Články - obsah článku

Článek   Komentáře   Seznam článků   |<   <<   >>   >|  
Caridina show 2014
Jiří Libus
(na AKVARKO.cz vyšlo 6.6.2014)
Stalo se již tradicí, že se na Slovensko sjiždí jednou ročně fanoušci sladkovodních krevet, aby se zúčastnili soutěžní výstavy krevet – Caridina show. Letos se pořadatelé z Žilinského spolku Akvafit rozhodli konat výstavu společně s dalšími dvěma akcemi – soutěžní výstavou druhu Betta splendens a párů gupek.

Zařazování kolekcí krevet a párů gupek do nádrží

Hned po příchodu do sálu v obchodním centru Mirage bylo jasné, že páry guppy budou v převaze. Patřil jim jednoznačně největší stojan čítající téměř 150 akvárií. Stojan pro betty byl menší, ale betty potřebují méně místa, takže počtem se gupkám téměř rovnaly. Stojan pro kolekce krevet čítal necelých 50 akvárií.

Gupky s jedním mečíkem patřily k tomu nejzajímavějšímu na výstavě
K vidění byly i nesoutěžní kolekce Macrobrachií

Ve čtvrtek se začali do nádrží umisťovat živočichové a Janovi Budaiovi a jeho kolegům nastaly perné 4 dny a bezesné noci. V pátek ráno bylo vše perfektně nachystáno a mohlo se začít hodnotit.

Po zařazení si krevety zvykaly na nové prostředí a zkoumaly každou část nádrže i prostory za sklem

V sekci krevet byli stanoveni 3 hodnotitelé – Kazimir Klaczak z Polska, ostravský chovatel Ludvík Šabršula a brňák Jiří Libus. Již od začátku bylo vidět, že hodnotitelé nebudou mít jednoduchý úkol. Hodnotitelé totiž nestanovují jen vítěze uvnitř jednotlivých kategorií, ale především jde o stanovení celkového pořadí všech zúčastněných kolekcí.

Hodnotitelé měli nelehký úkol - každá kolekce měla své. Na fotografii Blue bolt Rasti Blanára

Odpoledne bylo hodnocení hotovo a vše bylo předáno přátelům ze spolku Akvafit, kteří vše “datlovali” do počítačů a statisticky vyhodnocovali pořadí. V sobotu ráno začala v sále ještě burza akvarijních živočichů, na kterou se dostavili prodejci z Polska, České republiky a samozřejmě ze Slovenska. K mání byly jak tradiční, tak i méně obvyklé druhy ryb, krevet, rostlin a akvaristického vybavení.

Orange Sakura

Na výstavu a burzu proudily davy lidí

Takto to vypadalo v sále těsně před vyhlašováním

Kolem 11h uvolnili pořadatelé prodejcům ruce, protože začali vyhlašovat výsledky a předávat vítězům ocenění. U párů guppy byl celkový vítěz jasný – Boguslaw Micinski z Polska zvítězil v několika kategoriích a od prezidenta guppy association Eddyho Vandvoorden a Jana Budaie převzal několik pohárů.

Boguslav Miczinski přebírá ocenění od Jana Budaie, na vše dohlíží Eddy Vandvooren

V soutěži druhu Betta splendens byl vítěz ještě jasnější – Josef Kaňok získal zaslouženě všechny ceny nejen v kategoriích samců ale i u samic.

Pepa Kaňok nedokázal ceny přebrat najednou - vyhrál v soutěži Betta splendens vše

Caridina show nebyla z hlediska předávání cen rozhodně tak monotematická jako druhé dvě soutěže. První místo získal slovenský chovatel Ivan Vyslúžil se svými velkými, krásně zbarvenými sakurami. Ivana znají I čeští chovatelé z akvarijních burz na Moravě. A ano, první místo získala poměrně tradiční varieta, chovatelsky ne tolik obtížná. Nemám na fotografii vítěznou kolekci, ale ilustrací budiž intenzivní zbarvení níže uvedené kolekce sakur umístěných někde ve středu tabulky.

Většina sakur měla opravdu intenzivní zbarvení

Ivan přebírá vítězný pohár - v pozadí vše sledují chovatelé Lucka Stuchlíková, Eddy Vandvooren a Pepa Koblasa

Druhá dvě místa naopak obsadily kolekce krevet daleko těžších na odchov. Druhé místo obsadil se svými King kongy Jarda Chalupek, který se ke krevetám vrátil po dlouhé odmlce přede dvěma roky. Jeho chovatelský um je znám i fanouškům rodu Corydoras a v poslední době jsou jeho “zelené ruce” známy i pěstitelům orchidejí.

King kongové Jardy Chalupka

Pepa Koblasa převzal cenu za Jardu, který nemohl přijet

Třetí místo získal polák Kazimir Klaczak se svými Pandami. Celkově bylo pěkné, že se soutěže zúčastnilo již poměrně větší množství chovatelů, než tomu bylo například v roce 2012.

Kazimirovy pandy se umístily na 3. místě

V první desítce se objevily i kolekce vyložených koníčkářů, kteří mají jen několik akvárií, což je jednoznačně motivace pro ostatní, kteří zatím tyto aktivity sledují zpovzdálí. Navíc bylo k vidění i několik akvárií s nesoutěžními druhy krevet a ryb, které se hodí ke krevetám.

Na soutěži byly vidět i nové formy taxonu Caridina cf. cantonensis

Jedna z nejcennějších crystalek - Mosura

Asi největší crystalky v soutěži - kolekce Ludvíka Šabršuly

Soutěžily i méně obvyklé formy Neocaridin - na fotografii var. Blue pearl Jana Budaie

S kolegy halančíkáři i bettaři jsme se shodli, že je obtížné určovat celkové pořadí napříč kategoriemi, ale je to poměrně tradiční věc a nezřídka se stává, že v celkovém pořadí bývají na prvních místech betty, krevety i halančíci, kteří nepatří k těm chovatelsky těžším. Celkový stav vystavených kolekcí a ryb je vidět na fotografiích, které snad nepotřebují další komentář. V neděli si kolekce, páry gupek i betty odnesly šťastní noví majitelé - na programu byla dražba.

Pepa Kaňok všem fanouškům Betty bojovnice trpělivě a zaníceně vysvětloval rozdíly mezi jedinci a podrobnosti o chovu bett.

Doublesword

K vidění byly opravdu nádherné kolekce, které se daly v neděli získat v dražbě

Moskevská modrá gupka - moje nejoblíbenější forma

Závěrem bych chtěl uvést, že pohostinnost a vstřícnost slovenských kolegů byla na špičkové úrovni. Během prvního dne zde vznikl pěkný kolektiv lidí napříč státy. Nejen to profesní, ale i osobní přátelství se projevilo zejména při večerních setkáních u tradičních slovenských moků a pokrmů. Bohužel nemám fotografie, ale ilustrací budiž to, že poslední večer vypadal tak, jakoby chovatelé, které známe ze stánků na akvarijních burzách přesedlali na hudební dráhu. Přeji všem, kdo čtou tyto řádky hodně elánu a chovatelských úspěchů, aby se mohli zúčastnit dalšího ročníku.Krátké video z výstavy

Stáhni si Flash Player ke shlédnutí videa.

Text a foto: Jiří Libus
Stránky autora: http://www.krevetkus.cz
 
Komentáře k článku:
K tomuto článku nebyl dosud napsán žádný komentář.
Vložit nový příspěvek do diskuze
Článek   Komentáře   Seznam článků   |<   <<   >>   >|