Články - obsah článku

Článek   Komentáře   Seznam článků   |<   <<   >>   >|  
Zařizování akvária s rostlinami
Jiřík
(na AKVARKO.cz vyšlo 9.8.2007)
část 3/3 - [1] [2] [3] 
Dříve se tvrdilo, že náročné rostliny vyžadují přihnojování železem, nicméně nám se v praxi potvrdilo, že to tak důležité není. Železo je jen jedním ze stopových prvků (už ten termín "stopový" ledacos napovídá!) a jeho nadbytek může způsobit daleko větší problémy než jeho nedostatek. Podobné je to i s manganem, mědí, zinkem, selenem, bórem atd. Skoro nikdo nemá doma chemickou laboratoř na takové úrovni, aby mohl dělat profesionální rozbory vody. Komerčně prodávané kapkové testy jsou vzhledem k přesnosti jejich stupnice spíš jen hračka pro zvídavé akvaristy. A jen opravdu úzká skupina specialistů je schopná dobře rozeznávat na rostlinách, jaká živina jim chybí, či přebývá. Jak tedy z toho ven? Řešení je jednoduché - pokud rostliny stabilně dobře rostou, nepotřebujeme vodu testovat, ani přihnojovat. Pokud ne, myslím, že chyba by se měla nejprve hledat v nedostatku světla nebo v přebytku organických látek (narušené rovnováze v nádrži) a teprve až vyloučíme všechny ostatní příčiny, můžeme uvažovat o nedostatku živin. Plošné přidávání stopových prvků má určitě opodstatnění, pokud použijeme do akvária vodu destilovanou nebo demineralizovanou z reverzní osmózy. Takových případů je ovšem poskrovnu. Rostliny si své stopové prvky obvykle najdou i v obyčejné vodovodní vodě, i když neumím vysvětlit mechanismy, jak to dělají. Nejlepší pomoc, kterou jim můžeme v tomto smyslu poskytnout, je rozumné proudění a každý týden trocha vyměněné čerstvé vody. Mnoho druhů rostlin je schopných růst i za nedostatku živin a naopak, pokud se ve vodě nahromadí příliš vysoká koncentrace jedné živiny, některé rostliny zastaví růst a jejich místo vzápětí zaujmou řasy nebo, ještě hůř, sinice.
Ještě mi dovolte zamyšlení nad tzv. náročností rostlin. Podle mého názoru nejde rostliny přesně rozškatulkovat na náročné a nenáročné. Některé druhy vyžadují optimální teplotu a úpravu chemismu vody, některé silné osvětlení a vyšší koncentraci CO2, jiné obohacený substrát u kořenů. Je také jasné, že rostliny považované před 30 lety literaturou za náročné, dnes mohou být obecně pěstované v akváriích už jenom díky použití modernějšího a účinnějšího osvětlení. Proto pokud mluvíme o náročnosti, měli bychom jedním dechem dodat, na co konkrétně je popisovaný druh náročný. Např. africká kapradina bulvovka (Bolbitis heudeloti) je v Ratajově katalogu označená jako náročná na úpravu vody s tím, že je "nutno přidávat CO2 a mikroprvky". Moje zkušenost s ní je však taková, že jediné, co je náročné, je přivazovat ji na kameny nebo kořeny, protože je náchylná na hnilobu oddenku, pokud leží přímo na dně. Když jsme ji umístili na kameni do stínu pod kořenem, nádherně se rozrostla a brzy jsme už přemýšleli, kam ji dávat. A podobně bezproblémově nám rostou i jiné, podle Rataje "náročné" druhy - třeba lobelka šarlatová (Lobelia cardinalis), plevuňka nádherná (Alternanthera cv. Splendida) nebo kolovka indická (Rotala rotundifolia). Nejnáročnější akvarijní rostlina, jakou si dovedu představit, je asi kalatka madagaskarská (Aponogeton madagascariensis). Tento druh je možné pěstovat jen v křišťálově čisté vodě bez dusíkatých sloučenin, takže se podle mého názoru do běžného akvária s rybami nehodí a pokud jej snaživý akvarista bude naslepo přihnojovat, zajde mu pravděpodobně o to rychleji.
A pozor, v případě hnojení tekutými hnojivy nesmíme zapomínat na ryby, protože prakticky všechno (včetně CO2), čím rostliny přihnojíme, může rybám ve vyšší koncentraci škodit. Proto na závěr můj tip: Pokud chcete dopřát rostlinám opravdu kvalitní výživu, rozmazlujte své ryby. Krmte je v malých dávkách, ale kvalitně a různorodě a ony už zařídí takový detrit, že rostlinám se bude dařit. Ale také nezapomínejte na pravidelnou výměnu vody.
A jak silné osvětlení je vhodné?
Světlo je bezesporu nejdůležitějším předpokladem dobrého růstu rostlin. O vhodných zářivkách, výbojkách a žárovkách už se vedly mnohé diskuse snad na všech akvaristických serverech. Stručné doporučení najdete i v předchozím Aivoshově článku o zakládání rostlinného akvária. Jenže jak intenzivní má být osvětlení? Závisí to na výšce nádrže, na skladbě pěstovaných rostlin a také na teplotě vody. Samozřejmě jsme limitovaní také prostorovou kapacitou krytu nebo osvětlovacího tělesa. Dříve se doporučoval výkon osvětlení minimálně 0,5 W na litr objemu vody. Pokud však nepoužijeme bílé třípásmové zářivky (T8), nelze toto pravidlo vůbec použít. O něco lepší způsob porovnání světelných zdrojů je jejich světelný tok v lumenech (lm). V naší nádrži je osvětlení mnohem slabší, než se obvykle doporučuje. V přepočtu máme asi 24 lm na litr vody, a přece to většině rostlin stačí. Možná je to tím, že do akvária oknem částečně proniká denní světlo. Při umístění v tmavém sklepě by taková intenzita osvětlení už stačit nemusela. V každém případě doporučuji nad osvětlením přemýšlet už před založením nádrže, aby mohly "startovací" rostliny začít růst okamžitě. Docela důležité pro nádrže vyšší než 50 cm je usměrnit světlo dovnitř pomocí reflektorů nebo podobných odrazných ploch. Pro rostliny obecně platí čím více světla, tím lépe, ale i v tomto případě je nutné udělat kompromis, protože příliš silné osvětlení nevyhovuje některým plachým rybám s večerní a noční aktivitou (např. sumečci a některé mřenky), které se v přesvícené nádrži schovají někam do úkrytu a těžko je pak vůbec někdy uvidíte. Člověku taky není moc příjemné, když mu někdo svítí baterkou do očí. Také se může stát, že příliš silné osvětlení bude značně ohřívat vodu v nádrži, což zejména v letních měsících může být problém. U některých druhů kryptokoryn může být posílení světla dokonce spouštěcím faktorem tzv. kryptokorynové choroby, kdy dochází k rozpadu jejich listů. Na konec tedy mé doporučení k intenzitě světla: Pokud rostou i malé trávníčkové rostliny v popředí nádrže, osvětlení je zřejmě dostatečné. Rostou-li u dna jenom hnědé řasy, světla je tam málo. Ostatně, při troše zkušeností to poznáte i podle fotografie osvícené nádrže. Pokud není dost ostrá, světla může být málo; je-li mírně "přepálená", světla bude tak akorát.
Co říci závěrem
Mám-li na závěr napsat obecná poučení, která jsem při zakládání akvária získal, budou to asi tato: Všechno, co děláme, musí být předem promyšleno a to chce svůj čas. Spěchat se nikdy nevyplácí, zatímco trpělivý bude nakonec odměněn. Ale co je sebelepší akvarista proti velebné přírodě! Ta se nikdy nenechá úplně zkrotit, tak jak bychom chtěli a vždycky nějak překvapí. Přeji všem čtenářům pevné nervy a aby ta překvapení byla častěji příjemná.
Fotografie akvárií, která mě zaujala

