Články - obsah článku

Článek   Komentáře   Seznam článků   |<   <<   >>   >|  
Jak jsme posilovali osvětlení - člověk se pořád učí
Roman Minařík
(na AKVARKO.cz vyšlo 20.7.2004)
Jak už jsem psal v deníku, rozhodli jsme se s Marcelou, že doplníme osvětlení o nějaký ten watík, aby se rostlinkám u nás lépe dařilo. Ať jsme nad tím spekulovali sebevíc, na to, jak dostat do akvária další dvě klasické zářivky, jsme nepřišli. A tehdy mě osvítil spásný nápad. Co kdybychom použili kompaktní zářivky? Ty jsou relativně malé a nezaberou tolik místa.

Jakmile jsem měl trochu volného času, mazal jsem do Hornbachu, abych si zjistil, co trh nabízí. Zde jsem přišel na to, že světelný tok tak zvaných úsporných žárovek (kompaktní zářivka včetně elektroniky) není moc velký v porovnání se světelným tokem, který nabízejí jednopaticové kompaktní zářivky. Do oka mi padly zářivky OSRAM DULUX D 18 W, které měly svítivost 1200 lumen.

Co tedy vlastně budu potřebovat, abychom mohli rozšíření osvětlení zrealizovat. V té chvíli mi to bylo jasné. Zářivky mají integrovaný startér, takže se nedají kombinovat s elektronickými předřadníky, ale pouze s tlumivkou. Dál to bude chtít kompenzační kondenzátory a pak už jen patice. No jo patice, ty ale v Hornbachu neměli. Takže jde se shánět. Trocha cestování mě přece nezabije a tak jsem se vydal po dalších obchodech. Ale ouha, v Bauhausu nic, v OBI nic, ale najednou se štěstí usmálo a v Baumarktu patice měli. Zakoupil jsem čtyři kousky a jel jsem do Hornbachu zpátky pro zářivky, protože ty zase neměli v Baumarktu. A protože se zase v tom tolik nevyznám, nechal jsem si doporučit, které tlumivky mám k vybraným zářivkám použít. Prý mi stačí pro každou dvojci zářivek jedna tlumivka 2x18W. Tím jsem měl všechny potřebné věci pohromadě.

Další den jsem se mohl pustit do díla. Z hliníkových plocháčů jsem vyrobil držáky, ke kterým jsem přišrouboval zakoupené patice. Trochu fuška, ale dalo se to zvládnout. Teď už jen musím sundat kryt akvária a vše do něj namontovat. Sundal jsem tedy kryt a chtěl jsem do něj patice našroubovat. Pro jistotu jsem si ale řekl, že do patic zacvaknu zářivky, abych si překontroloval, jak se mi tam i s paticemi vlezou. UFF! První problém. Zářivka do patice nejde. Já jsme ale bl… Asi není patice jako patice. Takže honem k počítači a už hledám, jaké jsou rozdíly v paticích. No je to jasné, já mám patici G23 (zářivky se startérem 7-11W) a ve skutečnosti potřebuji patici G24d-2. Jen tak pro upřesnění, pro 13-15W je patice G24d-1, pro 18W G24d-2 a pro 26W G24d-3. Alespoň tak nějak jsem to našel. Co teda s tím. Musím koupit jiné patice. Takže kryt zpátky na akvárium a zítra se uvidí.

