Články - obsah článku

Článek   Komentáře   Seznam článků   |<   <<   >>   >|  
Návštěva Vysočiny
David Fiala (Fido)
(na AKVARKO.cz vyšlo 22.3.2009)
Už dlouho jsem se těšil na další návštěvu Zdeňka Dočekala ve Vojnově Městci, minulou sobotu 15.3.2009 konečně nastal den D.

Než jsme vyjeli, sešli jsme se v pěstírně ve Žďáře u Franty Brabce, kde jsme také provedli prohlídku, ale hlavně měření žďárské vody. Kdo jste ze Žďáru, určitě víte, o čem mluvím. Jako vždy jsme si pěkně dali kávičku a diskuse se začala rozbíhat. Pro dokreslení atmosféry přikládám několik fotek Fandových svěřenců.
Po krátké návštěvě u Franty Brabce jsme vyrazili za naším hlavním cílem. Návštěva u Zdeňka Dočekala byla o to radostnější, neboť Fandovi Brabcovi se nedávno narodila nová naděje akvaristiky, malá víla Amálka a tak se návštěva stala zároveň malou oslavou. Kromě nás dospěláků jel s námi taky jeden mladý nadějný akvarista, teprve 10 letý klučina. V pěstírně naprosto bezpečně rozeznával ryby s tím, že uměl i jejich latinská jména. Podržte se, v tomto věku má již napsanou 130 stránkovou knihu o akvaristice s popisy a kresbami.Všichni jsme si vzpomněli, jaká to byla pro nás v jeho věku událost dostat se do nějaké pěstírny. Například pro mě byly naprostou senzací návštěvy dalšího celorepublikově známého žďárského akvaristy pana Průši (vlastně pořád jsou). Před oněmi 25 lety jsem u něho viděl první echinodory v květináčcích! V obchodech samozřejmě nic takového ani ve snu nebylo k dostání.

Vraťme se ale zpět k návštěvě u pana Dočekala. K vidění byly opět perly, které již po léta chová a to Pterophylum altum. Ale nejen oni, jsou u něho k vidění. Najdete zde i další zástupci rodu Pterophylum a k nim samozřejmě patřící soutěžní ryby Pterophylum scalare.


Když vidíte hejna mladých skalár cpoucích se přes sebe ke sklu, bere to za srdce.


Na mne osobně již minule velice zapůsobili Melanotaenia parkinsoni v nádrži spolu s Glossolepis incisus. Naproti jsou k vidění úžasné exempláře Melanotaenia boesenami.


K chloubě pěstírny určitě také patří Sturisomy a nejsytěji, co jsem kdy viděl, zbarvené tetry krvavé. Hold dobré krmení se pozná. K novinkám (nebo jsem si jich dříve nevšiml) patří platy korálové, kardinálky čínské a moje láska z dětství čichavci perleťoví. Dalo by se jmenovat mnoho dalších ryb, ale to již najdete určitě na jiném webu popsané Greenfishem.


No vše jsme samozřejmě v příjemné atmosféře stejně nadšených lidí pro akvaristiku oslavili. Dál už bez komentáře pouze fotograficky.

Text: David Fiala (Fido)
Kontakt na autora: fialadav@seznam.cz
 
Seznam všech komentářů najdete na záložce:  Komentáře
Posledních 10 komentářů k článku:
Speedy  (id: 3778 ) 29.3.2009 (13:12)
To jsem netušil, že kousek od mého bydliště je taková pěkná pěstírna. Doufám, že p.Dočekal prodává rybky i případným soukromým jedincům, jako jsem já. V létě už konečně budu zarybňovat mojí novou 450ku a zrovna skaláry a čichavce bych chtěl. Nemohl by mi někdo poslat nějaký kontakt na p.Dočekala. Děkuji. Speedy
Fido  (id: 7210   Betty  
 kategorie malá akvária, objem 12 litrů 
 Prezentace je ARCHIVOVÁNA 
 nebyla aktualizována déle jak půl roku!  ) 29.3.2009 (13:24)
U něho to opravdu stojí za to.-) Jinak jestli chceš poznat´žďáráky přijeď příští sobotu na přednášky+tombola+jíti na pivo.-)můžem se domluvit.-)
Speedy  (id: 3778 ) 2.4.2009 (21:20)
Díky moc za pozvání, ale jsem v poslední době dost zaneprázdněn. Rekonstruuji totiž náš rodinný domek (proto budu řešit akvo až v létě). Každopádně až bude trocha času, rád se za vámi do Žďáru podívám, i když to mám přeci jenom trochu z ruky. Jsem totiž z Hlinska. Jinak do Městce jezdím docela často. Mám tam příbuzné a pár dobrých kamarádů. Zatím ahoj. Speedy
77adi77  (id: 9292 ) 8.4.2009 (20:39)
to je ale veeelky vyber...asi tam pridem :)
maadaf  (neregistrovaný návštěvník) 13.4.2009 (21:54)
Fido, jakou pouzovas fototechniku?
Fido  (id: 7210   Betty  
 kategorie malá akvária, objem 12 litrů 
 Prezentace je ARCHIVOVÁNA 
 nebyla aktualizována déle jak půl roku!  ) 14.4.2009 (6:27)
Fotím seťákem na Cannonu 450D objektiv 18-55.
maadaf  (neregistrovaný návštěvník) 14.4.2009 (11:15)
Plna dira, vysoky iso, tak 1/60 a bez blesku...?
peterson  (id: 10810   mikro, nano, možná piko aneb 5L  
 kategorie malá akvária, objem 5 litrů 
 Prezentace je ARCHIVOVÁNA 
 nebyla aktualizována déle jak půl roku!  asi po tisícáte..;) ale snad naposled  
 kategorie malá akvária, objem 54 litrů 
 Prezentace je ARCHIVOVÁNA 
 nebyla aktualizována déle jak půl roku!  ) 21.11.2010 (16:04)
na tý fotce jak sou ty čtyři chlápci tak ten v tom žlutým je můj favourite prodejce
fava  (id: 13438 ) 19.11.2013 (20:17)
To je pan akvarista.V akvárkách kytky všude čistá voda.
Ať se vám daří.Moc pěkný.
Petr XXX  (neregistrovaný návštěvník) 15.4.2020 (12:46)
předpokládám že pan Zdeněk Dočekal ryby prodává, ale nemohu najít žádnou jeho nabídku nebo ceny. Nemáte někdo nějaké info nebo kontakt nebo stránky kde nabízí rybičky?
děkuji
Petr
Vložit nový příspěvek do diskuze
Článek   Komentáře   Seznam článků   |<   <<   >>   >|