Články - obsah článku

Článek   Komentáře   Seznam článků   |<   <<   >>   >|  
Odsavač nečistot z hladiny
Aivosh
(na AKVARKO.cz vyšlo 17.10.2008)
Mnoho akvaristů si stěžuje na různý nepořádek na hladině akvária, ať už jde o mastnou hladinu, pokryv zelenou sinicí a nebo drobné úlomky rostlin. Já jsem neměl žádné problémy, dokud jsem používal externí závěsné filtry, které mohutně čeřily hladinu. Avšak s mým akvaristickým vývojem jsem přestal tyto filtry používat, jelikož jednak nedostačují kapacitou a vytvářejí přílišné proudění a také při nasazení CO2 jejich silné čeření hladiny by zbytečně umožňovalo plynu unikat ven z nádrže. A v tomto okamžiku jsem začal řešit, co s náhle objeveným zeleným povlakem na hladině. Stínil kytkám a dělal se neskutečně rychle, takže nějaké mechanické sbíraní by nebylo praktické. Vytvořil jsem tedy automatizovaný odsavač nečistot z hladiny a jelikož již mnoho kolegů akvaristů o takovouto pomůcku projevilo zájem, rozhodl jsem se těm z vás, kteří o to mají zájem řešení tohoto problému trochu usnadnit a pomoci vám. Dnešní článek tedy berte spíše jen jako malý návod, rozhodně si nedělá ambice být nějakým technickým veledílem.
původní odsavač

Původní verze odsavače nečistot
Již na začátku jsem se rozhodl k použití čerpadla k odsávání nepořádku z hladiny. V první verzi jsem používal klasické čerpadlo Atman AT - 304 (které jsem tehdy měl doma navíc). Jelikož jeho sací otvor je velký, zakoupil jsem novodurovou trubku a přes ni voda přepadala do čerpadla. Na vyústění čerpadla jsem nasadil hadičku a na ni kousek biomolitanu jako filtr. Celkově tato konstrukce měla však několik nedostatků.
1) Vše bylo příliš veliké a v akváriu značně hyzdilo.
2) Díky velikému průměru nasávací trubky bylo nutno udržovat malou vzdálenost hladiny od ústí sací trubky. S tím souviselo pravidelné doplňování vody i několikrát týdně.
3) Biomolitan mi často tlakem vody vyletěl z výpustního potrubí.
Bod 3 jsem vyřešil nejprve tak, že jsem biomolitan vyměnil za jemný kapesník, ten jsem silonem pevně přivázal k výpustnímu potrubí. Filtrovalo to perfektně, bohužel se to ihned ucpávalo a velmi poklesl výkon čerpadla. Nakonec jsem veškerou filtraci z výpusti sundal a zjistil jsem, že takhle to stačí. Nepořádek (v mém případě sinice) se z hladiny odsála a i když jsem ji vypustil ke dnu nádrže, na hladinu zpátky nedoplavala a ani nikde ve vodním sloupci se nevyskytovala. Myslím, že stejný postup by mohl fungovat i pro mastnou hladinu, pouze pro jemné úlomky rostlin bude zřejmě nutné použít nějaké filtrační zařízení. Jednou z možností je např. velmi jednoduché zařízení z injekční stříkačky, do které se vloží kousek biomolitanu a snadno se napojí na čerpadlo, lze ji navíc umístit někde u dna pro nenápadný vzhled (pomoci může také pouhé umístění výpusti čerpadla do blízkosti nasávání akvarijního filtru). Pro lepší pochopení přidávám fotku možného filtračního zařízení.
150 ml injekční stříkačka

Na obrázku je 150 ml injekční stříkačka, z jedné strany je v ní zasunut bimolitan sloužící k filtraci, na druhé straně je
provrtána vrtákem o průměru 13 mm, následně je do tohoto otvoru natlačena hadice 12/16 a vevnitř ve stříkačce je pomocí
kolínek rozptýleno proudění do stěny stříkačky za účelem rozšíření a zpomalení proudu vody a efektivnější filtraci.
Já osobně používám zaústění do přepadu filtru a tak se mi všechen nepořádek odsaje. Toto však pravděpodobně nebudou běžné externí filtry umožňovat, jelikož při odsávání z hladiny se vždy odsává i vzduch a ten by poté externí hrncový filtr zavzdušnil. Body 1 a 2 jsem vyřešil zároveň pomocí koupě čerpací hlavy a tenké sací trubky o průměru lehce přes 12 mm, čímž jsem eliminoval jednak škaredý vzhled díky umístění čerpadla ke dnu a zúžení sacího potrubí, tak díky tomuto zúžení vzniká větší podtlak a celý systém není tak náročný na udržování výšky hladiny vody v akváriu. A tímto se zrodila finální verze, kterou k plné spokojenosti používám zhruba rok a myslím tedy, že je dostatečně odzkoušená. A právě tuto poslední, z mého pohledu nejlépe funkční verzi, vám představím.
čerpadlo nainstalované v nádrži

