Články - obsah článku

Článek   Komentáře   Seznam článků   |<   <<   >>   >|  
Akvapodvod aneb jak jsem chtěl koupit Karlštejn 6220 litrů
Vincent Weber
(na AKVARKO.cz vyšlo 5.3.2010)
Jeden náš registrovaný návštěvník na poslal článeček o tom, co se mu přihodilo při pokusu získat akvárium nabízené prostřednictvím inzerátu. Jelikož nás to docela zaujalo, rozhodli jsme se, že se podělíme o jeho obsah se všemi.

Na humanitárním středisku Webrovka mimo běžnou dobročinnou činnost realizuje Asociace Dětských domovů také environmentální výchovu. Máme zde sekci se zvířaty, do které patří i akvaristika. Já osobně přikládám této zálibě velký význam. Nejde jen o zkoumání vodního světa, ale jedná se o velmi účinný antidepresivní stimulant. Pokud má člověka uspokojit a přinést i zajímavé výsledky ostatním je potřeba určitého prostoru a drahé techniky. Levnou variantou je si počkat na různé nabídky ze zrušených pěstíren, nakupovat čínské kopie venkovních filtrů za ¼ ceny z Polska a některé zařízení si vyrobit sám. Velmi vzácně se objeví podobný inzerát:

… Darujem 2500l Akvarium komplet zariadene aj s rybičkami - Bratislava IV, Cena: Frantisek 0904847727. Bratislava IV Zadarmo…

1. den ráno jsem zavolal, že si pro akvárium a ryby přijedu. Požadoval jsem pouze rozměr s přesným udáním šířky pro zvolení vhodného přívěsu. Bylo přislíbeno zaslání potřebných údajů o akváriu a adresy formou SMS. Když ani večer nic nepřišlo, poslal jsem SMS s udáním našeho e-mailu johan.cz@seznam.cz a s nabídkou uspořádání bezplatného, zážitkového V.I.P. pobytu pro dárce na našem středisku.

2. den jsem byl ubezpečen, že si akvárium mohu odvézt a potřebné údaje budou zaslány na náš E-mail. Také mi bylo upřesněno, že se jedná o 30 čínských kaprů ve velikosti asi 30 cm. Kouknul jsem na internet a zjistil jsem, že nejlevněji se podobná ryba dá sehnat za 7000,-Kč (asi jsou vzácní, či choulostiví, nevím, neznám). Mé překvapení vedlo k pořízení 1000 litrové přepravní plastové nádobě a k zakoupení induktoru z 12V na 220V pro napájení vzduchovací hlavice pro převoz.

3. den jsem blokoval dopravce, který byl připraven ihned vyjet. Vidina akvaristického snu mě natolik zaslepila, že jsem uvěřil, že omezená komunikace ze strany dárce je pouze milionářský rozmar. Přesto jsem se odvážil opět zavolat. Dozvěděl jsem se, že údaje nějací chalani zaslali chybně na johan1… a že je dotyčný za 20 minut pošle MMSkou i s fotkou. Ihned jsem aktivoval službu MMS a předplatil si kredit. Pro jistotu jsem zaslal znovu svůj E-mail a přislíbil demižonek slivovice, jako pozornost ze slušnosti.

4. den opět volám, jsem odkázán na pozdější dobu, pán někde cestuje. Večer se dozvídám, že rozměr akvária neodpovídá 2500 litrům, ale 6220 litrům. Nějací chalany mají ryby vybrat a akvárium vyndat z e stěny, kam má přijít projektor. Důrazně jsem přislíbil zaplacení veškerých výdajů s touto manipulací. Jsem v agónii a vůbec si neuvědomuji, že stále nemám upřesněno, který z rozměrů je šíře a ani neznám adresu. Je mi opět slíbena MMS.

