Články - obsah článku

Článek   Komentáře   Seznam článků   |<   <<   >>   >|  
Základy CO2
Aivosh
(na AKVARKO.cz vyšlo 9.11.2007, aktualizováno 17.11.2007)
část 4/5 - [1] [2] [3] [4] [5] 
Hadička pro vedení CO2
Nejeden obchod nabízí tzv. "profi" hadice pro vedení CO2. Mám jeden podobný výrobek doma v délce asi 30 cm. Je to neskutečně tvrdé a nedá se to vůbec tvarovat. Osobně bych se díky tvrdosti i bál,že v případě nasazení na výstup ventilu tato hadička na něj pevně nedosedne. A taky je to pěkně drahé.
Já ke své plné spokojenosti už od začátku provozu své CO2 soustavy používám měkké silikonové hadičky za pár korun. Skvěle se tvarují a dobře nasazují. Nikdy se mi nestalo,že by hadička praskla (i když na to vehementně výrobci těch "profi" upozorňují jako na nebezpečí) a to je používám i mezi elektromagnetickým ventilem a ventilem jehlovým, kde při uzavření elmag ventilu nebude zrovna malý tlak. Pokud se tak někomu již stalo, prosím, aby svoji zkušenost popsal v diskuzi pod článkem.
Elektromagnetický ventil
Je velmi užitečnou pomůckou. Jednak na noc, kdy obvykle není třeba CO2 dodávat (pozor, existují situace, kdy je vhodné CO2 do akvária pouštět i v noci) může jeho přívod uzavřít. Tím ušetříme plyn a oddálíme nutnost plnění lahve. Navíc, pokud nepoužíváme reaktor s čerpadlem, které by samo zaručilo, že se v noci nebude rozpouštět žádné CO2, je toto další možnost, jak si neotrávit rybky. Při výběru elmag ventilu bych doporučoval zaměřit se především na možnost jeho napojení do stávající soustavy. Buď se dá napojit pomocí hadiček za ventil jehlový, nebo pomocí závitů mezi ventil redukční a jehlový. Pozor, elektromagnetický ventil silně topí! V případě jeho zapojení pomocí závitů zahřívá silně i redukční a jehlový ventil. Tuto soustavu je tedy třeba nastavovat až po zahřátí. Také je nutné počítat i s jeho spotřebou elektřiny, protože v otevřeném stavu jej udržuje elektromagnet. Spotřeba těchto ventilů se pohybuje kolem 3 až 5 wattů. Na výběr jsou přímo ventily od akvaristických firem anebo ventily pro jiné použití.
Difuzer
Způsob, jakým dostaneme CO2 do vody, je při použití tlakové láhve mnohem důležitější, než u metody biologické (např. při výrobě CO2 z kvasnic). Zatímco při biologické metodě máme CO2 obvykle nadbytek, zde se snažíme ušetřit každou bublinku, aby se nám prodloužil interval doplnění tlakové láhve. U tohoto systému bych rovnou na začátku zavrhl nějaká lipová dřívka či kamínky a pro rozpouštění CO2 do vody bych použil nějaký reaktor. Osobně se mi po delším výzkumu a vývoji osvědčil reaktor, jehož výrobu popisuji zde. Tento reaktor jde také možno nasadit přímo na výstup z filtru a tím ušetřit jedno čerpadlo, čímž se ovšem připravíte o jisté užitečné možnosti nastavení. Opět se dají koupit krásně vypadající a promakané reaktory komerční, cena jde i do tisíců. Ovšem reaktor, jak jej vyrábím já, si pořídíte za pár korun a funkci splní stejně kvalitní. Nebo můžete také použít návod dle pana Toufara. Za cenu trochu více investovaných financí a složitější montáže získáte reaktor, jehož výhodou je to, že je externí. Návod na jeho výrobu najdete zde.
