Články - obsah článku

Článek   Komentáře   Seznam článků   |<   <<   >>   >|  
Apistogramma cacatuoides - papoušci ve vodě
Peter Pam
(na AKVARKO.cz vyšlo 22.2.2007)
Magazín AKVÁRIUM živě
Tento článek jsme pro Vás připravili ve spolupráci s magazínem AKVÁRIUM živě.

část 4/4 - [1] [2] [3] [4] 
Mateřská láska
Zastrašování

Pokud výhružný postoj nevede k zastrašení, následuje
úder do boku protivníka. V době péče o mladé, jsou dokonce
i samečkové zastrašováni.


Zastrašování

Tento atraktivní sameček s oranžově zbarvenými
ploutvemi patří k novějším chovatelským formám.


Zastrašování

Intenzita červených skvrn v ploutvích není daná jen chovatelskou
formou, ale závisí také z velké části na druhu použitého krmiva.
Po 48 hodinách se z jiker líhnou larvy. Nejsou schopné samostatně plavat a poznáme je podle vaječného váčku. Matka je přenáší z místa na místo, protože přirození nepřátelé by larvy mohli po čichu najít a pozřít. Častým přenášením vzniká rozvětvená pachová stopa, která má nepřítele zmást a zvýšit tak šanci larev na přežití. V této době, kdy jsou larvy odkázány na péči své rybí matky, je velmi obtížné ji nalézt. Proto se může stát, že jednoho krásného dne akvaristu překvapí pohled na hrdou rybí matku s hejnem mladých rybek. V každém případě musí být akvarista 5 dnů trpělivý, než mladé rybky začnou samostatně plavat a při hledání potravy opustí svůj úkryt.
V této chvíli můžeme vidět samičku v její nejkrásnější podobě. Základní barva se změnila v citrónově žlutou, z níž kontrastně vystupují černá zbarvení. Mimořádně nápadná je černá skvrna na spodním rtu, která spolu se značením na prsních ploutvých slouží jako poznávací znamení pro mladé v případě, že jejich matka pluje nad nimi.
První dva dny se potěr zdržuje u dna, teprve potom se odváží o pár centimetrů výše. Jakmile dosáhne stádia rozplavání, je na čase začít s krmením. I když je potěr již dost velký na to, aby mohl pozřít čerstvě vylíhnutou žábronožku, není dobré toto krmivo v prvních 48 hodinách použít. Můžete totiž vyvolat zažívací problémy, které mohou vést i k velkému úhynu. Nejlepší je jemné, prachové suché krmivo, kterým můžeme úhyn úspěšně zredukovat. Od třetího dne již můžeme začít s krmením naupliemi artemii. Stále však musíme potěr pozorovat, aby se přílišným krmením nenadmul. To by mělo opětovně za následek úhyn. Tomu lze zabránit častějším krmením, ale v malém množství. V prvních patnácti dnech života slouží zbarvení potěru k ochraně před nepřáteli. Pod stálým dohledem matky se stávají stále aktivnější, takže brzy beze strachu obeplouvají celou nádrž. Pro jejich matku je stále obtížnější je udržet v hejnu pohromadě. Při častém pozorování zjistíme, že potěr je brán jen zřídka do tlamky než jak jsme tomu u ostatních cichlid zvyklí. Místo toho se většinou řídí pohyby a držením těla matky, přičemž pojem poplašného a shromažďovacího signálu jim je vrozen. Asi v pátém týdnu začíná zbarvení matky slábnout a tím i také péče o mladé. Zároveň se začne zbarvení mladých shodovat se zabarvením matky a spory mezi mladými sourozenci jsou na denním pořádku. Tím pro akvaristu přichází čas třídění podle velikosti a rozdělení na větší nádrže tak, aby i menší jedinci dostali šanci zdárného růstu.
Ponecháme-li samečka v chovné nádrži u samičky a mladých rybek, můžeme pozorovat změny v chování. Sameček se drží neustále stranou v určité vzdálenosti od mladých, jinak musí počítat s potrestáním. Kolem plovoucích rybek si často nevšímá, ale i tak se stane, že některou z nich pozře. Přítomnost samečka může vést k tomu, že samička bude předčasně schopna opětovného páření a z tohoto důvodu usmrtí předchozí potomstvo, aby udělala místo novému. Je pro mne těžké na tomto místě povídání o cichlidkách papoušcích ukončit. Bylo by ještě mnoho anekdot k vyprávění. V každém případě je ale matka kakaďaků se svými mladými pokaždé znovu fascinujícím objektem k pozorování.
Poznámka na závěr: Ve srovnání s většinou zástupců rodu pochází Apistogramma cacatuoides z povodí s polotvrdou , případně až alkalickou vodou. Akvarista proto nepotřebuje žádné pomocné zařízení ke změkčování vody.
Text: Peter Pam
Další informace o cichlidkách kakadu naleznete v atlasu ryb: Apistogramma cacatuoides - Cichlidka kakadu
část 4/4 - [1] [2] [3] [4] 
 