Pohled na umístění čerpadla
čerpadlo

Pohled na odsavač
Co budeme potřebovat
Na výrobu dle mého postupu budete potřebovat:
  • spínací hodiny (osobně doporučuji mechanické, jelikož digitální se mi často restartovaly při zapnutí či vypnutí čerpadla a problém neustal ani po výměně za jiný kus)
  • čerpací hlava Atman AT - 201 (nebo jiná adekvátní čerpací hlava)
  • hadici 12/16 (podle potřeby a způsobu vedení odhadem max. 2 m, já osobně používám asi 15 cm)
  • hadici 15/21 (nebo 16/22, je třeba jako redukce při napojení hadice 12/16 na čerpací hlavu, jelikož její sací trubka má velký průměr a hadice 12/16 na ni nejde nasadit. Stačí cca 10 cm, obě hadice jsem koupil v hornbachu)
  • trubka o vnějším průměru lehce nad 12 mm (vysoká zhruba jako výška akvária, ideálně průhledná, dohněda, neruší příliš při pohledu na ní, já jsem použil trubky Fluval, průměr trubky je odvozen od vnitřního průměru 12/16 hadice tak, aby tato hadice na trubku pasovala)
  • přísavka na uchycení nasávací trubky ke stěně akvária
  • kolínka pro tvarování výstupní hadice
Postup montáže
Hlavní objekt, od kterého se budeme odvíjet je čerpací hlava. Ze sacího potrubí odejmeme ochranný košík, poté na sací trubku natlačíme hadici 15/21 (Nebo 16/22, já osobně zde používám tuto větší, jelikož v sobě poté hadičky dobře kloužou a snadno se dá regulovat výška nasávací trubky Fluval u hladiny). Dovnitř této hadice vložíme hadici 12/16 a konečně do této hadice dovnitř vložíme trubku o průměru cca 12 mm, jenž bude sloužit k nasávání nepořádku z hladiny. Na výpustní otvor čerpadla nasadíme taktéž standardní hadici 15/21 (Nebo 16/22, zde osobně doporučuji spíše volit 15/21, jelikož ve výpustní hadici je tlak a ten při použití hadice 16/22 vyrážel menší hadičku 12/16 ven, avšak při použití 15/21 tyto v sobě výrazně pevněji drží) a do této hadice poté zasuneme 12/16 a výpusť čerpadla můžeme např. směrovat do rohu akvária za účelem omezení proudění. Z přiložených fotek je snad postup jasnější.
čerpací hlava

Detail na čerpací hlavu spolu se zaústěním do filtru
vyústění čerpadla

Detail vyústění čerpadla
Tipy
  • Pomocí výkonu čerpadla se dá ovlivnit, jakého rozdílu můžete dosáhnout mezi výškou nasávací trubky a hladinou akvária.
  • V případě použití silného čerpadla není funkčnost čističe závislá tolik na velikosti tohoto rozdílu, jelikož toto čerpadlo dokáže nasát od hladiny i při větší vzdálenosti, avšak zase udělá mnohem větší vír v nádrži. Naopak použití slabého čerpadla neztropí takový průvan v nádrži, ale rozdíl hladiny vody a výšky sací trubky se bude muset držet na minimu a s tím souvisí udržování stabilní výšky hladiny v nádrži. Výhodou takového řešení je také to, že pokud používáte zaústění do filtru, bude výkon čerpadla filtru postačovat k odvedení vody, kterou přivede odsavač nečistot a nepůjde část vody do nádrže.
  • Já osobně mám čerpadlo zahrabáno v písku, není tak téměř vůbec vidět a jediné, co v akváriu ruší je tedy přívodní kabel a nasávací trubka, což jsou objekty poměrně nenápadné.
  • V okolí sacího otvoru není vhodné pěstovat rostliny, jenž se táhnou po hladině, jelikož by tento otvor ucpávaly a bránily přítoku vody.
  • Čerpadlo je velmi vhodné pro větší komfort napojit na spínací hodiny, já osobně každé ráno na 15 minut (nejmenší možný interval mechanických spínacích hodin) spouštím čerpadlo.
  • Pro tvarování výpusti čerpadla je možné použít kolínka z 5 ml injekčních stříkaček, které jsou nenápadná a můžeme si je libovolně natvarovat dle našich potřeb nad sporákem (ideální je před tvarováním stříkačku vyplnit např. pískem, výborně pak drží šířku (průměr) po celé délce a dobře se tvaruje, v případě nevyplnění stříkačky se tato lehce zohne tak, že se průchozí otvor v místě zohnutí silně zmenší). Jelikož v mém předchozím článku o aplikaci CO2 se v komentářích uživatelé zmiňovali, že nechápou přesně postup výroby pro ilustraci přikládám na pár fotkách tento postup.
Postup výroby kolínek
injekční stříkačka s pískem

