi do 10 a potom je ešte jedna hodnota.Ja sa nachádzam v tej druhej. Všetky tie 3 hodnoty sú síce prijateľné, ale znepokojilo ma to. Ostatné hodnoty sú v poriadku, nezmenené. Jedine ešte by mohol byť problém v teplote vody. Teraz sa mi šplhala teplota od 28 C a vyššie, keďže bolo teplo, ale už som sa dostala na 24-26 C. Začala som pridávať hnojivo Sera železo. Prerybnené môže byť tými 4 pancierníčkami, ale dcéra ich nechce predať. Je nutné kvôli tomu meniť filter? Mám klasický od setu Diversa Claro. Okrem teploty vody a to, že som vypustila malých pancierníčkov do akvária, sa nič nezmenilo. Aspoň ja som nič zatiaľ nezistila. Ďakujem za akékoľvek rady a nápady
08:48 - unicast_x pro Hope10
 - 1. Není zřejmé, co je "mírně zvýšená hladina NO3", není zřejmé, jaká hladina NO3 je ve vodovodní vodě (nebo v té, za kterou se měnilo, pokud to nebyla vodovodní).

2. Natolik zvýšené NO3, aby to začalo škodit rostlinám, by znamenalo už dávno mrtvé ryby. Problém bude nejspíš někde jinde.

3. To akvárium je přerybněné. To je jediné, co se na základě těchto informací dá říct s jistotou.
10:26 - Hope10
 - Dobrý deň, potrebujem radu. Mám mierne zvýšenú hladinu NO3, je to na prijateľnej hranici, ale neviem ako ju mám znížiť. Vidím, že aj rastliny sú iné, začínajú im žltnúť listy. Včera som vymenila časť vody, ale hladina NO3 je rovnaká, dala som aj prípravok na zníženie NO3. Mám 55 l akvárium 8 razbor, 5 pancierníčkov škvrnitých a 4 malých pancierníčkov, ktorí majú iba 2 mesiace. Práve kvôli zvýšenej hladine som zrušila pôrodničku a vypustila ich do akvária. Ešte mám Slimáka Neretinu. Ďakujem za odpoveď
12:15 - Julie
 - Dobrý den, prosím, potřebovala bych poradit, jsem začátečník - na ploutvích pavích oček i na ocasní ploutvy molly je jakoby plíseň - malé kuličky. Co s tím? Děkuji za reakci...
05:21 - Hope10
 - Potrebujem poradiť, u jednej z razbor som si všimla biele výkaly. Všetko vyzerá v poriadku, ryby žerú, sú aktívne, na správaní nepozorujem zmenu. Je možné, že ide o črevnú chorobu?
21:17 - Hope10 pro Roman
 - Ďakujem za odpoveď. Mením každý deň časť vody, a doplňujem novú z hlavného akvária. Zatiaľ to vyzerá, že nechcú žrať. Ešte ma napadla jedna vec, dať do hlavného akvária pôrodničku a tam ich premiestniť. Bol by tento nápad najvhodnejší? Plánujem čistiť hlavné akvárium cez víkend, a ak by to s tou pôrodničkou bolo vhodné, tak by som ich potom premiestnila. Hlavné akvárium má 54 l, je zabehnuté už od októbra minulého roka. Dnes majú pancierníčkovia asi 5 dní. Zatiaľ sa držia a kúpila som krmivo rastové, priamo pre poter.
17:10 - Roman pro Hope10
 - Osobně s nádržkou o objemu 2 litry nemám žádné zkušenosti. Můžeš to zkusit bez filtru. Krmit musíš vícekrát denně, likvidovat zbytky krmiva. Myslím si, že vzduchový filtr by pomohl, jen mám strach, aby průtok v tak malém akva nebyl moc veliký a jelikož nebude zaběhlý, tak ani nebude řešit problém s odpadními látkami. Zkus a uvidíš. Vodu ale i v případě instalace filtru měň i nadále.
06:43 - Hope10 pro Roman
 - Ako dočasné riešenie na minimálne mesiac, kým nebudú väčšie na presun do hlavného akváriá, to bude fungovať? Mohol by byť filter molitanový s kompresorom od Tetra APS 50 alebo miesto filtra vzduchovací kamienok alebo to nechať bez filtra a meniť každý deň vodu?
