Články - obsah článku

Článek   Komentáře   Seznam článků   |<   <<   >>   >|  
Akvárium Malawi - Lednice - výprava za fotografiemi
Roman Minařík
(na AKVARKO.cz vyšlo 18.4.2005)
Největší akvárium

Největší nádrž výstavy, pokračuje i za
roh jak napravo, tak nalevo.
Tak jsme se rozhodli navštívit stálou akvarijní výstavu, která se zabydlela v prostorách Lednického zámku na jihu Moravy. Lednicko-valtický areál je bezproblémově dostupný díky nedaleké dálnici D2 z Brna do Bratislavy. Otevřeno mají v sezóně každý den od 9 do 17 hodin. Akvaristická výstava se nachází ve dříve nepřístupné části zámku, která musela být před otevřením výstavy v roce 1993 částečně zrekonstruována. Vlastní výstava zabírá poměrně rozsáhlý sál. Vstupné není nijak přemrštěné (40,- Kč za dospělou osobu a 20,- za dítě) a paní prodávající lístky byla opravdu velmi příjemná a ochotná. U pokladny bylo možno zakoupit různé suvenýry, nejvíce pak různé mušle, z nichž některé byly opravdu hezké. O příjemných cenách se však už nedá mluvit v souvislosti s parkováním, kde se ceny pohybují od 25 do 30-ti korun za hodinu, což člověka nutí zkrátit pobyt v zámku a v jeho okolí na minimum.
Naším hlavním cílem bylo získat fotografie nějakých rybiček do atlasu ryb. To, že se dá v areálu výstavy fotografovat, jsme si ověřili pomocí e-mailu. Za fotografování není ani vybírán žádný poplatek, což bylo příjemné.
Terárium

Krásně vypadající terárium.
Co se týče akvárií, tak každé akvárium má dle našeho odhadu objem něco kolem 2000 litrů. Největší je pak to, které spatříte ihned naproti vlastního vstupu. Je opravdu impozantní a jeho vybavení i obyvatelstvo vypadá opravdu nádherně. Těžko říci, kolik má litrů, ale něco přes 10.000 litrů to asi bude. Mezi akvária, kterých bylo celkem 12 a jedno obrovské na vstupu, byly zakomponovány i dvě terária. V jednom bylo více druhů želv a ve druhém krokodýl. Kromě toho v nich byly i velmi zajímavé druhy tropických rostlin. Abychom nezapoměli, ihned vlevo od vchodu bylo seskupení asi 12 menších nádrží, ve kterých se také nalézaly další rybičky.
Řasa, řasy, řasy ...

Všude přítomná řasa.

Mořská akvária

Smutný pohled
na mořská akvária.
Fauna v akváriích zastupovala svět jak sladkovodní, tak i mořské akvaristiky. V části věnované sladkovodní akvaristice byly zastoupeny převážně cichlidy z jezer Malawi a Tanganika, což už napovídal vlastní název výstavy. Bohužel musíme se zmínit i o tom, co nám na výstavě vadilo. Některé nádrže vypadaly sice krásně, ale problém údržby tak velkých nádrží byl zjevný. Většina nádrží byla výrazně poznamenána řasou a to ať už zelenou nebo štětičkovou. Jediné rostlinami zarostlé akvárium bylo zelenou řasou zarostlé natolik, že nám bylo líto některých rostlinek. Co se týče mořských akvárií, tak bezobratlé nebo korýše jsme v nich bohužel ani nezahlédli. Kdo zná mořská akvária oplývající životem, nádhernými sasankami a jinými živočichy, bude při pohledu na tato akvária asi zklamán. Možná to trochu zachrání opravdu dobře vypadající perutýn a krásná muréna. I když ta za naší návštěvy nechtěla vylézt z úkrytu. Popisy u akvárií nebyly vždy úplně přesné, ale docela pěkně vyvedené. Problém asi byl, že osazenstvo některých akvárií se dynamicky měnilo, takže některé popisované ryby se v nich již nevyskytovaly (nebo byly důsledně ukryté). U menších nádrží vlevo od vstupu bohužel popisy nebyly vůbec žádné, ale pravděpodobně se nejednalo o výstavní nádrže, ale o nádrže pomocné.
Chodba

