Články - obsah článku

Článek   Komentáře   Seznam článků   |<   <<   >>   >|  
Riccia "pet" - nový mazlík nebo jen vetřelec v akváriu?
Pet
(na AKVARKO.cz vyšlo 21.10.2008)
Mateřskou rostlinou této formy riccie je riccia fluitans, trhutka plovoucí, která je často využívána akvaristy k tvorbě koberečků na dně akvária. Je upevňována různými způsoby ve snaze zabránit jí vyhoupnout se na hladinu, kde je její přirozené stanoviště. Při dlouhodobém pěstování pod hladinou se často na riccii fluitans objevuje tmavozelená vegetativní mutace této rostlinky, přičemž obě formy se vzájemně prorůstají. Akvaristé ji často považují za uhnívající riccii f., anebo ji odstraňují jako nežádoucího vetřelce schopného zaplevelit drobnolisté rostliny.
Zatímco stélky riccia fluitans po uvolnění ze dna stoupají k hladině, tmavozelená forma riccia pet zůstává u dna. Stélky má tmavě zelené, poněkud prosvítavé, 10 – 25 mm dlouhé, neplovoucí, velmi pravidelně 2 – 5× dichotomicky větvené v úhlu 45 – 55°. Laloky čárkovité až jazykovité, 1.5 – 3 mm dlouhé a 0,3 – 1,0 mm široké, na koncích rozšířené, zaoblené nebo nepatrně vykrojené, ploché, někdy s téměř neznatelným náznakem střední rýhy.
O této neplovoucí formě se zmiňuji v článku Koberečky z riccie, na který bych rád tímto volně navázal.
Oddělil jsem riccia pet od své mateřské rostliny a následující rok cíleně testoval v různých podmínkách a zkoušel možnosti jejího využití v čisté kultuře. Také mě zajímalo, zda se nebude pod vodou vracet ke své původní formě, což se neděje. Musím upozornit, že tyto pokusy probíhaly v amatérských podmínkách čtyř akvárií. O dosavadní výsledky, které přece jenom mohou dát případným zájemcům základní informace, se podělím níže.
Způsob růstu:
Stejně jako u riccia fluitans jsou jednotlivé rostlinky riccia pet prorostlé a vytváří kompaktní trs, který se dá snadno roztrhat. U dna tak tvoří většinou půlkulové či oválné trsy, které časem mohou vytvořit celé koberce. Nemá kořínky a při prudším pohybu větších ryb může cestovat po dně. Z tohoto důvodu je vhodné upevnit trs vlascem s železnými matkami na konci, tak jak, jsem to popsal v předchozím článku. Riccia vlascem prorůstá a čas od času je, nutné úchyt vytáhnou a znovu přetáhnout přes trs. Jiné způsoby upevnění se mi dlouhodobě neosvědčily.
Nároky na světlo:
Riccia pet má oproti své mateřské formě velmi nízké nároky na světlo a dokáže růst i ve stínu hustých trsů rostlin. Ovšem v těchto podmínkách se často rozpadá na malé chomáčky a je spíše plevelem. Krásný, hustý a pevný trs vytváří jen při dostatku světla, alespoň 0,4 W/litr.
Nároky na teplotu:
Rostlinku jsem testoval v teplotách od 24 do 30 stupňů. Rozdíly v růstu nebyly dramatické. Řekl bych, že jí více svědčí vyšší teplota, ovšem svůj vliv na to mohly mít i jiné faktory.
Nároky na vodu:
Tvrdost vody - není rozhodující. Roste dobře v brněnské tvrdé vodě i ve velmi měkké vodě, kterou mám ve svém velkém akváriu. PH – Byla testována a nebyl zaznamenán rozdíl v růstu v rozsahu 6,5 – 7,5 PH.
Hnojení:
Zjevně jí prospívá každodenní přihnojování. V mém případě to je kompletním PMDD v množství 1 mililitr hnojiva na 60 litrů objemu akvária a den. Hnojení CO2 není nutností, ale lze jen doporučit.
