Články - obsah článku

Článek   Komentáře   Seznam článků   |<   <<   >>   >|  
Apistogramma cacatuoides - papoušci ve vodě
Peter Pam
(na AKVARKO.cz vyšlo 22.2.2007)
Magazín AKVÁRIUM živě
Tento článek jsme pro Vás připravili ve spolupráci s magazínem AKVÁRIUM živě.

část 3/4 - [1] [2] [3] [4] 
Soukromá sféra
Samička pečující o potěr

I když jsou všechny samičky cichlidek pečující o potěr
žlutavě zbarvené, lze je podle jejich typického tmavého
vzoru s určitostí k příslušnému druhu zařadit.
l když se mnohé cichlidky ve společném akváriu vytírají, není to pro A. cacatuoides to pravé. Jednoznačně dávají přednost vlastní vytíračce. V ní umístěné trio - jeden sameček a dvě samičky - však s sebou přináší i některé těžkosti. Nádrž musí být větší, v ní ale krmení mladých způsobuje problémy, které dál komplikují teritoriální spory samiček a jejich boj o potěr. To vše může ve svém důsledku přinést i ztráty. Z toho vyplývá, že nejlepším řešením je nasadit ke tření jenom jeden pár. Potom stačí i menší nádrž (asi 50-60 litrů). Nesmíme ale zapomenout na to, že mladé rybky pro svůj růst potřebují určitý prostor. Technické vybavení je tradiční, včetně topného tělíska a filtru.
Seskupením kamenů získáme možnosti úkrytu, který nejdříve využije samička k výtěru a později i potěr. Kameny mohou nahradit menší hliněné květináče. Jejich předností je i to, že se nemohou zhroutit. Pokrytí dna pískem není nutné, naopak - holé dno umožní lépe odsávat kal.
Teplotu udržujeme mezi 25 °C až 27 °C. Co se týče fyzikálněchemických vlastností vody, snažíme se o střední hodnoty - pH udržujeme na 7,0 tedy na neutrální hodnotě a tvrdost mezi 10 °dGH až 15°dGH. Poněkud vyšší hodnoty nejsou ještě kritické, ale první by neměla překročit 7,5 a druhá 20°. Takto připravenou výtíračku necháme 2 až 3 týdny "zajet" než do ní nasadíme chovný pár.
Když se chovný pár již zabydlel, vlastní tření na sebe nedá dlouho čekat. Připravenost k páření lze pozorovat změnou chování samičky. Ta se začne provokativně stavět čelně k samečkovi, což na něj působí jako milostné vábení. Kromě toho samička prohledává úkryty v nádrži a vybírá ten nejvhodnější ke tření. A. cacatuoides se vytírají jen do úkrytu. Po celou dobu této činnosti sameček nezúčastněně plave kolem, jen občas se k samičce přiblíží a imponuje jí svým nádherným zbarvením.
Samička pečující o potěr

O potěr se starající samičku lehce rozeznáme
podle charakteristického zbarvení.
Příprava místa výtěru je záležitostí samičky a probíhá teprve několik hodin před samotným pářením. K němu dochází většinou před polednem nebo krátce po poledni. Samička naklade na předem očištěnou plochu v horní části úkrytu jednu řadu hnědočervených jiker, které sameček ihned oplodní. Mnohdy je zvolený úkryt tak malý, že se do něj sameček nevejde. V tom případě musí jikry oplodnit z dálky, přičemž projevuje velkou zručnost. Stejné počínání je známé u Apistogramma agassizii. Samotný akt tření trvá asi jednu hodinu, ale závisí na počtu kladených jiker. Ten je velmi rozdílný – jednou to může být jen 20 kusů, jindy až 100 kusů při naprosto stejných podmínkách. Někdy se chovný pár rozhodne vytřít na volném místě, to ale většinou tehdy, když nemá dostatek úkrytů. Toto odchylné chování však nemá žádný vliv na množství a kvalitu vylíhnutého potěru. Může se také stát, že první výtěr sežere samička nebo sameček, pokud se mu podaří samičku vypudit z úkrytu. To je však poměrně vzácný případ, kterému se dá snadno předejít tím, že samečka z chovné nádrže vyjmeme ihned po oplodnění jiker. Jestliže k tomuto případu dojde, není to pro akvaristu žádný důvod propadat beznaději. Jde o naučný proces, který je v akvaristice naprosto normální. Rybky se třou v poměrně stejném odstupu asi každých 10 dnů. Po ukončení výtěru drží samička všemi prostředky samečka v patřičné vzdálenosti od oplodněných jiker. Pokud je chovná nádrž malá, nebo nenabízí možnosti úkrytu, je lépe samečka odlovit dříve, než ho samička vážně zraní. Od této chvíle můžeme u samičky pozorovat změnu ve zbarvení. Jindy jen mírně zbarvené pruhy jsou nyní zřetelnější a na těle jsou patrné žluté, lesklé skvrny. Tyto změny však zdaleka nejsou posledními, které pozorný pozorovatel zaznamenal.
část 3/4 - [1] [2] [3] [4] 
 
