Články - obsah článku

Článek   Komentáře   Seznam článků   |<   <<   >>   >|  
AkvaEXPO 2007 Rychnov nad Kněžnou
Martina Čížková
(na AKVARKO.cz vyšlo 25.9.2007)
část 1/3 - [1] [2] [3] 
31. VÝSTAVA AKVARIJNÍCH RYB A TERARIJNÍCH ZVÍŘAT
· Sobota 15.9.2007 - Středa 19.9.2007
· Dům chovatelů Rychnov nad Kněžnou
Až do středy 19.9 jste mohli navštívit 31. výstavu akvarijních ryb a terarijních zvířat AkvaEXPO 2007 v Rychnově nad Kněžnou, která zde byla pořádána od soboty 15. 9. odborem akvaristiky a teraristiky ZO ČSCH v Rychnově nad Kněžnou.
Právě v sobotu jsme se na ni vypravili z Brna společně s Michalem (Vyghumem) a v Bohuňově ještě vyzvedli Vlaďku (Vladi). Naše cesta vedla do Domu chovatelů, kde kromě očekávané výstavy akvarijních ryb probíhala i víkendová Výstava chovatelů králíků, holubů a drůbeže. Nemohla jsem se nepochokat krásnou drůbeží (prý ta pěkná ale méně snáší…), ale po pár minutách jsem už vychutnávala celkový dojem z první místnosti výstavy. Vše bylo krásně upravené a nádrží opravdu hojný počet. Překvapilo mne, jak byly i pěkně osázené. Některé ryby byly plaché, ale většina vypadala spokojeně a dávala to najevo i svými barvami. Pozdravili jsme se zde s Raviolkou a ostatními Slováky, jako vždy aktivními cestovateli po akvarijních akcích. Jelikož pozdní dopoledne bylo atraktivní pro větší počet návštěvníků, výstavu jsme v naší tříčlenné sestavě v podstatě zběžně prohlédli s tím, že se k ní vrátíme nejdříve až po přednáškovém odpoledni. V horním patře jsme stihli kromě výstavního prostoru zkontrolovat místnůstku s prodejem akvaristických pomůcek, potřeb a krmiv. Další větší místnost měla k dispozici firma Aqua-Daho se svými akvarijními rostlinami a stojany s prodejními rybami. Mezi těmi se příliš rarit nenašlo. Zastoupeny byly například živorodky, krunýřovci, skaláry, i zajímaví zástupci rodu Apistogramma, parmičky a tlamovci.
Další doprovodné akce k výstavě a prodejní část se nacházela v Sokolovně, kam jsme se tedy dále vydali a sobotu si zpříjemnili pár minutami procházky na čerstvém vzduchu. Horní patro Sokolovny hostilo v pořadí čtvrtou výstavu morčat a drobných hlodavců, druhý ročník výstavy potkanů s rodokmenem tento rok poprvé doplnily myši s rodokmenem, které byly tento rok posuzovány poprvé. Ve spodním patře jsme objevili prodej rostlinek Jiřího Sýkory z Fytoselu, který v době oběda již pozbyl veškeré zásoby jedné skutečné raritky, rostlinky Utricularia graminifolia. Není se co divit, za cenu 150 Kč se šťastným kupcům dostalo pěkného rozlehlého koberečku a jak se vyjádřil nadšený Michal - "ve srovnání s tím co dostali zákazníci Zeleného údolí jsme my od Fytoselu dostali trávník pro fotbalové hřiště". Další pozice v Sokolovně zaujal Jiří Rejfíř se svou chemií a testy pro akvaristiku Aquar, Josek Koblasa s množstvím krmiv a potřeb a firma Exot Hobby. Po nákupech byl čas na odborné přednáškové odpoledne, a tak jsme se zas přesunuli o několik metrů a minut dál, do malého sálu v rámci Informačního centra.
První ze tří přednášek se zhostil Jak Andersen ze vzdáleného Dánska. Protože Rychnov navštívil se svými odbornými přednáškami již desetkrát, jak se mi později svěřil, právě tento rok tak byl čas na celkové shrnutí svého akvaristického života a ukázku snímků ryb, jejichž focením se tak rád zabýval. Promítaly se velmi povedené diapozitivy chovaných ryb. Zpočátku pan Andersen odchovával labyrintky, následně sumce, tlamovce, gavůnky i další rybky. Jeho zájmem bylo později cestování především do Jižní Ameriky. Ukázány tak byly poučné fotky biotopů a nechyběly vtipné snímky z lovu ryb. Cestování jej pohltilo natolik, že mi pak také tento sympatický pan akvarista prozradil, že doma už vzhledem k nedostatku času nemá ani rybičku. No, milí akvaristé, dokážete si takový stav představit? Já asi ne
První ze tří přednášek se zhostil Andersen ze vzdáleného Dánska, chovatel ryb, pravidelná to návštěva
Rychnovské AkvaExpo. Pro znalce jiných jazyků než angličtiny nemohla chybět šikovná překladatelka.
Druhá přednáška byla v rukou Michala Zajíčka, který jako zástupce firmy Moeller krátce prezentoval možnosti využití automatizační techniky, konkrétně pomocí řídícího relé EASY, v moderních pěstírnách ryb. Jednou z vychvalovaných schopností bylo např. zaslaní SMS zprávy na Váš mobil v případě výpadku proudu a přechod na záložní zdroj. Relé kolovalo i v rukách nás posluchačů a případní zájemci o usnadnění rutinní práce v pěstírně mohli přijít se svými dotazy.
Díky třetí přednášce jsme poznali, že i akvaristika může být věda a že rybami se lze zabývat čistě vědecky a pouze teoreticky. Přínosem pro nás akvaristy může být získávání informací z vědeckých publikací na internetu, které jsou v některých případech přístupné nejen studentům VŠ.
Po přednáškovém odpoledni jsme se hladově vrhli do restaurace na oběd a po dobrém obědě stále s nadšením konečně podrobněji prozkoumat a nafotit výstavu. Na nádrže byla opravdu radost pohledět a na její obyvatele i rostlinky také. Každá nádrž měla svou cedulku s číslem a vypsanými druhy ryb a jménem vystavovatele. Rostlinky dodalo Aqua-Daho a Josef Ešpandr. Celkově bylo možné zhlédnout 162 nádrží s přibližně 170 druhy a varietami ryb a nechybělo 6 nádrží s raky pana Felgra. Sběratel Pavel Zuber doplnil výstavu zajímavými lebkami ryb i dalších živočichů.
Výstavní nádrže nejen že zaujaly svými obyvateli, ale i vlastním naaranžováním.
Výstavní výbor se samozřejmě v plném počtu učástnil výstavy. Dohromady zde vystavovalo 22 vystavovatelů. S 19 akvárií a 43 druhy ryb, mimo jiné peřovci Synodontis, vyborně dostál svému akvaristickému šedesátému výročí pan Ešpandr. Opomenout nesmíme ještě dalšího vystavovatele, Profi Aquarium Romana Papíka, díky němuž jste na výstavě mohli vidět rovnou 11 druhů čtverzubců a 13 barevných variant Poecilie velifera. Pro mnoho návštěvníků tak zde bylo k vidění mnoho krásného a zajímavého. Přestože mne zklamalo malé zastoupení asijských ryb (kromě Trigonostigma heteromorpha zde nebyly ani "hengelky" či mikrorazbory, nebylo zde velké zastoupení labyrintek, např. vrčivky), ostatní lidé jinak zaměření by si jistě přišli na své a každopádně se tu dalo jen u akvárií strávit i někoik hodin.
Více už prozradí fotografie:
Na Tetru křivopruhou (Thayeria boehlkei) byla ve skupině pěkných rostlinek radost pohledět.
Čichavci - Trichogaster trichopterus sumatranus "Cosby" vlevo a krásný pár Trichogaster leerii vpravo.
Byli jsme na skok i v malé terarijní sekci nejen za hady, želvami, brouky a strašilkami. Na fotografii suchozemský
plž Achatina achatina.
11 druhů roztodivných čtvrzubců přivezla firma Profi Aquarium.
Mnohé nádrže s barevnými duhovkami bych si klidně představovala u mne doma.
Zde byly druhy Melanotaenia parva a Melanotaenia trifasciata "Hapgood river"
Několik málo druhů panceřníčků včetně rodu Corydoras obývalo výstavní nádrže.
Bichir zdobený - Polypterus ornatipinnis
část 1/3 - [1] [2] [3] 
 
