Články - obsah článku

Článek   Komentáře   Seznam článků   |<   <<   >>   >|  
Akvárium a volný čas - je akvárium časově náročné?
Marcela Minaříková
(na AKVARKO.cz vyšlo 23.3.2004)
Jak je ten čas někdy relativní. Někdy se vám zdá, že je to pohoda, jindy si toužebně přejete, aby den měl alespoň 48 hodin. Každý koníček, kterému se člověk věnuje, si z jeho volného času kousíček uždibne. Jak velký tento kousíček bude, záleží na tom o jaký koníček se jedná. Z našeho pohledu patří akvaristika po většinu času mezi ty časově méně náročnější. V případě, že se ale majitel akvária rozhodne něco zásadně změnit, pak již toto neplatí.

Skoro deset let jsme měli ryby větší a navíc dost hravé (nebo rvavé?), čímž jsme byli odsouzeni k dekoraci typu kámen, kořen popřípadě umělá rostlina. Kromě pravidelné údržby, která probíhala jednou za čtrnáct dní a nezabrala mnoho času, jsme prováděli kompletnější údržbu vždy tak po čtyřech až šesti měsících. Tato údržba již pár hodin zabrala.

Vzhledem k tomu, že se nám ale osazenstvo akvária v poslední době dost výrazně změnilo a v akváriu dnes máme spíše menší ryby, rozhodli jsme se zkusit to s živými rostlinami. Zasadit živé rostliny jsme se pokoušeli i dříve, ale obzvláště kančíci je dokázali úžasně rychle porcovat, ne žrát, ale jen porcovat, takže v akváriu se dařilo jen kulové řase. Pod vlivem nádherných obrázků některých akvárií (např. Dadmanovo nebo Luckyho akvárium) jsme objednali první rostliny. A teď to teprve začalo.

Akvárium nám začalo vyplňovat stále více času. Nejdříve to bylo doplnění technického vybavení. To ještě šlo, to byla jednorázová záležitost,. Horší je, že se zlepšenými podmínkami pro rostliny (světlo, hnojení, CO2) se výrazně zlepšily i podmínky pro řasy. Bohužel vždy, když jsme nějaké rostlinky objednali, tak se nám zdálo, že je nebude kam dávat. Po jejich výsadbě se vždy ukázalo, že jich není nikdy dost, takže řasy měly pořád dostatek prostoru k životu. A to je kámen úrazu. Pokud je člověk chce udržet v rozumné míře, tak musí akváriu věnovat poměrně dost času. V poslední době je to pomalu každý druhý den, kdy buď čistíme akvárium, nebo měníme vodu a když už nic, tak musíme buď zasadit rostlinky, které se podařilo kropenáčům vyrýt nebo usměrnit růst některých rostlin, které rostou až příliš rychle (bohužel to zdaleka neplatí pro všechny rostliny). Vše je asi způsobeno i naší nezkušeností s rostlinkami v akváriu a také asi ve výběru některých méně vhodných druhů, ale snad se vše, a to i díky internetu, časem napraví. Už se těšíme, až rostlinky získají nadvládu nad akváriem.

A jak je to vlastně s Vámi, kolik času věnujete týdně svému akváriu? Pokud by se někdo s námi chtěl o tuto informaci podělit, můžete nám napsat nebo hlasovat v anketě.

Anketa
 
Komentáře k článku:
Verča.D  (id: 6790   Akvárium Mladé Amatérky =o)  
 kategorie malá akvária, objem 45 litrů 
 Prezentace je ARCHIVOVÁNA 
 nebyla aktualizována déle jak půl roku!  ) 2.3.2008 (21:28)
Hmm,mě spíš s péčí o akvárko pomáhají rodiče,ale já si s rybkami hraju-jak to tak vypadá,jsou spokojené
Vložit nový příspěvek do diskuze
Článek   Komentáře   Seznam článků   |<   <<   >>   >|