Atlas ryb - výpis čeledi

Vyhledávání  Nejoblíbenější  Čeledi  Úvod  A  B  C  D  F  G  H  J  K  L  M  N  O  P  R  S  T  U  V  Z  
Čeleď: Melanotaeniidae - Duhovkovití
Duhovka Parkinsonova  (gavúnek)
Duhovka Parkinsonova (gavúnek)
Čeleď obsahuje 17 rodů a 117 druhů.

Systematika a taxonomie je značně komplikovaná a není doposud zcela vyjasněná. Čeleď byla nedávno osamostatněná z čeledi Atherinidae na jednotlivé sladkovodní čeledi dle výskytu: Melanotaeniidae - Austrálie a Nová Guinea, Bedotiidae - Madagaskar, Telmatherinidae - Asie (ostrov Celebes)

Jedná se o čeleď sladkovodních ryb sekundárně vyvinutých z mořských. Žijí při hladině a jsou rozšířené v severní a východní Austrálii, na Nové Guineji a přilehlých ostrovech. Žijí zde v různých biotopech jezer, řek a horských toků. Několik druhů se vyskytuje i v brakické vodě. Dosahují velikosti od 3 cm (Pseudomugil cyanodorsalis) do 16 cm. Tělo mají protáhlé ze stran lehce stlačené, hlavu zašpičatělou s ústy horního postavení . Čeleď příbuzná okounovitým, na rozdíl od ní mají umístěny břišní ploutve více vzadu, až na střední linii břicha. Poslední paprsek břišní ploutve je spojen membránou s okrajem břicha. Na hřbetě ve střední linii mají za sebou dvě hřbetní ploutve. Šupiny mohou být cykloidní i ktenoidní a přecházejí i na hlavu. Oblast mezi břišní ploutví a řitním otvorem není kryta šupinami. Pohlaví je snadno rozlišitelné, samečci jsou větší s většími ploutvemi a jsou barevnější. Mladé ryby jsou nevýrazně stříbřité barvy.

Duhovky jsou barevně zajímavé, nenáročné, mírumilovné ryby. Jsou značně odolné proti nemocem a dlouhověké. Menší oblibu mezi akvaristy způsobuje pomalý růst a pozdní plné vybarvení ryb, které se objevuje v celé kráse až v dospělosti.

V akváriu se snadno rozmnožují, množství druhů se ale dováží z jihovýchodních asijských chovů a některé druhy se i loví v přírodě, protože se je zatím nedaří úspěšně rozmnožovat. Ale v podstatě jsou duhovky značně přizpůsobivé.

Chov:

Pro chov je vhodná středně tvrdá až tvrdá voda kolem 10-15 dGh, neutrální nebo mírně zásaditá pH 7-7,5 s teplotou kolem 22-25°C, pH nesmí klesat do kyselosti !! (Přesto několik druhů žije v měkké a kyselé vodě, jedná se o australskou Melanotaenia maccullochii, M.praecox, M.trifasciata, guineiskou M.boesemani, M.splendida rubrostriata a z gavůnků pak Glossolepis incisus, pH se pohybuje v rozmezí 6-6,5 může ale dosahovat i pH 8 a teploty vody 16-32°C.)

Všeobecně mají rády čistou dobře filtrovanou, provzdušňovanou vodu bohatou na kyslík. V přeplněných nádržích upadají do nervosvalového šoku a hynou vlivem vyššího obsahu dusíkatých látek ve vodě. Vhodná je její částečná pravidelná výměna. Při výměně je nutno používat odstátou vodu, protože čerstvou nesnášejí dobře. Pro M. nigras i ostatní je vhodné vodu mírně osolit kuchyňskou solí 2 - 5g na 10 litrů vody.

Vyžadují nádrž hustě osázenou jemnolistými rostlinami s dostatečným prostorem pro plavání. Délka akvária by měla být alespoň 100cm. Je třeba jej dobře zakrýt, protože některé druhy rády skáčou. Vhodné je tmavší dno a rozptýlené osvětlení. Duhovky milují světlo, proto by na akvárium mělo alespoň částečně dopadat ranní slunce.

