Články - obsah článku

Článek   Komentáře   Seznam článků   |<   <<   >>   >|  
Výroba vnějšího komorového filtru
Rimmerak
(na AKVARKO.cz vyšlo 18.4.2009)
Po několika měsících neustálého čištění náplně vnitřního filtru v mém 250 l akváriu s kančíky, 2 plecostomusy, krunýřovcem velkoploutvým a plecostomusem zlatým mě došla trpělivost. V akváriu byla voda čistá tak dva dny po vyprání náplně, poté se začaly ve vodě objevovat částečky, které vypadaly ve vodě nevzhledně. Rozhodl jsem se tedy problém řešit vlastní výrobou vnějšího komorového filtru, kam by se vešlo více filtrační hmoty, byly zde podmínky pro bujný růst bakterií čistících vodu po biologické stránce a nemusel jsem pořád jen prát a prát náplň.

Možnost filtr koupit jsem zavrhnul hned, jak jsem si uvědomil, že koupě = utrácet peníze. Štěstí mi přálo a blízko firmy, kde pracuji, jsem u popelnic objevil několik (málo jich nebylo) vyhozených tabulí skla z nějakých polic a vitrín. Naložil je do auta, zajel do železářství koupit řezáček na sklo, do baumaxu koupit silikon a začal jsem s prací. Protože jsem sklo nikdy moc neřezal a protože mezi skly, co jsem si přivlastnil, byly i kusy široké 17,5 cm, zvolil jsem tyto jako šířku filtru. Délku jsem zvolil něco málo přes 40 cm, aby se sem vešly 4 komory s tím, že přepážky také nějaký centimetr zaberou. Výšku jsem zvolil dle biomolitanu, který jsem předtím zakoupil (10×10×27) takže výška vyšla 35 cm. Pustil jsem se do řezání skla. Šlo to nečekaně dobře, na to že jsem s tím neměl žádné zkušenosti, vůbec se toho nebojte.

Protože jsem člověk nedočkavý, už zezačátku jsem věděl, že to chci slepit vše najednou. Na sestavení stačí použít malířskou papírovou lepící pásku a každý díl hned po usazení do správné polohy přilepit tak, aby se nemohl pohnout.

Vlepování přepážek do těla filtru


Hotové dílo při tuhnutí silikonu


Filtr a vyrobená skleněná polička


Přepážky jsem volil tak, aby přitékající voda první komoru protekla a přepážku podtekla, dále už je to nastřídačku dle počtu komor.

Nainstalovaný filtr


Momentálně musím už jen dořešit přepad vody z akvária do filtru, protože hadice, které jsem použil, nestačí zásobovat dvě čerpadla a hladina v komoře s čerpadly klesá až do poloviny výšky filtru. Až zhotovím i přepad, přidám jeho fotografie.

Prozatímní přívod vody


První dojmy jsou velice kladné, voda molitany protéká velice snadno, filtrační hmoty je ve filtru necelých 15 litrů, což považuji za opravdu luxus, pro 250 litrů velké akvárko, kde alespoň 50 litrů zabírá pozadí a kamení.

Kdokoliv bude mít nějaké dotazy, rád odpovím.

Dodatek - nový přepad

Protože přepad řešený rourami se velice špatně rozbíhal, nešel odvzdušnit a ani tři hadice nestíhaly dodávat vodu čerpadlu, rozhodl jsem se pro výrobu přepadu obdélníkového průřezu. Materiál na výrobu jsem použil plast z krabiček na CDčka, který jsem rozřezal a slepil do tvaru písmene U. Šířka přepadu je 12cm a "výška" je 1,5cm. V pohodě tento přepad stíhá i dvě zapnutá čerpadla o výkonu 600 a 800 litrů.

A to nejdůležitější. Nahoře přepadu je vyvrtaná dírka, do které je vlepen zpětný ventil pro vzduchování. Slouží k snadnému odvzdušnění. Stačí na něj nasadit hadičku a vzduch vysát, jak se vzduch vysaje, přepad začne fungovat. Celé jsem to lepil silikonovou tavičkou, ale zjistil jsem, že to netěsní a dostává se do přepadu vzduch, což vede k zastavení jeho funkce. Takže jsem celý přepad ještě natřel epoxidovou pryskyřicí.