Počítadlo bublin
U tohoto způsobu dodání CO2 je počítadlo bublin také důležité. Umožňuje nám vizuální kontrolu, jak se nám projevuje regulace množství CO2 pomocí jehlového ventilu a také nás upozorní na docházející náplň. Po jejím doplnění nám usnadní nastavení CO2 na původní hodnotu a pomůže i při jiných problémech jako je např. ucpaná hadička. Návod na výrobu jednoduchého počítadla bublinek najdete zde. Sám používám vylepšené počítadlo, které mám sestavené ze 3 odsávaček hlenů, která je vyfocena na přiloženém obrázku. Spodní odsávačka slouží jako samotné počítadlo bublin. Odsávačka, která předchází vstupu do počítadla, slouží jako jakási expanzní nádoba. V případě uzavření přívodu CO2 totiž začne putovat voda z počítadla zpět hadičkou. Díky této nádobě nedoputuje nikam dál, než právě do ní a nemůže se třeba stát, že doteče až do ventilu. Druhá nádobka slouží jako zachytávač odpařené vody. Ona se totiž voda z počitadla i odpařuje a následně výpustní hadičkou putuje z počítadla pryč. Poté musíte celý systém rozdělat a vodu doplnit (což vzhledem k tomu, že já kvůli těsnosti počítadlo bublin slepuji lepidlem, tedy jeho víčko k tělu, je celkem nepraktické). Tato záchytná nádobka na konci toto odpařování omezuje na minimum. Opět existují i komerční výrobky, ovšem nevidím důvod pro jejich koupi, když za pár korun můžeme pořídit velmi jednoduchou pomůcku svépomocí.
Zpětný ventil
Malá, levná, ale velmi podstatná věcička. Pokud totiž na noc uzavíráte přívod CO2 do nádrže, tak plyn z hadičky se rozloží a voda zaplní hadičku a to opravdu pořádně daleko. Nejen, že by se nám voda dostala do ventilů, ale problém pak také je, že po znovuotevření trvá velmi dlouho, než se CO2 opět dostane do nádrže. Někdy dokonce ani nepřekoná odpor vody v zaplněné hadičce. Proto jednoznačně doporučuji zpětný ventil dát co nejblíže vyústění CO2 v nádrži a používat kvalitní zpětný ventil. Já mám dobrou zkušenost např. s výrobkem firmy Sera. Pokud nepoužíváte žádné uzavírání a plyn vám proudí nonstop, zpětný ventil není nutně třeba, avšak může se hodit ve chvíli, kdy dojde náplň v lahvi a voda vám díky němu nezaplaví ventily.
Řídicí jednotka
Řídicí jednotka slouží k automatickému řízení doplňování CO2 do akvária a může být velmi užitečnou pomůckou. Já bych dodal: "Za hodně peněz slušná muzika". Při dobrém nastavení zbytku soustavy se totiž za vás postará o to, aby vaše nádrž měla vždy dostatek CO2 a vaše rybky se přitom neotrávily. Jednotka funguje tak, že v nádrži je zasunutá elektroda, která měří pH. Kabel z této sondy vede do řídicí jednotky, která zpracovává data a v případě nízkého pH zavře elektromagnetický ventil a nebo jej v případě vysokého pH otevře. Pozor, ne všechny jednotky v sobě integrují elektromagnetický ventil a v některých případech je nutné jej dokoupit. Na jednotce se obvykle dá nastavit pH, které se má udržovat, teplotní kompenzace a také alarm v případě, že se hodnota pH v nádrži vymkne z daného rozsahu. Na displeji se pak zobrazuje aktuální hodnota pH, takže máte kdykoli přehled o tom, jak je na tom voda v nádrži. Na co je nutné pamatovat, je skutečnost, že sonda se jednou za čas musí zkalibrovat pomocí tzv. pufferů, což jsou roztoky s fixním pH (např. u Sery 4 a 7 pH). Já používám řídicí jednotku cca rok a neměnil bych.
Zde bych rád upozornil na jedno úskalí. Řídicí jednotka rozhodně není spásou vašeho systému a jeho plné automatizace a neodstraňuje nutnost jeho nastavení.