Pohled na jednu řadu akvárií.
Náš původní cíl získat fotografie do atlasu ryb byl bohužel splněn jen z velmi malé části. Ale s tím jsme počítali. Snad do atlasu přibude alespoň 10 rybiček, ale asi ani to nevyjde. Fotit rybičky je opravdu náročné. Bohužel u některých cichlid, které jsme nafotili, jsme nedokázali přesně určit, o jaký druh se jedná, nejsme totiž žádní odborníci a popisy nainstalované u jednotlivých nádrží nám občas nepomohly.
Takže co říci závěrem? Pokud návštěvu akvária spojíte s návštěvou zámeckého skleníku, který byl nedávno zrekonstruován a navíc Vám vyjde počasí a vy se budete moci projít krásným parkem, bude výlet do Lednice stát za to. Kdyby se jednalo jen o návštěvu akvária, je otázka zda bysme kvůli němu cestu do Lednice chtěli podstoupit, ale asi ano. Velká nádrž naproti vstupu i její obyvatelstvo byly opravdu krásné.
Postřehy naší čtenářky Evy (edontova@post.cz):
Výstavu akvarijních rybek - akvarium Malawi, umístěnou v bývalých konírnách zámku Lednice, jsem navštívila se svým přítelem v červenci r.2005. Jako studenti jsme zaplatili vstupné 20,-. Po celém sále jsem si mohla běhat s foťákem na krku bez omezení a poplatků, což bylo prima. Výstava určitě osloví všechny nadšené akvaristy a určitě se bude libit dětem. V nadržích totiž plavou i rybky z filmu "Hledá se Nemo" :) Kdo čeká čistá krásná akvária plná rostlin, bude možná zklamaný, ale nelze říci, že by nebylo na co koukat. Je zde mnoho zajímavých a nádherně zbarvených ryb. U některých nádrží je třeba chvíli postát, taková muréna jávská není žádná modelka a nerada se ukazuje, chce to opravdu trpělivost. Kromě výstavy akvarium Malawi můžu doporučit senzační představení - Seiferos - letové ukázky dravců, je to kousek od parkoviště u zámku Lednice.
A ještě pár mých fotografií:
Akvárium Malawi   Akvárium Malawi