22:02 - Roman pro Hope10
 - Určitě by bylo vhodné vzduchování doplnit, nebo nějaký malý vnitřní filtřík, který by čeřil hladinu. Také by bylo vhodné zvětšit objem akvária. Vodu bych ve tvém případě měnil spíše denně, asi 1/3.
07:30 - Hope10 pro Roman
 - Mám ich v maličkom akváriu (2 l), dokopy ich je 4. Kŕmim ich suchým krmivom Sera Vipan baby. Mením vodu každý druhý deň a dávam im vodu z hlavného akvária. Neviem či je to dobré, poraďte prosím. Uvažovala som aj o vzduchovaní, bolo by to vhodné, keďže sú také malinké? Ak áno, čo je potrebné dokúpiť na vzduchovanie? Ďakujem za radu
18:22 - Roman pro Michaela 81
 - Sekavka (Mřenka) proužkovaná.
18:18 - Roman pro Hope10
 - No, spíše by to chtělo akvárium s filtrací. Odpadní látky jsou problém.
13:10 - Hope10
 - Vyliahli sa mi pancierníčkovia? Ako mám postupovať? Môžem ich dať do pôrodničky? Momentálne ich mám osobitne v skle a neviem ako dlho bez vzduchovania vydržia, preto sa pýtam, či tá pôrodníčka môže byť pre nich vhodná.
10:37 - Michaela 81
 - Jak se zbavíme šneků v akváriu?
06:08 - Hope10 pro Roman
 - Sú nalepené na skle akvárka pod úrovňou hladiny, dokonca sú 2 na filtry a sú biele. Všetky sú vo vode. Už to bude tretí deň, čo sa tam držia. Neviem, či sú oplodnené. Zatiaľ sme ich tam nechali, ale čítala som, že je dobré ich dať preč a zabezpečiť vzduchovanie. Ja nemám náhradný filter, ani neviem, čo je potrebné na vzduchovanie. čo je dobré, nechať ich v akvárku, alebo ich premiestniť do skla, odčerpať vodu z akvárka?
21:51 - Roman pro Hope10
 - Máš je pod úrovní hladiny nebo nad úrovní hladiny?
18:47 - Hope10
 - Potrebujem poradiť. Na skle akvárka mám ikry, tuším budú od pancierníčkov. Prosím, poraďte čo mám robiť.
Ďakujem
13:38 - Roman pro salonka
 - Sice tento filtr nepoužívám, ale jedná se v podstatě o čerpací hlavu, kde místo jen molitanového média je i schránka na keramický materiál. Jestli jsem dobře pochopil, chceš jej použít do 500 litrového akvária. Nebylo by lepší se orientovat na vnější filtry, které by v akváriu nezabíraly prostor a měly větší objem filtračních hmot?
17:24 - salonka
 - ahojte,idem sa spýtať ,či niekto používa tento vnútorný filter.Používate vnútorný Aquael Turbo Filter 2000
Popis produktu
TURBO FILTER 2000 - 2000L/h. 27W Vnútorný filter s 3 druhmi filtrácie mechanická. biologická a chemická privzdušňovanie .plynulá regulácia prietoku.Mňa zaujíma aj to,či je teda dobrý,ale hlavne jeho údržba,skladanie,aby nebola náročná a aby vydržali aj " bužirky " na kábloch,ktoré ja posledné dva roky zlikvidujem na podobných filtroch.Je teda dobrý tento filter?Plánujem ho dať do 500-ky k cichlidám a ku cca 20ks nových a starých rýb.
15:24 - Hope10
 - OK. Vodu som testovala, hodnoty mám dobré. NO2 je nulové, PH 7,2-7,6. Okrem hnedej riasy, to by konečne mohlo byť na dobrej ceste. Ďakujem a prajem peknú nedeľu
12:14 - Roman pro Hope10
 - Já bych to nechal tak. Beta žere z hladiny, razbory posbírají co začne klesat a pancéřníčci zlikvidují co dopadne na dno, což je v pohodě. Alespoň ryby vše spotřebují. Je také možno dát trochu krmiva mimo krmítko. Sice Claro 600 přímo neznám, ale myslím si, že to zvládne. Ten Eheim asi bude lepší s ohledem na objem filtračních náplní, ale asi to nebude nutná investice. Pokud chceš mít jistotu, kup si NO2 test a zkontroluj párkrát vodu. Pokud bude NO2 stále nulové, pak nitrifikační proces v akváriu je v pořádku a není potřeba nic měnit.