Nový přepad s výrazně větším průtokem


Upozornění: Rozhodně plexi nebo jiné plasty nelepte silikonem, vůbec nedrží .
Text: Rimmerak
Kontakt na autora: rimmerak@gmail.com
 
Seznam všech komentářů najdete na záložce:  Komentáře
Posledních 10 komentářů k článku:
dzudy  (id: 1760   Akva park 200L  
 kategorie velká akvária, objem 200 litrů 
 Prezentace je ARCHIVOVÁNA 
 nebyla aktualizována déle jak půl roku!  Malawi 403L - PRODÁM 2015  
 kategorie velká akvária, objem 403 litrů 
 Prezentace je ARCHIVOVÁNA 
 nebyla aktualizována déle jak půl roku!  ) 9.10.2010 (0:21)
Trošinku jsem poupravil tvůj návrh, na přepad jsem použil novodurovou trubku - do jednoho z kolen jsem vyvrtal díru vložil zpětný ventil a odsál všechen vzduch. Čerpadlo je na 1200litrů/hod.
bob842  (id: 11478   Malý pokus o Tanganiku v kuchyni  
 kategorie velká akvária, objem 338 litrů 
 Prezentace je ARCHIVOVÁNA 
 nebyla aktualizována déle jak půl roku!  ) 7.2.2011 (16:58)
Já jsem přepad udělal taky z novoduru,ale zpětný ventil jsem utěsnil přes gumovou ucpávku,co se používá na zaslepování dír u aut. Nemusel jsem nic lepit a těsnost je 100procentní.
vitanm  (id: 10848   Moje třistadvacetpětka  
 kategorie velká akvária, objem 325 litrů 
 Prezentace je ARCHIVOVÁNA 
 nebyla aktualizována déle jak půl roku!  ) 20.2.2011 (19:19)
Ahoj
Možná je to blbá otázka ale fungoval by tenhle filtr i při umístění pod akva do skříňky , mám strach že pokud se vypne to čerpadlo tak že mi to přeteče. Díky za odpovědi.
Rimmerak-  (neregistrovaný návštěvník) 21.2.2011 (6:59)
Ahoj, pod úrovní akvária by teoreticky fungoval, ale jakmile vypnou elektriku, nebo se zanese molitan, přeteklo by to. Filtry pod akvárko jsou řešený trošku jinak. Musí mít "strop". Ale na netu jsem pár různých fotek viděl, tak koukni na google. Něco najdeš.
vitanm  (id: 10848   Moje třistadvacetpětka  
 kategorie velká akvária, objem 325 litrů 
 Prezentace je ARCHIVOVÁNA 
 nebyla aktualizována déle jak půl roku!  ) 21.2.2011 (15:48)
Díky za radu ale už jsem z manželkou vydiskutoval kousek místa , aby to mohlo být vedle akvária
Horymír  (id: 12689   Krevetkárium  
 kategorie malá akvária, objem 44 litrů 
 Prezentace je ARCHIVOVÁNA 
 nebyla aktualizována déle jak půl roku!  ) 9.10.2011 (14:20)
udelejte si externi prepad http://www.discus.cz/web/index.php?page=tech...
a pak mate jistotu ze se vam akva po vypnuti proudu nevylije.
EySMGBVwSnv  (neregistrovaný návštěvník) 12.12.2011 (12:14)
PGmDeU fdnrgqhwzkdp
bezmozek  (neregistrovaný návštěvník) 28.1.2015 (10:12)
Ahoj, chtěl bych se zeptat, co jsi použil jako filtrační náplň do těch komor ? Opravdu stačí tam dát pouze tu pěnu (nebocotoje)Zajímá mě každá komora zvlášť. Díky za odpověď :)
Michal Ondráček  (neregistrovaný návštěvník) 28.1.2015 (10:15)
Zdravím, ten akvarijní molitan stačí. Může být i dost hrubý a nečistoty zachytí. V dalších komorách jsem měl obyčejný molitan, ale má špatnou průchodnost a špatně se myje. Je lepší tam mít ten speciální.
Jarda XXX  (neregistrovaný návštěvník) 22.2.2016 (9:43)
Pod akvarkem to bude fungovat taky a ani nemusi byt filtr zastreseny. Jen ten prepad musi byt v urovni hladiny a od nej hadice do filtru. Na samotnej prepad se docela hodi sifon pod odpad, kdyz se da vzhuru nohama.
Vložit nový příspěvek do diskuze
Článek   Komentáře   Seznam článků   |<   <<   >>   >|