Atlas ryb - výpis čeledi

Vyhledávání  Nejoblíbenější  Čeledi  Úvod  A  B  C  D  F  G  H  J  K  L  M  N  O  P  R  S  T  U  V  Z  
Čeleď: Osteoglossidae - ostnojazykovití
Motýlkovec africký
Motýlkovec africký
Čeleď obsahuje 5 rodů a v nich 11 druhů. Nově byla do této čeledi zařazena i čeleď Pantodontidae (motýlkovití)

V této čeledi jsou zařazeny vývojově primitivní ryby rozšířené v tropických oblastech Jižní Ameriky, Afriky, jihovýchodní Asie a Austrálie a Nové Guineji.

Charakteristické jsou pro ně velké šupiny. Tělo podobné člunku, ze stran stlačené shora zploštělé s rovným hřbetem a vějířovitě zvětšenými prsními ploutvemi s protaženými bíle a tmavě příčně pruhovanými paprsky. Tyto ryby dosahují velikosti 100 až 350 cm (Pantodon jen 10 cm). Jsou u nich hluboce rozeklaná ústa směřující nahoru. U ryb je pomocné dýchání plynovým měchýřem, vývojová stavba kostí hlavy a šupin.

Obývají stojaté vody, kde pobývají těsně pod hladinou. Nejraději se zdržují při vodní hladině, potřebují dostatek prostoru a čerstvou vodu. Mají rády volnou vodní hladinu, Vyhovují jim na hladině plovoucí rostliny. Měkká, mírně rašelinitá voda a teploty 26-30°C, pH 6,5 vyhovují nejlépe. Nádrž je třeba dobře přikrýt a zatížit, dovedou velmi dobře skákat a mohou silou odhodit i krycí sklo. Sbírají potravu převážně z hladiny, náletový hmyz, komáří larvy, drobné kousky rybího masa, drobné malé rybky, korýše, švábi, cvrčky, moučné červy. Potřebují dostatek potravy, spotřeba krmiva je velká. I přes velká ústa mají ryby malý jícen a tak pozřou pouze malé kousky potravy. Jsou-li hladové sbírají potravu i u dna.

Odchov není u většiny druhů příliš těžký. Ryby rodů Osteoglossum a Scleropages jsou tlamovci. Jikry jsou plovoucí, velké kolem 1,5 cm v průměru a plůdek se líhne za 50 až 60 dnů v ústech samce. Mladí poté opouštějí ústa a mohou mít ještě žloutkový vak, příjmají však již potravu a volně plavou. U mláďat je vysoká vnitrodruhová agresivita a je potřeba mladé hned rozlovit. U rodu Pantodon se plůdek líhne po třech dnech a je třeba ho krmit jemnými naupliemi buchanek, nebo chvostoskoky, mšicemi, které je vhodné přesušit, aby plavaly při hladině.

Zvláštností čeledě je Arapaima gigas (druh je v seznamu Cites II.). Obchodovat s ním je možno pouze na zvláštní povolení. Dosahuje 390 cm (údajně až 450 cm). Vyskytuje se v povodí Amazonky. Objevují se zprávy o nežádoucí introdukci druhu v jihovýchodní Asii.

Za zmíňku stojí i to, že Scleropages formosus (je zařazen v seznamu Cites I.) je kriticky ohrožený druh s nímž je zakázáno obchodovat.
Autor textu: Jan Kolda (Jena)
Seznam evidovaných ryb z čeledi Osteoglossidae:
Řazeno dle českých názvů, změnit řazení na: latinsky
klidná, masožravá, maximální velikost 120 cm, teplota 24-28°C
klidná, všežravá, maximální velikost 15 cm, teplota 25-28°C
Vyhledávání  Nejoblíbenější  Čeledi  Úvod  A  B  C  D  F  G  H  J  K  L  M  N  O  P  R  S  T  U  V  Z