1) 5 ml stříkačku naplňte pískem
injekční stříkačka nad sporákem

2) nahřejte stříkačku nad plamenem
ohnutá injekční stříkačka

3) injekční stříkačka po ohnutí
injekční stříkačka prázdná

4) po vychladnutí vysypte písek
oříznutá injekční stříkačka

5) odřízneme konece injekční stříkačky
zahnuté kolínko

6) již hotové kolínko z injekční stříkačky
Doufám, že někomu tento článek alespoň částečně pomůže a přeji hodně štěstí při případné výrobě. Případné nejasnosti a otázky rád vysvětlím v komentářích a nebo budou doplněny přímo do článku.
Text a foto: Aivosh © 2007
Kontakt na autora: aivosh@seznam.cz
 
Seznam všech komentářů najdete na záložce:  Komentáře
Posledních 10 komentářů k článku:
jimi  (id: 2973   Fishbase  
 kategorie velká akvária, objem 360 litrů 
 Prezentace je ARCHIVOVÁNA 
 nebyla aktualizována déle jak půl roku!  miniakva  
 kategorie malá akvária, objem 12 litrů 
 Prezentace je ARCHIVOVÁNA 
 nebyla aktualizována déle jak půl roku!  ) 18.10.2007 (8:52)
Ahoj vsem, taky jsem dlouho laboroval s timto zarizenim, az jsem nakonec vymyslel neco uplne jednoducheho a zcela funkcniho. viz http://akva.vbrne.net/filtr4.jpg nebo nahradni odkaz, pokud by mel muj server (opet) vypadek ... http://www.megapress.cz/filtr4.jpg

jedina udrzba toho to zarizeni je ta, ze se do sani obcas dostane velky list. Ten se pak musi vytahnout Tomu se da ale zabranit nejakou hrubsi mrizkou