11:26 - Hope10 pro Roman
 - Dobrá správa je, že tá najmenšia rybka začala jesť, dokonca si trúfla aj na kŕmitko. Zatiaľ sa mi všetky razbory pekne vyfarbili a chcú žrať. Mám pocit, že Beta si privlastňuje kŕmitko, kde sypem vločky. Niekedy som ju pristihla ako naháňa rybku, ktorá si niečo uchmatla. Väčšinou to vyzerá tak, že Beta žerie a ostatné razbory čakajú čo začne klesať. Je lepšie dať preč kŕmitko alebo dať ešte jedno pre razbory, ale to by som musela stále dávať dole kryt, ak by som chcela kŕmiť. Mám to radšej nechať tak? Rozmýšľala som o výmene filtra namiesto Claro 600 za filter Eheim Aquabal 130 alebo to Claro potiahne akvárium s 10 raborami, 5 pancierničkami a 1 Beťákom?
Ďakujem za odpoveď
21:05 - Roman pro Hope10
 - No, to nebude moc pravděpodobné, že by to byla tuberkulóza. Ale těžko to říci s jistotou. Pokud by bylo podezření na tuto nemoc, tak ryba musí pryč z nádrže. Pokud není k dispozici karanténa, pak ji raději utratit.
14:01 - Hope10 pro Roman
 - Ešte ma tak napadlo mohla by to byť tuberkulóza rybky: Mycobacterium fortuitum, Mycobacterium marinum.? Ak by to náhodou bola, mám urobiť nejaké opatrenia, viď: https://rybicky.net/clanky/1204-mykobakterio...
ĎAkujem za odpoveď
13:46 - Hope10 pro Roman
 - Ďakujem pekne. Asi pred týždňom som kupovala nové razbory, a zaujímavé bolo, že ani nie 2 dni na to sme si všimli, že jedna razbora nemala chvost. Ten jej už teraz dorastá. Medzitým pozorujem tú vychudnutú razboru, ktorá okrem menovaných príznakov nevykazuje iné príznaky. Pláve s inými rybami, akurát všetky idú žrať, iba ona nejde. Je mi jej ľúto. Je to pomalé umieranie od hladu. Ostatné razbory vyzerajú v poriadku.
Ešte raz ďakujem za odpoveď
17:08 - Roman pro Hope10
 - Nemusí být nemocná, může být prostě "invalidní" od narození. Pozoruj i další příznaky, zarudlé skvrnky či žábry, roztřepené ploutve, bílé tečky, nitkovité výkaly... Pokud jeví nějaké takové příznaky, buď ji izoluj nebo ji raději utrať. Pokud ne, můžeš ji nechat dožít.
16:24 - Hope10
 - Mám taký problém. Mám 54 l akvárium, založené v októbri. Osadenstvo 5 pancierníčkov škvrnitých, 8 razbor klinoškvrnných. Problém je, že jedna razbora - je najmenšia zo všetkých nechce žrať, nevlní sa ako ostatné, pláve, ale niekedy trhane pri bočnom manévri. Čo mám urobiť, izolovať ju? Nemám náhradný filter.
Ďakujem za radu.
14:52 - Gesh
 - Ahoj, přátelé, sháním v Praze a okolí tanganické šnekáče (lamprologus ocellatus ideálně gold), neolamprologus tretocephalus, cyprichromis leptosoma tricolor/yellow head a ophthalmotilapia ventralis. Nevíte, kde bych je mohl sehnat? Akvaristika/chovatel/velkochov cokoliv.
10:46 - Roman pro romi28
 - Hodně záleží na velikosti akvária. Doporučil bych pancéřníčky či sumečky kropenaté. Těm dá závojnatka určitě pokoj. ;)
10:44 - Roman pro PVanova
 - Ahoj, promiň, nějak jsem nezareagoval. Ano, je to on a dožívá se poměrně vysokého věku. Mně vydržely v akváriu deset let. :)
20:56 - PVanova pro PVanova
 - Díky moc... už nic. https://rybicky.net/atlasryb/pancernicek_kro...
13:50 - romi28
 - Ahoj lidi, prosím o radu, které rybky by se hodili k závojnatkám? Díky.
