Články - obsah článku

Článek   Komentáře   Seznam článků   |<   <<   >>   >|  
Reaktor CO2
Aivosh
(na AKVARKO.cz vyšlo 17.12.2007)
Jelikož se ozvalo několik hlasů, že jim není zcela jasné, jak vypadá reaktor, jenž používám k rozpouštění CO2, o kterém jsem se zmínil v článku Jak na aplikaci CO2, tak jsem jej nafotil podrobněji a připojil i popis fotek a také postup výroby.
Co potřebujeme k výrobě:
  • Dvě injekční stříkačky o objemu 150 ml
  • Hadice 12/16 mm
  • Vzduchovací hadička 4/6 mm
  • Injekční jehly
  • Volitelně biomolitan
  • Volitelně plastové ježky
  • Volitelně kolínka
  • Volitelně T - kusy na hadičku 4/6 mm
Postup výroby
Základní jednotkou jsou zde dvě injekční stříkačky. Na trhu je na výběr více druhů, ty co vidíte na fotkách jsou značky Janette (jedná se o výplachové stříkačky) a pro výrobu jsou vhodné, jelikož do sebe dobře zapadnou, ale myslím, že po troše úprav by se daly použít i běžnější typy.
Ze stříkaček vyděláme písty a u jedné uřežeme několik centimetrů koncové části tak, aby do sebe stříkačky mohly zapadnout. Současně opatrně odřízneme na obou stříkačkách i zúžený výstup, opatrně proto, aby se nám nerozlomila celá stříkačka.
Poté obě stříkačky nahříváme nad plamenem a tlačíme do sebe až do té doby, než změknou, povolí a zapadnou do sebe. Tím máme základní tělo reaktoru hotovo.
Následně je třeba vyrobit vstupy pro hadici s přívodem a odvodem vody z reaktoru. Zde doporučuji použít vrták 13 mm, což je maximální průměr, který se dá využít u většiny běžných vrtaček. Tento rozměr je plně dostačující pro následné zasunutí hadice o vnějším rozměru 16 mm. Problém může nastat u některých typů akumulátorových vrtaček, kde je možno použít vrták maximálně o průměru 10 mm. V tom případě můžeme hadici 12/16 nahradit hadicí o průměru 9/12. Stříkačky provrtáme v místě, kde byla původně odlitá část pro umístění jehly, kterou jsme na začátku odstřihli. Považuji za důležité vrták před započetím vrtání řádně nažhavit. Pokud toto neprovedeme, stříkačka má tendenci praskat a nevyvrtáme kulatý otvor, což je poté zdrojem netěsností. Avšak ve chvíli, kdy je vrták žhavý, tak doslova sám projede stříkačkou, stačí jen lehce vrtat, nic se neštípe a otvor je hezky kulatý.
Nyní můžeme do stříkaček zasunout hadici pro přívod vody. Hadici nejprve "sbalíme", poté protáhneme otvorem a zase rozbalíme. Díky tomu, že hadice má vnější průměr o 3 mm větší, než je průměr otvoru ve stříkačce, tak bezvadně těsní a to i po více než roku provozu (pokud netěsní a uniká tudy plyn, je stříkačka chybně navrtaná).
Základ máme hotový, teď je vhodné vložit dovnitř reaktoru nějaký "brzdný" materiál. Pokud jej totiž necháme prázdný, tak v závislosti na síle proudu se nám může stát, že plyn bude bez užitku vyfukován ven. Mně osobně se osvědčily na začátek reaktoru ke vstupu vody s plynem plastové ježky (původně z filtru Tetratec), které zachytí proud vody obsahující CO2 a roztříští jej a díky tomu neproletí plyn reaktorem bez užitku. Níže v reaktoru mám biomolitan na další zabrždění plynu. Používám zrnitost 10 a 30. Se složením brzdného materiálu bude třeba trochu laborovat. Stříkačka nesmí být příliš ucpaná, ale zároveň musí být materiál dost těsný, aby nám bublinky neprolétávaly celou stříkačkou bez užitku až ven. Velmi zde záleží na síle proudu vody. Čím silnější, tím musí být brzdný odpor větší. Zdálo by se, že je tedy jednoduché řešení - použít slabý proud vody. Bohužel toto může přinést problémy jednak v podobě nedostatečně rychlého rozpouštění CO2 a také, pokud reaktor napojíme např. na vnější filtr, tak si nemůžeme často dovolit minimální průtok.
