Články - obsah článku

Článek   Komentáře   Seznam článků   |<   <<   >>   >|  
Corydoras adolfoi - pancéřníček z Brazílie
S. Kucharkowski
(na AKVARKO.cz vyšlo 24.6.2008)
Magazín AKVÁRIUM živě
Tento článek jsme pro Vás připravili ve spolupráci s magazínem AKVÁRIUM živě.

část 2/4 - [1] [2] [3] [4] 
První výtěr s velkým zklamáním
Corydoras adolfoi var.

Corydoras adolfoi var.: Někdy mívají sumečci vzor
z teček na těle a na ocasní ploutviCorydoras davidsandsi
Moji C. similis se vytřeli začátkem listopadu, což C. adolfoi zřejmě nijak neohromilo. Sice jsem u nich druhý den pozorovala určitý neklid, ale ke tření ještě nedošlo. Po dalších dvou dnech jsem si náhodou všimla, že jedna za samiček C. adolfoi měla v kapse z břišních ploutví jikru, se kterou se řítila napříč akváriem, aby ji poté přilepila na j ednu z rostlin. Rychle jsem do akvária zavěsila porodničku a jikru jsem do ní přemístila. V krátkosti jsem objevila ještě další dvě jikry a také, bohužel, již prázdné dva vaječné obaly. Moje skaláry se vždy radují z nenadálé pochoutky. Takže jsem musela co nejdříve jikry posbírat a tak zachránit před hladovými spoluobyvateli akvária. Pro tuto akci se moje delta-akvárium, osázené rostlinami, ukázalo jako velmi nepraktické. Vždyť na nejhlubším místě měří 90 cm! Také jsem nechtěla pancéřníčky hektickou činností v akváriu příliš zneklidnit. Z celého tření jsem neviděla nic, neboť k tomuto účelu využívají nejzazší část akvária. Jen čas od času prosvištěla kolem samička v závěsu s několika samečky, aby tak rychle, jak se objevili opět někde zmizeli. Jelikož jsem četla, že odchov není nijak produktivní, nečekala jsem stejně žádné zázraky. Co jsem mohla vidět, podílela se na tření jenom jedna samička. Sedla jsem si před akvárium a pozorovala, kam samička vajíčka přilepí. Měla jsem štěstí, neboť si vybrala jednu z Vallisnerií. Vždy, kdy jsem samičku pozorovala, přilepila jikru na, nebo do těsné blízkosti Vallisnerií. Jen dvě z jiker jsem našla na jiném místě. Po třech hodinách jsem měla v porodničce nasbíráno jedenáct vajíček. Neklid v akváriu trval ještě nějakou dobu, ale samička již nenosila žádné jikry ve své kapse z břišních ploutví.
Po krátkém čase bylo již možné pozorovat v porodničce započatý vývoj. Nejdříve to bylo neurčité bílé seskupení, připomínající larvu, ale po několika hodinách již byly jikry většinou šedé. Zdálo se, že jsou všechny oplodněny. Ve vodě jsem naměřila následující hodnoty: pH 6,4; 5° dGH, KH 0,5; teplota 23 až 24 °C. Druhý den byly jikry pancéřníčků žluté. Po dalším dnu jsem vyřadila tři jikry, neboť se nevyvíjely a byly mléčné. Třetí den se vylíhla první larva! Měla jsem velkou radost, i když jsem byla překvapená tak časným vylíhnutím. Ale již další den přišlo velké zklamání: Ze sedmi zbylých jiker byly dvě plesnivé a vylíhlá larva také! Možnou příčinou mohla být nepohyblivá voda v porodničce, takže se jikry nemohly dále vyvíjet.
Na obrázku vpravo je uprostřed Corydoras davidsandsi ve společnosti s Corydoras adolfoi.
Corydoras duplicareus

Corydoras duplicareus, někdy pancéřníčci plavou volně v akváriu.
část 2/4 - [1] [2] [3] [4] 
 
Komentáře k článku:
Mečovka64  (id: 306 ) 4.7.2007 (10:16)
Tak sem si konečně našel čas a přečetl si tenhle článek . Našel sem zde spoustu zajímavých věcí a postřehů . Bohužel nechovám tyto pancéřníčky , takže nic zkoušet nebudu
uzivate_l  (id: 4018 ) 1.8.2007 (9:00)
Je tam par chyb v textu,jako Coridoras a podobne ale jinak pekny clanek
Jeste by me zajimalo,jak vypada akvarium autorky.Nebylo by spatne kdyby zde byly fotky akvaria .
Gimi  (neregistrovaný návštěvník) 25.9.2010 (22:44)
Díky za vcelku pěkný článek. Adolfi mne zaujali.
hasic  (id: 13106 ) 10.1.2012 (21:36)
daji se nekde sehnat par bych si jich koupil,kamaradka je schani asi 2 roky a u nas v liberci ani nahodou.dik za radu.
Tiss  (neregistrovaný návštěvník) 10.1.2015 (13:15)
Náhodou jsme je sehnali tento týden v Ústí nad Labem v ZOO XXL vedle Globusu.
Vložit nový příspěvek do diskuze
Článek   Komentáře   Seznam článků   |<   <<   >>   >|