Diskuse  (3. strana z 3)

Historie hledání   Pokec   Zobrazit vše   |<   <<   >>   >|  
Chronologicky řazené příspěvky: (záznamy jsou na řazeny od nejnovějšího po nejstarší)
Příspěvky diskutujícího:
Punker
Hledat text:
Hledá se přesně zadaný text, bez rozlišení malých a velkých znaků.
Hledá se pouze v textu  příspěvků,  nehledá se podle jména či data.
Nové téma diskuse    Pokec    Otočit řazení
Číslo stránky:
8.9.2007 10:44
Punker  (id: 4824 )  Autor editoval příspěvek 8.9.2007 10:51
[Odpovědět]
Snad ne vápencovou drť?

(Ospravedlňujem sa, to bol zlý vtip.)
akara potocni  (Odpověď pro: pajca  Zobrazit původní příspěvek )
8.9.2007 9:50
Punker  (id: 4824 )
[Odpovědět]
Objem 500 l je vynikající zpráva především pro všechny budoucí obyvatele cichlidy. Tak přeju hodně zdaru!
8.9.2007 9:44
Punker  (id: 4824 )
[Odpovědět]
Na dno použijte vápencovou drť a jako dekoraci vápencové kameny. Tím, co se bude dít se jistě pobavíte, vlastně poučíte. Rybám, které ve svém původním, přírodním bydlišti nežijí v tvrdé vodě se to jistě bude líbit natolik, že ani nemusíte používat slova otrava, ale spíš "zkvalitnění a prodloužení jejich života." Ani byste nevěřil, jak je to skvělá věc v akváriu, ten vápenec!

Také u ryb, které v domovině žijí v tvrdých vodách jako jsou zmiňovaní tlamovci se může za určitých okolností přihodit něco podobného, jako se stalo v 1. příspěvku této diskuze (ryby vypadaly, jako by měly depku; říká se, že když má někdo depku, působí unaveným, OTRÁVENÝM dojmem; já naštěstí díky Vašemu příspěvku, pán Johny 13, nepůsobím ani unaveným, ani otráveným dojmem, ale velice dobře jsem se pobavil).

Ještě poznámka pro všechny normální čtenáře: první odstavec tohoto příspěvku berte se stejnou rezervou, jako všechny příspěvky od Johnyho napsané velkými písmeny.
Partner rubriky
Partner rubriky
7.9.2007 22:09
Punker  (id: 4824 )  Autor editoval příspěvek 7.9.2007 22:23
[Odpovědět]
Pokud nechceme chovat např. cichlidy z a afrických jezer, tak
dno s obsahem vápence může mít na ryby účinek stejný jako otrava (podle příznaků u ryb, vůbec nemám na mysli proces, usuzuji tak ne jako chemik kterým nejsem, ale jako pozorovatel, který něco podobného, naštěstí ne ve vlastním akváriu viděl).

Spíš je podstatné, jak rychle se na příčinu (v tomto případě nevhodné složení dna) přijde.

Nemám teď bohužel čas se rozepisovat. Prostě jsou druhy ryb, kterým složka vápence ve dně až tak nevadí, ale obecně bych vápencové kameny do akvária nedával.
akara potocni  (Odpověď pro: pajca  Zobrazit původní příspěvek )
7.9.2007 22:05
Punker  (id: 4824 )
[Odpovědět]
Protože jsou to poměrně odolné ryby, v zásadě by ta voda možná až tak nevadila a ve velké nádrži by se snesly; ale můj osobní názor je také takový, že bych nemíchal tlamovce s americkými cichlidami.
akara potocni  (Odpověď pro: pajca  Zobrazit původní příspěvek )
7.9.2007 21:27
Punker  (id: 4824 )
[Odpovědět]
Já se bohužel v afrických tlamovcích nevyznám, ale robustnější druh snad ve velkém, dobře zařízeném akváriu (velké šutry) kombinovat lze. Rivalita jako taková je u akar potočních hlavně při obhajování teritoria vůči vlastnímu druhu. Ale pokud by byl párek, tak při tření je třeba počítat nejen s přestěhováním půlky akvária (hodně bagrují písek), ale hlavně: jsou v tu dobu mimořádně agresivní a mohou jiné ryby v nádrži zabít, nebo škaredě zranit. Podle mého subjektivního názoru jsou ostřejší než třeba kančík perleťový.