18:30 - PVanova
 - Ahojky lidi, prosím vás, jak přesně se jmenuje živočich na modrém panelu tadytěch stránek nahoře (jako maskot)? Mám dva, asi stejné pohlaví, menší (nejspíš samečci) a tata má dva téměř stejné, možná snad v nějakých malých detailech jinak zbarvené dva větší (nejspíš samičky). A měli jsme za to, že to jsou nějací sumečci, ale když jsem je zkoušela hledat, tak bez úspěchu Díky
07:17 - Hope10 pro Roman
 - Včera mi nechceli ostatné rybky žrať. A dnes mi jedna razbora tiež lape po dychu a je už pri dne. Ostatné rybky sa tiež držia viac pri dne. Čo mám urobiť, filter ide, hodnoty vody sú dobré. Napadá ma radikálne riešenie, kompletnú výmenu vody a preprať filter ale už v čistej vode. Ak sa mi nepodarí zachrániť rybky, asi už nedokúpim ďalšie. Nechcem znova zažiť niečo podobné.
20:40 - Hope10 pro Roman
 - Dnes som menila vodu, vymenila som 10 l, NO2 mám nula, NO3 sa pohybuje od 0-10, PH 7,6, CL2 je nulová, GH mám 8 akurát mám vysoké KH. Zo 6 albínov ostali 2.
06:56 - Hope10 pro Roman
 - Pri druhej dávke som dala viac prípravku. Filter som prala, vždy periem v tej istej vode pri výmene. NO2 si nepamätám, ale ten pásik sa mi ani nezafarbil, proste podľa Tetra tabuľky som bola v norme. Pri výmene vody som dolievala aj vodu, ktorá nebola odchlórovaná asi 1 l. Myslíte že to mohlo spôsobiť predávkovanie prípravku alebo chlór? Našťastie som pred aplikáciou prípravku prelovila slimáka Neretinu, ten je na samotke už týždeň. Teraz neviem, či môžem vôbec nové rybky na dno kupovať, bojím sa, aby sa niečo podobné nestalo. Ostatné rybky vyzerajú v poriadku.
22:49 - Roman pro Hope10
 - No e divné, pokud jsi dávkovala přípravek správně, že by to mělo takový dramatický vliv na ryby. To NO2 jsi naměřila kolik? Neprala jsi při té částečné výměně vody i filtr?
18:10 - Hope10 pro Roman
 - Dobrý večer, kontrolovala som vodu, test dopadol dobre. Kúpila som Testovaciu sadu Tetra 6 v 1. Umreli nám už 2 albíni a jediné čo ma napadá, je že prípravok No planaria im mohol ublížiť. Pokúsim sa dnes vymeniť znova vodu. Ďalší albín, ktorý ešte žije, má po tele červené škvrny. Predpokladám, že dozajtra nám umrú zvyšní 4. Akvárium je zabehnuté už 2 mesiace. Kedy by sme mohli dokúpiť pancierníčkov alebo albínov, ak prídeme o zvyšných, čo ostali? Ďakujem za akúkoľvek pomoc.
12:55 - Roman pro Hope10
 - Nevím jak dlouho je akvárium zařízeno, ale zkontroloval bych NO2. Test se dá koupit v každé akvaristice. Samozřejmě častější výměnou vody, max. 25-30% jednou za tři dny nic pokazit nemůžete, ale nejdříve bych zkontroloval zmíněné NO2.
08:56 - Hope10
 - Prosím o radu. Mali sme zobár červíkov, vyzerali ako ploštenky, aplikovala som prípravok No planaria. 3 dni som dávala prípravok, na štvrtý deň som menila asi 30 % vody. Rybky sú v poriadku, mám razbory a beťáka, ale albíni sú takí apatickí, nejavia o žrádlo záujem, "netancujú" po dne, ako predtým. Oddychujú v spleti koreňov vodných rastlín - pistii. Bojím sa, aby nám neumreli. Ďalšie menenie plánujem o pár dní. Viete mi povedať čo treba urobiť, aby sa albíni správali ako predtým, resp. čo mám urobiť? Niekde som čítala, že sa odporúča meniť 100 až 200 % vody, ale predpokladám, že to je postupne. Ďakujem za pomoc
 - Ahoj.
