Moderní
  Akvaristický
    Magazín
Úvod   Vyhledávání   Předplatné  
 
2002   2003   2004   2005   2006   2007   2008   2009   2010   2011   2012   2013   2014   2015   2016  
 
02/2016 - obsah čísla
Akva bizarně
2
Kdo ze čtenářů pozná co snímek znázorňuje? Správně uhádli ti, co se domnívají, že se jedná o část ocasu sladkovodního rejnoka ...
Novinky rodu Hyphessobrycon
4
Rod Hyphessobrycon patří k nejoblíbenějším rodům akvarijních rybek, které pocházejí z jižního Mexika až po Rio de la Plata v Argentině. Největší diverzita se nachází v povodí Amazonky, kde žije přibližně polovina známých druhů. Jedná se o největší rod čeledi tetrovitých Characidae.
Neolamprologus brichardi nebo pulcher?
14
Kdo by neznal "princeznu z Burundi" nebo také, chcete-li, pestřence tanganického. Rybku známe pod řadou latinských synonym, jako jsou Lamprologus savoryi elongatus TREWAVAS & POLL, 1952; Lamprologus elongatus (TREWAVAS & POLL, 1952); Lamprologus brichardi (POLL, 1974); Neolamprologus Richardi (POLL, 1974). Dříve se uznávaly dva odlišné druhy N. Richardi a N. pulcher, nyní jsou považovány za jeden druh.
Cryptocoryne pontederiifolia
18
Začátkem osmdesátých let jsem od známého importéra vodních rostlin dostal dvě, asi 8 cm velké a očividně submerzně pěstované rostliny. Pro něj i pro mne neznámý druh kryptokoryny, který byl přiložen k zásilce rostlin ze Singapuru bez udání bližších informací. Poprosil mne o testování těchto rostlinek s ohledem na jejich chování v akvarijních podmínkách.
Sex není nutný k rozmnožování!?
22
Opět nás dostihla zpráva o převratném objevu, která svým obsahem zajisté celosvětově vyvolá rozporuplné reakce. Pro odpůrce Darwinovy teorie vývoje života na zemi to bude skvělý argument, kterým se zdá logicky dokazovat umělý vznik života na naší planetě. V uvedené zprávě se dozvíme podrobnosti o objevu možnosti nepohlavního rozmnožování druhů, která je však prý vývojově zablokována.
CIPS China International Pet Show
24
Od 4. do 7. listopadu 2015 se poprvé v Šanghaji uskutečnila velká mezinárodní výstava chovatelských potřeb. Milionové město Šanghaj se nachází na řece Huang-pu na východu Číny. Doposud se o tuto výstavu ročně střídalo hlavní město Peking a Guangzhou.
Neritina auriculata
33
Výskyt: Ázia, kde obýva sladké, tečúce vody, skalné oblasti a zasahuje aj do mangrovov. Tu sa ukrýva pod kameňmi …
Zamyšlení nad určováním ryb Pterophyllum altum
34
Když v roce 2009 při příležitosti výstavy ryb v pražské botanické zahradě bylo snad poprvé v historii naší akvaristické obce avizováno dopředu panem Heiko BLEHEREM (Itálie), že nás na své přednášce, kterou měl mít na této výstavě, seznámí s tzv. pravými altami, zavládlo nejen u protagonistů, ale i u řady zájemců o chov této úchvatné ryby vzrušení a očekávání něčeho nového.
Brachygobius doriae
37
Rod Brachygobius má v současné době devět známých druhů. V našich zemích jsou známější spíše hlavačky B. xanthosonus a B. nunus. Jinak hlavačky jsou u nás zastoupeny velmi málo. Jedním z druhů, které občasně v akváriích vidíme je B. doriae. Pochází ze západního Kalimantanu, kde obývá jak sladké, tak brakické vody.
Apistogramma viejita
38
Z povodí Rio Meta známe mnoho akvaristicky zajímavých druhů, ke kterým patří i cichlidka pestrá Apistogramma viejita A 123. Vyskytuje se nedaleko od jiné cichlidky A. macmasteri A 120-121, od které se těžko rozlišuje. Zvláště obchodníci oba druhy nazývají podle toho, co je výhodnější finančně. Oba druhy se mezi sebou kříží, a tak z oblastí, kde se vyskytují společně, známe křížence, kteří se pak označují jako A 122 A. macmasteri/viejita.
Corydoras osteocarus
45
Nedávno jsme se v našem magazínu zmiňovali o Rio Atabapo. Z oblasti San Fernardo de Atabapo, kde ústí Rio Atabapo do Rio Orinoco pochází tento zajímavý pancéřníček. Je znám také pod označením C 60, samička dorůstá do 46 mm, sameček do 42 mm. Vedle Venezuely jej najdeme i v pobřežních vodách Sutinami a Guyany.
Baryancistrus chrysolomus
46
Tento nádherný krunýřovec dorůstá i přes 25 cm, je domovem v Rio Xingu (Altamira), Rio Iriri až k hornímu toku Rio Curuá. Zde žije v bohatých peřejích až ve středně rychle proudících vodách. Ve stejných místech žijí i nám známé Peckoltia vittata a některé druhy rodu Hypostomus.
Výhled na příští číslo
49
č. 3/2016– obdržíte od 10. května 2016
02/2016 - Editorial
Vážení přátelé!
Tak nevím. Bude jaro? Bude ještě zima? Počasí si s námi totiž pěkně zahrává. Možná je to i tím, že jsme letošní rok začali naprosto netradičně. Po několika na zimu a sníh chudých svátcích jsme se rozhodli vánoční a novoroční svátky prožít na Kubě. A dobře jsme udělali. To si neumíte představit ten klid. Zbavili jsme se rozhodování, co dělat. Jít na procházku nebo sledovat pohádky v televizi, dát si k večeři kapra nebo klobásu, případně řízek nebo nějaké další zbytky. Jenom jsme plavali a plavali, popíjeli rum v mnoha jeho podobách a kombinacích a nacpávali si břicha delikatesami, které nabízejí jenom přímořské země. Občas jsme absolvovali i zajímavý výlet. Celý pobyt nás provázelo nádherné slunečné počasí a skvělá pohoda. Pod slunečníkem a ve vodorovné poloze jsme sledovali život na pláži. Místní rybáře, pelikány chytající ryby, karavanu prodejců všeho možného – od slamáků po háčkované plážové šaty. Ale co bylo hlavní, neměli jsme naše rádio a televizi. Doporučujeme všem. Říká se tomu balzám na duši. Jenom naše rodina pořídila 4280 fotografií, kterým musím nyní dát nějaký systém. Ale to je radostná práce.

