Články - obsah článku

Článek   Komentáře   Seznam článků   |<   <<   >>   >|  
Jak si vybrat nejlepší akvárium?
MALL.cz
(komerční prezentace, na AKVARKO.cz vyšlo 26.8.2019)
Milujete ryby, vodní rostliny, uklidňuje vás pohled na modrozelený svět, který od vás odplaví všudypřítomný stres? Pokud ano, možná pokukujete po pěkném akváriu a chcete si dopřát tuto relaxaci i doma. Potom ale vězte, že akvaristika vyžaduje také hodně času. Je to koníček, který vám poskytne radost, uspokojení, ale zároveň si něco od vás vyžádá. Znalosti, čas… Už samotný výběr akvária je docela náročnou disciplínou.Set se vyplatí pro začátečníky

Rozhodně to nefunguje tak, že si pořídíte, první akvárium, které v obchodě uvidíte. Velice záleží na tom, jak jste zkušení akvaristé, jaký máte pro akvárium prostor, co v něm chcete pěstovat…. Patříte-li mezi nezkušené začínající akvaristy, potom bude nejlepší sáhnout po celém akvaristickém setu. Jedné se vlastně o akvárium doplněné veškerým příslušenstvím. Nemusíte tak bádat nad tím, co se vám bude hodit a co ne. Navíc akvaristické sety bývají výhodné i finančně.

Sladkovodní není tak nákladné

Když si budete kupovat jenom samotné akvárko bez výbavy a výbavu si volit podle sebe, měli byste buď už patřit mezi zkušenější akvaristy anebo si pozvat k poradě akvaristu, který vám s dokoupením výbavy pomůže. Je nutné uvažovat o celé řadě otázek. Například ohledně osvětlení, topného tělesa, filtrace, krytí samotného akvária…pochopitelně vás to všechno vyjde trochu dráž, zároveň si ale můžete koupit věci opravdu sobě na míru. Odpovězte si i na otázku, zda chcete mořské či sladkovodní akvárium. Sladkovodní je levnějším řešením, pokud jde o celkové náklady i údržbu. Na druhou stranu v mořském akváriu můžete chovat celou řadu exotických rybiček, korály, ale třeba i sasanky. Podívaná je tedy zajímavější, ale zároveň je vše náročnější na chov a zkušenosti.Vyberte ryby, které se snesou

Velmi oblíbená jsou u nás tropická sladkovodní akvária. Ta umožňují chov různých druhů ryb, které se mezi sebou velice dobře snášejí. Ostatně to je velice důležité kritérium při výběru chovaných druhů. Dravé nesnášenlivé ryby si nebudou rozumět s mírnými druhy. Dále existují druhy, které jsou náročné na prostor, jiné ožírají rostliny.

Skleněné bez rámu nejlepším řešením

Jaké akvárko je ale nejlepší? Klasikou, která poskytuje zaručenou kvalitu, jsou skleněná akvária bez rámu. Kovové rámy s postupem doby podléhají korozi. U akvárií bez rámu se nemusíte bát, že by se vám rozlepilo. Samotné lepení nádob probíhá pomocí silikonového kaučuku a je dostatečně pevné. A lité celoskleněné nádrže jsou zase k dispozici jenom v malých objemech a jsou náchylné například ke změnám teplot, takže nejde o ideální volbu. Kvalita plastových akvárek snese srovnání s těmi skleněnými lepeným, ale mohou se pod tlakem vody deformovat, či se plexisklo poškrábe.Jak velkou nádrž?

K dispozici jsou různé tvary nádrží: rohové, kvádry, kulaté. Máme-li na mysli rozměry, je lepší volit větší, máte rezervu, nádrž se tak rychle nezanese, nepřeplníte ji tak rychle rybami. Pro začátečníky jsou nejvhodnější objemy 60-80 l, pro optimální prostředí by to ale mělo být 100-120 litrů. Musíte zvolit i správnou sílu skla. Ta se odráží od délky a výšky nádrže. V tomto ohledu je nejlepší si nechat poradit. A samozřejmě je třeba vybrat i filtraci, osvětlení, vytápění a v případě mořských akvárií je ve hře i chlazení.
Text a foto: MALL.cz
 
Komentáře k článku:
ph  (neregistrovaný návštěvník) 31.10.2019 (19:13)
Bohužel,musím konstatovat,že sklo u prodávaných setů považuji za poddimenzované.
např. akvárium 60x30x30 cm se většinouu prodává ze skla 4 mm silného.To je podle tabulek pana Lodderstedta ze starší literatury síla pro rámové akvárium.V knize Akvaristika od Sterby je pod tabulkou dodatek, že pro samonosná akvária /a lepené akvárium asi tedy bude/ je třeba zvolit sklo o 2 mm silnější. Takže pro 60x30x30 cm sklo tl.6 mm.
Dlouhé stěny se nebudou prohýbat a dobře slepené vydrží celá léta /cca 30 let a byla slepená naším prvním československým lukoprenem/.
Vložit nový příspěvek do diskuze
Článek   Komentáře   Seznam článků   |<   <<   >>   >|