Aqua-Vai - objem 325 litrů, rozměry 130x50 cm, výška 50 cm, osvětlení zářivky 0,2 W/litr

P.I.V akvárium 300 L - objem 300 litrů, rozměry 120x50 cm, výška 50 cm, osvětlení zářivky 0,4 W/litr

Horácův prcek - objem 465 litrů, rozměry 170x50 cm, výška 55 cm, osvětlení zářivky 0,5 W/litr
Literatura
Text: Jiřík © 2007
Kontakt na autora: valicek@slapanice.cz
V rámci článku byly použity fotografie z prezentací na AKVARKO.cz. Tímto bychom chtěli poděkovat jejich autorům:
  • Vai   (id: 227 )
  • P.i.v   (id: 162   P.I.V akvárium 300 L  
 kategorie velká akvária, objem 300 litrů 
 Prezentace je ARCHIVOVÁNA 
 nebyla aktualizována déle jak půl roku!  )
  • Horác   (id: 2547   400 litrů pro krevetky  
 kategorie velká akvária, objem 465 litrů 
 Prezentace je ARCHIVOVÁNA  )
  • Pavel   (id: 288   438 - Pavlovo akvárium  
 kategorie velká akvária, objem 438 litrů 
 Prezentace je ARCHIVOVÁNA 
 nebyla aktualizována déle jak půl roku!  )
  • Gamilena   (id: 2687   Klepetárium  
 kategorie velká akvária, objem 200 litrů 
 Prezentace je ARCHIVOVÁNA 
 nebyla aktualizována déle jak půl roku!  )
část 3/3 - [1] [2] [3] 
 
