Moderní
  Akvaristický
    Magazín
Úvod   Vyhledávání   Předplatné  
 
2002   2003   2004   2005   2006   2007   2008   2009   2010   2011   2012   2013   2014   2015   2016  
 
06/2007 - obsah čísla
Akva bizarně
4
Bez komentáře
Kardinálka čínská
6
Kardinálka čínská - Tanichthys albonubes se v našich akváriích stala již klasikou. Přesto již mnoho akvaristů kolem této, z Číny pocházející rybky, prošlo bez povšimnutí.
Výrobek roku 2007
16
Akvaristika - AMTRA - Amtra clean procult

Zahradní jezírko - VELDA - Pond Skimmer

Teraristika - NAMIBA TERRA - Replux UV Heat Strahler E27
Anomalochromis thomasi „Guinea“
18
Z afrických řek pochazí mnoho nadherných rybek různých čeledí, mezi kterými zaujaly naše akvaristy vedle teter především cichlidky.
Obrazová reportáž
24
Akvaristická jeseň - 6.10. - 7.10. 2007
Stonkové rostliny
28
Všechny rostliny z tohoto článku mají něco společného..Abychom je mohli trvale pěstovat v akváriu, je k tomu nezbytná měkká voda. Doporučené je také přihnojování CO2 a dobré až silné osvětlení.

Zmíněné rostliny:
- Tonina Fluviatilis
- Tonina sp. "Manaus"
- Eriocaulon setaceum
- Hydrothrix gardneri
Akva novinky
33
Peckoltia sp. "WORM LINE"
Cochliodon sp. "Paraguay", Red Bruno
Panaque sp.
Panaqolus sp.
Peckoltia sp. "REGULAR BANDED"
Peru I Coming
36
Ano, Peru. Přicházím po 20 letech zpět. A podařilo se mi v sotva prozkoumaných oblastech země objevit nové nádherné ryby.
Krvavé tetry
48
Hyphessobrycon eques - v akvaristice maji výhodu červené a černé ryby. Obě tyto barvy se dobře prodávají. I proto jsou tetry krvavé velice popularní ryby.

Zmíněné ryby:
- Hyphessobrycon serpae
- Hyphessobrycon copelandi
- Hyphessobrycon minor
- Hemigrammus unilineatus
- Cheirodon cf. troemneri
- Hyphessobrycon sp. Araquaia
- Hyphessobrycon sp. Pantanal
10. výstava - Okrasné ryby a akvárium
57
Cichlidářské dny Duisburg - od 3. do 7. 10. 2007
Carolus Linnaeus
59
Dne 23. 5. 1707 se narodil velký přírodovědec a taxonom Carl Nilsson Linnaeus. Z těch všech labyrintek, hadohlavců, plicních ryb a cichlid jen obyčejný rájovec po něm získal své platné vědecké pojmenovaní.
Rody Aulonocara a Copadichromis z jezera Malawi
64
Nějaké informace o těchto rybách.
Výhled
66
Co najdete v příštím čísle.
06/2007 - Editorial
Vážení čtenáři, milí přátelé akvaristiky,
je to až k nevíře, ale již jen několik týdnů nám ještě zbývá do konce roku. Jako by to bylo včera, co jsem vám na tomto místě přál vše nejlepší do nového roku 2007 a než jsme se pořádně rozkoukali, stojím před touto úlohou znovu. Na ohlédnutí zpět je však ještě brzy, ještě nám těch několik týdnů může připravit mnohá překvapení, ale jedno je jisté: v roce 2007 u nás v akvaristice nic nového! I nadále trvají živelné odchovy a vývozy akvarijních ryb podle hesla: „Urvi co můžeš, co bude zítra mne nezajímá a když, tak s tím stejně nic neudělám“, spolky i jednotlivci se i nadále snaží profilovat „na svém písečku“, mnohdy i za použití kriminálních metod. Vím o čem mluvím! A tak se rozepisovat na toto téma by bylo jen házením pověstného hrachu na stěnu. Soudě podle čtenářské pošty to již ani většinu čtenářů nezajímá, je to rezignace vyplývající z mentality tohoto národa.Osobně si myslím, že by nám však osud české akvaristiky neměl být lhostejný, a proto trvá i nadále naše nabídka všestranné pomoci k podpoře vzniku jakékoliv organizace, která by skoncovala s živelností a pomohla zajistit existenční jistoty všech zúčastněných, pro které se akvaristika stala povoláním. Pro tuto myšlenku se mi podařilo získat zatím jen několik „odvážných“, ostatní již při pouhé zmínce brunátní a nabíhají jim žíly na krku. Jen prý do ničeho nešťourat a zbytečně na sebe neupozorňovat. Naprosto tento postoj nechápu, neboť pokud podnikám poctivě, nemám se čeho obávat a možnost vydělat si při tom peníze má dnes každý. Jen je třeba se vyrovnat se závistí okolí, ale tento jev je odjakživa všudypřítomný a snad si na něj lze zvyknout. Těmto „proti“” argumentům stojí na druhé straně jistá existence, která dotyčného nejen do budoucna uživí, ale i uspokojí prací v tak nádherném a náročném oboru jakým akvaristika bezesporu je.