Další den tedy opět mažu do obchodu, tentokráte však již do firmy ELVO, kde mnou požadované patice na rozdíl od všech těch Bau.… měli. Samozřejmě zářivku jsem měl v kapse sebou, abych si na místě ověřil, že vše je v pořádku. Navíc ty patice nebyly ani moc drahé. Odpoledne jsem se zase pustil do výroby držáků z hliníku, protože ty, co jsem vyrobil předešlý den, se nedaly použít. Tentokráte mě to šlo rychleji, protože jsem už věděl, čeho chci dosáhnout. A opět tedy kryt dolů a jde se montovat. Tentokráte žádný zásadní problém. Tlumivky jsem nechal mimo kryt, protože bylo jasné, že budou hodně topit, vše jsem propojil (no nějakou hodinku mi to zabralo) a pak přišel okamžik, kdy poprvé rozsvítíme všechny zářivky, už jen zastrčit vidlici do zásuvky. A ONO NIC. Nic se prostě nerozsvítilo. Asi to s těmi tlumivkami nebude tak jednoduché. A tak kryt zpátky na akvárium a další den se uvidí.

Další den opět spěchám do Hornbachu, že takhle to tedy nepůjde, že to chce asi tlumivky nějaké jiné. No jasně, řekl mi prodavač, to musíte použít pro každou zářivku samostatnou tlumivku na 18W. Naštěstí mi je ochotně vyměnili a já mazal spokojeně domů. Doma jsem sice musel trochu předělávat a více drátovat, ale za chvíli to bylo hotové. Teď přišel očekávaný okamžik, jen zastrčit vidlici do zásuvky. Ejhle, ONO TO SVÍTÍ. Takže kryt nahoru a můžeme se kochat. Po pár hodinách mi ale Marcela hlásí, že na krytu by se daly dělat vajíčka, jak je teplý. Nechápu, čím to je? Zářivky přeci tak moc netopí. Že bych měl nějaký problém? Logická úvaha je, že jediný problém může být v těch tlumivkách. Takže honem k počítači a hledám, v čem by to mohlo být. Po úmorném hledání mám opět jasno. Tlumivky, které jsem koupil, omezují proud na 370 mA, ale zářivky vyžadují 220 mA. No hrůza, to jsem těm zářivkám ale musel dát zabrat. Takže vypínám osvětlení a zítra už to dořeším.

Kompaktní zářivka

Zářivka OSRAM DULUX D 18W zasazená v patici pootočené o 45° s reflektorem vyrobený z reflektoreu JUWELL
Schéma zapojení 1
Původně jsme chtěli zapojit zářivky takto

Schéma zapojení 2
nakonec to skončilo u tohoto zapojení
Další den opět tedy mažu do Hornbachu s tím, že tlumivky nejsou vhodné pro zářivky, které jsem u nich koupil. Bez problému mi vrátili peníze, a protože ty správné neměli, mažu opět do firmy ELVO, kde zakupuji ty, které potřebuji a dokonce levněji.

Odpoledne zase kryt z akvária dolů a s chutí přebudovávám elektroinstalaci v krytu. Tentokráte je hotovo vše rychle, takže kryt vracím na akvárium a zapínám jej do zásuvky. Kontroluji teplotu a opravdu mám pocit, že zářivky tolik nehřejí. Bohužel to byl jen pocit. Shodou okolností mi přichází e-mail, ve kterém mi firma DNA v odpovědi na můj dotaz sděluje, že povrchová teplota kompaktních zářivek DULUX D se pohybuje mezi 50 a 75°C a později odpovídá i firma OSRAM, že povrchová teplota může být místně až 124°C. U nás, díky tomu, že jsou v uzavřeném prostoru, bych si tipoval, že teplota se bude spíše blížit k těm 75°C než k 50°C. Takže protože už je pozdě, osvětlení raději vypínám a další den se uvidí.

