Články - obsah článku

Článek   Komentáře   Seznam článků   |<   <<   >>   >|  
Domeček pro krevetky a mini ráčky
Ivan Hrdlička
(na AKVARKO.cz vyšlo 9.10.2011)
Před nedávnem jsem přítelkyni pořídil mini akvárium, kde budou po zaběhnutí krevetky a asi mini ráčci CPO. Při svlékání potřebují krevetky nějaký domeček kvůli bezpečí a tak jsem přemýšlel, jaký jim tam vzhledem k velikosti akvária pouze 25 litrů pořídit? Nejdříve mě napadla kokosová skořápka, ale nakonec jsem z toho upustil, jelikož je moc velká. Potom mě napadlo, že bych mohl udělat domeček z bambusu a to bylo i konečné řešení.

Potřebný materiál a nářadí:

  • Bambusová tyčka průměru 15-20 mm (v květinářství) za 24 Kč
  • Pilka na dřevo, metr, fix, vrták do dřeva 12mm
  • Pilník nebo brusný papír, lepící papírová páska
  • Akvaristický silikon (měl jsem doma z výroby 3D pozadí)


Postup:

Nejdříve je potřeba si ujasnit, jak velký domeček chceme. Já jsem zvolil tyčku o průměru cca 15-20mm a "hloubku" domečku 7 cm. Rozměříme si potřebný počet dílků bambusu a jednotlivé kousky si nařežeme. Bambus po nařezání má otřepy – vlákna, takže hrany obrousíme brusným papírem nebo pilníkem. Pokud bude vnitřní průměr kvůli dužině bambusu moc malý, provrtáme tyčku vrtákem do dřeva – jde to v pohodě.

Poté si vymyslíme uspořádání domečku a už lepíme silikonem. Nejdříve naneseme silikon po celé délce, dáme dohromady potřebné dílky a stáhneme papírovou páskou. Ta mi přišla nejlepší, protože jde bez větších problémů sundat. Po 24 hodinách je silikon pořádně vytvrzený. Domeček ještě namočíme na 1-2 dny do vody, aby nám v akváriu neplaval. Pokud budeme chtít mít domeček hezčí, je vhodné na něj upevnit jakýkoliv druh mechu, který jej potom celý poroste a bude tak vypadat přirozeněji.

Přiložené fotografie jsou pouze orientační, jak by to mělo vypadat, bohužel slepený celek jsem už nevyfotil.

Text a foto: Ivan Hrdlička
 
Komentáře k článku:
K tomuto článku nebyl dosud napsán žádný komentář.
Vložit nový příspěvek do diskuze
Článek   Komentáře   Seznam článků   |<   <<   >>   >|