Tak vnější filtr pořízen. Jen nevím jak dlouho nechat oba běžet. A to kvůli rostlinkám a rybiček.
Mam ten fluval 206 a čerpací hlavu s houbou. Já myslím alespoň 2 týdny. Snad to bude stačit. Jen nevím co ten
proud vody v akváriu. Jestli to nevadí těm rybkám. Budu rád za radu dík.
S pozdravem Martin
08:27 - Roman pro Martin Karviná
 - No záleží na tom, co tam máš za ryby a jaké jsou to krevetky. Já mám například ve společenském akváriu v kombinaci s gavůnky, tetrami a pancéřníčky krevetky Macrobrachium dayanum a je to bez problémů.
 - Ahoj všem.
Tak holky našli zase někde krevetky do akvária, ale vůbec nemá tušení jestli do mého společenského se to hodí. když tak dejte radu. S pozdravem Martin
17:38 - Martin Karviná pro marko5315
 - Ahoj to mi našel strejček googl.
Tilapia je velký rod cichlidovitých ryb, vyskytujících se endemicky pouze v Africe, kromě jediného druhu, který se objevuje též na Středním východě. Převážná většina druhů je z tropické západní a střední Afriky, ale je zde pár druhů vyskytujících se v ostatních částech Afriky. Wikipedie
Vědecký název: Tilapia
Vyšší klasifikace: Vrubozubcovití
Stav ohrožení: Zranitelní Encyclopedia of Life
Řád: Ostnoploutví
Kategorie: Rod
S pozdravem Martin
17:37 - Roman pro marko5315
 - Ahoj, osobně si myslím, že je to mladý kančík příčnopruhý.
16:03 - marko5315
 - nevi někdo co je to za rybu

https://www.akvarko.cz/download/ryba.jpg
20:20 - Roman pro Martin Karviná
 - Značku Fluval jsem používal dlouho a žádný problém jsem s ní nikdy neměl. Osobně ale nemám zkušenosti s tímto typem, ale proč ne, cena je to dobrá a ten objem by mě stačit.
13:57 - Martin Karviná pro Roman
 - Ahoj Romane.
Právě ten vnější filtr nemám a zvažuji jeho koupi. U nás mají Filtr FLUVAL 206 za 1949KčTak nevím jestli jít do něho.

Přiložený obrázek: Filtr
15:48 - Roman pro Martin Karviná
 - Ahoj, předpokládám, že máš externí filtr. Pokud ano, kup si filtrační vatu a dej ji do poslední komory. Měla by zachytit i jemné částice.
12:15 - Martin Karviná pro Roman
 - Ahoj Romane
Ano voda se mi kalila ihned, jelikož jsem jí nalíval z kýble a to bez víčka nebo sáčku jak jsem potom zjistil jak nalívat vodu aby se nekalila. Pak nastalo to mlýko, tak jsem počkal až to sedlo a to vše asi po týdnu, tak jsem nakou pil rostlinky a pak rybičky. potom nějaký klen water preventar testy. ted je voda o.k. ale když jsem dosazoval opět kytičky zase se to rozvířilo. Tak hrubou nečistotu a zbytky rostlinek jsem vzal síťkou. Teď už asi jen čekat. Akvárko mám 200l rohové.
S pozdravem Martin
12:00 - Roman pro Martin Karviná
 - Nevím, jak velké akvárium máš a co v něm již máš nasázeno, ale vytažení štěrku a jeho proprání s kompletní výměnou vody je nejjednodušší varianta. Jen pro jistotu, voda se ti kalila ihned, když jsi ji začal napouštět do akvária?
 - Ahoj Všem.