Ráno řešíme problém, co s tou teplotou. Tak nás napadlo, že pod každou zářivku vyrobíme reflektor, aby se od ní přímo nezahříval kryt akvária. Tím sice možná vyřešíme ohřívání vlastního krytu, ale nevyřešíme to, že při zapnutém kompletním osvětlení nám v akváriu vyskočila teplota vody o tři stupně. Naštěstí opět pomáhá internet, protože jsem někde našel, že nějaký akvarista chladí prostor v krytu pomocí ventilátoru ze zdroje počítače. Takže jsem sehnal tři staré ventilátory. A i když jsou na 12V, použil jsem sítový napáječ, který dává jen 6V. To proto, aby se točily pomaleji a nebyly slyšet. Jenže tato poslední úprava už vyžadovala prakticky kompletní rekonstrukci krytu. Naštěstí byla neděle, takže s volným časem nebyl problém. Po pár hodinách bylo opět vše smontováno, a renovovaný kryt se mohl vrátit na akvárium. Všechno funguje jak má a teplota nestoupá, přestože zářivky svítí. HURÁ, povedlo se.

Ráno jsme ale zjistili snad už poslední nedostatek. Ventilátory běžely celou noc a dokázaly pěkně vychladit akvárium, takže rybičky si užily docela zimu. Naštěstí tento problém jsme vyřešili velice jednoduše. Zdroj pro napájení ventilátorů, jsme strčili do spínacích hodin, do kterých jsou zapojeny i nové kompaktní zářivky. Takže pokud se svítí, tak se i chladí a pokud se nesvítí, tak se také nechladí. Po rekonstrukci jsme dosáhli celkového příkonu zářivek asi 204W na 380 litrů objemu akvária, což je asi 0,54 W/litr.

Je sice pravda, že by člověk měl asi lépe rozumět věcem, do kterých se pouští, ale zase na druhou stranu učený z nebe nespadl a každý musí nějak ty vědomosti získat. A třeba námi získané zkušenosti pomohou někomu jinému, až se rozhodne, že se pustí do nějaké přestavby osvětlení svého akvária.
Anketa

Udávaná hodnota je celkový příkon zářivek podělený objemem akvária.
 
Seznam všech komentářů najdete na záložce:  Komentáře
Posledních 10 komentářů k článku:
norath  (id: 3342 ) 6.12.2006 (10:31)
potřeboval bych zjistit jednu věc okolo osvícení nádrže. mám nádrž cca 380 litrů,8 hranou a vysokou cca 80 cm. z důvodů nedostatku místa a trochu netradičního krytu na nádrži potřebuju nejak vyřešit osvětlení. zářivky se mi tam moc nevejdou,tak mě napadlo dat místo zářivek do krytu lampu z growshopu:) cca 300 vattů nebo 2x 150 wattů. nemáte někdo podobnou zkušenost nebo nesetkal ste se s tim nekdo v praxi?
jinak normální kytky při dobrým hnojení a zálivce pod tim rostou ukrutně rychle:)
děkuji za případnou radu/vysvětlení
norath  (id: 3342 ) 6.12.2006 (11:06)
bylo by to něco takovýho http://www.greenhome.cz/katalog/141000
Fifo  (neregistrovaný návštěvník) 28.12.2006 (16:52)
To KOCOURCHLUPAC.
Porovnanim tohoto : http://www.osram.sk/upload/pdf/BrozuraUsporn...
a tohoto : http://www.osram.com/pdf/service_corner/dulu...
mam takyto nazor : Podla mna LOJZA mal pravdu, že by bolo jednoduchšie kupit srobovatelnu ziarivku namiesto vidlicovej ziarivky ku ktorej (ak som dobre cital horeuvedeny text)treba dokupovat tlmivku. Pozrite si tie pdf dokumenty s parametrami ziariviek.. Tu je vycuc konkretnych podobnych typov...

Kompaktna ziarivka srobovatelna -

OSRAM DULUX EL LONGLIFE 20 W - 1230 lm Farba svetla -827
OSRAM DULUX EL LONGLIFE 20 W - 1230 lm Farba svetla -840
OSRAM DULUX EL LONGLIFE 20 W - 1170 lm Farba svetla -860

Kompaktna ziarivka DULUX s kolíkovou päticou...

