Články - obsah článku

Článek   Komentáře   Seznam článků   |<   <<   >>   >|  
Větší či menší ryby - jak jsme chovali velké ryby
Marcela Minaříková
(na AKVARKO.cz vyšlo 20.3.2004)
Každý, kdo si pořídil dostatečně velké akvárium, určitě přemýšlel o tom, jak veliké ryby si pořídí. Když jsme začínali se 110 litrovým akváriem, rozhodovali jsme se stejně. Nakonec jsme se rozhodli pro větší ryby, ale později jsme zjistili, že čím větší ryba, tím méně ji je vidět. Někdy to u nás vypadalo, že teprve akvárium připravujeme na vypuštění ryb, protože ti naši drobečci byli poschovávaní, kde se dalo. Někdy jsme případnou návštěvu museli přesvědčovat, že když bude dostatečně trpělivá, tak se jí možná poštěstí a nějakou rybu uvidí. Na rozdíl od malých rybek si u velkých ryb za chvíli všimnete, že každá má svoji osobnost a i když jich máte více od stejného druhu, tak se je naučíte rozlišovat (zkuste to s neonkami). Člověk by jim za chvíli mohl dávat jména. O to je pak horší, když se jim něco stane. Co si u větších ryb asi moc neužijete, tak to je krásně zarostlé akvárium. Obzvláště u našich kančíků to byl problém. Každou zasázenou rostlinu brzy zešrotovali, i když to byli masožravci. Nakonec jsme přešli na rostliny umělé. Po epidemii, kterou jsme zažili (viz. článek "Nikdy neříkej nikdy"), máme dnes díky přirozené obměně ryby převážně menší (viz. seznam) a v poslední době se snažíme o to, aby v akváriu dobře prosperovaly rostlinky.

No, toto jsou naše zkušenosti s většími rybami:

 • Kančík červenooký - barevně to nejsou tak výrazné ryby a také si vytvářejí teritoria a v určitém období se dokázaly opravdu dost ošklivě rvát.
 • Kančík červenohrdlý - toto je barevně velmi nádherná ryba. Měli jsme dvě, jedna vyrostla do velikosti asi 25 cm (samec) a druhá jen asi 14 cm (samička). Ta menší byla docela v pohodě, ale samec si hlídal třetinu akvária (bohužel tu prostřední), ve které nesnesl žádnou větší rybu. Navíc byly obě pořád schované za kořenem, takže jsme je nejvíce viděli jen při krmení nebo když nějaká větší ryba vlezla na její území. To pak oba dokázali rychle vyrazit a vetřelce prohnat po celém akváriu.
 • Parmička žraločí - tato ryba se nám taky moc líbila. Dorůstá poměrně větších rozměrů, mám dojem, že ty naše měly asi 20 až 25 cm. Nevýhoda těchto ryb (alespoň z naší zkušenosti) je, že jsou dost plaché a mají tendenci se často lekat. Pokud se lekly, pak lítaly po celém akváriu jako torpéda, což zase stresovalo ostatní rybky.
 • Péřovec ozdobný - tato ryba byla ze všech našich ryb největší a neroztomilejší (říkali jsme jim pejsani). Koupili jsme si dvě o velikosti asi 6 cm a když jsme je vypustili do akvária, tak dokud nedorostly větších rozměrů, tak jsme je neviděli. Později jsme zjistili, že to jsou spíš noční tvorové a ve dne jsou zalezlé někde v úkrytu. Hrozně rychle rostou a během několika měsíců měly skoro 30 cm a tak pro ně bylo těžší se dobře schovat. To kvůli nim jsme pořizovali 450 litrové akvárium, abychom tam mohli každé zbudovat pěkný úkryt, protože jsme neměli to srdce se dívat, jak se před světlem tlačí někde v koutě. Na těchto rybách byla úžasná hřebetní ploutev, které přecházela v taková jakoby pírka dlouhá až 7 cm.
 • Akara modrá - je to barevně pěkná ryba, barvu měla spíše tyrkysovou. Na rozdíl od akary hnědé, kterou jsme měli také, je více agresivní a tvoří teritoria. Také se mezi sebou perou a klidně si dovolí i na rybu dvakrát větší než je sama. Jedna z našich akar se často přetlačovala s kančíkem červenohrdlým, i když byla poloviční.
 
