Články - obsah článku

Článek   Komentáře   Seznam článků   |<   <<   >>   >|  
Výroba pozadí z břidlice vč. biofiltru
Jiří Hložek
(na AKVARKO.cz vyšlo 15.8.2005)
A je tu ještě jeden velmi zajímavý článek na téma výroba pozadí. Výsledek je podobný jako v předcházejícím článku, ale autor jde na výrobu pozadí trochu jiným způsobem. Kameny nelepí přímo na zadní stěnu akvária.
Připravená břidlice

Bez lepidla by to nešlo
Na začátku je potřeba říci, že na pozadí z břidlice se velice dobře chytá řasa a s ní nevypadá pozadí moc esteticky. Proto nedoporučuji se do jeho výroby pouštět, pokud máte větší problémy s řasami. Já naštěstí ve svém 112-ti litrovém aqua řasu až tak moc nemám, takže jsem se rozhodl zpestřit zadní stěnu břidlicí.
Základním stavebním prvkem pro výrobu pozadí je břidlice. Já bohužel nemám příležitost získávat ji z přírody, takže jsem byl donucen ji koupit (pro Brňáky: Čtyřlístek - velké zahradnictví vedle OBI v Bystrci). Koupil jsem tedy dva obrovské kusy, které měly nakonec něco přes 10 kilo. Ty jsem posléze naštípal na menší "placáky" s tím, že jsem si je rozdělil do dvou kýblů. Do jednoho velké a do druhého pouze malé kousky, které se odlomí během štípání.
Budoucí základ pozadí a filtru - plexisklo
Další důležitou součástí je plexisklo (mohlo by to být i sklo), na které budeme břidlici postupně pokládat a posléze lepit. Je ale dobré přesně si změřit vnitřní rozměry akvária a samozřejmě počítat s nějakým materiálem navíc v případě, že rovnou, jako já, vytvoříte současně s pozadím i biofiltr. Pozor, ať pozadí neuděláte větší než již zmíněný vnitřní rozměr akvária.
Poslední důležitou složkou je silikonové lepidlo, které lze koupit v běžných akvaristických prodejnách a obchodech. Já jsem s ním nešetřil a nakonec jsem vyplácal 2,5 balení těchto lepidel, ale myslím si, že bohatě stačí 2.
Nařezané plexisklo
Jestliže máme připraven všechen materiál, pak můžeme začít s prací. Je dobré řezat plexisklo tak, aby úplně nedosahovalo k bočním stěnám akvária, protože se mezi něj a akvárium dostane voda, která poté může vytékat. Je-li načrtnuto, co a jak vyřezat, pak se může začít. Řezání plexiskla je dosti "nezáživná" práce a docela špatně se řeže. Nedá se řezat elektrickou pilkou, protože jak se při řezání pilka zahřívá třením o plexisklo, tak současně s řezáním plexisklo taví a uřezaný díl se tím pádem zase ve finále slepí. Je možné ale také to, že jsem měl zvláštní druh plexiskla, protože tohle mi nikdy předtím nedělalo. Protože jsem ve svém návrhu počítal s umístěním filtru, tak jsem kromě zadní stěny vyřezal i tři bočnice a spodní část filtru.
Na pozadí přilepený budoucí filtr

Poskládané kameny
Poznámka red.: Plexisklo se velmi dobře dělí i lámáním. Ostrým hrotem se v místě, kde má být plexisklo odděleno, vyryje rýha (stačí několikrát přejet např. šídlem). Pro jistotu je vhodné udělat rýhu i z druhé strany (tím se zmenší riziko, že plexisklo praskne bokem) a poté plexisklo zlomit přes hranu stolu.
Nyní je zapotřebí slepit "krabici", která vytvoří filtr, která bude jako náplň využívat molitan. Ve spodní části filtru budou navrtané díry na nasávání vody a nahoře bude čerpadlo, které přečerpává vodu přes celý molitanový kvádr. Plexisklo k sobě lepíme silikonovým lepidlem tak, že na hranu plexiskla dáme přiměřenou vrstvu silikonu a poté ji položíme na zadní stěnu z plexiskla, které tvoří celé pozadí (viz. obrázek). Tak slepíme celý kvádr, dobře jej zatížíme a necháme schnout.
Máme-li všechny tyto práce hotové, pak už zbývá pouze práce příjemná. Nyní je hodně důležité umět si pohrát s tvary břidlice a poskládat ji tak, aby to vypadalo co nejlépe a zároveň aby nebyly velké mezery mezi jednotlivými kameny. Já zvolil možnost překládání, s tím, že mezery, které mi vznikly mezi některými kameny, jsem opět zalepil černým silikonovým kaučukem.
Když už je předloha hotová a jste si jisti tím, že se vám pozadí zamlouvá, pak zbývá už jen jediný krok - přilepení. Ze své zkušenosti si myslím, že stačí opravdu trocha silikonu a po vyschnutí to drží jak ďas . Takže na mé rozměry by bohatě stačily 2 tuby akvarijního silikonu. Na následujících obrázcích je vlevo hotové pozadí před osazením do akvária a napravo je již pozadí nainstalováno v akváriu.
Hotové pozadí   Pozadí v akváriu
Závěrem bych chtěl říci, že i přes některé nezáživné práce, jako třeba řezání plexiskla nebo čekání na vytvrdnutí, jsem se docela dobře bavil a výrobu pozadí jsem si pěkně užil. Návod je pouze obecný a je sepsán dle mých zkušeností. Neručím za žádné škody či jiné věci související s tímto projektem.
Jiří Hložek © 2005

Můžete také navštívit autorovu prezentaci na http://sagihoaqua.wz.cz               Kontakt na autora: sargas@post.cz
 
