Diskuse  (1. strana z 1)

Historie hledání   Pokec   Zobrazit vše   |<   <<   >>   >|  
Chronologicky řazené příspěvky: (záznamy jsou na řazeny od nejnovějšího po nejstarší)
Příspěvky diskutujícího:
JanaL
Hledat text:
Hledá se přesně zadaný text, bez rozlišení malých a velkých znaků.
Hledá se pouze v textu  příspěvků,  nehledá se podle jména či data.
Nové téma diskuse    Pokec    Otočit řazení
21.12.2018 11:27
JanaL  (id: 16091 )
[Odpovědět]
Jo jo, s tim tak trochu pocitam, ze asi pestovani kobercovek nema s nim smysl. Zatim je malej a plachej, nez vyroste, tak zaroste akvarko a snad to nejak pujde. Prinejhorsim ho dam pryc, kdyby delal velkej bordel. Uz s nim mam zkusenost z 350tky, ale tak byl jinej pisek, tak uvidim. Diky
20.12.2018 22:07
JanaL  (id: 16091 )
[Odpovědět]
Trochu od jinud. Uz jsem tu registrovana byla od r. 2013, pak jsem akvarka zrusila a ted znovu zalozila (planovani, tehotenstvi, porod, materska) a uz zase se mi zacalo styskat. Ale nepodarilo se mi prihlasit na st. login Jana180, tak nova registrace. Vim, ze to sem nepatri, ale neda se s tam neco delat.
20.12.2018 21:36
JanaL  (id: 16091 )
[Odpovědět]
Asi mate pravdu, spad k vane stejne nebude velikej, takze to potece hoodne pomalu, tak radsi budu kyblovat. Jenze bioaktivní substrat se prej neodkaluje, odkalovac by ho nasal, tak jen zlehka po dne, aby se moc nerozvyril. Tak jsem to slysela. Po trech tydnech jsem nasadila 6 skalar, 15 tetru medenou, 4 krunyrovce albin a jednoho krunyrovce sitovaneho. Myslite, ze je to ok nebo moc?
Partner rubriky
Partner rubriky
18.12.2018 7:57
JanaL  (neregistrovaný návštěvník)
[Odpovědět]
A jak to teda delate vy? Vidim, ze mate velke akva, tak to vypoustite do kyblu. Do toho se mi moc nechce, to uz jsem zazila u me byvale 350tky. Ted mam malou dcerku, tak neni tolik casu se s tim babrat. Mam to pet metru do vany, tak to aspon priste zkusim.
16.12.2018 20:45
JanaL  (neregistrovaný návštěvník)
[Odpovědět]
Dekuji za info, zatim to zkusim bez cerpadla a pak uvidim, jestli to pujde. Dneska jsem tu 180tku teprve napustila, tak uvidime
15.12.2018 12:58
JanaL  (neregistrovaný návštěvník)
[Odpovědět]
Presne tak jsem si myslela, ze by to mohlo jit. Diky
14.12.2018 15:06
JanaL  (neregistrovaný návštěvník)
[Odpovědět]
Může mi nekdo prosim poradit, jak vypoustet vodu z akvarka primo do vany pri odkalovani pres hadici. Mam to do koupelny cca 6 metru, ale jak docilit toho nasati, aby to odtikalo. Pusou to nenasaju, jesti pouzit nejake cerpadlo. Driv jsem mela akva 350l a vypostela do barelu, pak vylivala do vany. Ted mam koupenou 180tku a nechce se mi znova tahat s barelama. Substrat mam bioaktivni, ten se pry neodkaluje, jen se vysaji necistoty na nem hadici. Vodu napoustim z kohoutku. Dekuji za rady a zkusenosti ostatnich.
Bioaktivni substrát  (Odpověď pro: Roman  Zobrazit původní příspěvek )
21.11.2018 12:31
JanaL  (neregistrovaný návštěvník)
[Odpovědět]
Tak znacku uz nevim, mel se sparit horkou vodou, nasla jsem doma kremicity pisek, tak ho vymenim. Rostliny sazim kryptokoryny a valisnerky.
Bioaktivni substrát - nové téma
19.11.2018 12:53
JanaL  (neregistrovaný návštěvník)
[Odpovědět]
Moc prosim o radu, jak zasadit rostliny do bioakzivniho substratu? Kdyz do toho vrtnu, tak se to akorat rozviri kolem a nic v nem nedrzi. Tak nevim, jestli ho vymenit za neco vhodnejsiho pro rostliny a nebo dat neco pod nej. Moc dekuju za rady
velký úhyn  (Odpověď pro: amrtin  Zobrazit původní příspěvek )
31.5.2014 21:15
JanaL  (neregistrovaný návštěvník)
[Odpovědět]
Přesně jak napsal Martin - všechny stávající ryby pryč a po opětovném záběhu pořídit jednoho beťáka, menší hejno nějakých miniaturních rybiček nebo krevetky. Ryby Vám uhynuly kvůli špatné kvalitě vody, otrávily se dusinaty. Největší zátěž představuje ten ancák, je to neskutečné prase! V pominutí smyslů jsem ho nacpala do 2x většího akvária než máte Vy a teď toho litují - dokáže vyprodukovat tolik exkrementů, že je musím odsávat ze dna 2x týdně...
Mikroskop  (Odpověď pro: PetraK456  Zobrazit původní příspěvek )
17.11.2013 22:26
JanaL  (neregistrovaný návštěvník)
[Odpovědět]
Designově je to sice kýč, ale dětem se holt takové věci líbí . Otázka spíše zní, jaké ryby chcete v nádržce chovat.. Do 15l lze umístit maximálně JEDNOHO (!) beťáčka nebo nějaké krevetky, resp. šneky - pro jakéholiv dalšího živočicha je to malé. Problém bude asi i s filtrací. Dle uváděného průtoku 400 l/h odhaduji, že se jedná o stejný typ, jako mám v 54l setu Aquael. Věřte, že i v 54l nádrži je problém nastavit filtr tak, aby z akvária nebyla vířivka - v 15l si to vůbec neumím představit.