Po naplnění reaktoru zpomalovacím materiálem nám již pouze zbývá připojit přívod CO2. K mnoha reaktorům se připojuje hadička přímo do těla reaktoru, k tomu bychom ale museli vrtat díru do stříkačky a zbytečně by vznikalo riziko netěsností. Já osobně toto realizuji velmi jednoduše pomocí injekčních jehel. Sám používám po několika experimentech jehly o průměru 0,8 mm v počtu tří kusů. Stalo se mi totiž, že se mi 0,5 mm jehla při nočním vypnutí zacpala a ráno CO2 neproudilo. Po výměně za 3 ks 0,8 mm jehel je vše bez problémů. Přívodní hadičku tedy pomocí T-kusů rozdělíme na několik větví a následně natlačíme na každou jehlu (jde to ztuha,ale jde to). Já používám silikonové hadičky, které mají větší pružnost. Jehly poté zapíchneme do přívodní hadice s vodou. A tímto je celý reaktor hotov. Voda protékající hadicí bude strhávat plyn do reaktoru, kde se zbrzdí a bude se rozpouštět.
Reaktor můžeme připojit buď na výstup filtračního systému (pozor, pouze pod hladinu akvária, reaktor není v žádném případě vodotěsný) a nebo jej pohánět samostatným čerpadlem. Pomocí kolínek si můžeme natvarovat vstup i výstup dle vlastních požadavků. Doporučuji brát v úvahu možnost zanášení reaktoru v závislosti na jeho umístění. Proto by měl být přístupný pro občasné čištění.
Přeji hodně štěstí při výrobě!
Text: Aivosh © 2007
Kontakt na autora: aivosh@seznam.cz
 
Seznam všech komentářů najdete na záložce:  Komentáře
Posledních 10 komentářů k článku:
rudik1  (id: 3065   Prodigy  
 kategorie velká akvária, objem 480 litrů 
 Prezentace je ARCHIVOVÁNA 
 nebyla aktualizována déle jak půl roku!  ) 23.12.2007 (20:52)
nepusti bublinky,protoze se ve filtru vstřebaji do vody.o to preci jde.neni potreba mit plne akvarko bublin,ale mit nasicenou vodu oxidem.
CO2 skodi bakteriim v BM,ty potrebuji k zivotu kyslik,ne cočko.

sem si dovolil odpovedet ,snad spravne
Aivosh  (id: 522   květinářství  
 kategorie velká akvária, objem 325 litrů 
 Prezentace je ARCHIVOVÁNA  ) 23.12.2007 (21:30)
rudiku v akvaristice je vetsina veci beh na dlouho trat
jinak k tomu CO2 ve filtru. vetsi mnozstvi CO2 z vody nevytesni kyslik. tzn. i kdyz bude ve filtru vice CO2, tak bakterie stale budou mit dostatek O2. Skodlivost muze byt pouze v pripade velkeho mnozstvi CO2 ve filtru, ktere zpusobi velky pokles pH a pri nizsim pH nitrifikacni bakterie vykazuji znacne nizsi cinnost. Zaver je tedy takovy, ze CO2 do filtru jako reaktoru ano, avsak v mnozstvi "normalnim". To tedy znamena,ze ve filtru tece voda "obvyklou" rychlosti a CO2 neni prilis mnoho. Jeste strucnejsi zaver tedy je: jde to,ale s rozumem a za urcitych podminek Ja osobne jsem se o to take pokousel, udelat z externiho tetratecu zaroven reaktor,ovsem vysledky byly dost neuspokojive. Vzhledem k tomu,ze mam velmi maly prutok (odhadem kolem 100 lph,zrejme i mene) nedokazala mi sila proudu CO2 strhavat. Mensi nevyhodou jeste je,ze prakticky neni moznost kontroly,jak se CO2 ve filtru chova...