Seznam všech komentářů najdete na záložce:  Komentáře
Posledních 10 komentářů k článku:
sandman  (neregistrovaný návštěvník) 22.1.2008 (14:46)
Akvárko mám cca měsíc, páreček cichlidek kakadu už tam byl, ale teď se mi samice celá zabarvila dožluta!Tak nevím, jestli budou mladí "papoušci" nebo co...Je těžké něco uhlídat,když je člověk přez den v práci Jinak včerá jsem zakoupil v Olomouci druhou samičku (zverimex naproti Ušatému domu - 39,- kč) tak jsem zvědav, jak se jí bude u mě dařit...
johnx  (neregistrovaný návštěvník) 23.3.2008 (23:42)
Ufinko 70 Kč ještě de já dal za samce 130,- ,zdálo jse mi to drahé ale nemněl jsem na výběr tak jsem si ho vzal a dnes se asi vytřeli takže se mi ten člének hodí
Terka.Kamikadze  (id: 5480   Moje potěšení  
 kategorie střední akvária, objem 160 litrů 
 Prezentace je ARCHIVOVÁNA 
 nebyla aktualizována déle jak půl roku!  Ráj na zemi  
 kategorie jezírka 
 Prezentace je ARCHIVOVÁNA 
 nebyla aktualizována déle jak půl roku!  Physignathus cocincinus - Dexter, Barney, Zoey a Sanny - první terárko  
 kategorie terária 
 Prezentace je ARCHIVOVÁNA 
 nebyla aktualizována déle jak půl roku!  ) 2.5.2008 (15:16)
Jsou to krásné ryby. Zamilovala jsem se do nich hned když jsem je poprvé viděla. Nyní mám akvárium založené výhradně pro tento druh rybek a připravuji se na množení. Příteli už plave v akvárku okolo 8 kousků vlastních mladých, velikost se blíží k 2cm :) Moc hezký článeček.
vladimir  (neregistrovaný návštěvník) 3.6.2008 (12:17)
postradal jsem v vybornem clanku jak je to s teritoidnim uzemim a ci samec maam mit harem samicek praxe mne vsak douci sama
muzi  (id: 6340   muziho první 112  
 kategorie střední akvária, objem 112 litrů 
 Prezentace je ARCHIVOVÁNA 
 nebyla aktualizována déle jak půl roku!  muziho 16 - krevetkarium a spol  
 kategorie malá akvária, objem 16 litrů 
 Prezentace je ARCHIVOVÁNA 
 nebyla aktualizována déle jak půl roku!  muziho 25 - odchovná  
 kategorie malá akvária, objem 25 litrů 
 Prezentace je ARCHIVOVÁNA 
 nebyla aktualizována déle jak půl roku!  ) 13.11.2008 (16:35)
Tak jsem v Olomouci sehnal mladý pár a celk. cenu 78,- Kč
neúspěšný  (neregistrovaný návštěvník) 19.3.2009 (22:18)
Tak já nevim, všude jsem četl, jak to jsou klidný ryby, tak jsem si koupil samce a 2 samice, v akvárku mám ještě 2 ancistrusy. Bohužel jsem si asi pořídil nějakýho psychopata, jednu samici mi už odrovnal, druhá se schovává, jak jen může a k tomu mi ten kanec prohání i ty ancistrusy. Je to ještě mladej samec, je tady nějaká šance, že se věkem uklidní, nebo co s ním?
Roman.st  (neregistrovaný návštěvník) 22.2.2010 (22:27)
Ahojec lidiny.
Mám dva samce a dvě holčiny. Docela si dávají pozor na své ter. a doplácí na to zatím pancéřníčci a akary zlaté, hold život je boj. Musel jsem pro jeden pár udělat sólo aqa. a teď se jen kochám mladým potěrem. Pokud by měl někdo mladé, tak si můžeme nějaké potvory vyměnít, aby to nebylo, jako bratr a ségra :). Tel ist 739876207 i sms.
Rád poradím s chovem, ale na net. moc nechodím, protože su porát ve stáji, nebo v práci.
holous25  (id: 12338   Parmičky čtyrpruhé  
 kategorie malá akvária, objem 50 litrů 
 Prezentace je ARCHIVOVÁNA 
 nebyla aktualizována déle jak půl roku!  ) 26.4.2011 (19:50)
AHOJ koupil sem si 1 pár jenže je takovej problém že sameček se pořád schovává poradte čím to změnit
crevo  (neregistrovaný návštěvník) 17.8.2013 (15:53)
Ahojte, potreboval by som vediet ze kedy priblizne pohlavne dospievaju :)
Evča XXX  (neregistrovaný návštěvník) 25.4.2022 (20:05)
Měla jsem kakadáčky několikrát a po nějaké době vždy uhynuly. Nevadí jim dešťová voda ? Máme bohužel jen vodu ze studně a ta je silně železitá, tek používám do akva dešťovou.
Vložit nový příspěvek do diskuze
Článek   Komentáře   Seznam článků   |<   <<   >>   >|