Osobně bych brala spíše tohle (Aquaszut vyrábí stejná firma jako Aquael):
http://www.beatinaqua.cz/eshop/akvarijni-set...

Cenový rozdíl v ceně ani rozměrech není zásadní a do 30l již můžete dát i nějaké rybičky drobného druhu (např. mini razborky).

PS: Samozřejmě nezávisle na tom, zda se rozhodnete pro jedno či druhé akvárium, bude nutné ty umělé rostlinky nahradit živými.
26.10.2013 14:53
JanaL  (neregistrovaný návštěvník)
[Odpovědět]
Buď můžete koupit akvárium a příslušenství zvlášť (filtr, topítko, osvětlení, kryt), nebo si pořídit kompletní akvarijní set. Zkušení akvaristé sice proti setům brojí, mě však už bez nejmenších problémů funguje 3/4 roku. Na dno je vhodný křemičitý písek (nejlépe v tmavé barvě)v zrnitosti 2-4 mm ve vrstvě několika centimetrů. Rostlin nikdy není dost - čím více, tím lépe! Pro začátečníka jsou lepší nějaké nenáročné druhy. Beťák ocení plovoucí či velkolisté druhy, které bude moci používat jako "postel" (rádi se ukládají blízko u hladiny a odpočívají).

Nově založené akvárium by se mělo pár týdnů zabíhat bez ryb, aby se zahájil proces nitrifikace. Vzhledem k podmínkám, ve kterých teď beťák žije, bych jej však klidně přestěhovala do nové nádrže hned. Přirozené odbourávání škodlivých látek zatím nahradíte častější výměnou vody - cca 1/3 až 1/2 nádrže každé 2-3 dny. Vřele doporučuji pořídit si testovací sadu na měření obsahu dusitanů ve vodě (kapkový od Azonit stojí do stokoruny a vydrží dlouho).

Jen co se v nádrži rozběhne přirozený proces nitrifikace, stačí již vyměňovat 1/3 vody jednou týdně. Jen co získáte trochu cviku, je to operace na 15-20 minut. Filtr se čistí jednou za 5-6 týdnů. K údržbě ještě budete potřebovat odkalovací zvon. Pro menší akvária je dobrý např. Marina Easy Clean Mini (http://akvarijni-odkalovace.heureka.cz/marin...).