Tvarování:
Riccia pet v dobrých podmínkách přirůstá poměrně rychle. V požadovaném tvaru ji nejsnadněji udržíme nůžkami. Odstřižené kousky pak odsajeme hadicí. V podmínkách akvazahrádky se tak stává výtvarným super materiálem, ze kterého se dají vystříhat nejrůznější tvary podobně jako v zahradách z buxusů či tisů. Zde záleží jen na fantazii a vkusu zahradníka.
Využití:
Svojí jemnou strukturou je tato rostlinka jedinečná a přímo stvořená k modelaci dna akvazahrádek. Hodí se do společnosti klidných ryb. Stává se domovem krevetek a ty v ní od útlého věku nalézají úkryt. Na údržbu při troše zručnosti není náročnější, než mnohé rychle rostoucí stonkové rostliny.
Negativa:
Z výše uvedeného by se mohlo zdát, že se jedná o ideální nenáročnou kobercovou rostlinu. Je tu však jedno úskalí, na které je třeba důrazně upozornit. Riccia pet může být opravdu vetřelcem, který proroste zevnitř a následně udusí husté jemnolisté rostliny. Mluvím zde například o micranthemum micranthemoides, glossostigma elatinoides a dalších. Ve vzájemném estetickém propojení roste snad jenom s eleocharis. Pokud riccii pet jednou nasadíme do pravidelně přihnojovaného akvária s dobrým osvětlením, jen těžko se jí budeme v budoucnu zbavovat. Tato agresivita bude zřejmě největší brzdou masivnímu rozšíření této jinak krásné kobercové rostlinky.
Text a foto: Pet © 2008
 
Seznam všech komentářů najdete na záložce:  Komentáře
Posledních 10 komentářů k článku:
Vyghum  (id: 628 ) 23.10.2008 (21:11)
Mohu potvrdit již uvedené, tahle forma Riccie je krásnou rostlinou, ale zlým pánem v akváriu. Domnívám se, že díky ní jsem přišel o Blyxu a prorůstání taky nemá moc ráda Nesaea pedicelata.
Naopak se celkem dobře snáší s Didiplis Diandra. Osobně se ji snažím z akvária vyhubit, zatím bez většího úspěchu
apinek  (id: 5777 ) 1.11.2008 (21:07)
pěkný článek;)
Technik  (id: 3376   Rostlinné akvárium PT444 
 kategorie velká akvária, objem 440 litrů 
 Prezentace je ARCHIVOVÁNA 
 nebyla aktualizována déle jak půl roku! ITS firemní a bezobslužné 
 kategorie velká akvária, objem 500 litrů 
 Prezentace je ARCHIVOVÁNA 
 nebyla aktualizována déle jak půl roku! Život pro drobečky 
 kategorie malá akvária, objem 20 litrů 
 Prezentace je ARCHIVOVÁNA 
 nebyla aktualizována déle jak půl roku!  ) 15.11.2008 (21:18)
Jenom malý dodatek.
Pokud bude mít opravdu dostatek světla a CO2, budou na rostlině dlouhodobě bublinky kyslíku. Pak se nové přírustky začnou vracet k původní formě.
Zatím my vyrostlo na ricii pet asi 3mm světle zelené klasické ricie. Uvidíme jak to bude dál.
langosh  (id: 494   Apistogramma & Co. 
 kategorie střední akvária, objem 84 litrů 
 Prezentace je ARCHIVOVÁNA 
 nebyla aktualizována déle jak půl roku! Geophagus & Co. 
 kategorie střední akvária, objem 160 litrů 
 Prezentace je ARCHIVOVÁNA 
 nebyla aktualizována déle jak půl roku! Apistogramma & Co. Reloaded 
 kategorie střední akvária, objem 84 litrů 
 Prezentace je ARCHIVOVÁNA 
 nebyla aktualizována déle jak půl roku!  ) 20.11.2008 (8:24)
Chybí mi zde detailnější fotky trhutky. Jinak o této formě se již diskutovalo na akva.sk před cca dvěma roky - tam ji pojmenovali "zimní" riccie - více zde http://www.akva.sk/phpBB2/viewtopic.php?t=365 .