Seznam všech komentářů najdete na záložce:  Komentáře
Posledních 10 komentářů k článku:
pensionhaje  (id: 3898   obyváková stěna 
 kategorie velká akvária, objem 1560 litrů 
 Prezentace je ARCHIVOVÁNA 
 nebyla aktualizována déle jak půl roku! 2600 l radosti 
 kategorie velká akvária, objem 2600 litrů 
 Prezentace je ARCHIVOVÁNA 
 nebyla aktualizována déle jak půl roku! horské oko 100m3 
 kategorie jezírka 
 Prezentace je ARCHIVOVÁNA 
 nebyla aktualizována déle jak půl roku!  ) 11.2.2007 (17:59)
zdravím.musím se ohradit-vetší cchlidy sou kouzelný kor kančík červenooký
akorát je nemužete nacpat do 100L akvárka.to si schovejte pro potěr.
kančík červenooký patří mezi velice klidné cichlidy jediné problém že maj rádi rostlinky pokud nemaj vyváženou stravu.tak že jestli velké ryby-ano,ano,ano ale do vhodných podmínek
siper  (id: 283   Nove akva - Afrika 
 kategorie velká akvária, objem 200 litrů 
 Prezentace je ARCHIVOVÁNA 
 nebyla aktualizována déle jak půl roku! Skoro Asie 
 kategorie střední akvária, objem 128 litrů 
 Prezentace je ARCHIVOVÁNA 
 nebyla aktualizována déle jak půl roku!  ) 16.2.2007 (10:29)
JJ souhlasím, velké ryby jsou prostě super, měl jsem 5 paváků ale bohužel mi zbyl jen jeden a asi 6 krunýřovců, byl celkem klidný kromě období jara a začátku léta, kdy začal uprostřed nadrže dělat jamku o průměru cca 15cm až na sklo a občas (asi z nudy) pošťuchoval krunýřovce na skle :) zemřel ve velikosti cca 32cm no a teď mám něco menšího a to Africké tlamovce z jezera Malawi :)
Pinky  (neregistrovaný návštěvník) 11.9.2007 (17:52)
Ahoj,
teď zrovna řeším novou osádku a lámu si s tím pěkně hlavu.Mám Akvo 400l a v minulosti
jsem měl severáky a a teď naposled festivy.Oboje byly nádherný párovaly se bez problémů.
Akorát já neměl další nádrž na odchov.Jenže rostlinstvo nemělo nejmenší nárok.Severáci
dokonce trhali i umělé rostliny. Tak asi protentokrát se spokojím s něčím menším.
dewil  (id: 4462   moje záliba :-) 
 kategorie velká akvária, objem 540 litrů 
 Prezentace je ARCHIVOVÁNA 
 nebyla aktualizována déle jak půl roku!  ) 27.1.2008 (23:58)
tak todle sem vyresil upe jednoduse proste sem si koupil 540l akva a tam sem si dal arowanku a velky rybky a ted zakladam maly akva na okrasu tak asi tak bych resil velky a maly ryby
miro m  (id: 10797   moje tercovce 
 kategorie velká akvária, objem 487 litrů 
 Prezentace je ARCHIVOVÁNA moje tercovce2 
 kategorie velká akvária, objem 770 litrů 
 Prezentace je ARCHIVOVÁNA  ) 18.8.2010 (14:32)
som skor zastanca velkych ryb,ale na to treba mat aj vhodne akvarko ale kedy je aqa dost velke?s velkymi rybami clovek zazije vela zazitkov a nie len s cichlidami.taketo ryby maju inaksie spravanie,casto rozoznavaju aj ludi s opacnej strany skla.spravaju sa hrdo,dominantne.myslim ze 500Litr.akvarko je male rybkam ktore narastaju vacsie ako 20cm.
alert(XSS)  (neregistrovaný návštěvník) 19.8.2010 (23:35)
alert(XSS)
Barina  (neregistrovaný návštěvník) 31.12.2010 (8:55)
Velké ryby do lepených akvarií nepatria.
libor.okg  (id: 8625 ) 1.8.2011 (2:11)
Ahojky akvaristi.
Článek je sice obrý, ale větší ryby ne, že nejsou vidět ale jsou a jsou taky krasavci. Zrovna kančíky mám a ani nějak dramaticky nejdou po rostlinách. Dávám jim dost rostliné stravy (špenát a spirulina)tak nemají potřebu jít po rostlinách. Červenoočka jsou dost pěkná ryba i když je fakt, že nejsou tak výrazní, tak jako třeba red potted. Ale je to věc která mě nevadí. Já osobně mám raději větší ryby jako malé.
Dubaigirl  (neregistrovaný návštěvník) 23.6.2013 (19:33)
ja mam ve 400l ty vetsi a v 50ce ty male. A kdyz jsou ty velke v 5-l karantene tak jsou docela agresivni, proste nemaji proctor. pak je prendam do 400 a mam nadhernou mirumilovnou zivou rodinku. Takze spis velke ryby + velke akvarium = zadny problem a naopak. A rozhodne je se na co divat. me litaji po akvarku cely den..
Codim  (id: 14657 ) 3.1.2014 (8:22)
Já jsem odjakživa přítelem velkých ryb. Kdo někdy viděl, jak třeba zmiňované akary modré dojemně pečují o svůj potěr, tak tomu musí propadnout. Samozřejmě to ale chce prostor.Pokud chcete menší a zarostlé akvárko, pak to chápu. Já mám ve 4+1 deset velkých akvárií ve stojanech a díky tolerantnosti své ženy (už si na bublání filtrů v ložnici zvykla)si velké ryby mohu dovolit chovat a dělají mi jen radost.
Vložit nový příspěvek do diskuze
Článek   Komentáře   Seznam článků   |<   <<   >>   >|