Než jsme se stačili vzpamatovat a zatáhnout do běžného života, byly tu z ničeho nic jarní prázdniny vnuka a s tím i spojený týdenní pobyt v Krkonoších. Opět nádhera! Jenom počasí bylo, jak jinak, poněkud netradiční. Na silnicích potoky vody, chvílemi sněžilo, chvílemi pršelo, občas se ukázalo i sluníčko. Zásadní výhodu to ale mělo. Po každodenní práci od rána do večera najednou tolik aktivního volna. Jen chudáci osadníci mé rybárničky drželi půst, který ale zdárně přežili. Dokonce se po návratu a vydatném krmení živou potravou vytřely takové rarity, jakými jsou Crenuchus spirulus. Nádrže přišly díky neocenitelné práci šneků rodu Neritina o řasu, která prorůstala mnohé kořeny, listy rostlin i kameny. Akvária prokoukla, rybky jsou v dobré kondici a já opět lépe zvládám každodenní pracovní zátěž. Přesvědčil jsem se již po několikáté, že dvoutýdenní hladovění naprosto neohrozí rybí osádku akvárií, spíše naopak. Jak již psali naši staří dědové a otcové, zlepší se jejich kondice. Potvrzuji i známou zkušenost, že 5–6 šneků rodu Nerátána udrží 100l akvárium v dobrém stavu a zbaví ho z větší části nepříjemné štětičkové řasy. Ono jim totiž nic jiného nezbývá, když nechtějí umřít hlady.

Nyní se vracím do starých kolejí. V odpočaté hlavě se mi rojí myšlenky, co by se ještě dalo napsat, co vyfotit, kam vyrazit na burzu nebo výstavu. Jenom těch zajímavých přednášek! Kterou si jet poslechnout? Kterou novou rybku zařadit do svého chovu, kterou se pokusit odchovat? Nějak při všech těchto aktivitách nestačím stárnout (alespoň si to myslím). Jen mě občas zamrzí, že nám všem přibývají léta a čas od času bohužel některý z kamarádů zemře. Stále se nemohu vyrovnat s úmrtím jednoho z největších evropských akvaristů, akvaristických fotografů a autorů. Není snad významná světová publikace, kde by Arend van den NIEUWENHUIZEN neměl svou fotografii. Vždyť v jeho archivu zůstalo přes 60 000 diapozitivů 6x6 cm, na které fotil i náš nedávno zemřelý Jaroslav ELIÁŠ. Co bude po těchto velikánech, kdo je nahradí?
Příjemné počtení přeje
MUDr. Vladko Bydžovský
Objednávka starších čísel
Nabízíme Vám možnost objednat si starší čísla magazínu AKVÁRIUM živě. K dispozici jsou skoro všechna čísla. Tyto výtisky máte možnost získat za velmi zajímavou cenu 50,- Kč za jeden výtisk. Bližší informace o způsobu objednání starších čísel najdete na stránce věnované předplatnému.
Moderní
  Akvaristický
    Magazín
Úvod   Vyhledávání   Předplatné  
 
2002   2003   2004   2005   2006   2007   2008   2009   2010   2011   2012   2013   2014   2015   2016