Články - obsah článku

Článek   Komentáře   Seznam článků   |<   <<   >>   >|  
Corydoras adolfoi - pancéřníček z Brazílie
S. Kucharkowski
(na AKVARKO.cz vyšlo 24.6.2008)
Magazín AKVÁRIUM živě
Tento článek jsme pro Vás připravili ve spolupráci s magazínem AKVÁRIUM živě.

část 3/4 - [1] [2] [3] [4] 
Vše znovu
Asi za dva týdny se pancéřníčci třeli znovu. To jsem již nasbírala 20 až 25 jiker. Nebyla jsem si však jista, zda pocházejí od C. similis nebo od C. adolfoi nebo od obou. Sumečci obou druhů totiž svištěli akváriem! Jikry vypadaly všechny stejně a byly ještě velmi lepkavé. Samičky C. similis nosily ještě kolem 23 hodiny jikry po akváriu, a tak jsem usoudila, že C. adolfoi začali se třením již dříve. Všechny jikry byly k nalezení na jednom místě v rohu akvária. Tentokrát jsem je umístila do sítěnné odchovné nádržky. Druhý den jsem našla ještě sedm dalších jiker. Nyní bylo také zřetelně vidět, že jikry C. similis jsou menší. Doufala jsem tedy na přírůstek obou druhů. Během dne jsem ještě vytřídila několik zplesnivělých jiker.
Velká skupina Corydoras adolfoi

Velká skupina mladých rybek Corydoras adolfoi.
Mladí mají již zbarvení v dospělosti. V akváriu
s písčitým dnem se pancéřníčci cítí velmi dobře.
nalepené jikry


Samičkou nalepené jikry na stěnu akvária a
v nich vyvíjející se pancéřníčci.
Spolubydlící

Pancéřníčci jsou k ostatním rybám naprosto mírumilovní.
Také společenství s menšími druhy rybek např. Endlerova
gupka sameček (viz foto) nebo Poecilia reticulata var. je možné
.
Spolubydlící

Corydoras similis. Chovám větší skupinu společně
s mými C. adolfoi. Když se obě skupiny začnou třít, nastává
přemýšlení o příslušnosti mladých rybek
.
Odchov mladých rybek aneb: "Kdo je kdo"?
První larvy pancéřníčků se vylíhly pátý den po výtěru. O dva dny později jsem přemístila do 10 l vytíračky 16 mladých rybek. Po vstřebání žloutkových váčků jsem začala opatrně krmit naupliemi artémií, ale teprve ke konci prvního týdne byla tato potrava všemi pancéřníčky přijata. Každý den jsem odsávala zbytky potravy a měnila malé množství vody. I když jsou dospělí C. similis a C. adolfoi naprosto rozdílně zbarveni, nemohla jsem stále ještě, mezitím asi 1,3 cm velké mladé rybky, od sebe rozeznat. Stále jsem ještě vycházela z toho, že budu mít od každého druhu několik mladých. Zpočátku byli všichni pancéřníčci stejně tečkovaní, jak to známe od mladých C. similis. Na počátku třetího týdne začaly být první rozdílné znaky tělesné kresby zřetelné. Zatím co většinou byli pancéřníčci po celém těle tečkovaní, tři z nich měli na hřbetě čtyři tmavé skvrny, ale celkově byli jednobarevní. Na konci třetího týdne jsem začala s přikrmováním tabletami, cyklopem a drobně nakrájenými patentkami. Mezitím mělo devět mladých pancéřníčků silně vyznačený nebo jen naznačený tmavý pruh přes oči. Ti s naznačeným pruhem byli zřejmě C. similis. Koncem čtvrtého týdne jsem, mezitím již 2 cm velké pancéřníčky, přemístila do většího odchovného akvária. O něco později začala být u mladých C. similis zřetelná skvrna na kořeni ocasní ploutve. Tím bylo jasné, že ve skupině mladých rybek je jen pět C. adolfoi. Přesto jsem měla velkou radost z mého chovatelského úspěchu. Mladé C. adolfoi jsem si samozřejmě ponechala a o ně tak rozšířila moji pancéřníčkovou skupinu na 18 exemplářů.
C. adolfoi se ještě mnohokrát vytřeli, vždy v pozdním podzimu až zimě. Já jsem si však již od té doby nedala tu práci, zelenou džungli v akváriu prohledat a posbírat jikry.
Corydoras adolfoi, sameček

Corydoras adolfoi, sameček. Tito pancéřníčci se ve svých domovských povodích vyskytují společně s Corydoras imitator ve smíšených skupinách
část 3/4 - [1] [2] [3] [4] 
 
Komentáře k článku:
Mečovka64  (id: 306 ) 4.7.2007 (10:16)
Tak sem si konečně našel čas a přečetl si tenhle článek . Našel sem zde spoustu zajímavých věcí a postřehů . Bohužel nechovám tyto pancéřníčky , takže nic zkoušet nebudu
uzivate_l  (id: 4018 ) 1.8.2007 (9:00)
Je tam par chyb v textu,jako Coridoras a podobne ale jinak pekny clanek
Jeste by me zajimalo,jak vypada akvarium autorky.Nebylo by spatne kdyby zde byly fotky akvaria .
Gimi  (neregistrovaný návštěvník) 25.9.2010 (22:44)
Díky za vcelku pěkný článek. Adolfi mne zaujali.
hasic  (id: 13106 ) 10.1.2012 (21:36)
daji se nekde sehnat par bych si jich koupil,kamaradka je schani asi 2 roky a u nas v liberci ani nahodou.dik za radu.
Tiss  (neregistrovaný návštěvník) 10.1.2015 (13:15)
Náhodou jsme je sehnali tento týden v Ústí nad Labem v ZOO XXL vedle Globusu.
Vložit nový příspěvek do diskuze
Článek   Komentáře   Seznam článků   |<   <<   >>   >|