Moderní
  Akvaristický
    Magazín
Úvod   Vyhledávání   Předplatné  
 
2002   2003   2004   2005   2006   2007   2008   2009   2010   2011   2012   2013   2014   2015   2016  
 
01/2016 - obsah čísla
Akva bizarně
2
Atypická akvária na loňském veletrhu Aquafair Asia.
Červený hřbet, který dokáže okouzlit
4
Červená barva je v akvaristice velmi oblíbená. Obzvláště u cichlid již není díky cílenému chovu nijak ojedinělá. Právě u skalár se to doposud daří obdivuhodně dobře. Příkladem mohou být "červení ďáblové" z odchovny ryb Wilhelm představení na 2. Aqua Festivalu v Praze.
Stigmatogobius sadanundio
16
Příslušníci čeledi hlaváčovitých Gobiidae jsou v našich nádržích zastoupeni jen velice zřídka.
Pethia narayani
18
Pethia nigrofasciata byla známa nejprve jako Barbus nigrofasciatus, pak Puntius nigrofasciatus, pochází ze Srí Lanky. Dorůstá asi 5–5,5 cm, v domovině lze společně s ní nacházet takové zajímavé druhy jako jsou Rasboroides vaterifloris, Puntius bimaculatus, P. titteya, Malpulutta kretseri a mnohé další.
Ocelové bojovnice
20
Siamské bojovnice se svým vzhledem, chováním a svou pestrobarevností chovných forem nesmazatelně zapsaly do historie akvaristiky. Přesto, že souboje Pla Kat, jak jsou bojovnice v Thajsku nazývány, jsou v této zemi zakázány, stále jsou tajně po celé zemi pořádány představení těchto divokých bojovnic.
Limia tridens
26
Živorodka triburonská nebo také modrá, jak se tento nepříliš častý obyvatel českých akvárií jmenuje, je středoamerická živorodka pocházející z vod Haiti a Dominikánské republiky.
Nová hvězda na veletržním nebi?
28
Poté, co Singapur oznámil konec svého světového a mnoha zájemci dobře navštěvovaného veletrhu AQUARAMA, objevila se na veletržním nebi nové hvězda. „AQUAFAIR ASIA“. Stejně jako Aquarama plánovaný veletrh s hlavním tématem akvaristika. Místem konání již není Singapur, ale jižní Čína, konkrétně město Guangzhou.
Prázdniny v Londýně
36
Pokud v létě, nebo vlastně i někdy jindy, zamíříte do Londýna, buď za nákupy, na zlepšení si svých jazykových znalostí, nebo snad jen tak pro radost, pak si na své přijde srdce každého. Je mi jasné, že každý bude po chvíli zdrcen přemírou nabídek muzeí, galerií a všeho ostatního a rád by se uchýlil do klidnějších částí této metropole. Pokud si myslíte, že to není možné, pak bych vás ráda vyvedla z omylu a představila vám místa, která potěší,
Leporinus bruneus
43
Čeleď úzkotlamkovitých Anostomidae obývá tropické a subtropické oblasti Jižní Ameriky od severozápadní Kolumbie po oblast centrální Argentiny.
Leliella sp. „RED“
44
Je to stará ryba s novým názvem. O této rybce jsme informovali nedávno (BYDŽOVSKÝ, 2013) a už leccos neplatí.
Výhled na příští číslo
49
č. 2/2016– obdržíte od 15. března 2016
01/2016 - Editorial
Vážení čtenáři, milí přátelé akvaristiky.
Jsem velmi rád, že se s vámi opět shledávám nad stránkami našeho společného magazínu AKVÁRIUM ŽIVĚ. Vzhledem k tomu, že je to poprvé v novém roce 2016, dovolte mi popřát vám všechno nejlepší do tohoto roku a hlavně to vždy zmiňované zdraví, bez kterého opravdu nic nejde. Jaký byl ten minulý rok, dnes již všichni víme, jaký bude ten letošní, je pro nás zatím jen „ve hvězdách“. Do nich se snaží nahlédnout nejen věštci, ale i nejrůznější i vážení prognostici nejrůznějších oborů. Převážně se však vzácně shodují v tom, že nás neočekává nic dobrého. Někteří dokonce předvídají katastrofu globálního rozměru. Chtělo by se po přečtení takovýchto zpráv někam zalézt a vyčkat i ten předpovídaný celkový konec. Všichni však cítíme, že by to nebylo správné řešení. Právě naopak! Je třeba něco dělat a řídit se pudem sebezáchovy. Poslat k čertu ony krysaře, kteří svými flétnami se nás snaží zavést tam či onam, abychom jako zmanipulované ovce byli lépe zlikvidovatelní ve jménu čehosi. Jsme stále ještě myslící lidé (doufám) a máme proto v sobě ohromnou sílu s těmito nepříznivými prognózami něco udělat. A hlavně je nás mnoho, zatímco oněch krysařů je v porovnání s námi jenom hrstka. Nebuďme zmanipulované stádo, ale řiďme se zdravým rozumem, pudem sebezáchovy a odkazem našich předků, kteří byli za svoji pravdu schopni položit i život. Pokud každý národ této země se vrátí k těmto, v této „pokrokové“ civilizaci neznámým a převratným principům, bude velká naděje zvrátit nepříznivý vývoj současného světa. Potom i ta naše akvaristika bude přispívat k radosti ze života a budeme si jisti, že nám ji jednoho dne nějaký byrokrat odkudsi nezakáže jako týrání zvířat, jak můžeme tyto snahy dnes pozorovat. Pevně věřím, a hlavně bych si to přál, že nakonec se tyto nepříznivé prognózy i naším přispěním nevyplní a my na konci tohoto nového roku 2016 se opět sejdeme nad stránkami našeho společného magazínu a s ulehčením si povíme: „tak to bychom měli“!