Seznam všech komentářů najdete na záložce:  Komentáře
Posledních 10 komentářů k článku:
sandman  (neregistrovaný návštěvník) 22.1.2008 (14:46)
Akvárko mám cca měsíc, páreček cichlidek kakadu už tam byl, ale teď se mi samice celá zabarvila dožluta!Tak nevím, jestli budou mladí "papoušci" nebo co...Je těžké něco uhlídat,když je člověk přez den v práci Jinak včerá jsem zakoupil v Olomouci druhou samičku (zverimex naproti Ušatému domu - 39,- kč) tak jsem zvědav, jak se jí bude u mě dařit...
johnx  (neregistrovaný návštěvník) 23.3.2008 (23:42)
Ufinko 70 Kč ještě de já dal za samce 130,- ,zdálo jse mi to drahé ale nemněl jsem na výběr tak jsem si ho vzal a dnes se asi vytřeli takže se mi ten člének hodí
Terka.Kamikadze  (id: 5480   Moje potěšení  
 kategorie střední akvária, objem 160 litrů 
 Prezentace je ARCHIVOVÁNA 
 nebyla aktualizována déle jak půl roku!  Ráj na zemi  
 kategorie jezírka 
 Prezentace je ARCHIVOVÁNA 
 nebyla aktualizována déle jak půl roku!  Physignathus cocincinus - Dexter, Barney, Zoey a Sanny - první terárko  
 kategorie terária 
 Prezentace je ARCHIVOVÁNA 
 nebyla aktualizována déle jak půl roku!  ) 2.5.2008 (15:16)
Jsou to krásné ryby. Zamilovala jsem se do nich hned když jsem je poprvé viděla. Nyní mám akvárium založené výhradně pro tento druh rybek a připravuji se na množení. Příteli už plave v akvárku okolo 8 kousků vlastních mladých, velikost se blíží k 2cm :) Moc hezký článeček.
vladimir  (neregistrovaný návštěvník) 3.6.2008 (12:17)
postradal jsem v vybornem clanku jak je to s teritoidnim uzemim a ci samec maam mit harem samicek praxe mne vsak douci sama
muzi  (id: 6340   muziho první 112  
 kategorie střední akvária, objem 112 litrů 
 Prezentace je ARCHIVOVÁNA 
 nebyla aktualizována déle jak půl roku!  muziho 16 - krevetkarium a spol  
 kategorie malá akvária, objem 16 litrů 
 Prezentace je ARCHIVOVÁNA 
 nebyla aktualizována déle jak půl roku!  muziho 25 - odchovná  
 kategorie malá akvária, objem 25 litrů 
 Prezentace je ARCHIVOVÁNA 
 nebyla aktualizována déle jak půl roku!  ) 13.11.2008 (16:35)
Tak jsem v Olomouci sehnal mladý pár a celk. cenu 78,- Kč
neúspěšný  (neregistrovaný návštěvník) 19.3.2009 (22:18)
Tak já nevim, všude jsem četl, jak to jsou klidný ryby, tak jsem si koupil samce a 2 samice, v akvárku mám ještě 2 ancistrusy. Bohužel jsem si asi pořídil nějakýho psychopata, jednu samici mi už odrovnal, druhá se schovává, jak jen může a k tomu mi ten kanec prohání i ty ancistrusy. Je to ještě mladej samec, je tady nějaká šance, že se věkem uklidní, nebo co s ním?
Roman.st  (neregistrovaný návštěvník) 22.2.2010 (22:27)
Ahojec lidiny.
Mám dva samce a dvě holčiny. Docela si dávají pozor na své ter. a doplácí na to zatím pancéřníčci a akary zlaté, hold život je boj. Musel jsem pro jeden pár udělat sólo aqa. a teď se jen kochám mladým potěrem. Pokud by měl někdo mladé, tak si můžeme nějaké potvory vyměnít, aby to nebylo, jako bratr a ségra :). Tel ist 739876207 i sms.
Rád poradím s chovem, ale na net. moc nechodím, protože su porát ve stáji, nebo v práci.
holous25  (id: 12338   Parmičky čtyrpruhé  
 kategorie malá akvária, objem 50 litrů 
 Prezentace je ARCHIVOVÁNA 
 nebyla aktualizována déle jak půl roku!  ) 26.4.2011 (19:50)
AHOJ koupil sem si 1 pár jenže je takovej problém že sameček se pořád schovává poradte čím to změnit
crevo  (neregistrovaný návštěvník) 17.8.2013 (15:53)
Ahojte, potreboval by som vediet ze kedy priblizne pohlavne dospievaju :)
Evča XXX  (neregistrovaný návštěvník) 25.4.2022 (20:05)
Měla jsem kakadáčky několikrát a po nějaké době vždy uhynuly. Nevadí jim dešťová voda ? Máme bohužel jen vodu ze studně a ta je silně železitá, tek používám do akva dešťovou.
Vložit nový příspěvek do diskuze
Článek   Komentáře   Seznam článků   |<   <<   >>   >|