Co se týče živého osazenstva akvária, záleží na jeho velikosti. Do dvacítky nedávajte nic kromě beťáka (příp. max. nějakého šnečka či krevetky). Do 54l nádrže už můžete přidat i nějakou další rybičku nenáročnou na prostor (ale až cca 6-8 týdnů od založení akvária). Pozor, k beťákovi nejsou vhodné dlouhoploutvé či agresivní druhy!
pomocte mi prosim  (Odpověď pro: Johana22  Zobrazit původní příspěvek )
11.10.2013 20:56
JanaL  (neregistrovaný návštěvník)
[Odpovědět]
Předně se zeptám: Proč chcete rozmnožovat betty? Jste si vědomá toho, že samce je nezbytné již po několika týdnech separovat (každý musí mít samostatnou nádržku ideálně o objemu cca 3l)? Pro samice si pro změnu připravte velké akvárium (resp. rovnou několik akvárií podle jejich počtu). Máte představu, co uděláte s odchovy? Máte dostatek známých, kteří neodbytně touží po bettě (do akvaristiky Vám je nevezmou - mají své ověřené dodavatele)?

Pokud jste si na všechny výše uvedené otázky odpověděla ANO, tak klidně betty odchovávejte. Všechny potřebné informace najdete zde: http://betta.wz.cz/odchov.html

Obávám se však, že zjistíte, že to zas tak jednoduché není...
betta a zavojnatka  (Odpověď pro: JanaL  Zobrazit původní příspěvek )
10.10.2013 13:24
JanaL  (neregistrovaný návštěvník)
[Odpovědět]
A hlavně do té mini-nádržky už necpěte další rybu! 10l je těžce na hraně i pro jednu bettu a neexistuje žádný další druh, který lze chovat v takto miniaturním objemu (a beťákovi by se také mnohem lépe vedlo v dvojnásobném objemu).
betta a zavojnatka  (Odpověď pro: vlastta  Zobrazit původní příspěvek )
10.10.2013 13:16
JanaL  (neregistrovaný návštěvník)
[Odpovědět]
"Mam 10l akvarko. Po 14 dnech jsem dokoupil zavojnatku ktera ma 2 cm. Betta na zavoj docela dela najezdy. Asi nejde o to ze si musej na sebe zvyknout co ?"

Ne, o to opravdu nejde... Mazejte tu závojnatku vrátit, protože:
1. Beťák nemůže žít v akváriu se ŽÁDNOU rybou v závojové formě. Považuje jí totiž za příslušníka vlastního druhu a bude na ní vytrvale útočit do té doby, až jí zlikviduje.
2. Závojnatka nemá co pohledávat v akváriu v 10l akváriu - minimální doporučený objem je 100l, optimální 200l.
3. Závojnatka je jezírková ryba upřednostňující studenou vodu do 20 C, betta je naopak teplomilná a nejlépe prosperuje kolem 26-28 C. Takže ryby jsou teplotně zcela nekompatibilní.
3. Závojnatka je "špindíra", která produkuje hodně odpadu a zaneřáďuje vodu. To se nebude líbit bettě, která je citlivá na plísňové a bakteriální onemocnění ploutví ze znečištěného prostředí. Takže jedinou otázkou je, zda Vám dříve pojde beťák na bakteriální rozpad ploutví nebo závojnatka, kterou beťák utluče
JanaL  (neregistrovaný návštěvník)
[Odpovědět]
Veroniko, v čem tu rybu máte? Dle fotky bych tipovala na miniaturní plastové "betárium". Je-li tomu tak, problém bude v prostředí a kvalitě vody. Beťákovi pak nejvíce pomůžete pořízením dostatečně velkého akvária s odpovídajícím vybavením.
Neonky - nemoc?  (Odpověď pro: amrtin  Zobrazit původní příspěvek )
13.9.2013 13:05
JanaL  (neregistrovaný návštěvník)
[Odpovědět]
Já tedy všude viděla jako minimálně doporučovaný objem pro neonku obecnou 50 litrů. Sama jich mám 10 v 54 l nádrži - ale až jednou dožijí, znovu si je pořizovat nebudu. Nevypadají sice, že by vysloveně strádaly, ale jaksi to není ono . Neonka obecná chce zkrátka větší hejno a pár litrů navíc oproti tomu, co jim mohu nabídnout já...
Neonky - nemoc?  (Odpověď pro: renat  Zobrazit původní příspěvek )
13.9.2013 12:57
JanaL  (neregistrovaný návštěvník)
[Odpovědět]
Jedna uhynulá neonka nemusí vůbec nic znamenat. Možná byla už při nákupu starší či geneticky postižená. Jestli ostatní ryby vypadají OK, není potřeba z toho dělat nějaké fatální závěry.