Před nedávnem jsem poprvé založil první akvárium. Zapoměly mi v obchodě říct ať si prolyju a properu substrát a štěrk. Takž že mlíko už bylo. A co potřebuji poradit? Jestli tu vodu přečerpat přes nějaký filtr. A nebo prostě to vše vytáhnout vylovit a proprat. Ale zase je škoda té vody. Já bych to asi chtěl rozvířit pořádně tu vodu a prohnat jí přes filtr zpátky do akvárka. Popřípadě poradit jaké čerpadlo. Děkuji Martin
09:25 - Hope10 pro Roman
 - Dobrý deň, mám 54 l akvárium (60x30x30 Diversa StartUp set s Led svetlom), svetlo je zo setu 13 W, silnejšie svetlo nemôžem riešiť, iba dĺžku svietenia, filter by mal byť pre akvária do 80 l. Rastliny mám: Echinodorus, Walichy, Pogostemon, Egeria Densa, mach, Anubias a pistia. Pogostemon už vymáhaňa ružice, echinodorus a anubias viem že rastú, mali nové listy, aj mach vyzerá, že rastie. Neviem, či pistia u mňa prežije. Dnes budem kvôli riase čistiť akvárium a rastliny, zostrihám echinodorus - listy postihnuté riasou. Uvažujem o kúpe Rataj CO2 Vital a Rataj Rasobijec. Predtým som dávala iné hnojivo, ale teraz som nehnojila, pretože už nemám hnojivo. Preto uvažujem o kúpe zn. Rataj. Pistiu chcem obmedziť iba na polovicu, môžem natiahnuť silon, aby pistia nerástla, prostredníctvom prísaviek? Neviem, asi som to tu na fóre niekde nečítala. Ešte ma napadlo dokúpiť jednu rybku proti riasám - prísavníka. Ak zle uvažujem, napíšte mi to prosím. Momentálne je mojím číslom jedna krásne zelené akvárium prostredníctvom rastlín samozrejme, ktoré sa mi nedarí udržať a až potom asi dokúpim 2 razbory. Ďakujem za akúkoľvek pomoc
08:39 - Roman pro Hope10
 - V zaběhlém akváriu v podstatě stačí čistit jednou za 14 dní. Co se týká razbor, myslím si, že to akvárium ještě zvládne. Žabku bych ale v žádném případě nedoporučoval. Je to dravec. Krmení rybek je spíše o sledování. Krmit dvakrát denně je ideální. Při krmení by měly rybky vše stíhat sežrat, nic by nemělo padat bez povšimnutí na dno. Rozhodně bych si nedělal starosti s tím, že je beťák moc hladový, protože ožírá tabletu pro pancéřníčky. Můžeš ale zkusit beťákovi trochu při krmení přidat, ale sleduj, že má o nabízenou potravu zájem. Méně je ale lepší než více. Jinak řasy, jsou všeobecný problém. Hnědá řasa roste spíše ve chvíli, kdy je v akváriu málo světla. Můžeš zkusit prodloužit dobu svícení na 10, případně až 11 hodin. Nevím kolik máš rostlinek, ale možná, pokud jich není moc, bych zkusil dokoupit další.
20:55 - Hope10
 - Dobrý večer, v akváriu sa mi vyskytla hnedá riasa, je na echinodoruse a aj na štrku ju začína vidieť. Dokúpila som pistiu, neviem ako sa jej mám zbaviť. Svietim asi 8 hodín, rastliny rastú. HOdnota vody bola v poriadku. Viete mi poradiť. Ďakujem
10:58 - Hope10 pro Roman
 - Ešte sa chcem opýtať, ako správne kŕmiť rybičky. Kŕmime ich ráno trochu granule pre Beťáka, večer vločky, tiež iba trochu, 6 pancierníčkovia dostávajú 1 tabletu na deň. V piatok majú rybky pôst. Beťák vyzeral, že je strašne zúfalo hladný, snažil sa zožrať aj niečo z tablety pre pancierníčkov. Ako mám vedieť koľko majú zožrať? Ak bude akvárium staršie, aspoň 2-3 mesiace, mohli by sme ešte dokúpiť 2 razbory a žabku Drápatečku, tú maličkú? Ešte sa opýtam, pri 54 l akváriu máme raz v týždni čistiť akvárko, čiže odčerpať 1/3 vody alebo by stačilo po dvoch týždňoch? Ďakujem za odpoveď
18:55 - Roman pro Hope10
 - Ne kvůli beťákovi nemusíš nic dělat. ;)
13:24 - Hope10
 - Ano, tá zeleň na kameni sa nedá zotrieť, už som to pri čistení akvária skúšala. A dá sa odstrániť, čo s tým mám robiť? Mám tam mach, ktorý chcem aby obrástol kameň, preto je to komplikovanejšie. Dokúpila som na pomoc akvárku Egeriu densa. Anubias rastie pomaly, ale rastie, echinodorus vyháňa listy a jávsky mach vyzerá, že sa uchytil. Mám ešte pogostemon, ale tam to je veľmi pomalé, ale vyzerá, že po mesiaci budú asi nové listy a rotala walichi neviem či sa mi chytí. Ak by si beťák staval hniezdo, to je potrebné niečo robiť? Akvárium má už 30 dní, hodnoty boli dobré a aj Beťák si rýchlo zvykol.