rudik1  (id: 3065   Prodigy  
 kategorie velká akvária, objem 480 litrů 
 Prezentace je ARCHIVOVÁNA 
 nebyla aktualizována déle jak půl roku!  ) 23.12.2007 (22:08)
ještě bych dodal k těm bublinkám...
ode dna stoupjící,z kytiček se uvolnující bublinky...na to je krásný pohled
jiné bublání nemusím.ještě snad v demižonu,to je potom jiná zálezitost,také vyborneho charakteru
Aivosh  (id: 522   květinářství  
 kategorie velká akvária, objem 325 litrů 
 Prezentace je ARCHIVOVÁNA  ) 23.12.2007 (22:36)
rudiku no vidis a ja to nemam rad. u me to odpoledne (za nejvyssi svetelne intenzity) v akvarku vypada jak v tovarne,z kytek se doslova kouri. ale kdyz se bublinkuje jen trosku,je to hezky
no a co se demizonku tyce. tak ja spis pivko :)
rudik1  (id: 3065   Prodigy  
 kategorie velká akvária, objem 480 litrů 
 Prezentace je ARCHIVOVÁNA 
 nebyla aktualizována déle jak půl roku!  ) 24.12.2007 (11:14)
jj,to taky bubla...
spielmen  (id: 5687   Krevetky na mechu  
 kategorie malá akvária, objem 7 litrů 
 Prezentace je ARCHIVOVÁNA 
 nebyla aktualizována déle jak půl roku!  Green  
 kategorie malá akvária, objem 42 litrů 
 Prezentace je ARCHIVOVÁNA 
 nebyla aktualizována déle jak půl roku!  ) 27.12.2007 (19:08)
Už to mám taky,je to užasný
Rudolfos  (id: 5575 ) 1.1.2008 (22:38)
Bezva věc, taky si to vyrobim!
Kůzle  (id: 7915   Džungle  
 kategorie střední akvária, objem 73 litrů 
 Prezentace je ARCHIVOVÁNA 
 nebyla aktualizována déle jak půl roku!  Betta Cube  
 kategorie malá akvária, objem 16 litrů 
 Prezentace je ARCHIVOVÁNA 
 nebyla aktualizována déle jak půl roku!  ) 14.9.2008 (11:55)
je to supr já to mám v menší variantě z dvou 20ml stříkaček ježky jsem nesehnal poraďte pls kde je sehnat
vetyn  (neregistrovaný návštěvník) 6.10.2008 (12:43)
Chtěl bých Vám poradit, jak účinně a kvalitně rozpouštět CO2 ve vodě. Asi tak před 2 roky jsem si zakoupil reaktor na rozpouštění CO2, jedná se prakticky o válec uvnitř se spirálou, kdy se do válce vpouští CO2 společně s vodou z filtru a uvnitř válce se to mísí, tato hračka mě stála 1200,-Kč, ale nebyl jsem s ní vůbec spokojený. Později jsem na stránkách akva.sk uviděl přístroj motorický CO2 difuser, který praktický funguje tak, že nasává pomocí vrtulky vodu a dále k vrtulce je příváděno CO2, které vrtulka rozpouští ( rozemele ) na stovky malých téměř neviditelných bublinek. Já jsem koupil od Atmana čerpadlo atman 303, které se umísťuje dovnitř akvária. Je malé a dá se dobře uschovat mezi rostliny. K vrtulce přes mřížkovou krytku jsem přivedl hačičku od CO2, vrtulka nasává jak vodu tak CO2 z hadičky a výsledek za 200,- Kč je o 100% lepší než s předchozí verzí za 1200,-Kč. Akvaristice zdar.
rom119  (id: 13684 ) 14.8.2012 (13:21)
Nápad dobrý, ovšem děsné řemeslné zpracování
Vložit nový příspěvek do diskuze
Článek   Komentáře   Seznam článků   |<   <<   >>   >|