Roman
Carlos  (id: 5962   Karlíkova 110ka 
 kategorie střední akvária, objem 110 litrů 
 Prezentace je ARCHIVOVÁNA 
 nebyla aktualizována déle jak půl roku! Krevetárko necelých 9L 
 kategorie malá akvária, objem 9 litrů 
 Prezentace je ARCHIVOVÁNA 
 nebyla aktualizována déle jak půl roku! Krab krabice a paludarium 
 kategorie terária 
 Prezentace je ARCHIVOVÁNA Brachypelma emilia 
 kategorie terária 
 Prezentace je ARCHIVOVÁNA Mimča Brachypelma smithi, albopiloum, albiceps a Psalmopoeus irminia 
 kategorie terária 
 Prezentace je ARCHIVOVÁNA 
 nebyla aktualizována déle jak půl roku! Lasiodora parahybana 
 kategorie terária 
 Prezentace je ARCHIVOVÁNA  ) 3.12.2008 (17:00)
Uz se mi taky vytvorilo par kousicku v krevetarku
kalahare  (id: 6134   Kalahareho vodní komando 
 kategorie malá akvária, objem 54 litrů 
 Prezentace je ARCHIVOVÁNA Viktorka 
 kategorie střední akvária, objem 112 litrů 
 Prezentace je ARCHIVOVÁNA 
 nebyla aktualizována déle jak půl roku!  ) 16.12.2008 (14:28)
Super článek, hodně jsem se v něm inspiroval. Poslední dobou (2-3 týdny) se mi začala rychle množit riccia "pet", po akváriu se mi potulují tmavozelené chuchvalce. Je to sice unikátní forma, ale při neuklízení mi zaneřádila Eleocharis parvulus, ve kterém se zachytila. Ale nemám jí tolik, abych z ní vytvořil nějaký pokusný útvar, tak ji moc likvidovat nebudu.
tomas.belica  (id: 4120   Moja 60 tka... 
 kategorie malá akvária, objem 60 litrů 
 Prezentace je ARCHIVOVÁNA  ) 26.12.2008 (2:06)
ahoj Pet,
chcem sa ta opytat ze za aky cas sa ti vytvorila tato zelena forma ja mam ricciu uz pol roka pod vodou uz aby bola z nej zelena forma dik za odpoved a nemyslys si ze ci by to nemohlo byt zmenou nejakych podmienok v akvariu myslys ze je to casom ? Tomas SR
Igorr  (id: 11397   WENDELS 
 kategorie malá akvária, objem 54 litrů 
 Prezentace je ARCHIVOVÁNA 
 nebyla aktualizována déle jak půl roku!  ) 13.10.2010 (15:39)
Super článek,hodně mne to inspirovalo,díky
vindy  (id: 11675   sedmdesát litrů pohody 
 kategorie střední akvária, objem 70 litrů 
 Prezentace je ARCHIVOVÁNA 
 nebyla aktualizována déle jak půl roku!  ) 28.1.2011 (17:25)
ahoj, neměl by někdo nějaké přebytky? Hodně by se mi hodila do akva, ale nevim kde jí sehnat, ozvěte se. děkuji
šánovka  (id: 13198   Mercury 
 kategorie střední akvária, objem 112 litrů 
 Prezentace je ARCHIVOVÁNA 
 nebyla aktualizována déle jak půl roku!  ) 15.2.2012 (14:35)
Dobrý den. Prozraďte mi prosím, co to je na fotkách za rozkošné chocholkovité rostlinky na dně a na kořenech? Vypadají jako malé ananásky :) Děkuji
Vložit nový příspěvek do diskuze
Článek   Komentáře   Seznam článků   |<   <<   >>   >|