Články - obsah článku

Článek   Komentáře   Seznam článků   |<   <<   >>   >|  
Možnosti řízení a automatizace v akvaristice
Martin Šátek
(na AKVARKO.cz vyšlo 1.10.2007)
část 2/2 - [1] [2] 
5. Akvárium řízené PLC:
Výhody:
- Vysoká spolehlivost
- Snadnost programování
Nevýhody:
- Vysoká pořizovací cena
PLC tedy programovatelný logický automat je pro své okolí taková černá skříňka. Funkci PLC si lze vysvětlit následovně. PLC načte stav všech svých vstupů, provede svůj program a podle výsledků programu nastaví výstupy. Tento proces se neustále opakuje. Programové možnosti PLC jsou velice rozdílné.
Nejjednodušší, takzvaná logická relé, mají určitý malý počet vstupů a výstupů. Program umožňuje používat logické rozhodování (jeli in A=1 a in B=1 tak out X=1), časování (jeli in A=1 10s tak out X=1), čítání (pokud in A=1/0 nastalo 12x tak out X=1), případně využívat LCD displej relé a jeho tlačítka. Složitější instrukce většinou nebývají k dispozici.
Vyšší řada PLC mívá větší počet vstupů a výstupů, v základním provedení bývají i analogové vstupy, případně komunikační rozhraní. Také jsou větší možnosti rozšíření, přidáním dalších karet. Program umožňuje složitější výpočty +,-,*,/, umožňuje rozhodování <,>,=<,=, případně je možné používat základní funkce proporcionálních regulací.
  
Nejvyšší řada PLC automatů bývá řešená již v základu modulově. Minimální konfigurace se většinou skládá z napájecí části, řídící jednotky a závěrné části (pokud je potřeba). Vložením příslušných modulů získáváme systém podle našich požadavků. Moduly jsou vstupní, výstupní, analogové DA i AD, komunikační RS232/485/422/CAN/PROFIBUS-DP, pro řízení servopohonů apd. Dostupných funkcí je mnoho (i několik set). Je možné pracovat s čísly s desetinou čárkou, porovnávat a vyhledávat ve skupině čísel i textů, používat goniometrické funkce, apod.
  