Zkrátila bych však interval výměny vody (1/3 objemu) z 10 na 7 dnů a pravidelně měřila obsah dusitanů. Testy NO2 jsou běžně k dostání v chovatelských potřebách či na netu. Přesnější a současně levnější jsou kapkové než ty s měřícími proužky - dobrý je např. Azotin od Rataje, za který nedáte ani v předraženém PetCentre víc než stovku. Jsou-li dusitany zvýšené, je potřea měnit vodu i několikrát týdně až do opětovného nastolení biologické rovnováhy. Nevím, jak jste na tom v akváriu s květenou, ale výrazně výrazně tomu pomáhá přídání maximálního počtu rychlerostoucích rostlin.

Jsou-li dusitany zvýšené, je nezbytné častěji měnit vodu (1/3 objemu) - než se NO2 ustálí na neměřitelných hodnotách, klidně i několikrát týdně. Pak najeďte na standardní týdenní interval (tj. snižte frekvenci čistění nádrže z 10 na 7 dnů).

Jestli se rozpad ploutví objeví také u jiných ryb, zkuste do vody nakapat přípravek Esha2000 (popis léčiva např. zde - http://www.akva-tera.cz/akvaristika/esha-200...)- koupit jej lze na internetu, vídám jej i v Hornbachu.

Malý objem nádrže bude neonkám vadit neustále, ale s tím teď nic nenaděláte. Až jednou nebudou, nahraďte je nějakými druhy méně náročnými na prostor - např. minirasborkami, tetrami ohnivými či jedním krásným samcem betty. Vhodné druhy ryb do miniakvárií si můžete vytipovat např. na stránkách rybicky.net (http://rybicky.net/atlasryb/hledat/)pomocí pokročilého vyhledávače.
Neonky - nemoc?  (Odpověď pro: renat  Zobrazit původní příspěvek )
12.9.2013 11:32
JanaL  (neregistrovaný návštěvník)
[Odpovědět]
Nejspíše půjde o bakteriální infekci. Kdy bylo akvárium založeno? Kdy do něj šly ryby? Jak často měníte vodu a odkalujete dno? Co technika, rostliny atd.? Nádrže s malým objemem vyžadují kvalitní a naprosto pravidelnou péči - "miníčko" Vám totiž nic neodpustí, i při malé chybě jde kvalita vody a biologická rovnováha rychle do kopru...