Duhovky jsou živé hejnové ryby a je třeba jich chovat alespoň 8-10. Jsou vhodné do druhové i společenské nádrže do společenství mírumilovných ryb. Potravu s chutí příjmají jak živou a mraženou, tak i umělou (některé příjmají téměř výlučně živou potravu).

Odchov:

Samička klade malé průhledné, bílé až žluté jikry o průměru asi 1,2 mm na spleť rostlin. Vytírají se rády do měchýřky jávské, hnědovky, nebo stolístků. Tření probíhá dlouhodobě, i více dní po sobě. Samice klade každý den pouze několik desítek jiker, které samec ihned oplodní. Při dostatečném krmení si rodiče obvykle jiker ani plůdku nevšímají, přesto je lépe rodičovský pár odlovit asi v době, kdy se líhne plůdek z první snůšky, nebo stačí přenést rostlinu s jikrami do jiné nádrže. Rodiče některých druhů jikry požírají, nebo požírají plůdek, je tedy nutné je po vylíhnutí ihned odlovit (např. Glossolepis incisus).

Jsou druhy kladoucí jen malý počet jiker 50-70, ale běžně lze z výtěru dosáhnout až 200 mladých. Jikry většiny druhů (např. M.herbertaxelrodi) jsou vybaveny uchycovacím vláknem, které se při doteku smrští a přitáhne jikru do třecího podkladu, nebo spleti rostlin. Jikry jsou většinou odolné proti změně chemismu vody i poklesu teploty, při nižší tvrdosti ale mnoho jiker zaplísní a hyne. Plůdek se líhne podle teploty 25-28°C a druhu za 4-11 dní a zprvu visí na rostlinách a stěnách akvária. Po rozplavání se zdržuje pod hladinou a je třeba jej v prvních dnech krmit nejjemnější potravou, vířníky, trepkami po 5-10 dnech naupliemi a mladé rybky začínají sbírat z hladiny i jemnou umělou potravu. Krmení trepkami ne všichni doporučují, je nebezpečí zkažení vody a úhynu mladých. Růst plůdku je pomalý a je potřeba často pravidelně obměňovat část vody. Nutné je ohlídat, aby voda nebyla příliš měkká a hodnota pH neklesla pod neutrál. Nejlepší je odstátá čerstvá středně tvrdá prokysličená voda. Mladé dospívající ryby se napadají a je nutno je třídit do nádrží podle velikosti. Duhovky dospívají asi za 7-8 měsíců.

Příbuzné čeledi v některých pramenech zahrnované pod čeleď Melanotaeniidae:

Telmatherinidae - Gavůnečkovití:

Chová se většinou plašší Telmatherina ladigesi (7cm) z ostova Celebes (Sulavesi). Je citlivější na změny složení vody a i menší obsah dusíkatých látek ve vodě. Chov a odchov jak uvedeno u čeledi Melanotaeniidae. Znavený pár po bouřlivém tření jikry s chutí požírá a je třeba jej ihned odlovit. Nutná je větší vytírací nádrž.

Bedotiidae - Gavúnkovití:

Ryby vyskytující se Madagaskaru. Živé hejnové ryby, vyžadující dostatečný prostor pro plavání. Chová se většinou Bedotia geayi dorůstající v akváriu asi 8 cm, v přírodě až 16 cm. Chov a odchov je stejný jak je uvedeno u čeledi Melanotaeniidae.
Autor textu: Jan Kolda (Jena)
Seznam evidovaných ryb z čeledi Melanotaeniidae:
Řazeno dle českých názvů, změnit řazení na: latinsky
klidná, všežravá, maximální velikost 9 cm, teplota 21-25°C
klidná, všežravá, maximální velikost 12 cm, teplota 23-27°C
klidná, všežravá, maximální velikost 10 cm, teplota 27-30°C
agresivní, všežravá, maximální velikost 6 cm, teplota 22-28°C
klidná, všežravá, maximální velikost 10 cm, teplota 24-26°C
klidná, všežravá, maximální velikost 12 cm, teplota 24-26°C
klidná, všežravá, maximální velikost 11 cm, teplota 26-29°C
klidná, všežravá, maximální velikost 13 cm, teplota 22-28°C
Vyhledávání  Nejoblíbenější  Čeledi  Úvod  A  B  C  D  F  G  H  J  K  L  M  N  O  P  R  S  T  U  V  Z