Zkusím to vysvětlit na příkladu:
Na řídicí jednotce si nastavíme, že pH chceme udržovat mezi 6,7-6,8. Ve chvíli, kdy klesne pH na 6,7, jednotka zastaví přívod CO2 do reaktoru. PH postupně stoupá k 6,8 a ve chvíli, kdy tuto hodnotu překročí, jednotka otevře magnetický ventil. Natlakované CO2 zaplní reaktor a dále jej bude plnit, než pH opět klesne k 6,7. Problém však je, že v této chvíli sice jednotka uzavřela přívod plynu, avšak reaktor je stále plný a dál se rozpouští plyn a objem CO2 ve vodě stoupá. Toto je jen jedna z více situací, které mohou nastat. Osobně tedy považuji za vhodné co nejlépe nastavit systém CO2 tak, aby fungoval s minimem zásahů řídicí jednotky. PH bude stabilnější. Proto i např. na noc uzavírám CO2 elmag ventilem, který není v jednotce. Jednotka by sice přívod CO2 uzavřela, ale poměrně pozdě a jelikož v noci rybky i rostlinky produkují CO2, jeho objem by se ještě zvýšil. Pokud však uzavřu přívod včas, pH bude stabilnější. Tímto způsobem jsem opravdu schopný podržet pH v rozmezí 0,1-0,15 během dne i noci. Nemyslím si však, že je nutné používat nutně druhý elmag ventil. Já jej již měl doma a zjistil jsem, že s ním dokážu udržet jednak stabilnější pH, než Seramic samotný a navíc také vypnout CO2 dříve a tím ušetřit trochu plynu, který by jinak zbytečně unikal.
Nyní to vypadá, jako by ta jednotka vlastně byla zbytečná. Ale upřímně, komu by se chtělo každý den třeba několikrát měřit pH a běhat pořád s měřákem kolem nádrže. Navíc jak píšu, nádrž se v čase vyvíjí a dnes není zítra. Jednotka nám také pomůže v nějaké nečekané situaci, kdy, pokud pH klesne příliš nízko z jakéhokoliv důvodu, alespoň zastaví dodávku CO2 a tím zmenší riziko překyselení vody. Navíc permanentí měření a kontrola pH během okamžiku nám poskytne nejlepší podmínky pro opravdu přesnou kalibraci systému, jak co se týče nastavení dodávky plynu pomocí jehlového ventilu, tak také její zahájení či ukončení jeho dodávky pomocí elmag ventilu. Z tohoto důvodu považuji jednotku za velmi užitečnou věc. Avšak dobrý CO2 systém se dá jistě provozovat i bez ní.
část 4/5 - [1] [2] [3] [4] [5] 
 
Seznam všech komentářů najdete na záložce:  Komentáře
Posledních 10 komentářů k článku:
jeeery  (neregistrovaný návštěvník) 27.1.2011 (15:10)
Zdravim,chci se zeptat,všude se mluví o zvyšování CO2 v akvárií,ale nikde jsem se nedočetl o snižování CO2,mám 200 l akvárko PH6,8, uhličitanová tvrdost 8dKH, což je 37 mg/l dle Tillmanovy tabulky, CO2 nepřidávám, jak uhličitanovou tvrdost snížit?

díky
dj koli  (id: 11650   Malawi 120l  
 kategorie střední akvária, objem 120 litrů 
 Prezentace je ARCHIVOVÁNA  Moje nová 400l- zatím prázdná, každý den na tom pracuji  
 kategorie velká akvária, objem 450 litrů 
 Prezentace je ARCHIVOVÁNA  Naše TV  
 kategorie velká akvária, objem 438 litrů 
 Prezentace je ARCHIVOVÁNA 
 nebyla aktualizována déle jak půl roku!  Agamárium :)  
 kategorie terária 
 Prezentace je ARCHIVOVÁNA 
 nebyla aktualizována déle jak půl roku!  ) 2.5.2011 (22:48)
ahoj mám 80l akvárium, plné rostlinek. A středně rybek jako ancistrus 4x, neonky, tetry, panceřníčky torokátky, a nějaké živorodky. Prosím, je potřeba škrtit přívod CO2. Dnes jsem si vyrobil petlahev, ale nikdy jsem ph ani nic podobného neměřil. Mám vyndavat na noc? Prosím, o rady začátečníkovi v Co2. Jinak koncem týdne i přijde Pmdd je možno kombiunovat?