Seznam všech komentářů najdete na záložce:  Komentáře
Posledních 10 komentářů k článku:
lulan  (neregistrovaný návštěvník) 23.9.2006 (10:49)
Hezké, ale když lepíte břidlici hranou a skládáte na sebe jak "zídku" je efekt daleko výraznější a můžete tvořit např. různé jeskyně, skuliny a pod.
Vzniklé spáry vyplníte silikonem a zasypete pískem.....
výroba je ovšem daleko náročnější...hlavně na kameny....musí pěkně pasovat...
lulan  (neregistrovaný návštěvník) 23.9.2006 (11:02)
....pardon, ještě k tomu lepení plexi.....
jsou firmy, které se přímo zabývají "svářením" plastů....
stálo to asi 100 korun, ale drží už 3 roky a investice se určitě vyplatila....
....a mým kaňourům se to moc líbí....můžu doporučit jako celek....
Digger  (id: 2732 ) 13.11.2006 (10:03)
Možná by lulane pomohlo, kdyby jsi se zaregistroval a pochlubil se. Myslím, že by to dost lidí zajímalo.
A hlavně by se určitě rádi podívali na obrázky tvého řešení...
Sagisek  (id: 67   Sagiho aqua - stodvanáctka  
 kategorie střední akvária, objem 112 litrů 
 Prezentace je ARCHIVOVÁNA 
 nebyla aktualizována déle jak půl roku!  ) 29.12.2006 (19:08)
Souhlas ... .)
Arrahada  (neregistrovaný návštěvník) 23.3.2007 (13:27)
Zdarec ve spolek. Tak to ja jsem nic nelepil! Prostě jsem si koupil 2 desky břidlice, ty jsem naštípal na co nejmenší pláty (ideální to je dělat špachtlí). Takže do 200 litrovýho akvárka jsem opřel o zadní stěnu jeden plát zabírající 3/4 zadní stěny (opravdu se mi ho povedlo štípnout pod 1cm) a zbytek jsou zbytkový menší pláty, naskládaný porůznu přes sebe. Na zadní stěnu jsem zvenku nalepil černou fólii technikou "mejdlová voda vs. gumová stěrka" a do vzniklejch mezer mezi sklem a břidlicí jsem nacpal tmavej molitan, aby tam nešlo světlo a nerostli řasy. Ještě jsem to doplnil vepředu menšíma plátkama břidlice, který jsem opět jen tak opřel, do spáry jsem umístil jávskej mech a je to. Pokud jí pak zasypete dostatečnym množstvym písku a opřete o desky kořen, tak nehrozí riziko pádu. Na břidlici se hodně líbí ancistrusům. Mají tam různý skovávačky a tak podobně :)
Arrahada  (neregistrovaný návštěvník) 23.3.2007 (13:31)
Jo, dodatek - samozřejmě podmínkou je velikost (výška) plátů, která by měla být podobná výšce vašeho akvárka. Větší plát je možné celkem přesně zmenšit údery kladivem do hrany plátu (ale je z toho docela dost bordel - doporučuju to nedělat v bytě .))
Adomes  (id: 5025 ) 28.10.2007 (15:05)
Zdravím :)
Vypadá to skvěle, hlavně v tom napuštěném akváriu :)
Taky jsem se taky pustila do výroby břidlicového pozadí, nalepila jsem jej na sklo a zatím vypadá skvěle...zatím tedy jen na stole. Mám totiž drobný problém s jeho uchycením v akváriu. Nechci jej chytat na zadní stěnu lepidlem, kdyby bylo potřeba jej někdy vyjmout, pak by s tím byl problém. Nemáte nějakou radu jak jej účinně připevnit, aby se nevyvrátilo? těsně nad pozadím je ještě skleněná lišty na skleněný kryt.
Stačilo by uchytit pouze za horní stranu, dole je dostatečně zasypáno štěrkem a další břidlicí. Prosím poraďte...
Předem díky :)
Sagisek  (id: 67   Sagiho aqua - stodvanáctka  
 kategorie střední akvária, objem 112 litrů 
 Prezentace je ARCHIVOVÁNA 
 nebyla aktualizována déle jak půl roku!  ) 28.10.2007 (15:45)
Ahoj, myslim si ze uchyceni za horni stranu bohate staci, ono jiny zpusob neni jak by melo pozadi spadnout - jedine vyvracenim - cemuz se da prave predejit nejakym uchycenim horni casti pozadi ... ;)
maro73  (id: 7093   Moje prvé  
 kategorie malá akvária, objem 54 litrů 
 Prezentace je ARCHIVOVÁNA 
 nebyla aktualizována déle jak půl roku!  ) 14.4.2008 (14:59)
Ahojte mozno to este niekomu pomoze :
Rezanie plexi : priamociarou pilou alebo malym stolovym cirkularom s drobnymi zubami ide v pohode ked pilu alebo kotuc pocas rezania chladite denaturovanym liehom.
Lepenie: cloroform alebo eter plexi potriet z oboch stran v tychto miestach sa rozlepta a spoj sa spoji chemikalia sa odpari takze je spoj uplne zdravotne nezavadny. Na vacsie spoje si mozeme vyrobit lepidlo rozpustenim pilin plexi v tychto chemikaliach.
Fatimka  (neregistrovaný návštěvník) 23.11.2010 (19:15)
Super inspirace. Moc díky za článek. Pan Hložek je machr! Hned jej přeposílám kamarádům akvaristům. Jen mít na akvarko víc času ...
Vložit nový příspěvek do diskuze
Článek   Komentáře   Seznam článků   |<   <<   >>   >|