Neonky do 38l akvária vůbec nepatří! Pancéřníčci jedině v případě, že je jedná o některý z nejmenších druhů. Navíc neonek by nemělo být min. 10 ks a pancíků ne méně než 6 - obojí jsou hejnové druhy a chov v malých skupinkách je stresuje, což oslabuje jejich imunitu a snáze podléhají nemocem (POZOR - v žádném případě to neznamená, že se máte sebrat a jít koupit další ryby!)
9.9.2013 22:40
JanaL  (neregistrovaný návštěvník)
[Odpovědět]
Rostlinek je spousta - stačí si vybrat ty odpovídající podmínkám v akváriu i Vašemu vkusu... Použijte např. tento vyhledávač: http://rybicky.net/atlasrostlin/hledat/.
BETTA  (Odpověď pro: pen  Zobrazit původní příspěvek )
31.7.2013 20:07
JanaL  (neregistrovaný návštěvník)
[Odpovědět]
Problémy s vysokou teplotou v akváriu teď mají všichni. Betta by však měla bez problémů zvládat i teploty kolem třicítky (doporučené rozmezí je 24-27C, pro tření dokonce o 2-3C víc). Pokud potřebujete zchladit vodu, nejjednodušší způsob je odčerpat z nádrže pár litrů a dolít čerstvou studenou nebo hodit do akvária několik kostek ledu.
16.7.2013 11:05
JanaL  (neregistrovaný návštěvník)
[Odpovědět]
Jestli mohu poradit, kupte dětem rovnou alespoň 54-litrovku (60x30x30 cm). Když skončí voda na podlaze, 30l nebo 50l bude "pohroma" tak či tak . U nano akvária budete pořád bojovat s výběrem rybiček - většina druhů se do něj kvůli velikosti nehodí a pořád Vás to bude svádět k přerybňování. Z 54l nádrže se už dá udělat slušné akvárium se 2-3 druhy menších ryb.
krupicka a krevetky  (Odpověď pro: amrtin  Zobrazit původní příspěvek )
21.6.2013 14:23
JanaL  (neregistrovaný návštěvník)
[Odpovědět]
Neritiny (alespoň ty moje) ruduchu moc nemusí. Drápat se kvůli řase kdesi po rostlinstvu se jim také nechce - většinu času ošrabují pouze skla akvária, lemry líné! Listy kytek v mém akváriu však ochotně čistí obyčejní kružíci nechtěně dotažení s echinodorem. S jejich příchodem také úspěšně zmizela větší část ruduchy, která se tvořila na kořenu (i když nevím, zda to není spíše vysazením těch echinodorů a redukcí nadbytečných živin).
Chov  (Odpověď pro: Paví očko-živor  Zobrazit původní příspěvek )
17.6.2013 21:17
JanaL  (neregistrovaný návštěvník)
[Odpovědět]
Důvodem úhynu je nejspíš otrava dusitany a/nebo amoniakem. Gupky jste dala jste do akvária, kde ještě nefungovaly nitrifikační procesy a ryby se otrávily jedovatými metabolickými sloučeninami z vlastních exkrementů. Gupky sice snesou hodně a často se používají i jako tzv. záběhové ryby na urychlení nitrifikace, ale také nevydrží vše! Nepíšete nic o velikosti a údržbě akvária, filtraci, rostlinách, původním počtu ryb... Gupky - ostatně jako všechny živorodky, jsou čuňátka a proto je potřeba nádrži věnovat zvýšenou pozornost. Pravidelně měřit obsah NO2, dle potřeby měnit 1/3-1/2 polovinu vody i několikrát týdně a jednou týdně odkalovat dno.
Zabydlení akvária  (Odpověď pro: meleri  Zobrazit původní příspěvek )
8.6.2013 21:51
JanaL  (neregistrovaný návštěvník)
[Odpovědět]
Nápodobně Nadšení z rybiček brzy vyprchalo, takže holt mám akvároko já
Zabydlení akvária  (Odpověď pro: michalcod  Zobrazit původní příspěvek )
7.6.2013 22:30
JanaL  (neregistrovaný návštěvník)
[Odpovědět]
Ryby URČITĚ NE po třech hodinách, ale až po těch cca 3 týdnech! Pokud se děti nemohou dočkat něčeho "živého", pořiďte jim zatím do akvária nějakého šneka (např. okružáka) nebo tzv. záběhovou rybu. "Zabijete" dvě mouchy jednou ranou - děcka budou mít zvířátko a obyvatel urychlí svými výkaly záběh akvária (nitrifikační procesy).

Pokud byste se rozhodl pro rybu, musí jít ZÁSADNĚ o druh nehejnový a nenáročný na kvalitu vody! Vhodný je např. párek klasickych gupek. Problém je akorát v tom, že se poměrně rychle množí a jsou to bordeláři (produkují hodně výkalů), což může v malém akváriu později způsobovat problémy s přerybněním a hygienou nádrže. Další možností je např. sameček bojovnice pestré (Betta Splendens). Jsou to krásné ryby, které se pěkně vyjímají v akváriu a krátkodobě snesou i pobyt v nezaběhnuté nádrži. Akorát se pak nedají kombinovat s rybkami s dlouhou, závojovou formou ocásku a ploutví (pletou si je se samcem vlastního druhu a útočí na ně). Vůči rybám bez "závoje" jsou však obvykle snášenlivé (já mám např. beťáka v nádrži o stejných litrech jako Vy s neonkami a pancéřníčky a nedělá to žádné problémy).
BETTA  (Odpověď pro: amrtin  Zobrazit původní příspěvek )
1.6.2013 10:13
JanaL  (neregistrovaný návštěvník)
[Odpovědět]
Bakteriální rozpad ploutví (BRP) od mechanického poškození poznáte brzy. Při mechanickém poškození ploutve jde o izolovaný defekt, stav rybky se nezhorušuje a ploutev do 2-4 týdnů doroste. V případě BRP se naopak ploutve dále třepí, odpadávají z nich okraje, objevují se bělavá místa na tlamě, šupinách i ploutvích (jakoby ryba porůstala chomáčky vaty). Betta celkově působí splihlým, "oškubaným" dojem.