5. den po odeslání SMS s textem ... co pro to mám udělat …, nedostávám opět žádnou odpověď. Odpoledne se dozvídám, že to akvárium vlastní někdo jiný a ten z pozdálí volá, ať se mi pán omluví, ale že ihned jede do firmy a vše rozbije kladivem, když si pro něj nikdo nepřijel. Namítám, že již pátý den čekám a nikdo mi nebyl schopen říci šíři a adresu kam bych měl zajet. Když jsem se večer probral z bezvědomí, posílám SMS s nabídkou 1000 euro pokud to s rozbíjením nevyšlo. Ihned mě 2x někdo prozvání. Volám zpět a dozvídám se, že mluvím s majitelem akvária. Pořídil si ho spolu se ženou za neskutečné peníze, ale na těch mu nezáleží. Přes to moji nabídku přijímá a požaduje zálohu 600 euro na číslo účtu 018 9782105/0900-Juraj Rybar druhý den do 12 hod., jinak akva rozbije v rámci nějakých neodkladných stavebních úprav snad pro firmu Samsung. Mne spíše zaujalo, že ryby v "kýblech pokapali" a že mám poslat peníze nějakému neznámému člověku, který mne přes svého společníka, či bratra tahal za nos skoro týden. Přes to jsem zaslepen a platbu přislibuji, ale s tím že ji osobně do 12 hodin doručí můj kolega (do Bratislavy IV od nás asi 340 km). Došel mi kredit, omlouvám se a odkazuji se na ráno.

Dnes 6. den 5.3.2010 v 7.55 hod mám telefon jak to vypadá s platbou. Od milionáře, kterému na penězích nezáleží, mne tento ranní dotaz překvapil. Již neví jak, ale nějakou manipulací jsem opět zvolil variantu poslání peněz na konto. Za hodinu volá znovu a já mu sděluji, že převod do SK netrvá 2,5 hodiny, tak jak si myslel, ale banka na to má 5 bankovních dnů. Dozvídám se, že je to velký problém a s penězi počítal, jelikož právě cestuje s chalany do Maďarska a potřebuje na malinovku apod. Přislíbil vyndání akva na paletu, vysokozdvižný vozík, a že to nějak vymyslí a zavolá. Za hodinu mi sděluje, že je zde možnost abych zajel někam do Brna a tam peníze někomu předal. Já navrhuji, že je ihned zavezu přímo jemu. To bohužel nejde vzhledem k jeho cestě do Maďarska. Dále upřesnil, že firmu koupil i s akváriem a že mu na něm nezáleží, že potřebuje ten prostor. Pokud nezaplatím do 12 hod., zařídí se jinak … A je to! Označil jsem ho lhářem, jelikož tvrdil něco jiného (akvárium údajně koupil s manželkou) a pohrozil jsem mu policií. Jsem přesvědčen konečně, že se jedná o podvod. Následně přišla SMS z čísla 0940888730 jako pomyslná třešinka na dortu. Přesné znění:

Pane to si zle vysvětlil,mozete dat moje cislo policii,nie je problem ale aby ste verili som ochotny vam poslat fotky na vas mail..to koly tomu ze ja som seriozny clovek a vy zo mna robite podvodnika ! To si vyprosim,hanbit esa.

No přátelé akvaristi a slované, nebylo mi lépe, když před marketem postávali slovensky mluvící chalani, kteří mi prodali kameru sony v originálním balení, která ve skutečnosti byla pouze dětskou hračkou. Dnešní omyl mě vyšel pouze na cca 7.000,- Kč (telefony, blokace dopravy, induktor, přepravní nádoba), ale mohlo to být horší. Nechť je to pro Vás a mne poučení, že zázraky se dějí pouze uvnitř akvária a nikdo Vám většinou nedá nic zadarmo, i když se jedná o děti. Všem těm, kteří potvrzují výjimku, musím jménem naší organizace ze srdce poděkovat za jejich přispění, pochopil jsem jak je to vzácné.

Promiňte chyby, ale čeština je těžká.
Text: Vincent Weber
Stránky autora: http://www.webrovka.cz
Kontakt na autora: johan.cz@seznam.cz
 
Seznam všech komentářů najdete na záložce:  Komentáře
Posledních 10 komentářů k článku:
Romy  (id: 3352 ) 6.3.2010 (0:40)
Akvaristika je sice o trpělivosti,ale o trochu jiné...Takovou trpělivostí já bohudík nevládnu,přestal bych komunikovat u bodu 2...Obdivuji vlastnost se nevytočit.
Alkajda  (neregistrovaný návštěvník) 6.3.2010 (2:35)
Toto jednání od dotyčného slovenského podnikatele,pouze provokuje k oprášení staré dobré kosy vzor. 58 ( kámoše z vojny)
Ještě že náš starý dobrý Vincent Weber, je kliďas od přírody!