Na druhou stranu jsem slyšel o případech, kdy ve velkém akváriu (500 l) akary potoční, které se třely si vůbec nevšímaly jakéhosi malého hejnového druhu rybek a ty s nimi vesele plavaly ve společné nádrži. (!) Údajně s těmito rybkami žily společně od malička, byly na ně zvyklé. Nebyly na ně agresivní, ani jim neposloužily jako krmivo.
akara potocni  (Odpověď pro: ludanek  Zobrazit původní příspěvek )
7.9.2007 21:23
Punker  (id: 4824 )
[Odpovědět]
Vážně dobrý překlep, ten tlamofec.
akara potocni  (Odpověď pro: pajca  Zobrazit původní příspěvek )
7.9.2007 17:40
Punker  (id: 4824 )
[Odpovědět]
Co největší akvárko, hodně úkrytů. I mladé rybky tohoto druhu jsou dost kousavé, dospělé útočné; je pro ně potřebný velký revír.
Kamen do akva pro tlamovce  (Odpověď pro: Ena  Zobrazit původní příspěvek )
7.9.2007 17:20
Punker  (id: 4824 )  Autor editoval příspěvek 7.9.2007 17:21
[Odpovědět]
Roman má pravdu. Pokud se náhodou do akvária spolu s ostatními kameny dostane vápenec, rozpouští se a složení vody velmi rychle změní natolik, že se ryby jednoduše otráví. Vápenci se pokud možno vyhni a už vůbec ho do akvária nedávej úmyslně! Pískovec je do akvária naopak vhodný. Já osobně jsem do akva nikdy žádné kameny nekupoval a přitom tam mám pořádnou kupu kamení. Používám kameny z lesního potoka, kde voda teče roklinami plnými krásných šutrů. Tam se vždycky něco vybere. Před umístěním v akváriu je třeba kameny pořádně vyčistit a vydesinfikovat (stačí horká voda), aby se do nadrže nezavleklo něco nežádoucího. Ještě k tomu pískovci - ne každý se drolí.
4.9.2007 21:37
Punker  (id: 4824 )
[Odpovědět]
Sumců je velké množství druhů a s tím názvoslovím dávám za pravdu. Glyptoperichthys gibbiceps (syn.Pterygoplichthys g.), Pterygoplichthys pardalis (Liposarcus p.) a Hypostomus plecostomus jsou 3 druhy. Ale právě ryba označovaná v akvaristikách jako Hypostomus plecostomus je ve skutečnosti Pterygoplichthys pardalis a název Hypostomus plecostomus označuje úplně jiný, třetí druh. Sám bych to nevěděl, řekl mi to člověk, který sumce chová. Já pouze jako doplňkovou rybu ke kančíkům.

Ještě poznámka: Velké cichlidy zpravidla ničí rostliny a pokus udržet je s nimi je marný boj. Takové cichlidové akvárium lépe bez rostlin. Sám mám nádrž s kančíky a krunýřovcem bez živých rostlin a tak mě ani nenapadlo uvažovat nad ponurým osudem rostlinek, které by pochopitelně krunýřovci zachutnaly.
chov lososovitých ryb  (Odpověď pro: pavek  Zobrazit původní příspěvek )
2.9.2007 10:14
Punker  (id: 4824 )  Autor editoval příspěvek 2.9.2007 10:16
[Odpovědět]
Nevím, zda chov lososovitých ryb patří do oblasti akvaristiky. Pro chov hospodářských lososovitých ryb jako je "běžný granulák" pstruh americký duhový, stačí průtočný rybníček se studenější vodou (pozor násada může jít pryč buď dolů s vodou, anebo migrovat proti proudu, nutná zábrana). Lze chovat také sivena amerického.

Původní, po všech stránkách cennější druh, krásného pstruha obecného potočního, nelze takto chovat. Násadu z umělé líhně vysazuje ČRS nebo MRS do potoků a bohužel při letošních vedrech převážná část uhynula na nedostatek kyslíku.
1.9.2007 18:51
Punker  (id: 4824 )  Autor editoval příspěvek 1.9.2007 19:00
[Odpovědět]
Pterygoplichthys pardalis. To nepatřilo k Glyptoperichthys gibbiceps.

Abychom si rozumněli: doporučuju buď Pterygoplichthys pardalis
NEBO Glyptoperichthys gibbiceps (velikostně a nárokově podobné druhy).
1.9.2007 11:09
Punker  (id: 4824 )
[Odpovědět]
Já bych zcela určitě k těmto rybám doporučil velký druh krunýřovce. Běžně se k nim dává Glyptoperichthys gibbiceps nebo Pterygoplichthys pardalis (v akva obchodech ho jmenují tuším Hypostomus plecostomus; ale taky nejsem žádný odborník na názvosloví těchto ryb, můžu se plést).