Akvárium Malawi   Akvárium Malawi

Akvárium Malawi   Akvárium Malawi

Akvárium Malawi   Akvárium Malawi

 
Seznam všech komentářů najdete na záložce:  Komentáře
Posledních 10 komentářů k článku:
Verča - z rodiny !  (neregistrovaný návštěvník) 2.9.2005 (15:08)
Ahoj maruš je to fakt super zdravím Všechny !!!! Verča A Kristýna
Digger (marek.stochl@seznam.cz)  (neregistrovaný návštěvník) 5.10.2005 (11:07)
No Romane, nevím, jestli se něco změnilo, ale vzhledem k tomu, že jsme v Lednici na škole, tak se tam půjdeme podívat a určitě napíšu, jestli se něco změnilo k lepšímu. Mimochodem, když jsme se tam před časem byli podívat, tak nás uvítal rovněž majitel a člověk se tak opravdu dozvěděl i něco ze zákulisí a tak jsme stav akvárií nebrali tak tragicky. Ale máš pravdu, že na nich je hodně věcí ke zlepšení.A hned se nabízí otázka, jestli se to dá realizovat při 40,-Kč vstupném... Já totiž nevím, jak vysokou návštěvnost výstava má, ale byli jsme tam docela dlouho(i když mně kamarádi táhli za kapuci pryč) a přišla tam jen jedna další rodina, takže asi nic na živobytí.
alb  (id: 395 ) 17.10.2005 (22:43)
tam jsme byli o prázdninách-pěkný to tam je fakt
Fishinka  (id: 35 ) 17.11.2005 (22:04)
Byla jsem tam a moc se mi to libilo,urcite jestli budete mit cestu kolem tak se stavte!
Jinak na vystavisti v Praze je to taky super!Mořský svet,ale maji tam i sladkovodni rybky
mlukas  (id: 802   Martinovo 320l Malawi (zrušeno)  
 kategorie velká akvária, objem 320 litrů 
 Prezentace je ARCHIVOVÁNA 
 nebyla aktualizována déle jak půl roku!  Martinovo 940l Malawi  
 kategorie velká akvária, objem 940 litrů 
 Prezentace je ARCHIVOVÁNA 
 nebyla aktualizována déle jak půl roku!  ) 25.2.2006 (10:40)
Navštívil jsem Lednici v srpnu 2005 při cestě do Brna. Jelikož jsem z Liberecka a viděl jsem zajímavou upoutávku na toto akvárium v televizi v Toulavé Kameře, tak jsem se moc těšil, že si z Brna "odskočím" na prohlídku. V televizi to vypadalo moc pěkně a na www stránkách také. Po shlédnutí akvárií přímo na místě jsem byl dost zklamán skutečným stavem některých nádrží. Vím že údržba těchto nádrží stojí nemalé prostředky a čas, ale mám trochu pocit že v tomto případě je to trošku nad možnosti majitele a balancuje na hranici možností. Samozřejmě velká nádrž naproti vstupu je úchvatná a i mě se velice líbila. Naopak nejméně povedená je mořská část a nezachrání to ani nádherný perutýn a nebo muréna. Také informací o osazenstvu akvárií by mohlo být více. Pro mnoho návštěvníků by byly jistě zajímavé i technické informace ohledně jednotlivých nádrží - objem, parametry vody a pod. Kdybych měl jet z Liberce do Lednice a zpět jen pro to, abych viděl Akvárium Malawi v Lednici, tak by mě musel někdo hodně přesvědčovat že se mnohé výrazně zlepšilo.
jirka ms  (neregistrovaný návštěvník) 17.9.2006 (19:20)
ahoj je to docela dobré ale mořský svět v praze je o hodně lepší
easy.m@azet.sk  (neregistrovaný návštěvník) 23.9.2006 (14:11)
bol som tento rok v Ledniciach a to akvarium je naozaj pekne, par fotiek som si urobil aj ja. tie tvoje su ale trochu lepsie.
doktorito  (neregistrovaný návštěvník) 24.9.2006 (11:03)
Taky jsem byl v Lednici a jako akvaristický nadšenec jsem byl jsem velmi zklamaný, ve srovnání s mořským světem v Praze, zoo na Kopečku hrůza!!!! Myslím si, že je lepší mít míň a menších akvárii pořádně udělaných, než obrovské a v takovém stavu. Vypadá to jako kdyby se o to staral akvaristický začátečník!!! Naštěstí je toho v Lednici k vidění víc.
libor.okg  (id: 8625 ) 1.8.2011 (2:01)
Nazdar všem akvaristům. Tak jsme dnes byli na akva v Lednici a musím říct, že se mě líbilo. I když s tou řasou je to dost pravda a veškerá kritika která tady zazněla je docela pravda. Ale co se týká ryb je to paráda. Akva hned u vchodu je bomba. Když přehlédnu řasu v akva tak se rád někdy zase do Lednice vrátím a podívám.
andilo  (id: 6950   A stejně Vás sežeru !!!  
 kategorie terária 
 Prezentace je ARCHIVOVÁNA 
 nebyla aktualizována déle jak půl roku!  ) 13.9.2011 (12:35)
...............25.9.2011 je poslední den prohlídky expozice...pak už jen konec,demolic a destrukce...konec jedné, krásné éry...nucený odchod...tak pro všechny nedšence...neváhejte...a běžte na poslední čumendu...pak už nikdy více.........andilo...
Vložit nový příspěvek do diskuze
Článek   Komentáře   Seznam článků   |<   <<   >>   >|