Stává se již pomalu smutnou tradicí, že se v každém z posledních vydání našeho společného magazínu musíme s někým loučit. S někým, kdo se nesmazatelně zapsal do dějin akvaristiky nebo alespoň do našich srdcí a jeho čas na této zemi vypršel. Takováto smutná zpráva nás zastihla i na konci minulého roku, přesněji 18. listopadu. Přišla do redakce z Vrchlabí a oznámila nám, že nás opustil výborný akvarista a kamarád pan Josef BRÁDLER. Znal jsem jej osobně a naše setkání byla vždy vřelá a srdečná. Poslední kontakt jsme spolu měli krátce před jeho smrtí, kdy si v naší redakci zakoupil knihu o bojovnicích od H. Linkeho. Upřímně se na ni těšil a tak o to větší byl můj smutek při pomyšlení, že již nestihl se z ní plně radovat. Přejme mu věčný klid a čest jeho památce!

Jednou z podstatných věcí působení naší redakce v závěru roku bylo to, že jsme se přestěhovali. A to hned pořádně o 200 km dál ze Středočeského do Karlovarského kraje. Novou adresu naleznete v tiráži na předposlední straně. Stěhování nejen redakce, ale i celé domácnosti probíhalo ve vlastní režii a rozprostíralo se v časovém úseku vydání č. 3–6/2015. Jistě jste si povšimli, že se to nepříznivě promítlo i do termínů jednotlivých vydání, která byla mírně zpožděna. Nechci se příliš vymlouvat na ztížené podmínky, kdy redakce z důvodu stěhování mohla pracovat jen v nouzovém provozu, neměli jsme k dispozici archiv atd., ale přesto jsme se snažili vám připravit kvalitní a dobré počtení. Jestli se nám to plně podařilo, můžete posoudit jen vy, čtenáři a pokud přece jenom vás něco rozladilo, za celou redakci se vám omlouvám. Nyní se již vše začíná vracet do „starých kolejí“ a tak je naděje, pokud to vnější situace dovolí, že bude již vše v pořádku.

Vážení a milí čtenáři. V závěru našeho dnešního „povídání“ bych vám všem ještě jednou chtěl
popřát hodně zdaru v letošním roce a hlavně osobní odvahy přeskočit svůj vlastní stín a s nepříznivým vývojem něco udělat. Společně se nám to zcela jistě podaří!

Krásné a ničím nerušené počtení vám přeje
váš František Kolín
šéfredaktor
Objednávka starších čísel
Nabízíme Vám možnost objednat si starší čísla magazínu AKVÁRIUM živě. K dispozici jsou skoro všechna čísla. Tyto výtisky máte možnost získat za velmi zajímavou cenu 50,- Kč za jeden výtisk. Bližší informace o způsobu objednání starších čísel najdete na stránce věnované předplatnému.
Moderní
  Akvaristický
    Magazín
Úvod   Vyhledávání   Předplatné  
 
2002   2003   2004   2005   2006   2007   2008   2009   2010   2011   2012   2013   2014   2015   2016