OSRAM DULUX D 18 W 18 W 1200 lm Farba svetla -840
OSRAM DULUX D 18 W 18 W 1200 lm Farba svetla -830
OSRAM DULUX D 18 W 18 W 1200 lm Farba svetla -827

Ak mate prpominku, pripadne by ste ma chceli opravit tak piste... Cavte
Corydoras  (id: 5408   naše první 160-tka  
 kategorie střední akvária, objem 160 litrů 
 Prezentace je ARCHIVOVÁNA 
 nebyla aktualizována déle jak půl roku!  naše druhé akvárko  
 kategorie malá akvária, objem 60 litrů 
 Prezentace je ARCHIVOVÁNA 
 nebyla aktualizována déle jak půl roku!  krevetárium  
 kategorie malá akvária, objem 20 litrů 
 Prezentace je ARCHIVOVÁNA 
 nebyla aktualizována déle jak půl roku!  ) 31.12.2007 (13:44)
instaloval jsem zářivkové osvětlení pro akvária a zkusil jsem elektronický předřadník.
Pokud má někdo zájem tak fa "Argus light" prodává za velmi pěknou cenu předřadníky pro běžné typy zářivek. Já osobně mám 15, 18 a 36W (označení SB15W, SB18W a SB36W).
Kombinace jednoho předřadníku pro více zářivek nejsou. Každý předřadník má vodiče na připojení dostatečně dlouhé a patice jsem koupil za bezva cenu v Hornbachu v Olomouci.
Jsem spokojený, nic nevrčí, nehřeje se, zářivka naskočí bez blikání, někde jsem četl o lepším podání světla a menší spotřebě energie.
Odpadlo složité propojování tlumivek a startérů a jejich umístění (váha, oteplení atd.)
Pokud má někdo zájem pošlu fotku.
michtill  (id: 4241   Obraz i okno - Archiv  
 kategorie malá akvária, objem 60 litrů 
 Prezentace je ARCHIVOVÁNA 
 nebyla aktualizována déle jak půl roku!  Vestavěná Živá Voda  
 kategorie střední akvária, objem 130 litrů 
 Prezentace je ARCHIVOVÁNA 
 nebyla aktualizována déle jak půl roku!  ) 24.2.2008 (1:36)
A za kolik ten předřadník nabízejí? Stránky jim moc nefungují.
teeska XXX  (neregistrovaný návštěvník) 23.1.2009 (22:06)
ahoj vsichni akvaristi, chtela bych se s vami poradit, v hornim krytu akvaria mam umistene dve zarivky, mam ale problem se strikajici vodou (ze dvou vzuhovacich kamonku). Kdyz se bublinky kysliku dostanou na hladinu, tlakem se voda rozstrikne (a dopadne na zarivky) no a jsem u problemu! Na tech se pak dela celkem nechutná řasa nebo neco takovyho. Da se tomu nejak zabranit ?
piranha  (id: 8924   neonové království  
 kategorie malá akvária, objem 20 litrů 
 Prezentace je ARCHIVOVÁNA 
 nebyla aktualizována déle jak půl roku!  ) 27.2.2009 (19:40)
je v pořádku mět 1,2w na litr
Roman  (id: 1 ) 27.2.2009 (22:38)
Proč ne, záleží na tom, co chceš v akváriu mít. Je ale pravda, že je to docela dost.
piranha  (id: 8924   neonové království  
 kategorie malá akvária, objem 20 litrů 
 Prezentace je ARCHIVOVÁNA 
 nebyla aktualizována déle jak půl roku!  ) 15.3.2009 (13:49)
dík za odpověd
packa17  (id: 9173 ) 14.1.2010 (14:02)
Ahoj dobrý nápad jenom jsem se chtěla zeptat zda je to stejné jako zářivky akvarijiní ty OSRAM DELUX,uspornější?a zda pod tímto světlem porostou rostlinky,máte stím někdo zkušenosti?
Vložit nový příspěvek do diskuze
Článek   Komentáře   Seznam článků   |<   <<   >>   >|