Komentáře k článku:
Lukas XXX  (neregistrovaný návštěvník) 26.9.2007 (2:28)
Vystavy aqa expo som sa zucastnil. Bol to velmi silny zazitok. Som do velkej miery zacinajuci akvarista ktory uz ma sice nejake skusenosti z minula ale po navsteve tejto vystavy som zaznamenal obrovske nabudenie pre chov odchov a vobec porozumenie akvarijnym rybam.
Vampires  (id: 4692 ) 26.9.2007 (15:52)
Ten bichir zdobený je nádherný,znám jenom kalabárského a senegálského ale tento nemá chybu zatím sem ho ještě v žádné akvaristice neviděl škoda.Pěkná reportáž
JUREK  (id: 4003 ) 26.9.2007 (18:08)
Pěkný článek i foto.Doufám že se na příštím ročníku opět uvidíme .
harry.kv  (id: 5317   Moje 1. akvárko  
 kategorie střední akvária, objem 147 litrů 
 Prezentace je ARCHIVOVÁNA 
 nebyla aktualizována déle jak půl roku!  ) 26.9.2007 (18:19)
Souhlasím s Vampiresem.....ten bichr je něco úchvatnýho... hlavně ta fotka je udělaná naprosto dokonale..... jako kdyby prevít pozoval pro kalendář Poklona fotografovi
dzin  (id: 1615 ) 26.9.2007 (21:53)
muselo to tam být super a ten bichir no prostě nádhera
Johny 13  (id: 5343 ) 27.9.2007 (16:01)
Páči sa mi to. Pekné fotky a aj tá prekladateľka je tiež celkom šikovná.
Jiří Sýkora Fytosel  (neregistrovaný návštěvník) 4.10.2007 (20:29)
Děkuji za milá slova. Hned se mi dýchá lépe.
jjjanda@seznam.cz  (neregistrovaný návštěvník) 2.6.2011 (21:02)
deobry den.

Schanim bichira zdobenyho uz jsem snad prosel kazdou stranku ktera sla a nikde tuto krasnou dravou rybu nemaj a proto jsem se chtel optat zde jestli neni mozne si tuto rybu zakoupit.
Vložit nový příspěvek do diskuze
Článek   Komentáře   Seznam článků   |<   <<   >>   >|