Seznam všech komentářů najdete na záložce:  Komentáře
Posledních 10 komentářů k článku:
Jiřík  (id: 210   Televize Jiříka a Verunky  
 kategorie velká akvária, objem 288 litrů 
 Prezentace je ARCHIVOVÁNA 
 nebyla aktualizována déle jak půl roku!  ) 12.1.2011 (19:05)
To bodo26: Hlavní problém tipuju, že to světlo asi nestačí - jedna zářivka na celou nádrž je obvykle málo, i když to tak v originálních setech bývá skoro vždycky, nevím ani, zda má vhodné spektrum světla. Bublání vzduchu rostlinám určitě neškodí, jeho účelem je spíš zajistit pohodu ryb. Přidávání soli, Bioenzymu a podobných věcí je v zaběhlé nádrži se zdravými rybami zbytečné, ta sůl může být i důvodem, proč se rostlinám nedaří. Snad Ti tohle trošku pomůže.
Bodo26  (neregistrovaný návštěvník) 31.1.2011 (9:11)
Vyzkouším to bez té soli a vyměnit zářivku. Díky moc, Zdeněk
ladysonka  (id: 9310   Relax v 50-ti litrech  
 kategorie střední akvária, objem 80 litrů 
 Prezentace je ARCHIVOVÁNA 
 nebyla aktualizována déle jak půl roku!  ) 29.3.2011 (18:39)
To Bodo26: ozvi se na můj email nebo uveřejni svůj, pokud se tu ještě objevíš.
Bodo26  (neregistrovaný návštěvník) 4.7.2011 (14:46)
Můj e-mail je Bodo26@seznam.cz. Snažím se, snažím, ale nějak moc mi kytičky nejdou. (
barakainus  (neregistrovaný návštěvník) 5.7.2011 (10:11)
bublani rostlinam skodi neb je pripravuje i tu trochu co2 co je ve vode z ryb a rozkladu.
svetlo je dobra vec, ale spravne rostliny rostou i v malu svetla. pridavani co2 podpori rust rostlin vic nez pridani svetla.
ziju taky v Usti nL a voda problem neni. dobry substrat, dostatek co2, trochu svetla a spravny vyber rostlin udela divy.
bodo26  (neregistrovaný návštěvník) 7.7.2011 (14:58)
Záleží, kde bydlíš, já na Klíši a jsem na hodně tvrdé vodě. V současnosti dovážím vodu od kamaráda z Chlumce, protože je na jiném řádu a je to znát. Ale vadí mi, že ho otravuji. CO2 nemám, protože mám malou nádrž a ač se to nezdá, je to zbytečný finanční náklad, kdy peníze potřebuji cpát jinam.
BETTY XXX  (neregistrovaný návštěvník) 2.3.2012 (15:05)
Muzete mi prosim nekdo vysvetlit co je to to stare dno co se pouziva v akvariich?Zajimam se o akvaristiku neco malo pres rok,ale k nekterym pojmum nejsem schopna dohledat vyznam.......Strasne moc dekuji za radu
bodo26  (neregistrovaný návštěvník) 10.3.2012 (21:57)
Betty, staré dno je relativně "složitým" způsobem zpracovaná spodní hmota do akvária, dá se pořídit normálně v akvaristikách, asi jedno z nejkvalitnějších a celkově finančně přístupných vyrábí firma Rataj a syn. V této "hmotě" jsou potřebné živiny pro růst a zdravý vývoj rostlin. Samotné složení ti ovšem nepopíšu. Do akvárka se dává na samotné dno, na něj potom další vrstvu kamínků. Rybičkám a rostlinkám zdar
Honga13  (neregistrovaný návštěvník) 15.5.2012 (16:52)
Zrovna jsemsi dodělal svoje 1 akvárko a díky těmto stránkám jsem to zvládl takže díky
lenka XXX  (neregistrovaný návštěvník) 15.9.2014 (13:33)
Při zařizování akvária doporučuju nakupovat přes http://www.hyperzbozi.cz/chovatelske-potreby. My tam našli vše potřebné a tak ušetřili čas i peníze.
Vložit nový příspěvek do diskuze
Článek   Komentáře   Seznam článků   |<   <<   >>   >|