Petr XXX  (neregistrovaný návštěvník) 5.7.2011 (11:54)
O vhodném lepidle , které nepoškodí vzduchovací hadičku ve víčku se píše na http://aquaviva.ic.cz/CO2.htm Je tam i vyfoceno. Nikde jsem ale nenašel jednoznačné doporučení, jaké kvasnice používat. O vinných kvasnicích jsem četl poprvé zde. Jsou lepší? Má někdo zkušenost?
Riper  (neregistrovaný návštěvník) 4.8.2012 (11:28)
Zaujal mě tento článek na vlastní výrobu CO2 přihnojování a chtěl jsem se jen zeptat, kolik kvasnic a cukru budu na 2 litrovou láhev potřebovat? Děkuji za odpověd.
terka XXX  (neregistrovaný návštěvník) 9.10.2012 (17:53)
Mám dotaz rychlou pomoc potřebuji !Omylem se nalilo do akvárka smíchané hnojivo s vodou jak pomoci děkuju
Hop XXX  (neregistrovaný návštěvník) 28.1.2015 (22:37)
Co se týká úpravy 6kg láhve CO2: klidně používejte láhve s jehlou. Používám ji u svářečky a redukční ventil mi zamrzá při trvalém odběru víc jak 6 l/min. Když jsem tento průtok pustil do vody tak to vypadá jako když foukáte do vody naplno brčkem. I při odběru 20 bublinek (v počítadle) za vteřinu je průtok ccá 60ml/min. CO2 se vaří při -80°C, takče pokud nebude na 1 láhev připojeno 20 akvárií určitě se tekutý CO2 nedostane ani do kohoutu.
dddddddddddd  (neregistrovaný návštěvník) 30.7.2015 (14:55)
mám žraloky všechny druhy
surpan  (id: 166   Bujná třicítka  
 kategorie malá akvária, objem 30 litrů 
 Prezentace je ARCHIVOVÁNA 
 nebyla aktualizována déle jak půl roku!  Společenská stodvacka  
 kategorie střední akvária, objem 120 litrů 
 Prezentace je ARCHIVOVÁNA 
 nebyla aktualizována déle jak půl roku!  Akvarijní panelák  
 kategorie střední akvária, objem 160 litrů 
 Prezentace je ARCHIVOVÁNA 
 nebyla aktualizována déle jak půl roku!  Buckoanubisárium  
 kategorie střední akvária, objem 122 litrů 
 Prezentace je ARCHIVOVÁNA 
 nebyla aktualizována déle jak půl roku!  Kostka 216l  
 kategorie velká akvária, objem 216 litrů 
 Prezentace je ARCHIVOVÁNA 
 nebyla aktualizována déle jak půl roku!  ) 1.3.2016 (10:11)
Trochu jsem si pohrál a vytvořil jsem seznam plníren CO2, kde vám v ČR i na Slovensku doplní vaší CO2 lahev pro akvaristiku. Všechny uvedené firmy jsem obvolal a položil jim několik dotazů, viz tabulka: Seznam plníren CO2 pro akvaristiku v ČR a SK: http://surpanblog.cz/rubriky/hlavni-strana/k...
Hanz XXX  (neregistrovaný návštěvník) 20.4.2017 (20:18)
Tvrzení, že permanentní testy jsou k ničemu mi přijde úplně mimo. Naopak měření skrze tillmanovu tabulku vyžaduje vysoce přesné testy pH a navíc by rozpuštěné CO2 muselo být jediným zdrojem kyselosti ve vodě.
Fanouš  (neregistrovaný návštěvník) 13.9.2018 (13:01)
Teď jsem kupoval CO2 set a fakt paráda. Jel jsem 3 roky na kvasnicích a probublal jsem snad víc cukru než kolik mě stál ten set Nevadí no, tady je maj za dobrou cenu: https://www.rostlinna-akvaria.cz/eshop/co2-d...
Vložit nový příspěvek do diskuze
Článek   Komentáře   Seznam článků   |<   <<   >>   >|