Řízení pomocí PLC je nejspolehlivější, bohužel má i své stinné stránky (pro případného zájemce). Nejhorší bývá opatřit si vhodné PLC. Pokud nepočítám nákup nového případně použitého zařízení za hodně peněz, již moc možností není. Občas se dá starší PLC demontovat z již vyřazených strojů. Je také možnost sehnat "porouchané" moduly, které mají vadný třeba jenom jeden vstup. Další záležitostí je opatření si programu pro programování PLC. Pokud s ním nepracujete v práci, je to na Vás jak si jej opatříte. Dejme tomu že již máte vše potřebné. Pak stačí jenom nainstalovat, připojit vstupy a výstupy a napsat program. Program pro PLC se píše snadno. Výrobci mají připravené funkce, které stačí vhodně použít.
6. Topení:
Topení se časem neřídí. Teplotu udržujeme trvale na požadované hodnotě a většina topení má již řízení teploty zabudováno v tělese. I zde se mohou objevit některá úskalí. U "levných" topení může po relativně krátké době dojít k poruše topné spirály. Konstrukce a materiály spirály jsou bohužel podřízené ceně. U kvalitních topení by tato porucha neměla prakticky nastat. Jiná situace je však u regulace teploty. Tam by se topení dala rozdělit na dva druhy a to s bimetalem a elektronické. Řízení teploty bimetalem (bimetal - pásek z dvou rozdílných kovů prohýbající se dle teploty) je poměrně málo přesné. Nastavení teploty bývá neopakovatelné, tj. po přesunutí stavítka jinam a zpět na výchozí místo nemusí být udržována stejná teplota. Pro akvaristiku je však přesnost dostačující a záleží spíše na kvalitě konstrukce. Zde se pozná opravdu kvalitní výrobek. Jeden nejmenovaný levný výrobek měl odchylku 5°C od stupnice a po 1 denním udržování teploty zůstal natrvalo sepnutý. (Nebyl zakoupen do akvária, ale pro jiné účely) Elektronicky řízené topení udržuje teplotu přesně a životnost je vzhledem k absenci pohyblivých dílů neomezená. Spolehlivost je tak podstatně větší.
7. Měření chemických parametrů:
Dnes lze měřit teoreticky cokoliv, jde především o cenu. V případě akvaristiky se dá bavit o teplotě [°C], kyselosti [pH] a vodivosti [uS]. Ostatní parametry jsou cenově mimo možnosti většiny akvaristů a měřit je automaticky by bylo, jako kdyby kolotočáři na pouti elektronicky měřili otáčky řetízkáče. Pokud pominu návody na konstrukci více či méně zdařilých zařízení, zbývá koupě hotového výrobku. Zde je možností více. Pokud zakoupíme ruční měřící přístroj v cenové relaci kolem 3.000,- Kč je prakticky nezbytné před měřením provést kalibraci. Jen tak má měření smysl a je možné dosáhnou rozumné přesnosti. Další hranicí jsou průmyslové měřiče, většinou i s analogovým výstupem měřené hodnoty pro možnost záznamu. Zde cena začíná na 10.000 za jedenu měřenou veličinu. Tady vystačíme s kalibrací cca 2x za měsíc a hodnotu vidíme trvale na displeji. Pak následují profesionální zařízení, které si potřebu kalibrace vyžádají sami. Tam se cena pohybuje kolem 30.000. Tyto zařízení samozřejmě umí pH i vodivost.
8. Příklad řízení na mém akváriu:
Je to tak trochu paradox, ale na mém akváriu jsem použil několik systémů vzájemně propojených. Hlavní řízení zajišťuje PLC OMRON CPM2A 30CDR-A. Dobu spínání a vypínání osvětlení určuje digitální časové relé. O topení a chlazení se stará mikroprocesor ATMEL mega 16 s grafickým LCD 240x64. Teď trochu podrobněji.
Spínací hodiny určují pouze dobu rozsvícení a zhasnutí osvětlení. Svůj signál posílají do PLC. Použil jsem je pro snadnou změnu doby osvětlení bez nutnosti připojovat počítač k PLC.
Protože tento typ PLC nemá analogový vstup, je teplota řízena mikroprocesorem. MCU měří teplotu v přepadu z akvária a podle požadované teploty spíná buď topení, nebo chlazení. Topení obstarává těleso JÄGER 150W nastavené na 28°C. Tak i v případě poruchy nadřazeného řízení nedojde k přehřátí akvária. Původní chlazení výměníkem voda/vzduch bylo zrušeno, jelikož teplota vzduchu v létě neumožňovala chlazení provozovat. Nové chlazení funguje na principu odpařování vody z povrchu akvária. Ventilátor odsává vzduch z místnosti přes prostor mezi krycím sklem a hladinou. Tak bylo možné udržet teplotu vody na 30°C i při okolní teplotě vzduchu 35°C. Použití chladícího agregátu se zatím neplánuje. MCU spíná topení i chlazení pomocí SSR relé, tedy bezkontaktně.
PLC obstarává to ostatní. Simuluje rozednívání a stmívání postupným rozsvěcením 3 zářivkových stupňů. Zářivky jsou osazeny elektronickými startéry. PLC řídí případné dávkování CO2 a jeho odstavení 1,5h před zhasnutím. Dále řídí chod čerpadel ve filtru. Externí filtr je řešen s trvalým oběhem vody. Funguje to následovně. Pomocné čerpadlo zajišťuje neustálý průtok vody filtrem i při zastavení hlavního čerpadla. Tak při poruše hlavního čerpadla (nebo při čištění, kdy je vypnuté) nedochází k zastavení proudění vody ve filtru, což je nežádoucí. Třetí čerpadlo slouží pouze k dodávce vody do chovné nádržky vedle velkého akvária. Pokud dojde k výpadku proudu, čeká PLC 5 minut. Po té odstaví pomocné čerpadlo, topení / chlazení, a první stupeň osvětlení. Při trvání výpadku 10 minut se vypne 2 stupeň osvětlení a za dalších 5 minut je osvětlení vypnuto kompletně. Nyní jede na záložní zdroj pouze hlavní čerpadlo. Při obnovení dodávky el. proudu se čerpadlo spustí ihned, osvětlení se rozsvěcuje postupně s periodou 8 minut. Další funkci, kterou má PLC na starosti je zvedání a spouštění krytu nad akváriem. Ten je ovládán tlačítky nahoru / dolů a stop. Je to hlavně o komfortu, kdy se mi po stisknutí tlačítka zvedne potichoučku kryt s osvětlením i krycím sklem 40cm nad akvárium. Další funkce jako udržování hladiny vody a dávkování hnojiva již nevyužívám.
PH je měřené ručním přístrojem, ke kterému byla připojena průmyslová sonda. Ta je neustále ponořená ve vodě.
9. Shrnutí:
Není možné navrhnout optimální řízení. Každý si vytvoří svoje vlastní, které mu bude vyhovovat. Akvaristika je především koníček i zábava a tak Vám všem přeji plně funkční řízení akvárií, ať už jsou jakékoliv.
Text: Martin Šátek © 2007
Kontakt na autora: satek@itsbrno.cz
část 2/2 - [1] [2] 
 