16:12 - Roman pro Hope10
 - Co se týká počtu rybek, asi bych momentálně žádné další ryby nekupoval. Je jich tam dost a akvárium je docela nové. Dal bych mu čas. Co se týká bublinek, pokud by bublinky vytvářel jen beťák, pak by to znamenalo, že si staví hnízdo. Pokud ale bublinky jdou z filtru a zůstávají na hladině, je to dáno již zmíněnými bakteriemi. Rybkám to ale nijak neublíží. Ohledně řas bych nebyl takový optimista, dříve či později se objeví v každém akváriu. Jsou i tom tvém, minimálně na tom kameni. Ten zelený povrch bude řasa. Jen pro jistotu, kámen zelená a nedá se ta vrstva jen tak setřít, že?
15:47 - Hope10 pro Roman
 - Ďakujem. Predtým som merala hodnoty a všetko bolo v poriadku. Vidím, že aj Beťák púšťa bublinky a takisto aj môj filter, ale nie všetky sa rozplynú. Niekedy je hladina bez bubliniek. Takže sa nemusím obávať? Mám ešte jednu otázku, nikde nemám riasy, ale kameň mi chytá zelenú farbu, mám tam mach, ktorý chcem, aby ten kameň obrástol, teraz neviem, či tá zelenkavá farba je OK alebo to je potrebné riešiť. A posledná vec je, či je možné ešte dokúpiť 2 razbory - dokopy by ich bolo 10 alebo to nechať tak. Ešte som uvažovala o kúpe nového filtra, ale neviem, či o rok nebudeme kupovať väčšie akvárium, tak som to nechala tak. Som začiatočník a mnoho vecí som si už prečítala a niektoré sa rozchádzajú.
15:04 - Roman pro Hope10
 - Většinou se jedná o přemnožení bakterií. Jedná o prospěšné bakterie, problém je s jejich množstvím. Čeřením hladiny se dá problém hladiny částečně eliminovat. Bublinky na hladině jsou způsobeny tímto povlakem. Před posunutím rampy nad hladinu bylo vhodné povlak z hladiny sebrat. Nejlepší je položit kuchyňskou papírovou utěrku na hladinu a postupným tažením po hladině a současným vytahováním utěrky z vody, se povlak natáhne na utěrku a z hladiny odstraní. Čeřením hladiny se pak brání vytváření nového povlaku. Dá se také sbírat pomocí hladinových filtrů. Bránit proti vytváření slepé hladiny se dá i pomocí některých přípravků, ale s těmi nemám zkušenost. Samozřejmě příčiny slepé hladiny mohou být i jiné, například přehnojování, překrmování ryb, nedostatečná údržba akvária (odkalování, částečná výměna vody 1x týdně). U nového akvária je vhodné chvíli vyčkat a nepanikařit. Většinou si akvárium po pár měsících sedne a některé problémy se vyřeší bez přičinění majitele.
19:17 - Hope10
 - Dobrý deň. Mám 54 l akvárko, osadenstvo 8 razbor klinoškvrných, 6 pancierníkov Albín a 1 samec Betta. Všetko vyzerá v poriadku až na to, že sa mi vytvoril film na hladine, ten sa mi stratil po tom, čo som dvihla rampu z filtra nad hladinu. Ale tvoria sa mi bublinky, neviem či to je OK. Akvárium má 4 týždne, rastliny rastú a vodu sme menili včera, 1/3. Rozmýšľam, či sa niečo nestalo s filtrom (Claro 600), neviem, či som tú hubu vnútri nedala nízko, nevidno ju cez mriežky. Vopred ďakujem za odpoveď
20:14 - Hope10 pro Roman
 - Ďakujem za odpoveď. Poznám to pravidlo. Ostaneme pri tých razborách klinoškvrných, to znamená dokúpime ešte 4 alebo 5. Chceli sme menšie rybky, ale v obchode predávajú iba rybky vhodné do veľkých akvárií. Tieto vyhovovali najlepšie.