Výhoda oproti Ancistrusům: i velké dospělé kusy intenzivně požírají řasy, Ancistrus spíš mladí jedinci a ti právě nejsou pro chov s těmito rybami nejvhodnější. I když se většinou prodávají mláďata, i v obchodě se čas od času dá běžně koupit např. Gibbiceps vel. XXL. Oba zmiňované druhy jsou pěkné ryby.

V dnešní době lze sehnat i dříve neznámé druhy barevně velice zajímavých velkých krunýřovců (u takových ryb je ale vysoká cena). Je důležité, aby druh splňoval to, co se od něj očekává (dobré soužití v nádrži spolu s velkými cichlidami). Proto je nejlepší před koupí sehnat o rybě co nejvíce informací (v případě těch méně známých druhů). Ale jmenované běžné druhy velkých krunýřovců jsou bezproblémoví, osvědčení společníci jak např. pro velké oceláty, tak pro střední a větší druhy kančíků.
22.8.2007 15:41
Punker  (id: 4824 )
[Odpovědět]
Máš tam i srandovní obrázky, jak akvárko kontroluje kočka, to je dobré...
22.8.2007 15:07
Punker  (id: 4824 )
[Odpovědět]
Pokud bys měl dostatečně velké akvárium, tak si pořiď cichlidy. Některé druhy kančíků mívají při úpravě dna až umělecké sklony. Určitě by Tě nezklamali.
21.8.2007 16:34
Punker  (id: 4824 )
[Odpovědět]
Podle mého názoru vyměněný molitan neovlivňuje, jestli motorek hučí, nebo ne. Přesto pokud je molitan ve špatném stavu, je dobré ho vyměnit (ať filtruje a nešpiní vodu).
HNĚDÁ ŘASA  (Odpověď pro: BICHIR  Zobrazit původní příspěvek )
20.8.2007 22:12
Punker  (id: 4824 )
[Odpovědět]
Nadměrný růst řasy označované jako "hnědá", je většinou způsoben nedostatečným osvětlením. Zvýšit dobu osvětlení, případně jeho intenzitu.
Co s kořenem  (Odpověď pro: Schaman***  Zobrazit původní příspěvek )
20.8.2007 22:06
Punker  (id: 4824 )
[Odpovědět]
Dřevo ze smrku z lesa bych určitě do akvárka "frknout" nedoporučoval.
Rada pro začátečníka  (Odpověď pro: Helmut  Zobrazit původní příspěvek )
17.8.2007 10:04
Punker  (id: 4824 )  Autor editoval příspěvek 17.8.2007 10:07
[Odpovědět]
Tetra je poměrně drahá, i když její odkalovač bude dobrý. Dalo by se říct, že vyrábí značkové akvaristické vybavení a u dražších a důležitějších položek není špatné do její značky investovat. Ale odkalovač je banální věc. Za "3 kila" je to celkem luxus. Běžný odkalovač i pro větší než malé akvárko se dá pořídit za cenu do 80ti korun včetně hadice. Nebo jej lze vyrobit i sám doma (potřeba koupit pouze hadici a někde sehnat prázdný plastový obal např. od šampónu; pokud žádnou takovou umělohmotnou lahvinku od šampónu nenajdeš, použij malý odkalovací zvon, na který odkazuje wayn (pro tvé akvárko je to dostačující).

A rybičky se při odkalování opravdu izolovat nemusí.
ach jo  (Odpověď pro: besip  Zobrazit původní příspěvek )
14.8.2007 11:50
Punker  (id: 4824 )  Autor editoval příspěvek 14.8.2007 11:56
[Odpovědět]
Tyto problémy jsou poměrně zvláštní. Jednak objemově dost malá nádrž (tam pokud dojde ke kolísání čehokoli, tak hodně rychle) a pak: specifické vnější podmínky. Po přečtení těch příspěvků mě napadá, že: pokud jsou na Floridě odpoledne vysoké teploty a ve Tvém akváriu dochází k takovým teplotním výkyvům: odpoledne je přes 30 Celsiů a večer se zapíná topítko nastavené na 26); KDE je to malé akvárium umístěno? Tj. místnost, na kterou světovou stranu má okna (pozn. dobré je mít akvárium například v místnosti s okny na N, sever) a dále umístění akvária v místnosti. Snad není umístěno u okna, na přímém slunečním světle? Taková fatální příčina může mít permanentní mortální následky.