Seznam všech komentářů najdete na záložce:  Komentáře
Posledních 10 komentářů k článku:
myn  (id: 1371   moji halančíci  
 kategorie malá akvária, objem 19 litrů 
 Prezentace je ARCHIVOVÁNA 
 nebyla aktualizována déle jak půl roku!  paludárium  
 kategorie střední akvária, objem 126 litrů 
 Prezentace je ARCHIVOVÁNA 
 nebyla aktualizována déle jak půl roku!  ) 12.10.2007 (11:41)
Zajímavý článek a i velice povedené grafické zpracování (nejen ty obrázky, který jsou teda opravdu pěkné). Přes své nevýhody mě zaujalo akvárium řízené mikroprocesorem a uvítal bych podrobnější informace (mladej přemýšlí, jaký bude dělat maturitní výrobek na eltech. škole tak proč nezabít dvě mouchy )
happymaca  (neregistrovaný návštěvník) 26.10.2007 (10:04)
ahoj ....
uvažuji o řízení přes PC bydlim o přes týden na koleji a tak se musí akvárko osebe poostarat samo ...
Nebyl bys ochoten zveřejnit nějaký ten pc program ?? jestli tedy jsi v pc neco zkousel ??
Toho cosu co mi to zabere v matlabu chjoo ...:o)
Technik  (id: 3376   Rostlinné akvárium PT444  
 kategorie velká akvária, objem 440 litrů 
 Prezentace je ARCHIVOVÁNA 
 nebyla aktualizována déle jak půl roku!  ITS firemní a bezobslužné  
 kategorie velká akvária, objem 500 litrů 
 Prezentace je ARCHIVOVÁNA 
 nebyla aktualizována déle jak půl roku!  Život pro drobečky  
 kategorie malá akvária, objem 20 litrů 
 Prezentace je ARCHIVOVÁNA 
 nebyla aktualizována déle jak půl roku!  ) 26.10.2007 (12:03)
RE: happymaca
Bohužel jsem program pro PC nikdy nedotáhl do použitelné formy. Dnes by musel někdo zvládnout řízení pod XP, nejspíše ovládáním nějakých IN/OUT desek po RS232. Nejhorší je zabezpečit spuštění při výpadku proudu. MCU i PLC najedou během několika mS a vždy správně u PC to tak nebývá.
Lada K.  (neregistrovaný návštěvník) 26.10.2007 (17:04)
Nasel jsem jednu stavebnici na www.stmivac.com. Jedna se o stmivac, ktery ridi zarovku a zarivku. Jsem s timto vyrobkem spokojeny. Spina se spinacimi hodinami. Lada
Technik  (id: 3376   Rostlinné akvárium PT444  
 kategorie velká akvária, objem 440 litrů 
 Prezentace je ARCHIVOVÁNA 
 nebyla aktualizována déle jak půl roku!  ITS firemní a bezobslužné  
 kategorie velká akvária, objem 500 litrů 
 Prezentace je ARCHIVOVÁNA 
 nebyla aktualizována déle jak půl roku!  Život pro drobečky  
 kategorie malá akvária, objem 20 litrů 
 Prezentace je ARCHIVOVÁNA 
 nebyla aktualizována déle jak půl roku!  ) 26.10.2007 (19:42)
RE: Lada K.
Tento stmívač nelze pro regulaci zářivky doporučit. Určitě ne pro zářivku s elektronickým předřadníkem. I výrobce píše jen o regulaci žárovkového svítidla. Jinak zařízení vypadá velice zdařile. Vzhledem k ceně dobrý typ.
Alois  (neregistrovaný návštěvník) 28.2.2008 (21:37)
Pro Myn: Zkus http://forum.mcontrollers.com/ a dovíš se to :)
Waldik  (neregistrovaný návštěvník) 22.4.2008 (13:04)
Kdo má chvilku, koukněte na stránky:

http://www.rsa.ic.cz/
http://waldik.blogspot.com/

Jedná se o Řídící systémy pro akva a terra.
Technik  (id: 3376   Rostlinné akvárium PT444  
 kategorie velká akvária, objem 440 litrů 
 Prezentace je ARCHIVOVÁNA 
 nebyla aktualizována déle jak půl roku!  ITS firemní a bezobslužné  
 kategorie velká akvária, objem 500 litrů 
 Prezentace je ARCHIVOVÁNA 
 nebyla aktualizována déle jak půl roku!  Život pro drobečky  
 kategorie malá akvária, objem 20 litrů 
 Prezentace je ARCHIVOVÁNA 
 nebyla aktualizována déle jak půl roku!  ) 22.4.2008 (14:19)
RE: Waldik
Tento projekt znám, již jsem na něj narazil. Dostupnost pro běžného akvaristu je malá. Člověk neznalý elektroniky a PC, by rád něco co dá do zásuvky a ono to pojede dál samo.
Nikola  (neregistrovaný návštěvník) 9.2.2010 (9:15)
Prave neco takoveho, co pujde vlozit do zasuvky a hned pojede, vyvijime ted s kamosema. Nejedna se o ultra drahe zalezitosti a to co, chceme pouzit je podstatne ovladatelnejsi, jestli tomu aspon spravne rozumim. Urcite budeme merit pH, CO2, teplotu, svetelnost, NOx a chceme k tomu pridat davkovac, aby se dalo hnojivo typu PMDD denne pekne davkovat ve spravny cas. Budu moc rad, kdyz k tomu nekdo z vas pomuze zajimavymi napady.
NsThSdKPrkXZZ  (neregistrovaný návštěvník) 4.7.2011 (11:39)
vchu6F tdlpnvwreqvj
Vložit nový příspěvek do diskuze
Článek   Komentáře   Seznam článků   |<   <<   >>   >|