Léčba BRP spočívá ve zvýšené hygieně akvária (časté výměně části vody)a v podávání širokospektrálního antibakteriálního přípravku. Dobré reference jsou např. na přípravky Bactopur nebo Omnipur od společnosti SERA.

Zatím ale není potřeba dělat paniku. Pár dnů rybku sledujte a sama uvidíte, zda se stav zhoršuje či nikoliv.
BETTA  (Odpověď pro: pen  Zobrazit původní příspěvek )
28.5.2013 22:50
JanaL  (neregistrovaný návštěvník)
[Odpovědět]
Super

Ještě k té výměně vody: Až budete nalévat vodu do akvária, dejte těsně nad hladinu talířek nebo hrníček obrácený vhůru dnem (příp. vlastní ruku nebo arch papíru) a vodu lejte pomalu přes něj. Jinak si zbytečně zvíříte dno a "rozházíte" písek.

PS: Kdybyste chtěla trochu "vypomoci" s údržbou dna, můžete do akvárka přihodit nějaké užitečné šnečky - dvě-tři levatky nebo okružáky. Vysbírají z písku zbytky potravy, odumřelé kousky rostlin a pochutnají si i na případné řase. Pozor, hlavně nebrat ampulárie - jsou sice krásné, ale na Vaše akvárium příliš velké (produkují hodně odpadních látek a nemají co pohledávat v nádržích pod 50l). Totéž platí o neritinách zebrách - i když to nejsou "prasátka" jako ampulárky, ale pro změnu se však krmí výhradně řasami a v 20l nanoakváriu není dost prostoru pro jejich usazování (doporučuje se 40l na 1 šneka).
BETTA  (Odpověď pro: pen  Zobrazit původní příspěvek )
28.5.2013 19:15
JanaL  (neregistrovaný návštěvník)
[Odpovědět]
Ale jo - to víte, že přežijí a v šoku nebudou Když tak jim přisviťte jakoukoliv stolní lampičkou...
BETTA  (Odpověď pro: pen  Zobrazit původní příspěvek )
28.5.2013 17:10
JanaL  (neregistrovaný návštěvník)
[Odpovědět]
Topítko stačí jakékoliv s termostatem - klidně to nejlevnější. Ale teď na léto beťák vydrží i bez topítka. Nejdříve raději investujte do toho svícení. Pokud chcete pěstovat nějaké rostlinky, bez světla to nepůjde.