Mám doma někde ve skříni schované malinké akvárko jako karanténku, ale prakticky ho nepoužívám (cizí ryby domů nosím minimálně, navíc pro cichlidy se tak malá nádrž stejně nehodí; místo přinášení ryb spíš občas odnáším své odchovy). Ale pokud bych to malé akvárium zprovoznil a nevhodně umístil na přímé sluneční světlo, úhyny ryb bych měl pořád a ani bych nemusel být za oceánem...
vrubozubec  (Odpověď pro: Helpík  Zobrazit původní příspěvek )
12.8.2007 12:09
Punker  (id: 4824 )
[Odpovědět]
Vrubozubce pavího s kančíkem citronovým chovat lze, ale v mnohonásobně větším akváriu. 200 l nádrž je pro ně malá; pro tuto kombinaci ryb by byla potřebná min. 2,5x větší nádrž.

Z hlediska ryb dobrý vkus, ale velká náročnost na prostor (obojí velké druhy a k. citronový navíc hodně agresivní). 200 l nádrž ze středoamerických cichlid postačí např. k. perleťovému (který je pěknější než citrinellus; toť můj subjektivní názor).

Pro vrubozubce je 200 l vhodných nanejvýš pro mladší kusy, chtělo by to akva 300 l a víc... Prostě co největší.
healt sul  (Odpověď pro: besip  Zobrazit původní příspěvek )
3.8.2007 10:07
Punker  (id: 4824 )
[Odpovědět]
Já si vzpomínám, nejsi ten Čehofloriďan?! Tak to je fajn, že se konečně zadařilo. Pro rybky v malém množství je i obyčejná sůl na to, co píšeš moc dobrá (lepší tvorba ochranného slizu, lepší obranyschopnost), ale rozhodně se z vody neodpařuje a dostává se z ní až při výměně vody. Takže kdybys tam pořád přidával sůl, dobré by to nebylo. Co jsi dal, můžeš klidně dát po nějaké době znova, ale vždy až po částečné výměně vody (po čištění akvária). Pokud bys tam pořád přidával sůl, aniž by se vyměnila část vody, mohlo by to být pro akvárium naopak ke škodě. Zvlášť pokud máš rostlinné akvárium; rostlinky by při vyšší koncentraci soli odešly do věčných lovišť a to by bylo škoda.
Jíl ve dně  (Odpověď pro: Aurat  Zobrazit původní příspěvek )
2.8.2007 13:19
Punker  (id: 4824 )
[Odpovědět]
Důležitá je hlavně plocha dna (po většinu času se tyto ryby pohybují u dna). Pokud jsou to velké a temperamentní druhy, pak je obtížné hledat nějaké kombinace (mnohdy jsou to ryby nekombinovatelné). Pro 1 pár parachrois motaguensis má být nádrž od 250 l (nepočítá se v ní s dalšími rybami).

Buď chovat nějaký druh z těch velkých (ale bez současných ryb), anebo nechat stávající rybí obsádku, která není vůbec špatná a může spolu docela dobře fungovat. Často se píše přehnaně o agresivitě, ale je to spíš způsobeno špatnými podmínkami. Důležité je udělat jim hodně úkrytů, aby na sebe ryby navzájem neviděly. Dominantní ryby obsadí nejlepší úkryty a je potřebné, aby našly své místo i ryby méně dominantního druhu.

Jinak perleťoví kančíci jsou perfektní ryby, se svými postřehy se určitě ozvat!
Jíl ve dně  (Odpověď pro: langosh  Zobrazit původní příspěvek )
1.8.2007 21:41
Punker  (id: 4824 )
[Odpovědět]
Sůl je čas od času, podle okolností velice prospěšná.

Ke kančíkovi červenohlavém: záleží s jakými druhy. Jestli žije v brakické vodě nevím, ale trocha soli mu stejně jako žádné středoamerické cichlidě vadit nebude. Nicméně lžička soli brakickou vodu neudělá.
Jíl ve dně  (Odpověď pro: sharon  Zobrazit původní příspěvek )
1.8.2007 21:21
Punker  (id: 4824 )
[Odpovědět]
Pravděpodobně by takové osazenstvo ani 2 roky nevydrželo, proto to byla optimistická předpověď.
Historie hledání   Pokec   Zobrazit vše   |<   <<   >>   >|