V letošním roce jsme také zaznamenali nejen zánik, ale také i vznik nových akvaristických klubů včetně připravované Společnosti přátel terčovců. Tato skutečnost je nesporným důkazem, že akvaristika u nás stále ještě žije a i přes nepříznivé trendy je o ni zájem. Parádním příkladem tohoto tvrzení je i založení Československého klubu přírodních akvaristů. Jak již samotný název napovídá, jedná se o akvaristický směr, jehož náplní je přenesení přírodních obrazů a výjevů do vodního světa. Propagátorem a zakladatelem tohoto směru je Takashi Amano z Japonska. Ale jak to již v dnešní rychlé době bývá, je tu již další nový směr, který však je tomu právě zmíněnému velmi blízký. Je to akvaristická disciplína tzv. biotopových akvárií. Jeho hlavním propagátorem je okruh odborníků kolem Heiko Blehera a cílem je přísné napodobení daného biotopu z kterékoliv oblasti světa. Již byly uskutečněny první soutěže např. v Portugalsku a vytvořena pravidla posuzování včetně vyškolení odborných porotců z celého světa. Sestavené biotopové akvárium podle tohoto směru musí obsahovat jen takové součásti, které se vyskytují v té oblasti, kam je podle názvu biotop směrován.V praxi to potom znamená, že pokud sestavím biotopové akvárium Vltava, nesmím v něm použít jihoamerické rostliny a ryby, ale jen to, co se v řece Vltavě opravdu nachází. Osobně jsem tímto novým směrem velmi nadšen a shledávám jej velmi důležitým i z hlediska pohledu na životní prostředí. Zatímco přírodní akvarista citlivě vnímá pohled na krásy přírody kolem sebe tak, aby je mohl potom přenést do svého přírodního akvária, biotopový akvarista je velice vnímavý a pozorný k tomu co se děje pod vodní hladinou a ujasňuje si přísná pravidla života v tomto prostředí. Oba směry jsou velkým přínosem k poznání a zachování přírody. Tak si jistě přírodní akvarista nenechá bez povšimnutí zhanobit krásný pohled na přírodní zákoutí vznikající černou skládkou odpadu a biotopový akvarista opětovně nedopustí, aby mu do jeho překrásné vodní zátoky někdo házel pneumatiky.

Jsem velmi rád, že budeme moci české akvaristické veřejnosti oba tyto směry představit na nadcházejícím 3. AQUA Festivalu 2008 v Kongresovém centru Praha. Zatím svoji účast přislíbil jak Takashi Amano, tak i Heiko Bleher, který dokonce chce v Praze uspořádat světový šampionát v této disciplíně. Byl by to náročný úkol pro nás organizátory, neboť již zde proběhne současně 2. šampionát chovatelů skalár a 3. šampionát chovatelů terčovců, ale současně i výzvou pro celou naši akvaristiku. Jsem pevně přesvědčen, že by se tentokrát naše síly spojily v zájmu národní prestiže a důvěry, kterou díky AQUA Festivalu v nás mezinárodní akvaristická veřejnost získává a postarali se o to, aby se konečně ČR stala akvaristickou mekou.

Závěrem se opět vrátím k úvodním větám editorialu a postesknu si, jak ten rok opět uběhl. Je to tak a jelikož je toto již poslední letošní vydání našeho společného magazínu AKVÁRIUM ŽIVĚ, připadla mi úloha se s vámi, za všechny naše spolupracovníky, se zbytkem roku 2007 důstojně rozloučit, popřát vám ničím nerušené svátky Vánoc, samozřejmě hodně zdraví či brzkého uzdravení a v Novém roce, roce 2008 opět ve staré svěžesti NASHLEDANOU nad 1. vydáním AŽ 2008!
Váš František Kolín
šéfredaktor
Objednávka starších čísel
Nabízíme Vám možnost objednat si starší čísla magazínu AKVÁRIUM živě. K dispozici jsou skoro všechna čísla. Tyto výtisky máte možnost získat za velmi zajímavou cenu 50,- Kč za jeden výtisk. Bližší informace o způsobu objednání starších čísel najdete na stránce věnované předplatnému.
Moderní
  Akvaristický
    Magazín
Úvod   Vyhledávání   Předplatné  
 
2002   2003   2004   2005   2006   2007   2008   2009   2010   2011   2012   2013   2014   2015   2016