K té výměně vody: Opravdu si dejte říct a měňte cca 5-7l minimálně 1x týdně. Kupte si ten test, co jsem Vám doporučovala a uvidíte sama - jsem si téméř jistá, že se Vám roztok zbarví do růžova (signalizuje to přítomnost dusitanů). O beťáka se nebojte - není to plachá, "stresácká" ryba a s manipulací v akváriu se snadno srovná (já musím toho svého spíš odstrkovat). S trochou praxe výměna vody není žádná věda ani práce na několik hodin - zvládnete to za 15-20 minut.
BETTA  (Odpověď pro: pen  Zobrazit původní příspěvek )
28.5.2013 13:17
JanaL  (neregistrovaný návštěvník)
[Odpovědět]
Petro, už jste se ptala na vícero fórech - a nedáte a nedáte si říct . Čím víc do akvária "šťouráte", tím později bude fungovat. Když vše vyházíte, vydrhnete, vyměníte... jste opět na začátku a budete se stále dokola potýkat se stejnými problémy! Takže ještě jednou:
1. Bílý (mléčný) zákal: V nově založeném akváriu je takřka "povinnou výbavou". Jedná se o nálevníka - prvoka, který se téměř vždy přemnoží v nezaběhlých nádrži s čerstvě nalitou vodou (není to tím, že něco děláte špatně). Buďte v klidu - zákal je pouze "kosmetickým" problémem (nevypadá hezky), rybě nevadí a po pár dnech ustoupí sám i bez Vašeho přičinění. Taktéž počítejte s tím, že s velkou pravděpodobností ještě projdete fázi tvorby celé sbírky řas, různých "cucků" a jiných fujtajblů. Přesto nepanikařte a nesnažte se věc řešit radikálním řezem - Vaše akvárium chce prostě čas, než bude fungovat jak má.
2. Filtr: Musí běžet non-stop! V akváriu plní jednak funkci mechanickou (zachytává nečistoty), jednak biologickou (ve filtračním médiu se usazují kolonie nitrifikačních bakterií, které odbourávají škodlivé dusitany). Průtok filtru nastavte tak, aby z akvária nebyla vířivka (to by se beťákovi nelíbilo), hladina by se však měla mírně hýbat. První měsíc filtr nečistěte vůbec. Později stačí v rámci pravidelné údržby 1-2x měsíčně zlehka propláchnout filtrační vložku ve vodě odpuštěné z akvária (ne pod vodovodem!).
3. Výměna vody: Akvárium je uzavřený systém a ani nejvýkonnější filtr nestačí zpracovat všechny odpadní látky ve vodě. Proto je pravidelná výména části vody nezbytná. U nano a malých akvárií je doporučený, v praxi mnohokrát ověřený interval 1x týdně 1/3 objemu nádrže. První měsíc od založení je dobré měnit vodu i častěji - klidně každý druhý až třetí den. Až se rozběhne nitrifikační proces, můžete přejít na běžný týdenní interval. Kdy nastal ten čas zjistíte pomocí testu na měření obsahu NO2 ve vodě - hodnota by měla být O (test pořídíte v akvaristice - asi nejlevnější a přitom splehlivý je Rataj Azotin, vyjde do 100 Kč a vydrží na hodně měření).
Přípravky na úpravu vody: Žádné "kouzelné vodičky" nepotřebujete. Bohatě stačí, když vodu z kohoutku necháte před nalitím do akvária pár hodin odstát v kyblíku (chlor je těkavý a rychle vyprchá). Když už něco chcete používat, sáhněte spíš po přípravcích jako je Sera Nitrivec, Dajana Biofiltr nebo Easy Life Fluid Filter. Jsou to přírodní enzymy, které podporují růst nitrifikačních bakterií.
4. Odkalování: Odklalovačka Marina Easy Clean je fajn, jen to chce trochu cviku. Na podlahu nebo na nějakou židli si položte kbelík na odpadní vodu (musí být níž je hladina v akváriu). Plastovou trubici ("zvon") ponořte do akvária a druhým koncem nasajte ústy vodu. Až začne vytékat, vložte hadici do kyblíku a ona už poteče samospádem. Plastovou trubicí pak rejdíte těsně nad dnem - písek se zlehka zvedne, zavíří v trubici, pak zas klesne a nečistoty odtečou do kýblu. Ze začátku budete nejspíš nasávat velké množství písku, trubice se bude ucpávat a písek odplavovat i s vodou. Opravdu to ale chce pouze získat cit - po 3-4 pokusech Vám to už půjde jako po másle. Při výměně vody a odkalování rybu samozřejmě z akvária nevybíráme .
5. Rostlinky a světlo: Světlo je pro rostliny nezbytné. Nebudete-li jej mít, rostliny Vám brzy zajdou. Než seženete náhradní osvětlení, přisvěcujte alespoň nějakou stolní lampičkou s výkonnější LED žárovnou (klasická nebo halogenová by Vám mohla akva zbytečně přehřívat). Rostlinky si pořiďte výhradně nenáročné a rychle rostoucí. Skvělá je zde již doporučovaná Egeria Densa (nepanikařte však, když bude ze začátku vypadat "na umření" - však ona se po pár dnech chytne).
6. Krmení: Krmte jen po špetkách, aby Vám zbytky jídla nezůstávaly na dně a nekazily vodu. Jeden den v týdnu nechte bettu o hladu.
Historie hledání   Pokec   Zobrazit vše   |<   <<   >>   >|