P.S. Kliďasům zdar a ichtily nechte žít!
stalker  (id: 8847 ) 8.3.2010 (9:05)
Se slováky mám podobnou zkušenost...už 2 měsíce se snažím dokončit obchod z aukro.cz.. prodávající mi "utekl" na Slovensko a k poslání zboží se nemá. Osobně bych něco kupoval až v případě, že bych stál u akvárka a koukal na ryby..i ten převoz se dal vyřešit ze Slovenska sem.
Johny 13  (id: 5343 ) 8.3.2010 (11:46)
Chlapi nehádžte všetkých slovákov do jedného vreca.
Aj keď je pravda, že so slovákmi-podnikateľmi mám podobné skúsenosti.
Ja by som kontaktoval políciu a nechal sa akože odrbať, aby si ho potom mohli parchanta pekne zavrieť . Takto sa má jednať s nepoctivými podnikateľmi
bime  (id: 7307   Moje 480  
 kategorie velká akvária, objem 479 litrů 
 Prezentace je ARCHIVOVÁNA 
 nebyla aktualizována déle jak půl roku!  140 L živorodek  
 kategorie střední akvária, objem 140 litrů 
 Prezentace je ARCHIVOVÁNA  343 L  
 kategorie velká akvária, objem 343 litrů 
 Prezentace je ARCHIVOVÁNA 
 nebyla aktualizována déle jak půl roku!  530 L  
 kategorie velká akvária, objem 530 litrů 
 Prezentace je ARCHIVOVÁNA 
 nebyla aktualizována déle jak půl roku!  ) 13.3.2010 (18:11)
To já mám přesně opačnou skušenost.Pořídil jsem 480L a 350L akvária každé za pouhou stovku.Mám je od chovatele z Liberce,který rušil pěstírnu.Když jsem viděl ten akvaristickej ráj chtěl jsem odvést všecko a dnes bych to nejspíš taky udělal.No,ale takhle mělo radost z dobrého nákupu alespon víc akvaristů.Taže mě se jeden zázrak a splněnej sen udál.
Hitch  (neregistrovaný návštěvník) 21.3.2010 (13:48)
Velmi poučný příspěvek já vládnout takovou trpělivostí, mám život mnohem lehčí Ale podívejme se na to racionálně. Opravdu doba kdy vám dal někdo něco zdarma je nenávratně pryč...
Akvaristice zdar
Yenkee  (neregistrovaný návštěvník) 10.6.2010 (12:12)
Tak to je je teda iné mäso... Takýchto hajzlíkov by som najradšej strieľaľ. Pri mojej prchkosti by som mu pri osobnom stretnutí rozbil držku. Poučenie - všetko si preveriť aspoň šesťkrát, kým niečo zaplatím. Našťastie na aukro.sk sa mi nič také ešte nestalo (musím zaklopať na nejaké drevo).
Robin  (neregistrovaný návštěvník) 24.8.2010 (13:26)
No, dá se ale říct, že si za to může sám, ne? Za hloupost se platí a člověku málokdo dá něco zadarmo. Nechal jste se opravdu zaslepit.
murderer  (id: 1046 ) 30.10.2010 (23:22)
To so Slovákmi nemá nič spoločného. Je to o konkrétnom človeku, ktorý je podvodník.
Kiko  (neregistrovaný návštěvník) 11.11.2010 (17:11)
Prečo je ten podkan (krysar) tak nechutny k slovakom?! Až ma to prekvapilo aký su ludia na seba zlý! Ja mam tiež z niektorymi čechmi zle skusenosti a nehadžem ich do jedneho vreca! Nie kazdy človek je taky ako "sudetskonemecky šmejd krysar". Aj ked ma tieto stranky znechutili tak vždy sem pridem pozriet, lebo akvaristiku mam rad.
Vložit nový příspěvek do diskuze
Článek   Komentáře   Seznam článků   |<   <<   >>   >|