Samozrejme toto je verze pro externi filtr. Pro vnitrni filtr by byla potreba mala modifikace.
Aivosh  (id: 522   květinářství  
 kategorie velká akvária, objem 325 litrů 
 Prezentace je ARCHIVOVÁNA  ) 18.10.2007 (9:22)
Jimi diky za dalsi navod. O podobne veci jsem take premyslel, i komercni typy odsavacu necistot jsem na tomto principu videl,nakonec me vsak odradilo to,co pises - tedy ucpavani listy a take to, ze pri kazdem krmeni bych ten filtr musel vypinat,aby mi nenasaval zradlo. A pak bych ho jednou urcite zapomel zapnout
PS. Kratkou chvili jsem podobne reseni praktikoval (ale take na spinaci hodiny,ne nonstop a melo to vlastni cerpadlo) a bylo to extremne citlive na vysku hladiny a taky to odsavalo velmi slabe, a stacilo, aby se tam dostala jakakoliv drobnost a ucpalo se to, nejradeji samozrejme nekde dal vevnitr a musel jsem ve vydelat a vyplachnout. Nemas podobne problemy? Ja to musel cistit casto i denne a ucinnost byla mizerna.
Aivosh  (id: 522   květinářství  
 kategorie velká akvária, objem 325 litrů 
 Prezentace je ARCHIVOVÁNA  ) 18.10.2007 (9:48)
Roberte cast s vyrobou fytinek (kolinek) byla zamerne podrobneji popsana a zdokumentovana, jelikoz, jak sem jiz psal v minulem clanku, padaly dotazy, jak se to vlastne dela a tudiz tentokrate jsem chtel vse ilustrovat, aby to bylo jasne A souhlasim s tebou, ze tech kolinek jsme uz potreboval hodne.
jimi  (id: 2973   Fishbase  
 kategorie velká akvária, objem 360 litrů 
 Prezentace je ARCHIVOVÁNA 
 nebyla aktualizována déle jak půl roku!  miniakva  
 kategorie malá akvária, objem 12 litrů 
 Prezentace je ARCHIVOVÁNA 
 nebyla aktualizována déle jak půl roku!  ) 18.10.2007 (9:51)
>>> AIVOSH: Je fakt, ze pokud to nasaje treba list z valisnerie, ktery je dlouhy a uzky, tak to musim rozebrat. A pri krmeni to samozrejme nasava zradlo, ale rybky si uz zvykly reagovat rychle, nez jim to vsechno zmizi ve filtru )) Ma to ale vyhodu, ze veskery vetsi odpad (hlavne listy) se hromadi prave u toho sani a nemusim ho lovit po cele hladine. Aplikuji jeste na to nasavani mrizku, aby to nasavalo jen takovy bordel, ktery proleze az do filtru. Kazdy den krmim, takze neni problem vecer vybrat nahromadene listy. Je to otazka 5 vterin. Taky jsem mel nekolik vyriant odsavani, ale tohle je na muj pozadavek nejucinejsi a nejjednodussi....
Aivosh  (id: 522   květinářství  
 kategorie velká akvária, objem 325 litrů 
 Prezentace je ARCHIVOVÁNA  ) 18.10.2007 (10:03)
Moji tercaci to nedokazou tak rychle sesbirat U meho reseni se ty listy taky nahromadi kolem. Ale jelikoz tam neni nonstop proudeni, tak jsou nekde v okoli. V pripade tveho nonstop proudeni ucpou okoli mrizky a pak tam neprojde ta sinice, kvuli ktere predevsim odsavam ja. Ja pouzivam kryci skla a krmim bokem otvorem v krytu, takze pro me by bylo celkem slozite to kazdy den sbirat. Na tvem reseni se mi libi, jak si dokazal jednoduse vychytat, aby to nenasavalo vzduch. Nicmene pro me podminky je na houby. Ale je dobre, ze zdejsi uzivatele maji na vyber dalsi reseni, myslim, ze predevsim majitele hrncovych filtru by mohlo zaujmout
Shakalik  (id: 1520   Shakalikovo Malawi  
 kategorie velká akvária, objem 200 litrů 
 Prezentace je ARCHIVOVÁNA 
 nebyla aktualizována déle jak půl roku!  Shakalikuv Symbiant  
 kategorie malá akvária, objem 54 litrů 
 Prezentace je ARCHIVOVÁNA 
 nebyla aktualizována déle jak půl roku!  ) 18.10.2007 (12:28)
Nápad je to velice dobrý, ale ještě lepší by byl, pokud by se na vyústění navlékl malý pytlík vyrobený nypříklad ze staré jemné akvarijní síťky s těmi nejjemnějšími oky.
Aivosh  (id: 522   květinářství  
 kategorie velká akvária, objem 325 litrů 
 Prezentace je ARCHIVOVÁNA  ) 18.10.2007 (12:30)
Shakalik to zni jako dobry napad na odfiltrovani vetsich kousku, napr. listu. Treba nekdo odzkousi a sveri se zde.
Martininos  (id: 3365 ) 5.12.2007 (15:47)
I kdyz jsem byl znacne spekticky k faktu ze mi zmizne zelena hladina je tomu tak. Moc dekuji Aivoshovi za jednoduchy ale perfektni napad:) uz 14 dni bez problemu pouzivam pres spinaci hodiny - kazdou druhou hodinu odsava 10 min. A hladina jako kristal. Jen tak dal !!!
Aivosh  (id: 522   květinářství  
 kategorie velká akvária, objem 325 litrů 
 Prezentace je ARCHIVOVÁNA  ) 6.12.2007 (21:28)
Martinios to jsem rad,ze dobre slouzi Jen mensi napad - je nutne cistit takto casto? zbytecne se ceri voda.
Martininos  (id: 3365 ) 16.2.2008 (1:08)
No dalsi tydny jsem intenzitu cisteni zmirnil a pred tydnem dokonce odsavac odstranil a svete div se: ZELENA HLADINA SE JIZ NETVORIIIII Jeste jednou timto moc dekuji za skvely napad:) Pozn: Kdyz jsem zavedl "vyfuk" pod hladinu voda se necerila nijak vyrazne :)
Vložit nový příspěvek do diskuze
Článek   Komentáře   Seznam článků   |<   <<   >>   >|